کمپانی ویوو گوشی‌های مجهز به سنسور اثر انگشت داخل نمایشگر خود را به نمایش گذاشت

استفاده از اسکنر اثر انگشت ادغام شده در داخل صفحه نمایش، یکی از ایده های جالب دنیای گوشی های هوشمند است. با بهره گیری از این فناوری و راهکار، دیگر هیچ دکمه ای فضای جلوی بدنه را اشغال نمی کند و در ضمن برخی دردسرهای مربوط به قرارگیری اسکنر اثر انگشت در پشت بدنه را نخواهید داشت. تنها کافیست تا به سادگی انگشت اشاره خود را بر روی صفحه نمایش گوشی و درست در جایی که قبلاً دکمه هوم قرار داشت، فشار دهید تا اثر انگشت شما اسکن شده و قف گوشی باز شود.

چنین ایده ساده و در عین حال ظریف، باعث خواهد شد تا در واقع دکمه هوم گوشی تنها زمانی که به آن نیاز دارید ظاهر شود و در سایر مواقع فضا را در اختیار صفحه نمایش و محتوای نمایش داده شده در آن، بگذارد. به جرأت می توان پیش بینی کرد که سنسورهای اثر انگشت داخل صفحه نمایش به یکی از مهمترین فاکتورهای گوشی های هوشمند سال 2018 تبدیل خواهد شد و البته همگان انتظار داشتند که روند استفاده از این فناوری از محصولات رده بالایی همچون گلکسی اس 9 آغاز شود.

گوشی ویوو

اما بر خلاف انتظار اکثر کاربران و تحلیل گران، این کمپانی چینی ویوو (Vivo) بود که توانست اولین مدل پیش تولید از گوشی جدید خود را با چنین قابلیتی معرفی نماید. البته هنوز هیچ اشاره ای به تاریخ عرضه و قیمت این گوشی نشده است. خبر خوش برای طرفداران گوشی های هوشمند اینکه، فناوری مذکور به خوبی کار می کند و ویوو تقریباً تمام شک و تردیدهایی را که در مورد عملکرد صحیح این نوع سنسورها وجود داشت، برطرف کرده است.

سنسور تشخیص اثر انگشت داخل صفحه نمایش چگونه کار می کند؟

در حقیقت، سنسوری که ویوو در محصول خود استفاده کرده، ساخت شرکت سیناپتیکس (Synaptics) است که پیش از این نیز اخبار مربوط به دست یافتن کمپانی مذکور به چنین فناوری‌ای بازتاب یافته بود. این سنسور در مدل اخیر در زیر یک صفحه نمایش 6 اینچی از نوع OLED تعبیه شده و البته با نگاه کردن به نمایشگر به هیچ عنوان متوجه آن نخواهید شد.

وقتی انگشت خود را بر روی بخش مشخصی از صفحه نمایش فشار می دهید، سنسور مذکور آن بخش از صفحه نمایش را روشن کرده و نور کافی برای اسکن اثر انگشت را مهیا می کند. سپس تصویر اسکن شده به یک حسگر نوری تصویر در زیر نمایشگر منتقل می شود تا عمل اسکن نهایی و تطبیق اثر انگشت انجام شود.

اسکنر اثر انگشت داخل نمایشگر
این قطعه کوچک همان سنسوری است که همه این کارها را ممکن کرده است.

در این فرایند از یک پردازنده هوش مصنوعی هم استفاده شده که توانایی تشخیص 300 ویژگی مختلف، مانند میزان نزدیکی رگه های نوک انگشت به همدیگر، را دارد. این تکنولوژی متفاوت از آن چیزی است که امروزه در اکثر سنسورهای تشخیص اثر انگشت گوشی های هوشمند به کار گرفته می شود.

سیناپتیکس که گوشی ویوو را در یک غرفه شلوغ به معرض نمایش گذاشته، می گوید این اسکنر جدید مصرف انرژی بالایی ندارد و وعده داده که مدیریت انرژی آن با استانداردهای صنعت گوشی های هوشمند کاملاً مطابقت خواهد داشت.

از آنجا که این تکنولوژی جدید هزینه بیشتری را طلب می کند، بدیهی است که در ابتدا گوشی های رده بالا به چنین قابلیتی مجهز خواهند شد تا رفته رفته هزینه تولید کاهش یافته و در نهایت طیف وسیعی از گوشی ها بتوانند از آن استفاده کنند. به هر حال گوشی ویوو اولین محصولی است که اسکنر اثر انگشت داخل صفحه نمایش را به شکل عملی ارائه کرده و آن را به معرض نمایش گذاشته است، اما نباید از یاد برد که این تنها آغاز راه است و در آینده مطمئناً خبرهای بیشتری در این رابطه خواهیم شنید.

لینک کوتاه http://bit.ly/2NoqWLs
منبع cnet

به گفتگو بپیوندید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آواتار ها به صورت خودکار و تصادفی انتخاب می‌شوند؛ شانس خودتون رو امتحان کنید! 😊

مطالب مرتبط