چرا رونمایی آپدیت ویندوز 10 موبایل یک شکست محسوب می شود؟

رونمایی مایکروسافت از به روز رسان ویندوز 10 موبایل باید یکی از بزرگ‌ترین خبر های عرصه تکنولوژی سال می‌شد؛ به هر حال هر ساله شاهد رونمایی از یک سیستم عامل جدید در موبایل نیستیم. اما متاسفانه آن تمرکز و مانور رسانه‌ای پیرامون رونمایی از این نسخه که انتظار می‌رفت، اصلا وجود نداشت. در واقع رسانه‌های اجتماعی سکوت کردند.

آیا دلیل این موضوع، از بین رفتن علاقه کاربران به تلفن‌های هوشمند کمپانی مایکروسافت است؟ یا اینکه رونمایی از ویندوز 10 نسخه موبایل آنچنان بد پیگیری شده بود که از همان اول محکوم به فنا بوده است؟ به نظر می‌رسد مورد دوم بیشتر می‌تواند به پاسخ سوال ما نزدیک باشد، با مشروح مقاله همراه دیجی رو باشید.

 

1- مایکروسافت مدام زمانی برای رونمایی مشخص می‌کرد و آن تاریخ را از دست می‌داد

شاید یکی از مهمترین دلایلی که کاربران را دل سرد کرده، مدت زمان طولانی بود که صبر کرده‌اند. سال گذشته از رونمایی ویندوز 10 موبایل در تابستان و هم زمان با نسخه دسکتاپ آن سخن به میان آورده شده بود (که در این باره صحبت خواهیم کرد)، اما این مهم رخ نداد.

سپس زمان رونمایی به ماه نوامبر 2015 انتقال یافت. سپس دسامبر و هواداران همینطور منتظر رسیدن آن به تلفن خود بودند. 2016 از راه رسید و هنوز هم خبری از این به روز رسانی بد قول نشد.

2- همه کسانی که منتظر به روز رسانی بودند، آن را دریافت نکردند

بزرگ ترین ایراد این به روز رسانی از نگاه طرفداران تلفن های ویندوزی همین بود.

به مدت یک سال، دارندگان تلفن های لومیا که در پسوند آن عدد 2 وجود داشت (مثل لومیا 920، 925 و 1020) می‌توانستند در طرح آزمایشی این نسخه شرکت کنند و قابلیت های جدید را مورد بررسی قرار دهند. تمامی آن‌ها به دریافت به روز رسانی امیدوار بودند، چرا که مایکروسافت قول داده بود تمامی تلفن های ویندوز فون 8 را در نوامبر 2014 آپدیت کند.

2اما زمانی که روز رونمایی از راه رسید، سر بسیاری از کاربران بی کلاه ماند و مایکروسافت هیچ آپدیتی برایشان ارسال نکرد. آن هایی که تلفن‌های غیر سازگار داشتند، سه راه را پیش روی خود می‌بینند؛ یا تلفن جدیدی بخرند – همچون پرچمداری نظیر لومیا 950 – که به صورت پیش فرض با ویندوز 10 همراه شده باشد یا اینکه از آخرین نسخه آزمایشی ویندوز 10 بهره گیرند و یا اینکه در ویندوز فون 8.1 بمانند.

مشکل اینجاست که مایکروسافت نمی‌توانست در تلفن های قدیمی به خوبی از ویندوز 10 بهره گیرد، به خصوص تلفن‌هایی با حافظه رم 512 مگابایتی.

3- مایکروسافت نتوانست لیست دقیقی از تلفن های سازگار ارائه کند

اما مایکروسافت کار به نسبت بدتری از عدم ارائه به روز رسانی برای تلفن‌های قدیمی انجام داده است. ویندوز 10 موبایل در ژانویه سال قبل بر سر زبان‌ها افتاد. از همان زمان مایکروسافت محصولاتی را با برچسب پشتیبانی ویندوز 10 موبایل در آینده تبلیغ کرد و به فروش رساند. یکی از این موارد Blu Win Jr است که کمتر از یک سال پیش عرضه شد. اما حالا مشخص شده است که خبری از ویندوز 10 موبایل در آن نخواهد بود.

حتی بعد از رونمایی هم مایکروسافت به فروش این محصول با برچسب دریافت ویندوز 10 موبایل ادامه داد. همانطور که مشخص است دارندگان این محصول از دست مایکروسافت بسیار عصبانی هستند.

4- هیچ کس نمی‌تواند اپلیکیشن نصب واقعی را پیدا کند

3تاکتیک مایکروسافت جهت تشویق کاربران به آپگرید در زمینه ویندوز 10 موبایل کلا متفاوت است. بر خلاف دسکتاپ، که با پاپ آپ‌های متعدد و آزاردهنده از کاربر می خواهد به ویندوز 10 مهاجرت کنند، در تلفن‌های ویندوزی نصب نسخه جدید کاملا دلخواه کاربر است و می‌تواند اصلا به آپدیت کردن فکر نکند.

 

جهت نصب این آپگرید ابتدا باید یک اپلیکیشن رسمی را نصب کنید (نام آن Upgrade Advisor است) که سازگاری تلفن را ارزیابی می کند و دانلود به روز رسانی را راه اندازی خواهد کرد. برای بسیاری از کاربران، چنین اپلیکیشنی در فروشگاه ویندوز وجود نداشت و جست و جو کاملا بی نتیجه بود!

5- پروسه نصب با مشکل مواجه می‌شد

در مجموع نصب ویندوز 10 موبایل یکی از بدترین تجربه‌های کاربری در زندگی دارندگان ویندوزفون بود. نصب کننده این نسخه بار ها گیر کرده و با ارور مواجه می‌شد و کاربر مجبور به بازگشت به ویندوز 8.1 بود.

4

6- رونمایی همزمان با نسخه دسکتاپ ویندوز 10 نبود

ویندوز 10 موبایل شباهت زیادی به نسخه دسکتاپ خود دارد. این دو نه تنها شامل کد های مشترکی می‌شوند، بلکه قابلیت‌هایی جهت همکاری بیشتر با هم دارند. یکی از این موارد امکان پاسخگویی به نوتیفیکیشن‌های دسکتاپ از طریق تلفن است که شباهت زیادی به قابلیت Hand off در مک دارد.

زمانی که ویندوز 10 رونمایی شد، خبری از به روز رسانی نسخه موبایل آن نبود و این یکی از ضعف‌های بزرگ مایکروسافت به حساب می‌آمد.

همانطور که می‌بینید، مایکروسافت نتوانست همچون غول‌های دیگر تکنولوژی نظیر گوگل با اندروید و اپل با آی او اس دل کاربران خود را بدست آورد و به جای آن، فقط آزار خیل عظیمی از کاربران را در سیاست خود قرار داد. نظر شما چیست؟

منبع makeuseof
مطالب پیشنهادی

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد