راهنمای خرید لپ تاپ دانشجویی؛ 10 نکته مهم که باید توجه کنید

امروزه رایانه های شخصی به یکی از لوازم اصلی هر خانه تبدیل شده‌اند و کمتر کسی را می‌توان یافت که بخشی از کارهای روزمره خود را با این وسیله انجام ندهد. دانش آموزان و دانشجویان هم با توجه به اینکه با علم روز دنیا بیشتر در ارتباط بوده و پیگیر اخبار و مقالات علمی هستند، بیش از سایرین از  رایانه استفاده می‌کنند. البته از آنجا که دانشجوها همواره باید به رایانه خود دسترسی داشته باشند، استفاده از رایانه دسکتاپ برای این دسته از افراد چندان مناسب نبوده و به جای آن ترجیح می‌دهند تا از لپ تاپ استفاده کرده و آن را همواره با خود همراه داشته باشند.

اگر شما هم به تازگی وارد دانشگاه شده‌اید و یا به هر دلیل دیگری قصد خرید یک لپ تاپ دانشجویی را دارید، در ادامه با ما همراه باشید تا برخی نکات مهم و ضروری را که در هنگام خرید باید مدنظر داشته باشید، با هم مرور کنیم. صرف نظر از اینکه می‌خواهید چه مدل لپ تاپی در چه رنج قیمتی تهیه کنید، توجه به 10 نکته‌ای که در ادامه ذکر خواهد شد، کاملاً ضروری بوده و برای قشر دانشجو مهم است. پس بدون هیچ مقدمه‌ای در ادامه با دیجی رو همراه باشید.

1. کمی آینده‌نگر باشید

برای اینکه خرید خوبی داشته و بتوانید یک لپ تاپ دانشجویی مناسب تهیه کنید، باید موارد زیادی را پیشاپیش مدنظر قرار دهید. یکی از مهم‌ترین این موارد، قدرت سخت افزاری لپ تاپ است. در این مورد همواره توصیه می‌شود تا کمی آینده‌نگر بوده و فقط به فکر امروز خود نباشید. سخت افزاری که تهیه می‌کنید ممکن است در حال حاضر بتواند پاسخگوی نیازهای شما باشد، اما این را باید در نظر داشته باشید که یکی دو سال آینده از یک طرف پیشرفت نرم افزارها و از طرف دیگر ارتقاء سطح نیازهای شما می‌توانند کاری کنند که لپ تاپ‌تان دیگر نتواند پاسخگوی وظایف محوله باشد.

خرید لپ تاپ ارزان قیمت و ضعیف اصلاً ایده خوبی نیست. چنین محصولی علاوه بر اینکه از لحاظ عملکرد دردسر آفرین خواهد بود، به زودی شما را مجبور به ارتقاء لپ تاپ خواهد کرد که البته این کار هم دردسرهای خاص خود را دارد. پس پیشنهاد می‌کنیم به خوبی نیازهای حداقل یکی دو سال آینده خود را ارزیابی کرده و لپ تاپی را تهیه کنید که بتواند در چند سال آینده هم پاسخگوی نیازهایتان باشد. در این بین، مدل‌هایی که امکان ارتقاء حافظه رم و فضای ذخیره سازی آن‌ها در آینده وجود دارد، می‌توانند گزینه بهتری باشد. پس حتماً از فروشنده بخواهید که توضیحات لازم را در خصوص امکان ارتقاء لپ تاپ در آینده، به شما ارائه کند.

2. طول عمر باتری

هیچ دانشجویی دوست ندارد که در میانه مطالعه، کلاس درس، سخنرانی و یا ارائه مطالب، باتری لپ تاپ خالی شده و خاموش شود. بیشتر لپ تاپ های امروزی قادرند با یکبار شارژ باتری یک روز کامل کاری را دوام بیاورند، اما در این بین مدل‌هایی هم هستند که طول عمر باتری کمتری دارند. بنابراین در بررسی های خود برای انتخاب مدل مناسب، حتماً به طول عمر باتری توجه کرده و حتی نتایج تست های باتری را نیز تا حد امکان مورد ارزیابی قرار دهید.

به یاد داشته باشید که قدرتمند بودن یک لپ تاپ لزوماً به معنی بهترین بودن آن در هر زمینه نیست. به عنوان مثال، لپ تاپ های گیمینگ قدرتمندی در بازار وجود دارند که با توجه به سخت افزار رده بالای خود به انرژی بالایی نیاز داشته و در نتیجه در صورت متصل نبودن به برق شهری، به سرعت شارژ باتری را خالی می‌کنند. بنابراین باید به دنبال مدلی باشید که تعادل خوبی بین عملکرد سخت افزاری و طول عمر باتری برقرار کرده باشد. به عنوان یک راه‌کار برای شناسایی لپ تاپ های پرمصرف، می توانید به مشخصات منبع تغذیه آن نگاه کنید؛ اگر از یک منبع تغذیه بزرگ با وات بالا استفاده می‌کند، در این صورت مصرف انرژی بالای داشته و احتمال زیادی دارد که شارژ باتری را سریع‌تر خالی کند.

3. وزن لپ تاپ

اهمیت این مورد کاملاً واضح و آشکار است. همان طور که گفتیم دانشجوها به دنبال لپ تاپ هستند تا همیشه بتوانند آن را همراه خود داشته باشند. بنابراین هر چه وزن این وسیله کمتر باشد، حمل و نقل آن نیز آسان‌تر خواهد بود.

در اینجا نیز باید به برقراری تعادل بین مؤلفه‌های مختلف اهمیت دهید. لپ تاپ های قدرتمند با باتری بزرگ در اکثر موارد وزن زیادی دارند و برای مصارف دانشجویی مناسب نیستند. پس قدرت سخت افزاری و طول عمر باتری در حدی باید باشند که وزن دستگاه را بیش از حد افزایش ندهند.

یکی از سنگین‌ترین قطعات سخت افزاری داخل لپ تاپ، هارد دیسک است. اگر می‌خواهید وزن لپ تاپ در کمترین حد ممکن باشد، می‌توانید به سراغ مدل‌هایی بروید که فاقد هارد دیسک سنتی بوده و از فضای ذخیره سازی SSD استفاده می‌کنند. البته نگران حجم پایین این فضا نباشید، زیرا با خرید یک هارد دیسک اکسترنال جداگانه می توانید اطلاعات غیرضروری خود را در آن ذخیره کرده و تنها در مواقع لزوم این هارد جانبی را با خود همراه داشته باشید.

4. سیستم عامل

قبل از اینکه به خرید لپ تاپ اقدام کنید، حتماً دقت کنید که در چه کاری قرار است از آن استفاده کنید و به چه نوع سیستم عاملی نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال، لپ تاپ های کروم بوک در مقایسه با نمونه های ویندوزی و مک او اس از قیمت بسیار پایین‌تری برخوردار هستند، اما سیستم عامل این دستگاه‌ها کروم بوده و نمی‌توانید برنامه‌های ویندوزی را بر روی آن‌ها نصب کنید.

از آنجا که در کشور ما اغلب از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌شود و برنامه‌هایی مانند مایکروسافت آفیس برای دانشجویان ضروری هستند، اکثر افراد باید لپ تاپ مبتنی بر ویندوز خریداری کنند. اما در این بین ممکن است استثناهایی هم باشد که حتماً باید به آن‌ها توجه شود. لپ تاپ های اپل هم که لوکس‌تر و گران‌تر هستند، با اینکه از لحاظ نرم افزاری کم و کسری نداشته و برای اغلب برنامه‌های ویندوزی جایگزین مناسبی دارند، اما باز هم با توجه به فراگیر بودن سیستم عامل ویندوز و برنامه‌های مبتنی بر آن در ایران، پیشنهاد ما خرید لپ تاپ ویندوزی است.

5. توجه به سیستم خنک کننده لپ تاپ

اگر می‌خواهید به سراغ لپ تاپی قدرتمند با سخت افزار رده بالا بروید، حتماً به سیستم خنک کننده آن هم توجه کنید. بسیاری از لپ تاپ های امروزی در زیر خود دریچه‌های برای گردش هوا دارند و هر چه لپ تاپ قدرتمندتر باشد اهمیت این دریچه ها بیشتر می‌شود، چون میزان گرمای تولیدی بیشتر است.

از آنجا که دانشجوها از لپ تاپ خود بیشتر در کلاس درس استفاده کرده و یا آن را بر روی پاهای خود قرار می‌دهند، احتمال پوشیده شدن این دریچه ها زیاد است. پوشیده شدن دریچه‌ها از طرفی برای خود لپ تاپ مضر است و از طرف دیگر گرمای خروجی از آن باعث اذیت شدن کاربر خواهد شد. بنابراین اگر قصد خرید چنین لپ تاپی را داشتید، حتماً باید در هنگام استفاده مواظب دریچه‌ها بوده و یا از پد خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید.

6. پشتیبانی از قلم دیجیتالی می‌تواند مفید باشد

یکی از ویژگی‌هایی که در لپ تاپ های دانشجویی می تواند کاربردی و کاملاً مفید باشد، پشتیبانی از قلم‌های دیجیتالی یا استایلوس است. از آنجا که دانشجوها معمولاً با فایل های PDF زیادی سر و کار دارند، استفاده از قلم دیجیتالی کار یادداشت برداری، علامت زدن و حاشیه نویسی را در اینگونه فایل‌های بسیار راحت‌تر کرده و مطالعه را لذت بخش‌تر می کند.

همچنین در هنگام یادداشت برداری، معمولاً نوشتن فرمول‌ها و نمادهای ریاضی با استفاده از صفحه کلید، کار بسیار سخت و زمان‌بری است؛ در حالی که می‌توان به کمک قلم استایلوس این کار را به راحتی هر چه تمام انجام داد. با اینکه پشتیبانی از قلم دیجیتالی را نمی‌توان یکی از ضروریات لپ تاپ های دانشجویی دانست اما پشتیبانی از این ویژگی می‌تواند کارایی لپ تاپ شما را تا حد زیادی افزایش دهد. اگر با این صحبت ها ترغیب شده‌اید که لپ تاپ سازگار با قلم تهیه کنید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ مدل‌هایی بروید که قابلیت تبدیل شدن به تبلت را دارند یا در اصطلاح 2 در 1 هستند.

7. به قابلیت‌های گیمینگ زیاد معطوف نشوید

با اینکه کاملاً منطقی است که در هنگام خرید لپ تاپ سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که تمام نیازهای شما را بتواند برآورده کند، اما این ایده زیاد هم خوب نیست. اگر تصمیم بگیرد لپ تاپی را بخرید که قدرت سخت افزاری بالایی داشته و در انجام بازی‌های ویدیویی عملکرد خوبی داشته باشد، علاوه بر اینکه هزینه‌هایتان به شدت افزایش خواهد یافت، همان طور که پیش‌تر هم گفتیم افزایش قدرت سخت افزاری در بسیاری از موارد معادل وزن بیشتر و طول عمر کمتر باتری است.

به جای اینکه در خرید لپ تاپ تمرکز خود را بر توانایی اجرای بازی بگذارید، پیشنهاد می‌کنیم یک رایانه دسکتاپ مجزا برای بازی تهیه کرده و لپ تاپ را مختص کار و تحصیل خود انتخاب کنید. با این کار در هزینه‌های خود هم می توانید تا حدود زیادی صرفه جویی کنید. در ضمن، با توجه به قابل ارتقاء نبودن یا حداقل محدود بودن این قابلیت در لپ تاپ ها، خرید رایانه دسکتاپ برای بازی ایده بهتری است و در آینده می‌توانید بخش‌های مختلف آن را به‌روز کنید.

8. تا حد امکان یک لپ تاپ بادوام انتخاب کنید

ممکن است در جستجوی خود برای خرید لپ تاپ دانشجویی با موردی برخورد کنید که از همه لحاظ به نظرتان ایده آل باشد؛ قیمت مناسب، عملکرد خوب و کم مصرف. اما هیچ کدام از این ها در صورتی که لپ تاپ خوش ساخت و بادوام نباشد، فایده‌ای نخواهند داشت.

همان طور که اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین ویژگی های لپ تاپ دانشجویی این است که همواره حمل و جابجا می‌شوید و از همین رو اگر در کیفیت ساخت بالایی نداشته باشد نمی‌تواند در این جابجایی‌ها دوام آورده و مقاومت کند.

معمولاً وب سایت‌هایی که به صورت حرفه‌ای به نقد و بررسی لپ تاپ ها می‌پردازند، مدل مورد بررسی را از لحاظ میزان مقاومت نیز مورد ارزیابی قرار داده و به مواردی همچون مقاومت لولا و شاسی توجه دارند. بنابراین با مطالعه نتایج اینگونه بررسی‌ها می‌توانید از بادوام بودن یا نبودن مدلی که انتخاب کرده‌اید، آگاهی پیدا کنید. همچنین خواندن نظرات کاربران در انجمن‌ها و فروشگاه‌های آنلاین هم می‌تواند در انتخاب یک مدل بادوام بسیار کمک کننده باشد.

9. خرید کیف لپ تاپ مناسب فراموش نشود

با اینکه گفتیم در هنگام خرید لپ تاپ به بادوام بودن آن باید دقت کنید، اما حتی بادوام‌ترین محصولات هم نیاز به مراقبت دارند و بدون توجه کافی زیاد دوام نخواهند آورد. یکی از بهترین راه‌کارها برای محافظت از لپ تاپ استفاده از کیف لپ تاپ مناسب و اختصاصی است. بنابراین بهتر است در هنگام خرید لپ تاپ جدید، یک کیف مناسب هم برای آن تهیه کنید که کاملاً با سایز و شکل لپ تاپ تناسب داشته باشد.

علاوه بر اینکه کیف لپ تاپ از این محصول در برابر ضربات و آسیب‌های فیزیکی محافظت می‌کند، انتخاب یک کیف مناسب می‌تواند مانع نفوذ گرد و غبار و همچنین آب شده و حمل و نقل لپ تاپ را در آب و هوای بارانی و یا شرایط جوی دیگر راحت‌تر کند. بنابراین با توجه به اهمیتی که این ابزار جانبی در حفاظت از لپ تاپ‌تان دارد، پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان یک کیف باکیفیت خریداری کرده و به سراغ مدل‌های ارزان قیمت نروید.

10. صفحه نمایش پرنور و مات بهتر است

وقتی قرار است از لپ تاپ خود در بیرون از خانه و محیط های بسته استفاده کنید، باید به کیفیت و نوع صفحه نمایش آن هم توجه کنید. در هنگام خرید لپ تاپ ممکن است با کلماتی مانند “مات”، “ضد انعکاس” یا “براق” در توصیف نمایشگر آن مواجه شوید. با اینکه صفحات نمایش براق در محیط های بسته و به خصوص در نمایش تصاویر عملکرد بهتری داشته و جلوه زیباتری دارند اما اگر می‌خواهید چشمانتان کمتر اذیت شود و به ویژه در زیر نور آفتاب راحت‌تر با لپ تاپ خود کار کنید، به سراغ مدل‌هایی با نمایشگر مات یا ضد انعکاس بروید.

همچنین شدت روشنایی صفحه نیز در دیده شدن بهتر متون و تصاویر مؤثر است. این مؤلفه معمولاً با واحد نیت (nit) در مشخصات لپ تاپ ذکر می‌شود و با مراجعه به وب سایت شرکت سازنده نیز می‌توانید از آن مطلع شوید. هر چه عدد مربوطه بزرگ‌تر باشد، حداکثر شدت روشنایی بیشتر بوده و بهتر است. البته لازم نیست نگران روشنایی بیش از حد نمایشگر باشید، چون این مورد به صورت دستی و یا خودکار قابل تنظیم بوده و می‌توانید در هر محیطی میزان روشنایی را متناسب با آن محیط انتخاب کنید.

لپ تاپ هایی با روشنایی حداقل 300 نیت برای استفاده در محیط های باز قابل قبول هستند، اما اگر می‌خواهید تجربه بهتری داشته باشد پیشنهاد می‌کنیم از مدل هایی با روشنایی 400 نیت به بالا استفاده کنید. به عنوان چند نمونه می‌توان گفت لپ تاپ های سامسونگ نوت‌بوک 9، هواوی میت‌بوک ایکس پرو، دل ایکس پی اس 15 و مدل سال گذشته ریزر بلید استیلث، دارای صفحه نمایشی با روشنایی 400 نیت یا بالاتر هستند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar