فلای تودی

10 حقیقت جالب درباره ذهن سگ‌ها که تاکنون نمی‌دانستید

سگ‌ها یکی از باهوش‌ترین موجودات روی کره زمین هستند که می‌توانند در کنار انسان‌ زندگی کنند. جالب است بدانید که این حیوانات دوست‌داشتنی می‌توانند همان درد و رنجهایی را که بر مغز انسان تأثیر می‌گذارد، تجربه کند. شاید سگ‌ها نتوانند معادلات خطی را حل کنند اما درک و فهم آن‌ها بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. تحقیقات علمی زیادی درباره‌ی قدرت حافظه سگ‌ها، آنچه در ذهن آن‌ها می‌گذرد و درکی که از محیط پیرامون خود دارند، انجام شده است. شاید هیچ وقت انسان‌ها به جزئیات کامل و دقیقی درباره ذهن سگ‌ها دست نیابند اما تاکنون پیشرفت چشمگیری در کسب بینش و درک بهتر این موجودات باوفا حاصل شده است. از همین رو، در ادامه این مقاله می‌خواهیم به ده واقعیت جالب در مورد ذهن سگ‌ها بپردازیم. با دیجی رو همراه باشید.

10. سگ‌ها نیز از افسردگی و اضطراب رنج می‌برند!حقایقی جالب درباره ذهن سگ

سگ‌ها هم دقیقاً همانند انسان به افسردگی و اضطراب دچار می‌شوند. اگرچه سگ‌ها ار جهات مختلف مثل سلامت روان برای انسان مفید هستند اما این همراهان پشمالو می‌توانند دردها و ناراحتی‌های خاص خود را هم داشته باشند. همانند انسان که با ورود عضوی جدید به خانواده شاد و با رفتن یا مرگ یکی از اعضای خانواده افسرده می‌شوند، سگ‌ها هم چنین محرک‌هایی دارند. علائم افسردگی در سگ‌ها مشابه علائم افسردگی در انسان است. آن‌ها ممکن است اشتهای خود را از دست یدهند، کم تحرک شوند و تمایلی به انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود نداشته باشند.

9. سگ‌ها حس بویایی فوق‌العاده‌ای دارند

حس بویایی سگ‌ها

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا سگ‌ها تقریباً همه چیز را بو می‌کشند؟ چون حس اولیه و اصلی سگ بویایی است. آن‌ها چیزهایی را از طریق بینی خود بو می‌کشند که انسان نمی‌تواند حتی آن‌ها را حس کند. به همین دلیل است که در کشف مواد مخدر و بمب از این حیوان استفاده می‌شود. سگ‌ها 300 میلیون گیرنده بویایی دارند این در حالی است که تعداد این گیرنده‌ها در انسان تنها شش میلیون عدد است. اگر به بینی انسان و سگ نگاه کنید بر آمدگی‌های استخوانی به نام توربینیت وجود دارد. این اندام غشای غلیظی دارد که بیشتر سلولهای تشخیص‌دهنده بو را در خود نگه می‌دارد. در انسان، اندازه این ناحیه از اندام بویایی فقط حدود یک اینچ مربع است. اگر می‌توانستیم همین قسمت از اعضای بدن را در سگ باز کنیم اندازه آن به بزرگی حدود شصت اینچ مربع (بسته به اندازه و طول بینی) می‌شد!

ذهن سگ در تشخیص بوها فوق‌العاده عمل می‌کند به همین دلیل سگ‌ها برای درک دنیای پیرامون خود از حس بویایی کمک می‌گیرند. این حیوان از 40 درصد ذهن خود (چهل برابر بیشتر از مغز انسان) برای تجزیه و تحلیل بوها استفاده می‌کند. از آنجایی که بینی یک سگ به طور خاص بهتر از بینی انسان عمل می‌کند مزایای زیادی دارد که ما از آن برخوردار نیستیم. سگ‌ها می‌توانند عمل دم و بازدم را به طور همزمان انجام دهند که هدف از این کار ایجاد گردش مداوم هوا است در حالی که ما انسان‌ها قادر به انجام این کار آن هم به صورت همزمان نیستیم.

8. سگ‌ها می‌توانند حالات چهره شما را تشخیص دهند!حقایقی جالب درباره ذهن سگ

اگر غمگین و ناراحت باشید شاید دوست یا یکی از اعضای خانواده سمت شما بیاید و تلاش کند شما را شاد کرده و از این حالت بیرون بیاورد. سگ‌ها نیز می‌توانند واکنشی مشابه انسان داشته و به حالت چهره شما واکنش نشان دهند. اگر به یک سگ لبخند زدید آن سگ در ذهن خود پردازش می‌کند که شما خوشحال هستید و احتمالاً به شیوه‌ خود به شما لبخند خواهد زد. آن‌ها حتی ممکن است با پریدن به این‌ور و آن‌ور یا چرخاندن دم خود یا درست مثل یک کودک با چرخیدن در خانه یا حیاط، نشان دهند که خوشحال هستند.

شواهد نشان می‌دهند که سگ‌ها به علائم احساسی چهره انسان حساس هستند و حتی وقتی بفهمند که فردی عصبانی، نگران یا خوشحال است، ضربان قلب آن‌ها بالا می‌رود. تحقیقات همچنین حاکی از آن است که سگ‌ها همان مهارت‌های شناخت اجتماعی را دارند که یک نوزاد انسان در سنین بین 6 ماه تا 2 سال تجربه می‌کند.

7. سگ‌ها می‌خواهند به ما بگویند به چه چیزی فکر می‌کنند، اما نمی‌توانند!حقایقی جالب درباره ذهن سگ

اینکه سعی کنید به کسی چیزی بگویید اما نتوانید حرف بزنید بسیار عذاب‌آور است. درست مثل این است که یک مانع زبانی وجود داشته باشد و شما تلاش کنید با یک سری حرکات دست منظور خود را برسانید. این واقعیت درباره‌ی سگ‌ها نیز صدق می‌کند. آن‌ها می‌خواهند با ما صحبت کنند اما نمی‌توانند! سگ‌ها قدرت حرف زدن ندارند اما می‌توانند با ما ارتباط برقرار کنند. آن‌ها از طریق تکنیک‌های مختلف زبان بدن این کار را انجام می دهند که اطلاعات زیادی درباره اینکه چگونه فکر می‌کنند به ما ارائه می‌دهد.

به عنوان مثال، سگی که سر خود را برمی‌گرداند و لب‌هایش را لیس می‌زند در واقع می‌خواهد به ما بگوید که عصبانی است. وقتی سگ‌ها دائم دم خود را تکان می‌دهند می‌دانیم که آن‌ها خوشحال هستند. پنج گروه متداول از سیگنال‌های ارتباطی سگ (نگران، برانگیخته، مضطراب، تهاجمی و آرام) وجود دارد. مشکلی که وجود دارد این است که گاهی اوقات نحوه برقراری ارتباط آن‌ها به قدری مبهم و پیچیده است که ما نمی‌توانیم بفهمیم چه چیزی می‌خواهند بگویند.

6. سگ‌ها حرف‌های شما را می‌فهمند!

حقایقی جالب درباره ذهن سگ

شاید سگ‌ها نتوانند به ما بگویند به چه چیزی فکر می‌کنند اما می‌توانند بسیاری از حرف‌های ما را بفهمند. دکتر استنلی کورن، یک متخصص هوش سگ می‌گوید: یک سگ به طور متوسط می‌تواند معنی چیزی حدود 165 کلمه و یا حتی بیشتر را با آموزش یاد بگیرد. اگرچه سگ‌ها همانند انسان کلمات را در همان سال‌های اول زندگی یاد می‌گیرند اما نمی‌توانند به چیز دیگری پاسخ دهند و بیشتر مواقع در جواب دم خود را تکان می‌دهند، خرخر می‌کنند و یا وقتی از آن‌ها بپرسید ” بریم پیاده‌روی؟” ممکن است با قدم زدن جواب شما را بدهند.

ذهن سگ‌ها زبان را به روشی مشابه انسان پردازش می‌كند در حالی كه نیم‌کره راست با احساسات سروکار دارد، نیم‌کره چپ مغز با پردازش اطلاعات درگیر است. آن‌ها درست مانند یک کودک یاد می گیرند که برخی صداها مفهوم خاصی دارند. به عنوان مثال، اگر برای قدم زدن و پیاده‌روی هربار کلمه “Walkies” را تکرار کنید پس از مدتی یاد می‌گیرند که صدای کلمه “walkies” به معنی آماده شدن برای پیاده‌روی است.

5. سگ‌ها تغییرات لحن و صدا را تشخیص می‌دهندحقایقی جالب درباره ذهن سگ

سگ‌ها نه‌تنها حس بویایی بسیار قوی دارند بلکه تغییرات لحن و صدا را هم متوجه می‌شوند. اگر سگ صدایی مثل فریاد زدن یا صدای جاروبرقی را بشنود احتمالاً به دنبال جایی برای قایم شدن می‌گردد. اما اگر صدای شما شاد و خوشحال به نظر برسد دور شما می‌چرخد و بدن خود را تکان می‌دهد انگار که می‌خواهد برقصد. هرچند سگ‌ها نمی‌توانند برقصند اما آن‌ها به هر حال تمام تلاش خود را می‌کنند!

مدت‌ها قبل ثابت شد که سگ‌ها لحن و تغییرات صدا از جمله صدای انسان را بهتر از خود کلمات درک می‌کنند. این صداها به یک نوع احساس در مغزشان تبدیل می‌شود. برای مثال هنگام شنیدن بیرون آوردن ظرف غذا از کمد شاد شده یا هنگام شنیدن صدای آب حمام و مجبور شدن برای رفتن به حمام احساس ترس می‌کنند.

آیا تا به حال شده از دست سگ خود عصبانی شوید اما ناراحتی خود را با صدایی ملایم و دوستانه ابراز کنید؟ در چنین شرایطی احتمالاً حرف شما تأثیر مدنظرتان را نخواهد داشت. اگر با لبخند به او بگویید” کمتر اذیت کن یا چقدر شیطونی”، آن‌ها دم تکان می‌دهند و رفتاری شاد از خود بروز می‌دهند چون تن صدای شما برای آنها شاد به نظر می‌رسد.

4. انسان‌ها با گذشت زمان بر ذهن سگ‌ها اثر می‌گذارند!حقایقی جالب درباره ذهن سگ

سگ‌های «بوردر کالی» یک روزه یاد نگرفته‌اند که چگونه از گوسفندان گله محافظت کنند. علاوه بر این، شما نمی‌توانید یک «سگ چی‌واوا» را وسط یک مزرعه رها کنید و از او بخواهید که تمام گوسفندان را در آغل قرار دهد. مغز سگ بسته به نوع نژاد متفاوت است. برخی از آن‌ها برای محافظت از گله و برخی دیگر برای بو کشیدن اجسام پرورش یافته‌اند. بیشتر این رفتارها در طول زمان تحت تاثیر رفتار انسان‌ تغییر یافته است.

دانشمندان ثابت کرده‌اند که زادگیری گزینشی‌ یا اصلاح‌نژادی سگ‌ها توسط انسان‌ها در طی سال‌ها برای به دست آوردن شکل، رنگ و یا رفتار موردنظر بر نحوه عملکرد مغز این حیوانات اثر گذاشته اشت. گذشته از این، تحقیقات نشان می‌دهد که مغز سگ از نژادی به نژاد دیگر متفاوت است و بسیاری از این تغییرات به تلاش خود انسان‌ها برای شکل دادن رفتارهای خاص هنگام زادگیری گزینشی‌ باز‌ می‌گردد. این بدان معنی است که سگ‌ها نه‌تنها در اندازه، شکل و رنگ بلکه در نحوه عملکرد مغز نیز با هم تفاوت دارند.

3. سگ‌ها بهتر از انسان اشیاء و وسایل را پیدا می‌کنندحقایقی جالب درباره ذهن سگ

توانایی سگ‌ها بسیار بیش‌تر از این است که وعده غذایی آن‌ها را در یکی از دو دست خود قایم ‌کنید و از او بخواهید که آن را پیدا کند! شاید این ترفند جالبی برای فریب دادن سگ‌ها به نظر برسد، اما واقعیت این است که آن‌ها به دنبال بازی با ما هستند وگرنه به واسطه حس بویایی قدرتمند خود به راحتی می‌توانند غذا را پیدا کنند. علاوه بر این، هنگام تصمیم‌گیری نسبت به انسان منطقی‌تر عمل می‌کنند. اگرچه بسیاری از انسان‌ها و حتی حیوانات همیشه راه آسان را انتخاب می‌کنند اما سگ‌ها گاهی به جای انتخاب مسیر راحت راهی هوشمندانه‌تر را برمی‌گزینند.

گاهی اوقات انسان‌ در دام آنچه دانشمندان “تقلید افراطی” می‌نامند گرفتار می‌شود (فرایند تلاش برای تقلید افراطی از محیط و افراد پیرامون). سگ‌ها نیز از ما چیزهایی یاد می‌گیرند و تقلید می‌کنند اما هنگام تصمیم‌گیری درباره اینکه کدام رفتار ما را باید تقلید کنند منطقی‌تر عمل می‌کنند.

سگ‌ها اول هر کاری را که انجام می‌دهیم، تماشا می‌کنند و بسته به شرایط آن رفتار را کپی می‌کنند. این موضوع در هنگام حل مسئله به آن‌ها تصویر عینی‌تری می‌دهد. به عنوان مثال، هنگام حل یک معما، ما از دیگران یاد می‌گیریم چگونه مسئله را حل می‌کنند و با کمی تغییر همان راه‌حل را به کار می‌بریم. سگ‌ها نیز به کارهایی که انجام می‌دهیم نگاه می‌کنند سپس، آن را با چیزی که مسئله نیاز دارد تطبیق می‌دهند.

2. سگ‌ها توانایی انجام محاسبات ریاضی هم دارند!

حقایقی جالب درباره ذهن سگسگ‌ها نمی‌دانند که چطور باید از ماشین حساب استفاده کنند و نمی‌توانند معادلاتی مثل y = mx+b را حل کنند اما آن‌ها حساب‌های ساده را یلدند و حتی می‌توانند یک کودک خردسال را نیز در ریاضی ساده شکست دهند. مطمئناً، بدون وجود انگشت شست مخالف، آنها نمی‌توانند بالای تخته سیاه بروند و ثابت کنند که جواب 1 + 1 را می‌دانند اما وقتی چند وعده غذایی تشویقی را جلوی آن‌ها بگذارید و هر بار یکی از آن‌ها را کنار بگذارید می‌توانند در ذهنشان تعداد وعده‌های باقیمانده را حساب کنند. آیا تاکنون سگ‌های شکار را هنگام شکار کردن دیده‌اید؟ اگر شکارچی به عنوان مثال سه تیر به سمت پرنده‌ها شلیک کرده باشد، دقیقا می‌دانند که باید به دنبال سه پرنده باشند و نه کمتر. آن‌ها این را می‌دانند زیرا به روشی ابتدایی آن را حساب می‌كنند. سگ‌ها حتی مقدار کم و زیاد را هم تشخیص می‌دهند. برای مثال اگر دو ظرف که در هر کدام مقدار متفاوتی بیسکویت وجود دارد را جلوی سگ قرار دهید آنها اول وعده‌ای که تعداد بیسکویت بیشتری در آن هست را انتخاب می‌کنند.

1. سگ‌ها هم گاهی حسادت می‌کنند!حقایقی جالب درباره ذهن سگ

شاید فکر کنید که سگ‌ها فقط به هم‌نوعان و حیوانات دیگر حسادت می‌کنند، اما آن‌ها ممکن است به انسان‌های دیگر هم حسادت کنند. آن‌ها همچنین ممکن است مانند بچه‌های بزرگتری رفتار کنند که از ورود یک نوزاد تازه متولد شده که توجه همه را جلب کرده ناراحت می‌شوند و به او حسادت می‌کنند. آن‌ها نمی‌توانند یک ماژیک بردارند و روی همه دیوارها بنویسند اما وقتی راهی برای جلب توجه پیدا نکنند کمی تهاجمی‌تر شده یا شروع به ناله می‌کنند!

آیا تا به حال هنگام صحبت با دوست خود از سگتان غافل شده‌اید؟ آیا تا به حال شما را گاز گرفته‌ یا سعی کرده‌ توجه شما را جلب کند؟ این رفتارها به این دلیل است که سگ‌ شما احتمالا به چیزی یا کسی حسادت می‌کند. سگ‌ها نیز مانند انسان به توجه افراد پیرامون خود نیاز دارند. آن‌ها نیز دوست ندارند که نادیده گرفته شوند و در چنین شرایطی احساساتی می‌شوند.

در پایان، پزشکان و دانشمندان در سراسر جهان هنوز در تلاشند تا درباره ذهن سگ‌ها اطلاعات بیشتری به دست آورند. آن‌ها شاید یک حیوان بسیار معمولی به نظر برسند که می‌توانند یک یا چند ترفند را یاد بگیرند، اما واقعیت این است که مغز سگ‌ها بسیار پیچیده است و شاید در آینده بتوان درباره مغز و ذهن آن‌ها اطلاعات بیشتری کشف کرد.

منبع listverse
مطالب پیشنهادی
guest
5 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
?ونوس?
?ونوس?
2 سال قبل

من اولین نفری هستم که نظر میدم و میخوام بگم مقالتون مفید بود ولی کامل نبود اگه کاملترش کنید عالی میشه☺❤

ناشناس
ناشناس
1 سال قبل

خوب بود

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام این مقاله ای که گذاشتید عالیییی بود

اصغر
اصغر
1 سال قبل

من یک سگ دارم تمام این هارا بلد بود ، مقاله ی شما به من خیلی کمک کرد

ناشناس
ناشناس
6 ماه قبل

سلام من یه سگ دارم الان جوری گازم گرفت گریم اومد و وقتی گریه کردم سگم اومد نزدیکم و یه چشای خیلی نازی داشت که من بخشیدمش