جشن هالووین چیست و چگونه بوجود آمد؟

انسان‌ها از دیر باز پای بند سنت‌ها و آداب و رسومی هستند که پیشینه‌ای تاریخی را برای هر کشور رقم می‌زند، آداب و رسومی که ریشه در فرهنگ و اعتقادات دارد. یکی از این آیین‌ها، جشن هالووین است. امروز به بهانه جشن هالووین، بر آن شدیم که تاریخچه‌‌ی این جشن را هر چند کوتاه با هم مرور کنیم.

هالووین یکی از جشن‌های مذهبی در کشورهای غربی است که مراسم آن در شب 31 اکتبر هر سال برگزار می‌شود و این روز در کشورهایی نظیر ایالات متحده آمریکا، ایرلند، اسکاتلند و کانادا تعطیل رسمی اعلام شده است تا همه‌ی مردم بتوانند در این جشن شرکت کنند. در این روز مردم لباس‌های عجیب و غریب می‌پوشند و کودکان برای جمع آوری آجیل و شکلات درب خانه‌ها را می‌کوبند.

تاریخچه‌ی این جشن به 2000 سال قبل باز‌می‌گردد. شبی که به اعتقاد راهبان شب مقدس نام گرفت و ریشه در آیین و رسوم ساکنان جزایر بریتانیا از جمله ایرلند دارد. این جشن در حقیقت یک جشن مذهبی است و از قرن نهم میلادی رواج پیدا کرده است. فردای شب هالووین را روز تمام مقدسین نام نهاده‌اند و مسیحیان این روز را جشن می‌گیرند.

راهبانی که این آیین را بنا نهادند، بر این باور بودند که در این شب دروازه‌ی بین دو دنیا گشوده می‌شود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می‌آید. برای همین در این شب مردم با پوشیدن لباس‌های ترسناک و کوبیدن بر طبل و اشیایی مثل دیگ و بشقاب و ایجاد صدا، سعی می ‌کنند تا دیو و اجنه را فراری دهند.

از دیگر رسوم این شب این است که کدو تنبل تو خالی را برداشته و برای آن دهان و چشم به صورتی ترسناک در می‌آورند و داخل آن شمعی روشن می‌کنند که به عنوان فانوس شب هالووین معروف است و جک فانوس نامیده می‌شود.

یکی دیگر از اعتقادات این شب این است که اگر کسی عطسه کند حتما باید به او بگویند خداحفظت کند تا مبادا شیطان روح او را تسخیر نماید.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط
12 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
Majid
1 سال قبل

خوب بوود مفیدو مختصر

H
1 سال قبل

خیلی کم بود

محمدحسین
1 سال قبل

عالی مفید و مختصر

فرحبد
8 ماه قبل

شب هالوین یکی از ترسناک ترین شب های دنیاست اون چیزی که من درباره هالوین خوندم هالوین خیلی خوب و ترسناک و مرگبار است

علی
7 ماه قبل

بنظر من این یه چیز من در اوردی هستش کسی هالوین بجود نیاورده

ارى
7 ماه قبل

خیلى کوتاه بود

سورنا
7 ماه قبل

من بودم تو ترکیه چیز بسیار جالبی بود

سورنا
7 ماه قبل

جالب بود بد نبود

محمد عماددارانی
7 ماه قبل

من عاشق شب هالووین هستم و هر شب با پدرم کاردستی های وحشتناک درست می کنم ومثلا چند هفته ی پیش با پدرم با کدو کدوی هالوژنی درست کردم.😀😀😀😀😀

مائده
4 ماه قبل

عالی کوتاه مختصرومفید

دنیی
2 ماه قبل

ب درد نخور ولی جالب

روژینا
1 روز قبل

همش الکیه و دروغ و من درآوردی مسیحیا واقعا تاسف😏😏😏😏