قرارداد ترکمانچای واتساپ پیش روی کاربران؛ حریم خصوصی یا عمومی؟!

میلیون‌ها کاربر واتساپ اخیراً اعلانی دریافت کرده‌اند که از آن‌ها می‌خواهد تا 8 فوریه (20 بهمن) شرایط خدمات و سیاست حفظ حریم خصوصی جدید این پیام رسان را بپذیرند، در غیر این صورت دسترسی به برنامه را از دست خواهند داد!

این اعلان درون برنامه‌ای هم برای کاربران اندروید و هم آی او اس ارسال شده و به آپدیت‌های کلیدی، از جمله نحوه پردازش داده‌های کاربر توسط واتساپ، چگونگی استفاده مشاغل از خدمات میزبانی فیسبوک برای ذخیره و مدیریت چت‌های واتساپ و شیوه جدید همکاری شرکت با فیسبوک در جهت ادغام محصولات این شبکه اجتماعی، اشاره دارد.

شرایط استفاده و سیاست‌های حفظ حریم خصوصی جدید واتساپ از 8 فوریه 2021 (20 بهمن 99) به مرحله اجرا گذاشته خواهند شد و کاربران برای ادامه استفاده از حساب کاربری خود تا قبل از پایان این مهلت باید شرایط و تغییرات را بپذیرند. به زبان ساده، کسانی که سیاست حفظ حریم خصوصی جدید را قبول ندارند، دیگر نمی‌توانند از این برنامه استفاده کنند! بنابراین، اساساً واتساپ چاره‌ای جز پذیرش تغییرات برای کاربران باقی نگذاشته است.

یکی از عمده‌ترین تغییراتی که باعث جنجال‌های زیادی شده، مربوط به شیوه جمع آوری اطلاعات این پیام رسان است و به گفته مدیران واتساپ از این پس داده‌های کاربران با فیسبوک به اشتراک گذاشته خواهد شد.

واتساپ در سایت خود نوشته: “هنگامی که کاربر یک محتوای رسانه‌ای را در قالب یک پیام ارسال می‌کند، ما آن محتوا را به طور موقت و به صورت رمزگذاری شده در سرورهای خود ذخیره می‌کنیم تا در ارائه کارآمدتر خدمات از آن استفاده کنیم.”

سیاست‌های حریم خصوصی جدید واتساپ به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات با فیسبوک را برای کاربران اجباری می‌کند و این در حالی است که تا پیش از این به کاربران این امکان داده شده بود که اجازه این کار را به واتساپ ندهند.

واتساپ

شما نمی‌توانید مانع به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات واتساپ با فیسبوک شوید!

جالب است بدانید که واتساپ در حال حاضر هم بخشی از اطلاعات کاربران خود را با شرکت‌های تابعه فیسبوک به اشتراک می‌گذارد. به گفته مدیران این شرکت:

ما ممکن است از اطلاعاتی که از آن‌ها دریافت می‌کنیم، استفاده کنیم و آن‌ها هم ممکن است از اطلاعاتی که ما با آن‌ها به اشتراک می‌گذاریم برای کمک به بهبود عملکرد، ارائه خدمات، سفارشی‌سازی، پشتیبانی و بازاریابی خدمات ما و پیشنهادهای آن‌ها، از جمله محصولات شرکت فیسبوک، استفاده کنند.

اطلاعاتی که ما با سایر شرکت‌های تابعه فیسبوک به اشتراک می‌گذاریم شامل این موارد هستند: اطلاعات ثبت نامی کاربر (مانند شماره تلفن)، داده‌های مربوط به خریدها، اطلاعات مربوط به خدمات، اطلاعاتی درباره نحوه تعامل با دیگران هنگام استفاده از خدمات ما، اطلاعات دستگاه تلفن همراه، آدرس IP، و سایر اطلاعاتی که در بخش سیاست حفظ حریم خصوصی با عنوان “اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کنیم” مشخص شده‌اند و یا اطلاعاتی که با آگاهی کاربر یا با رضایت وی جمع‌آوری شده‌اند.

جالب است که واتساپ ادعا می‌کند این حجم عظیم از داده‌ها را صرفاً برای ارائه خدمات بهتر و تجربه کاربری شخصی‌سازی شده‌تر، جمع‌آوری می‌کند. در هر حال، اطلاعاتی که از 8 فوریه (20 بهمن) به بعد به شکل اجباری با فیسبوک به اشتراک گذاشته خواهند شد شامل مواردی همچون شماره تلفن، تاریخچه استفاده از اپلیکیشن، پیام‌های وضعیت، نام پروفایل، عکس پروفایل و آدرس IP است و اگر نخواهید این اطلاعات خود را در اختیار فیسبوک قرار دهید، چاره‌ای ندارید جز اینکه واتساپ را رها کرده و به سمت پیا‌م رسان‌های دیگری همچون تلگرام یا سیگنال بروید؛ پیام رسان‌هایی که اتفاقاً این روزها با حجم بیشتری از تقاضای ثبت نام روبرو شده‌اند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع techradar
مطالب مرتبط
4 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
M.K
7 روز قبل

شمایی که متخصص هستید به ما بگید ایا بمونیم تو واتساپ یانه

S.m
5 روز قبل

چطور میتونیم اجازه ای که دادیم رو لغو کنیم؟راهی هست؟