بلیط هواپیما فلای تودی

مروری بر 10 لحظه به یاد ماندنی در تاریخ المپیک

بازی‌های المپیک بدون شک یکی از بزرگترین رویدادهای بین المللی است و طرفداران بسیاری در سرتاسر دنیا دارد. برای مثال، المپیک 2016 ریو با حضور 10293 ورزشکار در 28 رشته ورزشی برگزار شد و ورزشکاران برای کسب 306 مدال طلا طی 16 روز با یکدیگر رقابت کردند. این رقابت‌ها توسط 3.6 میلیارد نفر در سراسر جهان تماشا شدند. اما این تنها یکی از دوره‌های المپیک بود و این رویداد پرسابقه، مملو از لحظات جالب و به یاد ماندنی بوده است. در این مقاله، نگاهی به بزرگترین لحظات المپیک در طول تاریخ می‌اندازیم.

به یاد ماندنی‌ترین لحظات در تاریخ المپیک

1- مقابله جسی اونز با هیتلر
المپیک 1936 برلین

هیتلر می‌خواست بازی‌های 1936 در برلین، برتری نژاد آریایی را به نمایش بگذارد، اما 4 مدال طلای جسی اونز (Jesse Owens) این آرزو را در هم شکست. البته، با وجود این دستاورد عظیم، وقتی اونز به ایالات متحده بازگشت، به دلیل جو نژادپرستانه حاکم در آن، با تبعیضی عجیب روبرو شد!مقابله جسی اونز (Jesse Owens) در برابر هیتلر

2- پرش حیرت انگیز بیمن
المپیک 1968 مکزیک

پیش از پرش شگفت‌انگیز باب بیمن (Bob Beamon)، ورزشکار دو و میدانی آمریکایی در مسابقات مکزیکوسیتی، بالاترین رکورد پرش، ارتفاع 848 سانتی متر بود. اما در آن مسابقه، بیمن توانست تا 890 سانتی متر بپرد که این ارتفاع به قدری زیاد بود که برگزارکنندگان مسابقه مجبور شدند یک نوار بلندتر برای اندازه‌گیری آن بیاورند! رکورد باورنکردنی او 23 سال پابرجا باقی ماند.

پرش حیرت انگیز بیمن (Beamon)

3- کسب امتیاز کامل توسط نادیا کومانسی
المپیک 1976 مونترال

ژیمناست 14 ساله رومانیایی با قد 150 سانتی‌متری و وزن 39 گیلوگرمی، به روی میله‌های نامتقارن در مونترال رفت و به امتیاز کامل 10.00 رسید! چیزی که متخصصان عقیده داشتند رسیدن به آن غیرممکن است. نتیجه به قدری غیرمنتظره بود که رتبه‌بندی دیجیتال قادر به نمایش همه 4 رقم آن نبود و به جای 10.00، امتیاز 1.00 را برای این ورزشکار به نمایش درآورد!

کسب امتیاز 10.00 کامل توسط نادیا کومانسی (Nadia Comaneci)

4- رقابت کو در مقابل اووت
المپیک 1980 مسکو

المپیک 1980 که تحت تحریم آمریکا برگزار شد، روز رویارویی دو دونده­‌ی بزرگ مسابقات دو نیمه‌استقامت انگلیس، سب کو (Seb Coe) و استیو اوت (Steve Ovett) بود که تنها یک بار در مسابقات قبل، یکدیگر را ملاقات کرده بودند و به همین دلیل رسانه‌ها آب و تاب بسیاری پیش از مسابقات، به این رقابت دادند. در نهایت، آن‌ها افتخارات برابری کسب کردند. اوت در 800 متر برنده شد، و درمقابل، کو مدال طلای 1500 متر را گرفت.

رقابت کو در مقابل اووت (Coe v Ovett)

5-  – رسوایی بن جانسون
المپیک 1988 سئول

بن جانسون (Ben Johnson) دونده سرعت کانادایی رکورد 100 متر جهان در گرفتن طلا در المپیک سئول را شکست. اما در عرض 48 ساعت، پیروزی او به ننگ تبدیل شد. چرا که آزمایش ادرار جانسون برای ماده ممنوع استنوزولول (stanozolol) مثبت بود. جانسون از مدال و رکورد جهانی محروم شد. درواقع، 6 نفر از 8 فینالیست 100 متر در سئول دوپینگ کرده بودند.

رسوایی بن جانسون (Ben Johnson)

6- – عبور ردموند از خط پایان با همراهی پدرش!
المپیک 1992 بارسلونا

درک ردموند (Derek Redmond)، دونده 400 متر انگلیس یک برنده واقعی مدال بود. اما در نیمه راه مسابقات نیمه نهایی، تاندون پشت پای او پاره شد و او با شدت به زمین برخورد کرد. او به جای اینکه منتظر برانکارد بماند، شجاعانه خودش را بالا کشید و به صورت لنگان لنگان به مسابقه ادامه داد و سرانجام با حمایت پدرش که برای کمک به او به مسیر مسابقه شتافته بود، از خط پایان عبور کرد.

عبور ردموند (Redmond) قهرمان از خط پایان با همراهی پدرش

7- برد ردگریو در 5 المپیک متوالی
المپیک 2000 سیدنی

برخی از ورزشکاران افتخارات بیشتری نسبت به 5 مدال طلای استیو ردگریو (Steve Redgrave)، قایقران انگلیسی، کسب کرده‌اند. اما آنچه ردگریو را پرافتخارترین بازیکن المپیک تمام دوره‌ها می‌کند این است که او مدال‌هایش را در طی 16 سال و در 5 بازی المپیک به دست آورده است، که در نهایت با پیروزی در سن 38 سالگی در مسابقات روئینگ 4 نفره بدون سکان مردان به پایان رسید.

برد ردگریو (Redgrave) در 5 المپیک متوالی

8- کسب 8 مدال طلا توسط فلپس
المپیک 2008 پکن

مارک اسپیتز (Mark Spitz) در رقابت‌های مونیخ، 7 مدال طلا کسب کرده بود، اما مایکل فلپس (Michael Phelps) شناگر آمریکایی در سال 2008 در استخر پکن، رکورد او را شکست. در طول 8 روز او در هر 8 رویدادی که شرکت کرده بود، پیروز شد ( رکورد جهانی) و بیشترین مدال‌های طلا را که در هیچ بازی دیگری دیده نشده بود، از آن خود کرد. فلپس با احتساب بازی‌های آتن و لندن، 18 طلای المپیک باورنکردنی را به دست آورده است.

کسب 8 مدال طلا توسط فلپس (Phelps)

9- برانگیختن حیرت جهانیان توسط بولت
المپیک 2008 پکن

مسابقات دو 100 متر مدت‌های زیادی بود که در وضعیت بسیار بدی قرار داشت و دوپینگ در آن رواج یافته بود که ناگهان اوسیان بولت (Usian Bolt) آتش عشق جهانی دو سرعت را دوباره شعله ور کرد. دونده محبوب و کاریزماتیک جامائیکا رکورد جهان را در فینال 100 متر و 200 متر شکست. او خیلی جلوتر از بقیه بود و حتی توانست سرعت خود را در نزدیک خط پایان کاهش دهد و با این حال برنده شود.

برانگیختن حیرت جهانیان توسط اوسیان بولت (Usian Bolt)

10- شنبه پر از مدال در بریتیش کلمبیا
المپیک 2012 لندن

مسابقات لندن در اواسط شنبه به اوج شور و شعف خود برای کشور میزبان رسید. کسب مدال‌های طلا در رشته‌های قایقرانی دونفره و دوچرخه‌سواری در روزهای گذشته، زمینه را برای یک رویداد ورزشی فراموش نشدنی در استادیوم المپیک فراهم کرده بود. در آن روز، ابتدا جس انیس (Jess Ennis) طلای مسابقات هپتاتلون را بدست آورد. سپس، گرگ رادرفورد (Greg Rutherford) با شگفتی در پرش طول به پیروزی رسید و پس از آن، در یک فینال هیجان انگیز، مو فرح (Mo Farah) در 10000 متر مقام اول را از آن خود کرد.

شنبه پر از مدال در بریتیش کلمبیا

منبع rl360
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments