مقایسه دوربین گلکسی اس 8 پلاس، آیفون 7 پلاس، ال جی جی 6 و گلکسی اس 7 اج

مطمئنا یکی از مهمترین سوالاتی که کاربران در مورد گلکسی اس 8 پلاس دارند، کیفیت تصاویر ثبت شده با استفاده از دوربین آن است.

آیا دوربین گلکسی اس 8 پلاس کیفیت خوبی دارد؟ بدیهی است که با توجه به تجربه سامسونگ در ساخت گوشی‌های هوشمند، این دستگاه نیز دوربین بسیار خوبی دارد. اما اپل و ال جی هم از دوربین‌های با کیفیتی در گوشی‌های خود استفاده می‌کنند. شاید سوال مهمتر این باشد که پرچمدار کدامیک از این شرکت‌ها دارای دوربین بهتری است؟ برای یافتن پاسخ این سوال، کیفیت عکسهای گرفته شده با استفاده از گلکسی اس 8 پلاس، ال جی جی 6، آیفون 7 پلاس و گلکسی اس 7 اج مورد مقایسه قرار گرفته است تا عملکرد دوربین جدیدترین عضو خانواده گوشی‌های S سامسونگ در مقابل رقبا و پرچمدار قبلی این شرکت مشخص شود. در ادامه نگاهی کوتاه به مشخصات فنی دوربین این گوشی‌ها می‌اندازیم:

**** ال جی جی 6 آیفون 7 پلاس گلکسی اس 8 پلاس گلکسی اس 7 اج
رزولوشن

نسبت تصویر

13 مگاپیکسل با نسبت 4:3

4160 در 3120 پیکسل

12 مگاپیکسل با نسبت 4:3

4032 در 3024 پیکسل

12 مگاپیکسل با نسبت 4:3

4032 در 3024 پیکسل

12 مگاپیکسل با نسبت 4:3

4032 در 3024 پیکسل

اندازه سنسور

اندازه پیکسلها

1/3 اینچ

1.12 میکرومتر

1/3 اینچ

1.22 میکرومتر

1/2.55 اینچ

1.4 میکرومتر

1/2.55 اینچ

1.4 میکرومتر

دریچه دیافراگم F1.8 F1.8 F1.7 F1.7
 

فوکوس

لرزشگیر

 

فوکوس خودکار PDAF

لرزشگیر اپتیکال تصویر

 

فوکوس خودکار PDAF

لرزشگیر اپتیکال تصویر

 

فوکوس خودکار با پیکسل دوگانه

لرزشگیر اپتیکال تصویر

 

فوکوس خودکار با پیکسل دوگانه

لرزشگیر اپتیکال تصویر

 

نکته جالبی که در جدول بالا وجود دارد یکسان بودن تمامی مشخصات دوربین گلکسی اس 7 اج و اس 8 پلاس بر روی کاغذ است. دوربین هر دو گوشی دارای اندازه سنسور و پیکسل برابر، دریچه دیافراگم یکسان و مگاپیکسل مشابه است. اما مهمترین تغییری که در عکس‌های گلکسی اس 8 رخ داده نحوه پردازش آنهاست، هنگامی که کاربر دکمه شاتر را لمس می‌کند از صحنه مورد نظر 3 عکس گرفته شده و با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا بهترین حالت تصویر ارائه شود.

از نظر تکنیکی به نظر می‌رسد که ال جی جی 6 و آیفون 7 پلاس دوربین‌های ضعیفتری نسبت به پرچمداران سامسونگ دارند. هر دوی این گوشی‌ها دارای سنسور و اندازه پیکسل کوچکتر بوده و دریچه دیافراگم آنها نیز باریکتر است که باعث می‌شود به دلیل حساسیت کمتر نسبت به نور، تصاویر ثبت شده در نور کم کیفیت پایینتری داشته باشند.

اما تمام نتایج بالا با استفاده از مقایسه عددی گرفته شده و ممکن است که با نتایج واقعی متفاوت باشند. برای یافتن پاسخ این سوال که کدامیک از گوشی‌های پرچمدار ال جی، سامسونگ و اپل دارای دوربین بهتری هستند در ادامه با ما همراه باشید.

*لازم به ذکر است که تمامی تصاویری که در این بررسی قرار دارند به خاطر بالا بردن سرعت بارگذاری صفحه، کوچک شده‌اند. عکسهای اصلی را می‌توانید در انتهای صفحه سوم منبع این مطلب مشاهده کنید.

 

منظره 1: رودخانه

galaxy-s8-camera-compared

گلکسی اس 8 پلاس شروع خوبی در این مقایسه دارد. تصویری که با استفاده از این گوشی گرفته شده زنده، با جزئیات و در مجموع زیبا و دلنشین است. عکسی که با استفاده از گلکسی اس 7 اج گرفته شده نیز همچین وضعیتی دارد. ال جی نیز تصویر زیبایی را ثبت کرده، البته درخت‌ها در عکسی که با استفاده از جی 6 گرفته شده کمی رنگ پریده به نظر می‌رسند. اما در عکسی که با استفاده از آیفون گرفته شده کنتراست رنگها بیش از حد زیاد است، همچنین به نظر می‌رسد که تصویر مورد ویرایش قرار گرفته است.

منظره 1
گلکسی اس 8 پلاس 8.5
 گلکسی اس 7 اج 8.5
 ال جی جی 6 8.5
آیفون 7 پلاس 7.0

 

منظره 2: صخره

galaxy-s8-camera-compared

تمام تصاویری که از این منظره گرفته شده‌اند بسیار چشمگیر هستند، البته تفاوت‌های مشخصی نیز دارند. مثلا آسمان در عکسهایی که با استفاده از گوشی‌های سامسونگ گرفته شده زیبا و خوب است، اما در آیفون 7 پلاس بی روح و کمی متمایل به خاکستری است. همچنین رنگها در تصویر ثبت شده با استفاده از جی 6 بیش از حد اشباع هستند. سامسونگ در این مقایسه نیز با اختلاف کمی پیروز میدان است.

منظره 2
گلکسی اس 8 پلاس 8.0
گلکسی اس 7 اج 8.0
ال جی جی 6 7.0
آیفون 7 پلاس 7.0

 

منظره 3: قبل از غروب

galaxy-s8-camera-compared

برنده مقایسه ما در این منظره، گوشی‌های ال جی و اپل هستند. این تصویر یک ساعت پیش از غروب خورشید گرفته شده و تنها در عکسهای ثبت شده با استفاده از جی 6 و آیفون 7 پلاس است که می‌توانید تابش گرم و آرامش بخش خورشید را به زیبایی حس کنید. البته تصاویر گرفته شده با استفاده از گوشی‌های گلکسی نیز کیفیت بسیار خوبی دارند، اما در صورتی که بخواهیم تنها یک گوشی را از این بین انتخاب کنیم ال جی و اپل برنده ما خواهند بود. در ادامه برای نمایش قدرت دوربین دوم در گوشی‌های جی 6 و آیفون 7 پلاس، تصویری با میدان دید وسیع که با استفاده از جی 6 گرفته شده، و تصویری با بزرگنمایی 2 برابر که با استفاده از آیفون گرفته شده است را مشاهده می‌کنید. دوربین دوم این گوشی‌ها در برخی مناظر کمک بزرگی برای ثبت تصاویر زیبا خواهد بود.

منظره 3
ال جی جی 6 8.0
آیفون 7 پلاس 8.0
گلکسی اس 8 پلاس 7.0
گلکسی اس 7 اج 7.0

 

منظره 4: گل قاصدک

galaxy-s8-camera-compared

ال جی جی 6 و آیفون 7 پلاس در این بخش نیز توازن رنگ بهتری دارند. این عکسها در اوایل صبح گرفته شده‌اند و تنها در تصاویری که با استفاده گوشی ال جی و اپل گرفته شده گرمی طبیعی نور خورشید محسوس است. رنگ‌ها در عکسهایی که با استفاده از گلکسی اس 8 پلاس و اس 7 اج گرفته شده متمایل به سبز هستند، البته این تصاویر کیفیت عمومی قابل قبولی دارند.

از لحاظ ثبت جزئیات، دوربین هر چهار گوشی عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته و تمامی نکات موجود در منظره به خوبی در عکسها مشخص هستند.

منظره 4
آیفون 7 پلاس 8.0
 ال جی جی 6 7.0
گلکسی اس 8 پلاس 7.0
 گلکسی اس 7 اج 7.0

 

منظره 5: دفتر کار

galaxy-s8-camera-compared

در ابتدای مقاله و با توجه به مشخصات فنی دوربین‌ها، نتیجه گرفتیم که احتمالا ال جی جی 6 در ثبت تصاویری که در نور کم گرفته می‌شوند به مشکل برخواهد خورد.اما نتایجی که در این بخش از مقایسه به آنها دست یافتیم کاملا با نتیجه گیری اولیه ما مغایرت دارد. در این منظره تصویری که با استفاده از جی 6 گرفته شده دارای جزئیات کامل و رنگهای چشم نواز است. البته به لحاظ دقت در تشخیص رنگها، گوشی‌های گلکسی عملکرد بهتری داشتند. سایه متمایل به آبی رنگی که در تصاویر می‌بینید به دلیل وجود یک پنجره در کنار این منظره به وجود آمده است. متاسفانه رنگ‌ها در عکسی که با استفاده از آیفون ثبت شده از دقت بالایی برخوردار نیستند و به سمت رنگ‌های گرمتر مثل زرد متمایل شده‌اند.

منظره 5
گلکسی اس 8 پلاس 7.5
 ال جی جی 6 7.5
گلکسی اس 7 اج 7.5
آیفون 7 پلاس 6.5

 

منظره 6: میز کافه

galaxy-s8-camera-compared

پیش از مقایسه عکسها لازم به ذکر است که منظره‌ای که در این بخش انتخاب شده در معرض تابش مستقیم یک لامپ برق بزرگ با سیم گداخته قرار داشته. معمولا این نوع از روشنایی برای دوربین گوشی‌ها ایجاد مشکل کرده و باعث می‌شود که توازن سفیدی و سایر رنگها به خوبی انجام نشود. در این قسمت به نظر می‌رسد که تصویر ثبت شده با استفاده آیفون 7 پلاس بیش از سایر گوشی‌ها به واقعیت نزدیک باشد. البته عکسهای گرفته شده با استفاده از دو گوشی گلکسی نیز کیفیت قابل قبولی دارد، اما رنگها در تصویری که با استفاده از گوشی ال جی گرفته شده دقت مناسبی ندارند و به سمت طیف رنگهای سبز و زرد کشیده شده‌اند.

منظره 6
آیفون 7 پلاس 7.5
گلکسی اس 8 پلاس 7.0
 گلکسی اس 7 اج 7.0
 ال جی جی 6 6.5

 

منظره 7: شب

galaxy-s8-camera-compared

بالاخره منظره‌ای پیدا کردیم که در آن، عملکرد دوربین اس 8 پلاس بهتر از اس 7 اج بود. عکسهایی که در نور شب با استفاده از گلکسی اس 8 پلاس گرفته می‌شوند دارای جزئیات بیشتری هستند. در صورتی که روی آستین لباس موجود در این عکس زوم کنید متوجه می‌شوید که اس 8 پلاس تنها دستگاه این مقایسه بوده که توانسته جزئیات طرح را به خوبی ثبت کند، سایر گوشی‌ها پس از بزرگنمایی در این قسمت، تنها رنگ کلی را نمایش می‌دهند. با توجه به نور کمی که در این منظره وجود داشت، اس 8 پلاس عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته است.

منظره 7
گلکسی اس 8 پلاس 8.0
گلکسی اس 7 اج 7.0
ال جی جی 6 6.5
آیفون 7 پلاس 6.5

منظره 8: کلیسا

galaxy-s8-camera-compared

توانایی اس 8 پلاس در ثبت جزئیات در این منظره نسبت به بخش قبلی کمتر بود، اما کماکان بهترین عملکرد را داشت. اس 7 اج نیز قادر بود تا تصویری بدون اختلال و با جزئیات مناسب ثبت کند. جی 6 و آیفون 7 پلاس نیز در این بخش عملکرد قابل قبولی داشتند، اما در صورتی که تصاویر گرفته شده با این دو گوشی را بزرگ کنید، متوجه می‌شوید که جزئیات ثبت شده در عکسهایی که با استفاده از ال جی و اپل گرفته شده در سطح پایینتری نسبت به محصولات گلکسی قرار دارد.

منظره 8
گلکسی اس 8 پلاس 7.5
 گلکسی اس 7 اج 7.5
 ال جی جی 6 7.0
 آیفون 7 پلاس 7.0

منظره 9: شهر در هنگام غروب

galaxy-s8-camera-compared

پیش از اینکه به نتیجه گیری نهایی بپردازیم، بهتر است تا نگاهی به تصویری که از منظره شهر درست پیش از غروب خورشید گرفته شده نگاهی بیاندازیم. هیچ کدام از دوربینها قادر نبودند تا حس شکوهی که در این منظره وجود داشت را به خوبی ثبت کنند، اما در مجموع عملکرد آیفون بیش از سایر گوشی‌ها به واقعیت نزدیک بود. گوشی اپل تنها دستگاه این مقایسه است که قادر بود رنگ‌های متمایل به قرمز-زردی که در هنگام غروب خورشید وجود دارد را به تصویر اضافه کند. در سایر تصاویر نور گرمی که در آسمان وجود دارد قابل مشاهده نیست.

منظره 9
آیفون 7 پلاس 8.0
گلکسی اس 8 پلاس 7.0
ال جی جی 6 7.0
گلکسی اس 7 اج 7.5

 

نتیجه گیری

galaxy-s8-camera-compared-end

پیشنهاد می‌کنیم پیش از اینکه به این بخش برسید، حتما عکسهایی که با استفاده از دوربین‌های مختلف در مناظر بالا گرفته‌ایم را مشاهده کنید تا متوجه تفاوت این دوربین‌ها در بخش‌های مختلف شوید و خودتان آنها را با یکدیگر مقایسه کنید، تا نتیجه کامل و درستی بگیرید. در مقایسه ما از لحاظ امتیازی گلکسی اس 8 پلاس بهترین عملکرد را داشت، اما نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که این گوشی برنده مقایسه ما بوده است. درواقع هر چهار گوشی عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند و در صورتی که هر کدام از آنها را خریداری کنید می‌توانید مطمئن باشید که هیچ گاه در ثبت تصاویر زیبا به مشکل برنخواهید خورد. در نهایت به این نکته نیز توجه داشته باشید که اختلاف امتیاز هر چهار گوشی بسیار اندک است.

شاید شما هم مثل بسیاری دیگر از افراد امیدوار بودید که اس 8 پلاس نسبت به پرچمدار قبلی سامسونگ عملکرد خیلی بهتری داشته باشد. البته اس 8 پلاس قادر است تا تصاویر با کیفیت تری ثبت کند، اما در مجموع می‌توانیم نتیجه بگیریم که این دو گوشی دوربین‌های تقریبا مشابهی دارند.

گوشی‌های ال جی جی 6 و آیفون 7 پلاس در این مقایسه نمرات کمتری کسب کرده‌اند، اما کیفیت عکسهای گرفته شده با هردوی آنها بسیار خوب و قابل توجه است. همچنین هر دو گوشی دارای دو دوربین در پشت دستگاه هستند که به کاربران این امکان را می‌دهد تا تصاویر جالبی ثبت کنند، به همین دلیل نیز در منظره سوم دو عکسی که با بزرگنمایی و زاویه دید گسترده گرفته شده بودند را قرار دادیم. مطمئنا با استفاده از دوربین این دو دستگاه تصاویر خلاقانه‌تری می‌توان ثبت کرد.

نتیجه گیری
 گلکسی اس 8 پلاس 7.5
گلکسی اس 7 اج 7.4
آیفون 7 پلاس 7.3
ال جی جی 6 7.2

 

به نظر شما کدام گوشی دوربین بهتری دارد ؟ آیا عملکرد دوربین اس 8 پلاس انتظارات شما را برآورده کرده است؟ در بخش نظرات همین مطلب شنیده شوید!

2 دیدگاه

  1. عالی بودن همشون
    البته اس 8 تو اون زوم لباس واقعا ی سرو گردن بالاتر بود همه دوربینا تو شب همیشه تو زوم مشکل داشتند اما انگار داره اونم درس میشه؛ آفرین

  2. کاملا معلوم بود که میخواستن الجی رو خراب کنن تو سایت جی اس ام خیلی دقیق تر هست تا این جا

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید