فلای تودی

با شگفت انگیزترین کتابخانه های دنیا آشنا شوید

اگر به آثار باستانی و تاریخی علاقه دارید، بهتر است از کتابخانه‌ها غافل نشوید. برخی از شگفت انگیزترین کتابخانه های دنیا بیش از چند دهه و حتی چند قرن است که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده‌اند. علاوه بر بنای این ساختمان‌ها، وجود کتاب‌های خطی و دست نویس دانشمندان و اسطوره‌های بزرگ تاریخ باعث شده تا مردم زیادی برای بازدید از این مکان‌ها به نقاط مختلف جهان سفر کنند.

در ادامه دیجی رو 10 کتابخانه حیرت انگیز جهان را معرفی کرده است که هر کدام از این کتابخانه‌ها دارای ویژگی خاص و منحصر به فردی هستند.

شگفت انگیزترین کتابخانه های دنیا

1- کتابخانه اسکندریه، مصر

کتابخانه اسکندریه

کتابخانه شگفت انگیز اسکندریه توسط بطلیموس، یکی از سرداران و جانشینان اسکندر بزرگ، در سال 306 پیش از میلاد تاسیس شد و به سرعت به عنوان بزرگترین مرکز علم و دانش در دوران باستان تبدیل گردید.

2- کتابخانه واتیکان

کتابخانه واتیکان

کتابخانه باستانی واتیکان شامل بیش از 80000 نسخه خطی و 1.6 میلیون کتاب مجلد و 8600 کتاب چاپ شده است که همگی مربوط به پنجاه سال بعد از اختراع حروف چینی هستند.

اسناد برجسته این کتابخانه که در کاخ واتیکان واقع شده شامل رسائل مقدس پیتر، قدیمی‌ترین کتاب مقدس شناخته شده در جهان و اسناد دادرسی گالیله همراه با امضای وی است.

3- کتابخانه بودلیان، دانشگاه آکسفورد

با شگفت انگیزترین کتابخانه های دنیا آشنا شوید

کتابخانه بودلیان در دانشگاه آکسفورد شامل 12 میلیون کتاب است. اغلب این منابع، کتاب‌های چاپ شده در انگلستان طی 400 سال گذشته هستند. از جمله مهم‌ترین منابع این کتابخانه می‌توان به اولین اثر شکسپیر و اولین کتاب چاپ شده به نوع عربی متحرک اشاره کرد.

4- کتابخانه کلمنتینوم، پراگ

کتابخانه پراگ

کتابخانه بزرگ کلمنتینوم در پراگ در کشور جمهوری چک بخشی از یک مجموعه بزرگ مربوط به یهودیت است و زمانی به عنوان سومین مدرسه بزرگ یهودیان در جهان شناخته می‌شد. ستون‌های ظریف و قفسه‌های تزئین شده از کتاب، حس گذر تاریخ را کاملاً در این مکان القا می‌کند.

5- کتابخانه کنگره، ایالات متحده

کتابخانه ایالات متحده امریکا

یکی از بزرگترین کتابخانه‌ها در جهان و احتمالاً بزرگترین کتابخانه تاریخ کره زمین، کتابخانه کنگره ایالات متحده است که حدود 164 میلیون کتاب را در خود جای داده است.

6- کتابخانه دانشگاه القرویین در فاس، مراکش

کتابخانه مراکش

کتابخانه شگفت انگیز القرویین یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های جهان در مراکش است که در دانشگاه القرویین واقع شده است. این بنای ارزشمند در سال 859 میلادی توسط خانمی به نام فاطمه الفهری تاسیس گردید. حدود 4000 کتاب نادر و نسخه‌های خطی عربی باستان در این کتابخانه وجود دارد. اخیراً کتابخانه القرویین مرمت شده و بازدید از آن برای عموم آزاد اعلام شده است.

7- کتابخانه قایقی ایپوس، نروژ

کتابخانه نروژ

یکی از بهترین کتابخانه‌های نروژ، کتابخانه ایپوس نام دارد که در یک قایق شناور جای گرفته است. از سال 1959 این کتابخانه 25 متری یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌های فرهنگی این کشور شناخته شده و مجموعه کتاب‌های آن برای ساکنان 150 شهر و روستا ارائه می‌گردد.

8- کتابخانه کالج ترینیتی، دوبلین

کتابخانه دوبلین

بزرگ‌ترین کتابخانه ایرلند با نام کتابخانه کالج ترینیتی دارای یک اتاق معروف به نام “اتاق طولانی” است. دالانی به طول 65 متر می‌باشد که بیش از دویست هزار نسخه از قدیمی‌ترین کتاب‌ها را در خود جای داده است. همچنین در کالج ترینیتی یک نسخه خطی منقش به 1200 سال پیش، از چهار انجیل عهد جدید با نام “Book of Kells” وجود دارد.

9- کتابخانه ملی روسیه

کتابخانه ملی روسیه

کتابخانه ملی روسیه، چهارمین مخزن بزرگ کتاب در جهان است. این کتابخانه در مسکو واقع شده و شامل 17.5 میلیون کتاب به 247 زبان مختلف است. نام اصلی این کتابخانه ولادیمیر لنین است که در آن یک نسخه از هر کتاب منتشر شده در اتحاد جماهیر شوروی وجود دارد.

10- کتابخانه بین المللی کتاب عکس، ایواکی ژاپن

کتابخانه ایواکی ژاپن

بسیاری از محققان معتقدند که نباید از روی جلد کتاب قضاوتی درباره آن داشت اما کتابخانه بین المللی عکس کتاب در ایواکی کشور ژاپن با این نظر مخالف است. این ویژگی کتابخانه ایواکی باعث شده تا کتاب‌های کودکان با عکس آن‌ها به نمایش گذاشته شود و بچه‌ها بتوانند کتاب‌های مورد علاقه خود را از میان آن‌ها انتخاب کنند.

منبع factretriever
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها