دیجی10: بهترین فیلم‌ های سینمایی سال 2018 که در سال جدید باید تماشا کنید

دنیای سینما در سال 2018 دوران پرآشوبی را سپری کرد. علاقمندان به سینما در این سال، انتظار بهترین فیلم‌های سینمایی را از کارگردانان محبوب خود داشتند که در مواردی با ناامیدی و در مواردی هم با رضایت و شگفتی روبرو شدند. در هر صورت در سال 2018 فیلم‌های خوب و باارزشی روی پرده سینماها رفت که قطعا ارزش تماشا کردن را دارند. البته منتقدان نظرات متفاوت و حتی متناقضی نسبت به فیلم‌های مختلف دارند اما با جمع بندی از نقد و نظرات آن‌ها می‌توان به یک لیست کامل از بهترین فیلم‌ های سینمایی سال دست پیدا کرد. اگر به دنبال این هستید تا بهترین فیلم‌ های سینمایی سال 2018 را بشناسید و در سال 2019 آنها را تماشا کنید، در این مقاله با ما همراه باشید.

10- محبوب The Favourite

the favourite 1543856486 600x399 - دیجی10: بهترین فیلم‌ های سینمایی سال 2018 که در سال جدید باید تماشا کنید

یورگوس لانتیموس همیشه با جوامع بسته و متفاوتی که در فیلم‌های خود خلق می‌کند تماشاگران را دچار شگفتی و حیرت می‌سازد و راز موفقیت او نیز در سال‌های گذشته همین سبک خاص و منحصر به فرد بوده است. او در فیلم “محبوب” نیز همین سبک را دنبال کرده است با این تفاوت که ما را به یک فضای قرن هجدهمی در قصر ملکه آن (با هنرنمایی اولیویا کولمن) می‌برد. در سکونتگاه مجلل این ملکه بیمار، دوست او سارا چرچیل (با نقش آفرینی ریچل وایز) انجام کارها را برعهده دارد و با اتکا به ارتباط نزدیک خود با ملکه نهایت استفاده را از موقعیت می‌برد. اما ارتباط این دو با ورود دخترعموی سارا یعنی ابیگل میشام (با نقش آفرینی اما استون) متزلزل می‌شود. لانتیموس برای فیلمبرداری این فیلم از لنز چشم ماهی استفاده کرده است تا موقعیت پیچیده و جنون آمیز کاخ و شخصیت پردازی‌های کمیک خود را به بهترین شکل نشان دهد. هر سه شخصیت اصلی این فیلم، اولیویا کولمن با رقت انگیزی و تلخی‌اش، ریچل وایز با زیرکی و ظالم بودنش و اما استون با بی‌اخلاقی و هوشمندی‌اش به یک اندازه مخاطب را به خود جلب می‌کنند.

9- اولین انسان First Man

2493 D030 00395R GRD.JPG cmyk 2040.0 600x400 - دیجی10: بهترین فیلم‌ های سینمایی سال 2018 که در سال جدید باید تماشا کنید

دیمین شزل در دو فیلم اخیر خود یعنی ویپلش و لالالند به مقوله هنر پرداخته و فداکاری‌هایی را که هنرمندان برای کار خود انجام می‌دهند موضوع فیلم‌های خود قرار داده است. اما فیلم “اولین انسان” که در اکتبر امسال اکران شد زندگی‌نامه نیل آرمسترانگ (با هنرنمایی رایان گاسلینگ) را روایت می‌کند، نیل آرمسترانگ اولین کسی بود که به سطح ماه قدم گذاشت. در این فیلم، شزل عدم تعادل بین زندگی و کار را در زندگی افراد مورد کنکاش قرار می‌دهد و بیان احساس و خشم در مردان نیز یکی از موضوعات آن است. فیلم از نظر فنی چشمگیر و موفق است (وقتی آرمسترانگ پا روی صخره‌ای در ماه می‌گذارد فرمت فیلم به آیمکس تبدیل می‌شود) اما برای توصیف ترس‌ها و پیچیدگی‌ها و تنهایی‌های انسان در فضا تلاشی انجام نمی‌دهد.

8- بلکککلنزمن BlacKkKlansman

1153497.jpg r 1920 1080 f jpg q x xxyxx 750x500 600x400 - دیجی10: بهترین فیلم‌ های سینمایی سال 2018 که در سال جدید باید تماشا کنید

فیلم بلکککلنزمن داستان مردی به نام ران استالوورث را روایت می‌کند که اولین کارآگاه سیاهپوست استخدام شده در شهر کلرادو اسپرینگز است. داستان در اوایل دهه 70 میلادی رخ می‌دهد و فیلم کاملا سرراست سراغ موضوع اصلی می‌رود، پلیس محلی در پی نفوذ به تشکیلات یک گروه نژادپرستی افراطی است. اسپایک لی کارگردان این فیلم به شکل غیرمعمولی داستان را روایت می‌کند تا حدی که ممکن است مثل اپیزود آغازین یک سریال تلویزیونی به نظر برسد. این فیلم اشاراتی به تاریخ سینما هم دارد مثل فیلم بربادرفته، تولد یک ملت و کلئوپاترا جونز که ساختار چندلایه آن را کامل می‌کند و لحنی جاه طلبانه به فیلم می‌دهد. سخنرانی‌های این فیلم بسیار قوی هستند که اگرچه باعث طولانی شدن فیلم شده‌اند اما بر جذابیت آن افزوده‌اند. انتهای فیلم هم با تصاویری از درگیری‌های نژادپرستان و رنگین پوستان و سخنانی از دونالد ترامپ به پایان می‌رسد تا پیام خود را کاملا رک و مستقیم به مخاطب برساند.

7- روما Roma

image 2 600x338 - دیجی10: بهترین فیلم‌ های سینمایی سال 2018 که در سال جدید باید تماشا کنید

فیلم روما اثر آلفونسو کوارون در 21 نوامبر سال 2018 به نمایش درآمد که از نظر بسیاری از منتقدان در رده بهترین فیلم‌های سینمایی این سال قرار می‌گیرد. کوارون به عمد فرمت سیاه و سفید را برای این فیلم انتخاب کرده است تا تماشاگران را بیشتر مسحور کار خود کند. او در فیلم‌های قبلی خود مثل جاذبه و فرزندان انسان از زیبایی شناسی بصری به بهترین شکل برای اقنای مخاطبان کمک گرفته بود و در این فیلم نیز در همین راستا گام برداشته است. این فیلم زندگی نامه کلئوی خوش قلب (با هنرنمایی آپاریسیو) را روایت می‌کند که نگرانی او درباره خانواده‌اش در اوایل دهه 70 میلادی به یک داستان پیچیده و جذاب تبدیل می‌شود. حرکات هنرمندانه دوربین کوارون فقط برای القای این پیچیدگی نیستند بلکه باعث ایجاد احساسات مختلف هم در مخاطب می‌شوند. فیلم پر از ساختارهای مبهم و تنش‌های حل نشده است که بیننده را تا مدت‌ها به خود درگیر می‌کند.

6- سوختن Burning

burning 1541173735 600x429 - دیجی10: بهترین فیلم‌ های سینمایی سال 2018 که در سال جدید باید تماشا کنید

بی‌علاقگی نسل جوان کره جنوبی و مشکلاتی که می‌تواند به دنبال داشته باشد موضوع اصلی فیلم سوختن، اثر لی چنگ دانگ است. در این فیلم جونگ سو (با هنرنمایی آ این یو) یک پیک است که پس از ملاقات با هائمی (جانگ سئو جون) گرفتار عشقی آتشین می‌شود اما بین او و هائمی و دوست دبیرستانش مثلثی عشقی پدید می‌آید و داستان “سوختن” را شکل می‌دهد. فیلم بر اساس رمان پرفروش سوختن اثر هاروکی موراکامی ساخته شده و در هفدهم می 2018 در کره جنوبی اکران شده است. جدیدترین اثر لی چنگ دانگ یک اثر جاه طلبانه و موفق است که مسائلی مثل سطح اجتماعی و حسادت را مطرح می‌کند و مثل هر اقتباس دیگری از داستان‌های موراکامی با  رازهای غیرقابل کشف جهان سر و کار دارد.

5- تو هرگز واقعا اینجا نبودی You Were Never Really Here

you were never really here movie five 600x341 - دیجی10: بهترین فیلم‌ های سینمایی سال 2018 که در سال جدید باید تماشا کنید

خواکین فینیکس در فیلم “تو واقعا هرگز اینجا نبودی” بار دیگر خود را به عنوان یکی از بهترین بازیگران نسل حاضر معرفی می‌کند. فیلم اثر لین رمزی کارگردان اسکاتلندی است و درامی تکان دهنده را روایت می‌کند که درون مایه‌های روانشناختی بخش غالب آن را شکل داده و در رده بهترین فیلم‌های سینمایی سال قرار گرفته است. ور وت (با نقش آفرینی خواکبن فینیکس) فردی آسیب دیده از نظر روحی و روانی است که تلاش می‌کند دختر جوان یک سناتور را از حلقه تن‌فروشی کودکان نجات دهد. فیلم صحنه‌های خشن زیادی دارد اما از هیجان‌های ماجراجویانه در آن اجتناب می‌شود. فیلم “تو هرگز واقعا اینجا نبودی” به دردهای ناشی از آزار در دوران کودکی می‌پردازد که پس از بزرگسالی نیز در روح و جسم انسان باقی می‌ماند. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام اثر جاناتان ایمز ساخته شده است و برنده جایزه بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم کن نیز بوده است.

4- اولین اصلاح شده First Reformed

first reformed 1527867328 600x400 - دیجی10: بهترین فیلم‌ های سینمایی سال 2018 که در سال جدید باید تماشا کنید

چهل و دو سال از ساخت فیلم راننده تاکسی می‌گذرد، یکی از بهترین فیلم‌های سینمایی تاریخ که بر اساس فیلمنامه پل شریدر ساخته شد. حال پس از گذشت چهار دهه، این کارگردان مولف با اثر “اولین اصلاح شده” سعی کرده است موفقیت راننده تاکسی را تکرار و کامل کند. این درام مذهبی شریدر را می‌توان در کنار کارهای روبر برسون، آندره تارکوفسکی و اینگمار برگمان قرار داد. در این فیلم رورند تولر (با نقش آفرینی ایتن هاوک) یک کشیش اهل نیویورک است که روند ایجاد تردید در ایمان وی در آشنایی با یک فعال محیط زیست، شتاب بیشتری به خود می‌گیرد. ارتباط متعاقب تولر با همسر این مرد (آماندا سیفرید) او را در موقعیتی پیچیده قرار می‌دهد که داستان فیلم را جذاب و پرکشش می‌کند. نقش آفرینی تراویس بیکل وار ایتن هاوک از نقاط قوت این فیلم است و به طور قطع در رده بهترین فیلم‌های سینمایی سال 2018 قرار می‌گیرد.

3- جنگ سرد  Cold War

cold war 1544313306 600x400 - دیجی10: بهترین فیلم‌ های سینمایی سال 2018 که در سال جدید باید تماشا کنید

در فیلم جدید پاول پاولیکوفسکی فیلمساز لهستانی شاهد یک داستان عاشقانه هستیم که در دل جنگ سرد میانه قرن بیستم رخ می‌دهد. تصویر این فیلم شاید اولین چیزی باید که جلب توجه می‌کند، قاب‌های با نسبت سه به چهار، نورپردازی‌های قوی با کنتراست بالا و فیلمبرداری سیاه و سفید که در اثر قبلی وی، ایدا نیز مشاهده شده بود از شاخصه‌های فرمی این فیلم است که سعی شده با محتوای آن هماهنگ شود و حس تبعید و درد دوری را به مخاطب منتقل کند. این زوج عاشق به واسطه درگیری‌های سیاسی آن زمان از هم جدا می‌شوند و سرنوشتی تلخ و متفاوت برایشان رقم می‌خورد. پاولیکوفسکی برای این فیلم برنده جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم کن شد و به طور قطع می‌توان جنگ سرد را در زمره بهترین فیلم‌های سینمایی سال 2018 قرار داد.

2- سوارکار The Rider

the rider 1527867438 600x399 - دیجی10: بهترین فیلم‌ های سینمایی سال 2018 که در سال جدید باید تماشا کنید

سوارکار یک درام واقع گرایانه است که توسط کلوئی ژو کارگردان چینی‌الاصل آمریکایی کارگردانی شده است. فیلم داستان یک قهرمان جوان سوارکاری را روایت می‌کند که بر اثر یک حادثه با آینده‌ای نامعلوم روبرو می‌شود. ژو برای ساخت این فیلم واقعیت و تخیل را در هم آمیخته است چون فیلم سوارکار به زندگی واقعی بازیگر نقش اصلی آن بردی جاندرو می‌پردازد (انتخاب بازیگران و لوکیشن فیلم نیز مطابق با واقعیت صورت گرفته است) و درام واقع گرایانه خود را خلق می‌کند. این فیلم که اکران آن از 13 آوریل سال 2018 آغاز شد توانست جایزه هنر سینما را از هفتادمین جشنواره فیلم کن به خود اختصاص دهد. سوارکار از نظر بسیاری از منتقدان در رده بهترین فیلم‌های سینمایی امسال دسته بندی می‌شود و تماشای آن یک تجربه متفاوت و فراموش نشدنی است.

1- اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند  If Beale Street Could Talk

Beale street could talk 600x395 - دیجی10: بهترین فیلم‌ های سینمایی سال 2018 که در سال جدید باید تماشا کنید

بری جنکینز پس از فیلم موفق مهتاب سراغ اقتباس از رمان جیمز بالدوین با نام “اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند” رفته است و فیلمی را با همین نام کارگردانی کرده است، فیلمی بسیار قوی و تاثیرگذار که می‌تواند زمان را برای شما متوقف کند. داستان در دهه 1970 در محله هارلم نیویورک می‌گذرد، زوج نقش اصلی این فیلم یعنی لین و جیمز عاشقانه همدیگر را دوست دارند و از نظر روحی عمیقا با یکدیگر در ارتباط هستند اما ارتباط آن‌ها در تضاد با نژادپرستی سازمان یافته و فشارهای خانواده‌ها قرار می‌گیرد که سعی دارند این زوج را از هم جدا کنند. فیلم شخصیت پردازی‌های فوق العاده‌ای دارد و شما را در حسی از همذات پنداری با آن‌ها قرار می‌دهد که تجربه تماشای آن را از نظر روانشناسانه و زیبایی شناسانه، دلپذیر و چشمنواز کرده است. این فیلم که در چهاردهم دسامبر اکران شد در نظر اکثر منتقدین، در رده بهترین فیلم‌های سینمایی سال 2018 جای گرفته است.

منبع Thrillist

دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar