آی پینز

7 نکته و ترفند برای بهبود دقت هدف‌گیری با کنترلر در بازی ها

در دنیای بازی‌های ویدیویی گیمرهای حرفه‌ای زیادی وجود دارند که کاملاً بر رقابت مسلط هستند و به خصوص در بازی‌های رقابتی مانند Call of Duty و Fortnite حسابی خودی نشان می‌دهند. مطمئناً کسانی که در یک بازی رقابتی رتبه بالاتری دارند، از بازی کردن خود لذت بسیار بیشتری می‌برند تا کسانی که چپ و راست می‌میرند و نمی‌توانند معنای واقعی رقابت را بچشند!

یکی از مسائلی که باعث می‌شود گیمرهای معمولی، به خصوص آن دسته از افرادی که از کنسول‌های بازی استفاده می‌کنند، نتوانند در بازی‌های اکشن تیراندازی مانند Call of Duty و Fortnite موفق شوند، این است که در هدف‌گیری با کنترلر مشکل دارند. واقعیت این است که هدف‌گیری با کنترلر در اغلب موارد سخت‌تر از هدف‌گیری با ماوس و کیبورد است و از همین رو بازیکنان کنسولی معمولاً در رقابت با گیمرهای حرفه‌ای و پلیرهای رایانه شخصی حرفی برای گفتن ندارند. اما نکته‌ها و ترفندهایی وجود دارد که به واسطه آن‌ها می‌تواند دقت هدف‌گیری را بهبود داده و بتوان با کنترلر کنسولی بهتر بازی کرد. در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا برخی از این نکات و ترفندها را با هم مرور کنیم.

1. حساسیت آنالوگ‌ها را تنظیم کنید

به محض اینکه یک بازی را برای اولین بار اجرا کردید، اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به بخش تنظیمات بازی و تنظیم کردن میزان حساسیت کلیدهای آنالوگ است. اگر تا پیش از این هیچ دستی به تنظیمات حساسیت آنالوگ نزده‌اید، این کار می‌تواند یک تغییر بزرگ در شیوه بازی کردن شما ایجاد کند.

تنظیم حساسیت آنالوگ

ممکن است در نگاه اول تصور شود که همه بازیکنان حرفه‌ای با بالاترین درجه حساسیت آنالوگ بازی می‌کنند و به همین دلیل است که سرعت بالایی دارند، اما واقعیت چیز دیگری است. هر چه حساسیت آنالوگ بیشتر باشد، حرکات دادن آن تاثیر بیشتری در داخل بازی خواهد داشت و با کوچکترین ضربه به کلید آنالوگ، کاراکتر شما یا نشانگر اسلحه در داخل بازی از سمتی به سمت دیگر صفحه نمایش پرتاب خواهد شد. اساساً، هرچه حساسیت آنالوگ بیشتر باشد، کنترل کردن آن دشوارتر خواهد بود.

بنابراین، اگر یک گیمر تازه‌کار هستید، یا مدت‌های مدیدی با همان حساسیت پیش فرض بازی کرده‌اید و احساس می‌کنید که همچنان در هدف‌گیری و کنترل کاراکتر مشکل دارید، حتماً به بخش تنظیمات بروید و حساسیت آنالوگ را مطابق با سبک بازی خود تنظیم کنید.

حتی کسانی که از رایانه شخصی و ماوس و صفحه کلید استفاده می‌کنند هم برای داشتن بالاترین دقت در هدف‌گیری باید میزان حساسیت ماوس را از بخش تنظیمات تغییر داده و بر روی یک حد مناسب قرار دهند. در واقع، چه برای کاربران کنسولی و چه گیمرهای PC، تنظیم حساسیت کنترلر و ماوس اولین کاری است که باید قبل از هر چیز برای بهبود هدف‌گیری خود انجام دهند.

2. نحوه در دست گرفتن کنترلر را تغییر دهید

اکنون که حساسیت آنالوگ را مطابق با سبک بازی خود تنظیم کردید، وقت آن رسیده که شیوه در دست گرفتن کنترلر را نیز مورد بازنگری قرار دهید. چندین و چند روش برای نگه داشتن کنترلر و بازی کردن وجود دارد و تغییر در آن می‌تواند تفاوت قابل توجهی در نحوه بازی کردن شما ایجاد کند.

رایج‌ترین روش برای نگه داشتن کنترلر، روش سنتی آن است که کنترلر در کف دست‌ها قرار می‌گیرد، انگشت اشاره کلیدهای ماشه‌ای را کنترل می‌کنند، و انگشت‌های شست هم روی دکمه‌ها و آنالوگ‌ها قرار می‌گیرند. اما اگر می‌خواهید در هدف‌گیری کنترل و دقت بیشتری داشته باشید، ممکن است لازم باشد این روش سنتی را کنار گذاشته و از شیوه‌های دیگری استفاده کنید. به عنوان مثال،‌ می‌توانید کنترلر را روی سطحی مانند میز قرار داده و از زاویه دید بالا به پایین با آن کار کنید.

نحوه در دست گرفتن کنترلر

در این حالت هر دو انگشت اشاره و شست شما آزاد هستند تا به طور همزمان با آنالوگ و دکمه‌ها کار کنند. این ترفند می‌تواند هدف‌گیری و عملکرد کلی شما در بازی‌های تیراندازی را بهبود ببخشد، زیرا در روش سنتی، انگشت شست دست راست شما هم باید آنالوگ راست را کنترل کند و هم دکمه‌های بر روی سمت راست یعنی دکمه‌های A، B، X و Y کلیک کند. بنابراین، حرکت دادن انگشت شست از آنالوگ به سمت دکمه‌ها و برگشتن دوباره به آنالوگ کمی زمان می‌برد و نیازی به گفتن نیست که در بازی‌های رقابتی میلی ثانیه‌ها تأثیرگذارند.

استفاده از این مدل نگه داشتن کنترلر به شما اجازه کنترل بیشتری بر تمامی دکمه‌ها داده و می‌تواند یک مزیت بزرگ نسبت به سایر بازیکنان باشد. درست است که عادت کردن به این شیوه کمی طول می‌کشد، اما مانند هر کار دیگری در زندگی، با تمرین کردن روز به روز ماهرتر خواهید شد.

3. Dead Zone را در کنترلر خود سفارشی کنید

منطقه مرده یا Dead Zone منطقه‌ای است که حرکت دادن کنترلر در آن منطقه هیچ تأثیری در بازی ندارد و در واقع خلاصی آنالوگ محسوب می‌شود. معمولاً به صورت پیش فرض مقداری Dead Zone برای آنالوگ‌ها در نظر گرفته می‌شود مگر اینکه خودتان با مراجعه به بخش تنظیمات، آن را تغییر دهید.

تنظیم Dead Zone در کنترلر

اگر در مورد بهبود هدف‌گیری خود در بازی کاملاً جدی هستید، بهترین مکان برای شروع، حذف منطقه مرده یا کم کردن آن تا حد امکان است. انجام این کار باعث می‌شود حرکات شما بسیار دقیق‌تر شود و هر بار که کلید آنالوگ را حرکت می‌دهید، در زمان صرفه‌جویی شود. این زمان شاید زیاد به نظر نرسد، اما همان‌طور که گفتیم، در بازی‌های رقابتی میلی ثانیه‌ها مهم هستند و سرعت بالاتر در حرکت دادن آنالوگ و هدف‌گیری می‌تواند بسیار سرنوشت‌ساز باشد.

4. در هنگام هدف‌گیری انگشت خود را کمتر حرکت دهید

حتماً همه شما این تجربه را در مورد خودتان یا دیگران داشته‌اید که گیمرهای تازه‌کار هنگام هدف‌گیری در داخل بازی، مدام نشانگر را به این طرف و آن طرف حرکت می‌دهند و نمی‌توانند بر روی هدف متمرکز شوند. این مشکل ناشی از آن است که کلید آنالوگ به یکباره به این سو و آن سو کشیده می‌شود و بازیکن عادت ندارد که آن را به صورت نرم و آرام حرکت دهد. درست است که گیمرهای حرفه‌ای به سرعت می‌توانند آنالوگ را حرکت داده و هدف‌گیری کنند، اما در مورد تازه‌کارها بهتر است این کار به آرامی صورت بگیرد تا میزان خطا کمتر شده و در زمان صرفه‌جویی شود.

حرکت دادن آرام و ریز کلید آنالوگ به جای کشیدن سریع آن به این سو و آن سو، باعث می‌شود نیاز به تصحیح کمتری در هدف‌گیری خود داشته باشید و مجبور نباشید مدام نشانگر را در اطراف هدف حرکت دهید. بنابراین اگر تازه‌کار هستید، حتماً انگشت خود را طوری عادت دهید که کلید آنالوگ را آرام و با دقت حرکت دهد.

5. بازی کردن حرفه‌ای را تماشا کنید و یاد بگیرید

وقتی گیمرهای حرفه‌ای زیادی در دنیا وجود دارند و ویدیوی بازی کردن آن‌ها در اینترنت وجود دارد، چرا نباید از آن‌ها یاد بگیرید؟ بسیاری از گیمرهای حرفه‌ای در پلتفرم‌هایی مانند توییچ و یوتیوب حضور دارند و می‌توانند به هر سؤالی که ممکن است در خصوص بهبود هدف‌گیری با کنترلر داشته باشید، پاسخ دهند. همچنین، بسیاری از استریمرها در حین بازی کردن از دست‌های خود هم فیلم می‌گیرند و به راحتی می‌توانید نحوه کار کردن آن‌ها با کنترلر را مشاهده و تجزیه و تحلیل کنید.

بهبود هدف‌گیری با کنترلر

بنابراین، تماشای بازی استریمرهای بزرگ در توییچ یا پلتفرم‌های مشابه می‌تواند راه‌های ارتباطی خوبی را با دنیای حرفه‌ای باز کند و به شما این فرصت را بدهد که از افراد خبره راهنمایی بخواهید. حتی بسیاری از گیمرها در یوتیوب تجربیات خود را به صورت ویدیوهای آموزشی به اشتراک گذاشته‌اند و در مورد نحوه بازی کردن با کنترلر توصیه‌هایی ارائه کرده‌اند. پس اگر به دنبال بهبود دقت هدف‌گیری با کنترلر هستید، هیچ شخصی بهتر از یک حرفه‌ای در این زمینه نمی‌تواند به شما کمک کند.

6. هر زمان که ممکن بود از ژیروسکوپ استفاده کنید

کنترل‌های ژیروسکوپی فناوری جدیدتری در دنیای بازی‌ها هستند که در هدف‌گیری بسیار دقیق‌تر عمل می‌کنند. در این نوع شیوه کنترلی، بازیکن می‌تواند با حرکت دادن کنترلر در دستان خود، هدف‌گیری کنند. این روش بسیار شهودی‌تر بوده و باعث غرق شدن بیشتر در دنیای بازی می‌شود. به ویژه بعد از اینکه تسلط کافی پیدا کردید، بسیار دقیق‌تر از کنترل با کلید آنالوگ است.

با این حال، همه بازی‌ها با ژیروسکوپ سازگار نیستند و ایکس باکس اصلاً از این فناوری پشتیبانی نمی‌کند. با این حال، تعداد زیادی بازی رقابتی و غیررقابتی روی نینتندو سوییچ وجود دارد که از ژیروسکوپ پشتیبانی می‌کنند و همچنین بسیاری از عناوین پلی استیشن نیز با این فناوری سازگار هستند. کنترل‌های ژیروسکوپی می‌تواند در ابتدا بسیار سخت به نظر برسد، اما اگر در بازی مورد نظر شما امکان استفاده از آن وجود دارد، ارزش وقت گذاشتن را خواهد داشت.

7. تمرین، تمرین و باز هم تمرین!

شکست خوردن در یک بازی ویدیویی می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد و شما را وسوسه کند که تغییراتی ناگهانی ایجاد کنید تا در هدف‌گیری سریع‌تر شوید. اما باید بدانید که ممارست و تمرین بهترین شیوه برای افزایش مهارت شما در بازی است و به جای اینکه مدام به سراغ روش‌های دیگر رفته و به دنبال راه میانبر باشید، بهتر است صبور بوده و نکات اصولی را مدام تمرین کنید.

بهبود هدف‌گیری با کنترلر

زمانی که از کارهای روزانه فارغ شدید، می‌توانید یک یا دو ساعت از وقت خود را به بازی مورد علاقه‌تان اختصاص داده و برای بهتر شدن در آن تمرین کنید. ممکن است تمرین کردن و ماهر شدن در بازی راه حل سریعی برای پیشرفت نباشد، اما داشتن ثبات و سخت کوشی تنها راهی است که مطمئناً جواب خواهید داد. هیچ موفقیتی یک شبه اتفاق نمی‌افتد و سعی کنید ناامید نشوید. با تمرین و تقویت مهارت‌های خود به مسیر خود برای رسیدن به هدف ادامه دهید و مطمئن باشید که در نهایت به اهداف خود خواهید رسید.

با کمک این نکات و ترفندها، هدف‌گیری شما با کنترلر به شدت بهبود خواهد یافت

چه یک گیمر مبتدی باشید و چه قصد داشته باشید به یک بازیکن حرفه‌ای تبدیل شوید، این نکات به شما در بهبود هدف‌گیری با کنترلر کمک می‌کنند. تنظیمات زیادی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را سفارشی کنید تا کنترلرتان با سبک بازی خاص شما مطابقت داشته باشد، و همچنین محتوای مناسب زیادی وجود دارد که می‌توانید در توییچ یا یوتیوب تماشا کرده و از آن‌ها یاد بگیرید.

اما در انتها باز هم تأکید می‌کنیم که مهمترین چیز تمرین است. هیچ کدام از این نکات و ترفندها قرار نیست یک شبه شما را به یک گیمر اسطوره‌ای تبدیل کنند و مطمئن باشید که همه بازیکن‌های حرفه‌ای زمان زیادی را صرف تمرین کردن کرده‌اند تا به بهترین گیمر تبدیل شوند.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها