فلای تودی

آمریکا صنعت تولید تراشه هواوی را هم به تعطیلی می‌کشاند!

دولت دونالد ترامپ در تازه‌ترین اقدام خود علیه شرکت چینی هواوی، تمامی تولیدکنندگان تراشه در جهان را که از فناوری‌های آمریکا استفاده می‌کنند، از همکاری با هواوی منع کرد. به گفته مقامات دولتی ایالات متحده، از این پس استفاده از تکنولوژی‌های آمریکا توسط شرکت چینی هواوی و تمامی 114 زیرمجموعه آن، تنها با اخذ مجوز امکان‌پذیر خواهد بود و این شامل واحد تولید تراشه آن یعنی HiSilicon هم می‌شود.

به گفته مقامات رسمی آمریکا، این تصمیم با هدف ایجاد مانع در مسیر طراحی و تولید پردازنده‌های داخلی هواوی اتخاذ شده است؛ شرکتی که ایالات متحده آن را به همکاری با دولت چین متهم کرده و تهدیدی برای امنیت خود می‌داند، اما مسئولان هواوی همواره این اتهامات را تکذیب کرده‌اند.

بر اساس قانون جدید، هر شرکت خارجی که از تجهیزات و فناوری‌های آمریکایی برای تولید تراشه استفاده می‌کند، اجازه فروش به شرکت‌هایی که نامشان در لیست سیاه ایالات متحده قرار دارد، را نخواهند داشت. به این ترتیب، هواوی و دیگر شرکت‌های چینی تحریم شده توسط آمریکا، از دریافت مواد اولیه مورد نیاز جهت طراحی و ساخت چیپ‌های پردازشی محروم خواهند شد.

تولید تراشه پردازشی

این اقدام دولت ترامپ می‌تواند به کلی صنعت تولید تراشه هواوی را به تعطیلی بکشد، چرا که این شرکت از تجهیزات شرکت‌های آمریکایی Applied Materials ،Lam Research و KLA در این بخش استفاده می‌کند. همچنین تمامی تولید کنندگان تراشه در سطح جهان، شامل شرکت تایوانی TSMC و یا حتی شرکت چینی SMIC، برای ساخت هر نوع چیپ پردازشی، اعم از چیپ‌های موبایل با ابررایانه‌ها، از تجهیزات شرکت‌های آمریکایی استفاده می‌کنند.

با این اوصاف، اعمال محدودیت جدید آمریکا علیه هواوی، این شرکت چینی را از تولید چیپ پردازشی برای گوشی‌های خود و همچنین ایستگاه‌های پایه، عاجز خواهد کرد و این یعنی از دست رفتن 85 تا 90 درصد مجموع درآمد هواوی!

مسئولان هواوی هنوز در رابطه با این اقدام ایالات متحده اظهرنظر رسمی نکرده‌اند و باید دید در روزهای آتی چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

منبع bloomberg
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها