راهنمای خرید آیفون دست دوم؛ بهترین انتخاب را داشته باشید

خرید آیفون دست دوم

اگر آیفون 6 اس شما کارش از تعمیر گذشته است، تنها دو راه چاره برای شما وجود دارد. یک راه این است که یک گوشی جدید بخرید و یا شانس خود را برای خرید یک گوشی دست‌دوم امتحان کنید.

سه روش برای خرید آیفون دست‌دوم به شما پیشنهاد می‌کنیم. همچنین تصور می‌کنیم که قصد خرید این آیفون را از فامیل نزدیک، آن‌هم با قیمتی ارزان را ندارید. شما می‌توانید گوشی‌های دست‌دوم  بسیاری را در سایت‌های خریدوفروش لوازم دست‌دوم که این روزها در ایران بسیار پرطرفدار شده، پیدا کنید. ولی اصولی وجود دارد که می‌تواند شما را در خریدی بهتر یاری کند. با دیجی‌رو همراه باشید.

از دزدی نبودن آن مطمئن شوید

قبل از خرید گوشی موردنظر، حتماً از دزدی نبودن آن اطمینان پیدا کنید. شرایط اطمینان ‌هم این است که جعبه گوشی برای خرید موجود باشد تا از روی شماره‌سریال IMEI حک‌شده بر روی جعبه و مطابقت آن با شماره‌سریال IMEI موجود در گوشی بتوانید از دزدی نبودن آن مطمئن شوید (تابه‌حال ندیدم که دزد گوشی تلفن همراه را با جعبه آن بدزدد و تقریبا تمام گوشی‌های دزدی بدون جعبه هستند).

داستانی عبرت‌انگیز:

در اینجا لازم است داستانی را از یکی دوستان خود نقل کنم که امیدوارم برای شما و سایرین عبرت‌انگیز باشد. این دوست عزیز به دنبال خرید یک گوشی نو  از دایی خود بودند. البته با اطمینانی که به دایی خود داشتند از گرفتن جعبه گوشی صرف‌نظر کردند. بعد مدت کمی استفاده از گوشی، مأموران پلیس وی را به جرم قتل دستگیر کردند. ماجرا ازاین‌قرار بود که این گوشی متعلق به یک مقتول بوده و گوشی تلفن همراه او به طریقی دزدیده‌شده بود. خلاصه بعد از گذراندن یک هفته در بازداشتگاه برای بازجویی در مورد قتل، بی‌گناهی وی محرز و این دوست بی‌گناه آزاد گردید. البته مجالی برای شرح سختی‌هایی که در این دوران کشید نیست ولی درس عبرتی شد تا حتی به فامیل نزدیک خود هم با چشمانی بسته اطمینان نکند. لازم است تا دوستانی که قصد خرید گوشی دست‌دوم دارند، احتیاط‌های لازم را بفرمایند.

تست سالم بودن گوشی

ساده‌ترین روش برای تشخیص گوشی سالم، نگاه کردن به‌ظاهر آن است. خش و فرورفتگی‌های جزئی مشکل‌ساز نیست، اما ظاهری که گویی ازجنگ‌برگشته نوید یک گوشی سالم را نمی‌دهد. ترک‌های کوچک در لبه‌های صفحه‌نمایش نیز در آینده مشکلی برای گوشی درست نمی‌کند. اما ترک‌های عمیقی که در وسط صفحه‌نمایش وجود دارد بعدها می‌تواند باعث ایجاد مشکلی جدی در گوشی شود. دکمه‌ Home را برای سالم بودن آن تست کنید. همچنین با اتصال یک هدفون به درگاه هدفون و با پخش یک موسیقی از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. برای اطمینان از سالم بودن درگاه شارژ و شارژر گوشی نیز تنها کافی است یک بار آن را شارژ نمایید و مدت شارژ دهی باتری آن را نیز بسنجید. برنامه Dead Pixel Test نیز به شما در تشخیص پیکسل‌های معیوب صفحه‌نمایش کمک می‌کند.

در گوشی‌های آیفون نشانگری وجود دارد که قرمز شدن آن نشان از آب خوردگی گوشی است. این نشانگر با توجه به نوع گوشی در بخش‌های مختلفی قرارگرفته است.

توجه: اگر هنوز چند ماهی از گارانتی گوشی دست‌دوم موردنظر شما باقی‌مانده، می‌تواند یک گزینه خوب برای خرید باشد. اگر هم گارانتی آن به اتمام رسیده، حتماً از فروشنده یک مهلت یک‌هفته‌ای برای تست گوشی درخواست کنید.

از فعال بودن آن در شبکه تلفن همراه مطمئن شوید

در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر غیرفعال شدن گوشی‌های اپل در بازار به گوش می‌رسید. گرچه این طرح در همان اول راه متوقف شد ولی ازآنجایی‌که اکثر گوشی‌های موجود در ایران به‌صورت قاچاق وارد ایران می‌شوند، اطمینان از پشتیبانی شبکه‌های تلفن همراه موجود در ایران نیز الزامی است.