آی پینز

هدست اپل ویژن پرو جای آیفون را خواهد گرفت؟!

هدست واقعیت ترکیبی کاملاً جدید اپل ویژن پرو (Apple Vision Pro) این روزها به تیتر اول خبرگزاری‌های حوزه فناوری بدل شده و همه جا از آن صحبت می‌شود. اپل با ارائه این محصول که طرفداران سال‌ها انتظارش را می‌کشیدند، قصد دارد عصر جدیدی را در بحث محاسبات و رایانش آغاز کند و برخی از طرفداران فناوری در حال حاضر در مورد اینکه چگونه ویژن پرو می‌تواند گوشی‌های آیفون را منسوخ کند، اظهار نظر می‌کنند.

اما چنین اظهارنظری تا چه حد به واقعیت نزدیک است و آیا واقعاً هدست واقعیت مجازی اپل می‌تواند استقبال از گوشی‌های این شرکت را کمتر کند؟ در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا در این مورد به بحث پرداخته و تمام جوانب را بررسی کنیم.

چرا آیفون حالا حالاها ماندنی است؟

هدست واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ویژن پرو مطمئناً محصول بسیار چشمگیری است، اما آیفون هنوز تا منسوخ شدن فاصله زیادی دارد. در اینجا سه ​​دلیل وجود دارد که چرا آیفون همچنان پرچمدار محصولات اپل باقی خواهد ماند:

1. آیفون‌ها بسیار سودآور هستند و نام تجاری ارزشمندی دارند

جایگزینی آیفون با هدست ویژن پرو مطمئناً برای اپل بسیار خطرناک خواهد بود. برای اینکه بهتر به این مسئله پی ببرید، بهتر است بدانید که آیفون در حال حاضر حدود نیمی از کل سود شرکت را تشکیل می‌دهد و یکی از سودآورترین محصولات در کل صنعت فناوری است.

در واقع، علیرغم اینکه معمولاً کمتر از 20 درصد از فروش جهانی گوشی‌های هوشمند به آیفون اختصاص دارد، اما حاشیه سود بسیار زیاد این گوشی‌ها باعث می‌شود تا به طور معمول تقریباً سه چهارم سود کل صنعت موبایل را به خود اختصاص دهند!

آیفون یک محصول جذاب با ارزش نام تجاری بالا است. مردم هر سال مشتاقانه منتظر خرید این گوشی‌ها هستند و اینکه اپل بخواهد آن را کنار گذاشته و روی هدست واقعیت ترکیبی تمرکز کند، نه اینکه غیرممکن باشد اما حداقل یک چالش بزرگ خواهد بود.

اپل ویژن پرو

2. آیفون دروازه‌ای برای دسترسی به خدمات اپل است

اکنون بیش از هر زمان دیگری، اپل در تلاش است تا به یک شرکت خدماتی تبدیل شده و از طریق اشتراک‌های ماهانه درآمد ثابت برای خود ایجاد کند. در این زمینه هم آیفون نقش بسیار پررنگی دارد و همواره ثابت کرده که بزرگترین و مؤثرترین ابزار برای تبدیل کاربران خود به مشترکین پولی است.

خدمات اپل، از جمله اپل آرکید، اپل تی وی پلاس، اپل فیتنس پلاس، اپل موزیک و موارد دیگر، برای این شرکت اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده‌اند و برای نگه داشتن مردم در اکوسیستم اپل بسیار مهم هستند. آیفون نیز در واقع به عنوان دروازه‌ای برای ورود به این اکوسیستم عمل می‌کند.

در حقیقت، اگر تورم را در نظر بگیرید، آیفون‌ها سال به سال ارزان‌تر می‌شوند و ورود افراد بیشتر به اکوسیستم و سرویس‌های اشتراکی اپل را آسان‌تر می‌کنند. اما در مقابل، ویژن پرو با قیمت 3499 دلاری خود بسیار گران‌تر از آن است که بتواند کاربران جدید را جذب و وارد اکوسیستم اپل کند.


بیشتر بخوانید:


3. آیفون در مرکز اکوسیستم اپل قرار دارد

نمی‌توان انکار کرد که آیفون در قلب اکوسیستم اپل قرار دارد. سایر محصولات اپل مانند ایرپاد، اپل واچ، ایرتگ، مک بوک، آیپد، هوم‌پاد و موارد دیگر با در نظر گرفتن قابلیت‌های آیفون و سازگاری با آن ساخته شده‌اند.

در واقع، اگر اخیراً از اندروید به آیفون مهاجرت کرده باشید، ممکن است متوجه شده باشید که خرید این گوشی هوشمند یک پیامد اجتناب ناپذیر دارد و شما را مجبور می‌کند سایر محصولات اپل را نیز بخرید تا بتوانید بیشترین بهره را از دستگاه خود برده و از یکپارچگی اکوسیستم اپل لذت ببرید.

با حذف کردن آیفون از مرکز اکوسیستم اپل، مردم ممکن است هیچ ضرورتی برای خرید سایر محصولات تکمیلی اپل احساس نکنند که این می‌تواند به شدت به سودآوری این شرکت آسیب برساند.

اپل ویژن پرو

چرا ویژن پرو می‌تواند جایگزین آیفون شود؟

ویژن پرو ممکن است در حال حاضر چندان در دسترس نباشد، اما اگر تنها یک شرکت فناوری در دنیا وجود داشته باشد که بتواند به صورت مکرر تحولاتی را در این صنعت ایجاد کند، آن اپل است. در اینجا سه ​​دلیل وجود دارد که بر اساس آن‌ها می‌توان انتظار داشت ویژن پرو در سال‌های آینده تاحدود زیادی جای آیفون را بگیرد (اگر آن را به طور کامل منسوخ نکند):

1. ویژن پرو یک تجربه همه جانبه و بصری فوق العاده است

یکی از دلایلی که باعث شده تاکنون بیشتر مردم واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی را زیاد جدی نگیرند، این است که این فناوری فعلاً در ظرفیت کافی و کامل پیاده‌سازی نشده است. اما قضیه در مورد ویژن پرو فرق می‌کند و این هدست نه تنها بسیار خوش ساخت است، بلکه یکی از بهترین ویژگی‌های آن این است که برای کار با هدست نیازی به استفاده از کنترلر ندارید.

در ویژن پرو برای پیمایش در محیط، انتخاب آیتم‌ها و تایپ کردن، کافیست تا به ترتیب از چشم، دست و صدای خود استفاده کنید. با توجه به تست‌های عملی هم که شده، سیستم ردیابی چشم این هدست به طرز شگفت آوری خوب عمل می‌کند و به خصوص برای نسل اول یک محصول بسیار مناسب و قابل قبول می‌باشد. بنابراین، به نظر نمی‌رسد از لحاظ تجربه کاربری مشکل خاصی وجود داشته باشد.

2. پشتیبانی از توسعه دهندگان اپ‌های شخص ثالث و غول‌های رسانه‌ای

وقتی هزاران دلار خرج یک هدست می‌کنید، در حالت ایده‌آل مسلماً انتظار دارید که دستگاه شما برای کار کردن، سرگرمی، بازی و اتصال به شبکه، مناسب و کاربردی باشد.

این اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه توسعه دهندگان برنامه‌های شخص ثالث و شرکت‌های رسانه‌ای به آینده واقعیت مجازی و واقعیت افزوده باور داشته باشند و آن را جدی بگیرند. خوشبختانه، اپل این قدرت را دارد که شرکای تجاری خود را قانع کرده و نسبت به ورود جدی به حوزه واقعیت ترکیبی ترغیب کند.

سازنده آیفون می‌تواند توسعه دهندگان برنامه‌ها و بازی‌های شخص ثالث و شرکت‌های رسانه‌ای را تشویق کند تا برنامه‌های واقعیت افزوده، محتوای واقعیت مجازی و بازی‌های واقعیت تعمیم یافته (XR) را برای کاربران تولید کنند. این خدمات ممکن است در قالب یک طرح اشتراکی جدید با هزینه ماهانه بالاتر از سرویس‌های معمولی اپل ارائه شود.

اپل ویژن پرو

3. افزایش علاقه عمومی به واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

به مرور که فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تکامل یافته و شرکت‌های بیشتری هدست‌های خود را عرضه کنند، علاقه عمومی به این فناوری‌ها نیز ناگزیر افزایش خواهد یافت. زمان می‌برد، اما به نظر می‌رسد در نهایت این اتفاق خواهد افتاد.

علاوه بر این، مشابه آنچه که در مورد گوشی‌های آیفون شاهد هستیم و اپل مدل‌های استاندارد را برای خریدارانی با بودجه محدودتر عرضه می‌کند، ممکن است در آینده یک هدست رده پایین‌تر تحت عنوان ویژن (Vision) نیز به عنوان جایگزینی مقرون به صرفه‌تر برای ویژن پرو عرضه شود. به این ترتیب، افراد بیشتری مایل خواهند بود آن را امتحان کنند و به جای آیفون خود، کارهای بیشتری را روی هدست انجام دهند.

هدست‌های واقعیت افزوده هنوز راه درازی در پیش دارند

بیش از 15 سال از عرضه اولین آیفون در سال 2007 می‌گذرد و در طی این سال‌ها تحولات متعدد باعث شده‌اند که این سری گوشی‌ها به اندازه امروز کارآمد، قدرتمند و مفید شوند. بنابراین، هر چقدر هم که ویژن پرو چشمگیر باشد، نباید از یاد برد که هنوز یک محصول نسل اولی است و باید زمان بگذرد و تغییرات زیادی ایجاد شوند تا به چیزی تبدیل شود که برای عموم مردم قابل توصیه است. تا آن زمان، آیفون همچنان بهترین محصول اپل باقی خواهد ماند و کاربران خود را خواهد داشت.

نظر شما چیست؟ آیا هدست اپل ویژن پرو می‌تواند جایگاهی را که آیفون در طی این سال‌ها به دست آورده، متزلزل کند؟ نظرات خود را حتماً از طریق بخش کامنت‌ها با ما و سایر خوانندگان دیجی رو در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها