فلای تودی

FBI بار دیگر به دنبال قفل گشایی آیفون یک تروریست است!

هم راستا با داستان رخ داده پس از حادثه تروریستی سن برناردینو، FBI بار دیگر قصد دارد تا آیفون یک تروریست دیگر را نیز قفل گشایی کند. این گوشی آیفون متعلق به «دهیر آدان» مهاجم و ضارب 10 نفر با چاقو در فروشگاه Minnesota است. طی یک حمله این تروریست توسط پلیس کشته شد اما اف بی آی بر این باور است که تلفن وی می‌تواند نشانه‌هایی از متصل بودن و یا بی ارتباط بودن آن با گروهک تروریستی داعش را در خود داشته باشد.

اوایل سال اف بی آی به کمک مسئولین قضایی ایالات متحده موفق به بازگشایی آیفون تیرانداز حادثه سن برناردینو، سید رضوان فاروغ شد. وی و همسرش در یک حادثه تروریستی 16 کشته و 24 زخمی را بر جای گذاشتند که چندی بعد مشخص شد هر دو آن‌ها جزو گروهک داعش بوده‌اند.

در پرونده فاروغ اف بی آی از خود شرکت اپل برای قفل گشایی آیفون وی کمک گرفت اما اپل با رد این درخواست از به خطر افتادن امنیت سایر کاربران آیفون‌ها سخن گفت که با حمایت خوبی از سوی دیگر تولیدکنندگان همراه شد. به همین جهت اف بی آی برای این کار ناچاراً از یک شرکت شخص ثالث اسرائیلی برای این کار کمک گرفت. هر چند که اف بی آی هیچ اطلاعاتی در خصوص هک و موارد پشت این قضیه فاش نکرد اما ما می‌دانیم که آن‌ها برای این قفل گشایی مجبور به پرداخت بیش از یک میلیون دلار شده‌اند!

در این مورد مشخص نیست که آیا FBI به دنبال وادار کردن اپل به باز کردن این گوشی آیفون جدید است یا خیر؛ هر چند که به نظر نمی‌رسد چنین چیزی را هم رد کرده باشند. «ریچ تورنتون» مأمور ویژه اف بی آی روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی عنوان کرد:

ما در حال ارزیابی گزینه‌های قانونی و فنی هستیم که بتوانیم به این تلفن و اطلاعات درون آن دسترسی پیدا کنیم.

همچنین در حال حاضر مشخص نشده است که آیفون تروریست جدید چه مدلی از سری گوشی های آیفون است. در پرونده قبلی آیفون مهاجم سن برناردینو آیفون 5 سی بود، حال اگر آیفون مهاجم تازه کشته شده نیز همین نسخه باشد احتمالاً اف بی آی مشکل خاصی را نخواهد داشت و از همان راه حل قبلی در قفل گشایی آن استفاده خواهد کرد. اما اگر آیفون های جدیدتری در کار باشد قطعاً اف بی آی نیازمند ابزاری جدید و یا کمک گرفتن از اپل خواهد بود.

منبع thenextweb
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها