بلیط هواپیما

شیائومی گوشی های خود را در ایران مسدود می‌کند؟! (به‌روزرسانی)

به نظر می‌رسد شیائومی که یکی از بزرگ‌ترین سازندگان گوشی‌های هوشمند و لوازم خانگی الکترونیکی در کشور چین است، قصد دارد سیاست‌های صادراتی خود را با جدیت بیشتری دنبال کرده و از به‌کارگیری گوشی‌های هوشمندش در مناطق خاصی از جهان جلوگیری کند. این شرکت در حال حاضر نیز به شکلی کاملاً فعال از دسترسی به آن دسته از دستگاه‌های خود که به صورت غیرقانونی وارد برخی از کشورها شده‌اند، جلوگیری می‌کند.

کشورهایی که در لیست سیاه شیائومی قرار دارند شامل سوریه، کوبا، ایران، سودان، کریمه و کره شمالی است، اما فروشندگان غیرمجاز کماکان به قاچاق گوشی‌های هوشمند این شرکت به مناطق مذکور ادامه می‌دهند. البته، شیائومی در همه کشورهای جهان به صورت رسمی حضور ندارد و مشخص نیست که این لیست را بر چه مبنایی تعیین کرده است.

سیاست‌های صادراتی شیائومی فروش یا صادرات دستگاه‌های این شرکت را به مناطق تأیید نشده ممنوع می‌کند. البته، این سیاست تاکنون به شکل عملی و مؤثر پیگیری نشده و دستگاه‌های شیائومی فعلاً می‌توانند تحت شرایط خاصی کار کنند. اما بر اساس گزارش‌های جدید، این شرکت اخیراً اجرای سیاست‌های مذکور را با هدف جلوگیری از فعال شدن دستگاه‌های جدید در مناطق غیرمجاز، با جدیت بیشتری آغاز کرده است.

قفل شدن گوشی شیائومی

تاکنون در چندین مورد، کاربران خبر از قفل شدن گوشی خود تنها پس از گذشت چند روز از خرید و استفاده از گوشی‌های هوشمند خود داده‌اند. این دسته از کاربران در گوشی خود اعلانی دریافت می‌کنند مبنی بر اینکه سیاست‌های شیائومی اجازه فروش یا ارائه محصول به منطقه آن‌ها را نمی‌دهد، بنابراین درخواست فعال‌سازی گوشی رد می‌شود. در ادامه نیز جهت راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر به فروشنده ارجاع داده می‌شوند.

هنوز مشخص نیست که این سیاست‌ها آن دسته از دستگاه‌هایی را که پیش از این فعال شده‌اند و یا در کشوری دیگر فعال شده و در مناطق غیرمجاز استفاده می‌شوند، شامل می‌شود یا نه. اما هر چه که هست، چنین اقدامی می‌تواند به فروش محصولات شیائومی در کشورهایی که به صورت رسمی در آن‌ها حضور ندارد (مانند ایران)، ضربه زده و باعث آشفتگی بازار و کاربران شود.

به‌روزرسانی: بر اساس بیانیه‌ای که انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی منتشر کرده، تاکنون هیچ موردی از غیرفعال شدن گوشی‌های شیائومی در ایران گزارش نشده است. اما احتمال دارد آن دسته از گوشی‌هایی که از مبدا اروپا وارد می‌شوند، غیرفعال شوند. این طور که در بیانیه آمده، صادرات کلیه محصولات شیائومی از مبدا اروپا، تابع قوانین صادراتی آمریکا بوده و هرگونه فروش این محصولات به کشورهای حاضر در لیست تحریم‌ها، ممنوع است. بنابراین، اگر گوشی شیائومی از مبدا اروپا وارد ایران، سوریه، کوبا و کره شمالی شود، احتمال دارد غیرفعال شود.

منبع gizmochina
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها