گوگل چه اطلاعاتی در مورد شما دارد و چگونه می توان آنها را حذف کرد؟

شکایت جدید از گوگل به دلیل ردیابی کاربران هنگام استفاده از  سرویس‌های این شرکت انگیزه‌ای بود برای بررسی آنچه گوگل از ما می‌داند. بگذارید ابتدا با پاسخ به این پرسش شروع کنیم: «گوگل چه اطلاعاتی از شما در اختیار دارد؟»

گوگل بواسطه ابزارهای یادگیری خودکار و هوش مصنوعی، رازهای زیادی در مورد شما می داند. موضوعاتی که روزانه جست‌وجو می‌کنید، سایت‌هایی که سر می‌زنید و محتوایی که چه از طریق رایانه و چه از طریق گوشی هوشمند اندرویدی مشاهده می‌کنید، گوگل همه این‌ها را می‌داند.

در ادامه می‌خواهیم با همدیگر اطلاعاتی که گوگل درباره شما جمع آوری می‌کند، نحوه حذف آنها و کنترل آن‌چه از حالا به بعد می‌خواهید گوگل درباره شما بداند را باهم بررسی کنیم:

1- گوگل می‌داند چه گفته‌اید

هر بار که از سرویس‌ گوگل ویس (Google Voice) استفاده می‌کنید، گوگل صدای شما را ضبط می‌کند، البته گوگل می‌گوید این اطلاعات را فقط برای بهبود نرم افزار تشخیص صدا آن هم برای کاربران مشترک ذخیره می‌کند.

در حساب کاربریتان با رفتن به بخش تنظیمات صدا (Voice & Audio) و سپس بخش فعالیت های من (My Activity) تمام فایل های صوتی ضبط شده از قبیل فایل‌های جست‌و‌جوی صوتی گوگل، دستورات دستیار صوتی گوگل (Google Voice Assistant) و Google Now را می‌توانید پیدا و حذف نمایید.

2- گوگل بهترین دوست شما را می‌شناسد

با ضبط تمام مکاتبه‌هایی که از طریق سرویس جیمیل (Gmail) انجام می‌دهید گوگل نه تنها تمام افرادی که با آنها در تماس هستید را می‌شناسد، حتی می‌داند از بین آن ها کدام یک بیشتر مورد علاقه شماست.

گوگل (Google Contacts) اطلاعات افرادی که با شما بیشتر ارتباط برقرار می کنند، را ذخیره می کند و به شما امکان حذف کسی که دیگر در زندگیتان نمی خواهید را می‌دهد.

3-هدف گذاری تبلیغات براساس چیزی که دوست دارید

گوگل به اندازه کافی در مورد شما اطلاعات شخصی در اختیار دارد. اطلاعاتی از قبیل سن، جنسیت و علاقمندی‌‌ها با توجه به وب سایت‌های که سر می‌زنید. از طریق این اطلاعات الگوریتم های هوش مصنوعی گوگل با دقت شگفت‌انگیزی تبلیغات سازگار با شخصیت و علاقه‌مندی‌هایتان به شما ارائه می‌دهد.

اگر مایل هستید مجموعه‌ای متفاوت از تبلیغات را مشاهده کنید می توانید اطلاعات شخصیتان را تغییر دهید. با رفتن به بخش مدیریت و تنظیمات تبلیغات (Manage ad settings) حساب کاربری‌تان در گوگل‌، می‌توانید اطلاعات شخصی و تبلیغات اختصاصی خود را مشاهده و تغییر دهید.

4- گوگل می‎‌داند چه ویدیوهایی مشاهده می‌کنید

گوگل همچنین می‌تواند تمام ویدیو‌هایی که در سرویس اشتراک گذاری ویدیویش یعنی یوتیوب (YouTube) جست‌و‌جو یا مشاهده کرده‌اید را ردیابی کند. شما می توانید یک رکورد کامل از ویدیوهایی که جست‌و‌جو کرده اید را در تنظیمات حریم خصوصی در بخش YouTube از داشبورد گوگل مشاهده کنید.

5- گوگل می‌داند الان کجا هستید

گوگل مکان‌هایی که جست‌و‌جو کرده‌اید و نیز مکان فعلی شما را می‌داند. مرورگر کروم (Chrome) بسیاری از اطلاعات شخصی شما را ذخیره می کند، میداند کجا هستید، چه برنامه هایی استفاده می کنید، داده های تکمیل خودکار و صفحات مورد علاقه شما را می‌داند.

Chrome Sync تمام این‌ها را با ذخیره تمام وب‌سایت‌هایی که در موتور جستجوی گوگل، مرورگر کروم یا برنامه های اندرویدی بازدید می‌کنید به طور دقیق محاسبه می‌کند. در نتیجه گوگل می داند چه زمانی جستجو می‌کنید، چه چیزی را جستجو می‌کنید، چه تعداد جستجو انجام شده و مهمترین جستجوهای شما چه مواردی است.

پاک کردن سابقه جستجو بسیار ساده است،  اما این بدان معنا نیست که این اطلاعات دیگر وجود ندارند! شما می توانید دستورالعمل های Google را دنبال کنید تا این اطلاعات را به طور دائمی حذف و ردیابی‌های بعدی خود را محدود کنید.

6- گوگل تقریبا تمام کارهایی که با گوشی اندرویدی خود انجام می‌دهید را می‌داند

گوگل اطلاعات مخاطبین شما، تماس ها، پیام ها، دستورات صوتی، جایی که هستید، داده های وبگردی و برنامه هایی که از فروشگاه Google Play دریافت کرده اید را در اختیار دارد. می توانید چیزهایی که Google در مورد شما می داند را در بخش فعالیت‌ من (My Activity) در حساب گوگل ببیند و نیز فعالیت‌هایی که می‌خواهید پیگیری شود، را تعیین کنید.

چگونه اطلاعات خود را حذف و آنچه گوگل در آینده از شما بداند را کنترل کنید؟

گوگل در ماه ژوئن یک ویژگی جدید در کنترل پنل اضافه نمود که تمام اطلاعات شما را به نمایش می‌گذارد. در بخش فعالیت من (My Activity) تاریخچه جست‌و‌جوها، لینک‌های کلیک شده، کلیپ‌های ویدیویی مشاهده شده در یوتیوب، و تاریخچه جستجو در گوگل مپ قابل مشاهده است. بطوریکه گوگل ضمن اجازه حذف همه آن‌ها، امکان تعیین داده‌هایی که در آینده می‌خواهید با حسابتان مرتبط باشند را از طریق گزینه‌هایی برای شما فراهم می کند.
تنظیمات دیگری نیز وجود دارد که به شما اجازه می دهد تا نوع آگهی‌هایی که دریافت می کنید را تعیین کنید. در بخش تنظیم تبلیغات (Ads Settings) در حساب گوگل می توانید پیشنهاد تبلیغات براساس اطلاعات فعلی کاربر را بررسی کنید و تبلیغاتی را که دیگر نمی‌خواهید مشاهده کنید را تعیین نمایید.

این شرکت یک داشبورد (Dashboard) کامل نیز به شما ارائه می‌دهد که در آن تمام اطلاعات شخصی جمع آوری شده،از طریق حساب گوگل‌ و دستگاه‌های مرتبط به آن را  نمایش و امکان تغییر تنظیمات حریم خصوصی را برای شما فراهم می‌کند.

 

0 0 رای
امتیاز به این مطلب
آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها