دیجی فکت:17 دانستنی درباره‌ی کاخ سفید؛ مقر اصلی رئیس‌جمهورهای آمریکا

مقر اصلی و محل کار رئیس‌جمهورهای آمریکا که به کاخ سفید معروف است، بی‌شک یکی از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین ساختمان‌های دنیاست، درباره‌ی این ساختمان نکات و دانستنی‌هایی وجود دارد که شما احتمالاً نمی‌دانید، پس در ادامه‌ی این پست با دیجی‌رو همراه باشید تا آن‌ها را با شما درمیان بگذاریم.

1_ اولین رئیس‌جمهور آمریکا جرج واشنگتن بود که محل ساخت کاخ سفید را تعیین کرد، اما خودش شانس زندگی در آن را پیدا نکرد، چراکه یک سال قبل از کامل شدن ساختمان در سال 1799 درگذشت. اولین کسی که ساکن کاخ سفید بود دومین رئیس‌جمهور آمریکا یعنی جان آدامز و همسرش بودند.

2_ ساخت کاخ سفید حدود 8 سال طول کشید و هزینه‌ای 232.372 دلاری در برداشت که به‌حساب امروز می‌شود حدود 4 میلیون دلار.

3_ پیش از اینکه رئیس‌جمهور تئودور روزولت در سال 1901 نام کاخ سفید را به‌عنوان نام رسمی ساختمان اعلام کند، این ساختمان نام‌های دیگری همچون کاخ رئیس‌جمهوری، منزل رئیس‌جمهور و عمارت هیئت‌رئیسه داشت.

4_ کاخ سفید تا سال 1833 آب نداشت و این اتفاق زمان ریاست جمهوری اندرو جکسون افتاد.

5_ با طول 51.2 متر و عرض 26.2، کاخ سفید به مدت 60 سال بزرگ‌ترین کاخ آمریکا بوده است.

6_ استخر داخلی کاخ در سال 1933 و در زمان ریاست جمهوری فرانکلین دی روزولت و استخر خارجی کاخ در سال 1975 و در زمان ریاست جمهوری جرالد فورد ساخته شد.

7_ بنجامین هریسون، بیست و سومین رئیس‌جمهور آمریکا ، اولین کسی بود که در کاخ سفید از برق استفاده کرد. هرچند او و همسرش برای اینکه دچار برق‌گرفتگی نشوند به کلیدهای برق دست نمی‌زدند.

8_ کاخ سفید تنها اقامتگاه خصوصی رئیس دولت است که عموم مردم به‌طور رایگان می‌توانند از آن بازدید کنند، هرچند برای بازدید به‌صورت تور باید از قبل هماهنگ شود.

9_ در حقیقت کاخ سفید قرار بود توسط کارگران اروپایی ساخته شود، اما پاسخ افراد به جریان استخدام آن‌قدر کم بود که دست‌آخر توسط آفریقایی یا آمریکایی‌هایی که برده بودند یا آزاده ساخته شد.

10_ در طی تاریخ کاخ سفید شاهد مرگ‌های بسیاری ازجمله درگذشت رئیس‌جمهور ویلیام هنری هریسون، زاکاری تیلور، ویلی لینکلن پسر آبراهم لینکلن و بانوی اول الن ویلسون بوده است.

11_ کاخ سفید توسط James Hoban که یک مهاجر ایرلندی بود طراحی شد.

12_ هر بار که بیرون کاخ سفید رنگ می‌شود حدود 570 گالن رنگ سفید مصرف می‌شود.

13_ کاخ سفید محل نگهداری حیوانات خانگی غیرمعمول بوده است مثلاً وودرو ویلسون گوسفند، آبراهام لینکلن بز، جان اف کندی کره‌اسب، تئودور روزولت مار، کالوین کولیج شیر و هربرت هوور تمساح نگهداری می‌کردند.

14_ گفته می‌شود که کاخ سفید توسط ارواح اشغال‌شده و معروف‌ترین شبحی هم که دیده‌شده، روح آبراهام لینکلن بوده است.

15_ دقیقاً 132 اتاق، 35 حمام و دستشویی، 412 درب، 14 پنجره، 28 شومینه و 3 آسانسور در کاخ سفید وجود دارد.

16_ مسیر دوی آهسته معروف کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون که می‌خواست برای کاهش وزن ورزش کند ساخته شد.

17_ حتی رئیس‌جمهور هم باید پول غذا و خدماتی که در کاخ سفید دریافت می‌کند را بپردازد. رسید او در پایان هر ماه به دستش داده می‌شود.

منبع list25
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها