گزارش: پلی استور گوگل میزبان بیش از 400 اپلیکیشن مخرب است!

نرم افزار مخرب پلی استور گوگل

اگر چه پلی استور گوگل سال‌های اخیر در مقابله با نرم افزارهای مخرب بهتر از گذشته عمل می‌کند اما همچنان این اپلیکیشن‌ها راه‌های نفوذی را پیدا کرده و خود را به سطح این فروشگاه می‌رسانند.

به گزارش شرکت امنیتی سایبری TrendLabs در حال حاضر بیش از 400 اپلیکیشن مخرب توسط محبوب‌ترین فروشگاه نرم افزاری اندروید میزبانی می‌شوند. به گفته‌ی این شرکت امنیتی این اپلیکیشن‌ها، برنامه‌های خاصی هستند که تحت تروجان خاصی با نام DressCode آلوده شده‌اند. آنگونه که نام این اپلیکیشن‌ها نشان می‌دهد، آن‌ها به ظاهر برنامه‌هایی بی خطر هستند ولی کدهای مخرب و مخفی را در زیر خود پنهان کرده‌اند. پس از نصب، این برنامه‌ها قادر به جاسوسی بر روی دیوایس شما بوده و دیتاهای شما را از طریق شبکه‌ی محافظت شده‌ای که به آن متصل هستید منتقل می‌کند.

این شرکت امنیتی به طور ویژه‌ای عنوان می‌کند که یک تروجان را در مود GTA V برای بازی Minecraft: Pocket Edition پیدا کرده است که این برنامه چیزی بیش از 500 هزار بار از پلی استور گوگل توسط کاربران دریافت شده است. گفته می‌شود که این برنامه پس از نصب، دیوایس اندرویدی شما را به سرورهای مخرب توسعه دهندگان آن متصل کرده و می‌تواند باعث هرگونه مشکلی در دستگاه شما شود. به خصوص اینکه علاوه بر نفوذ به دیوایس شما و اشتراک گذاری داده‌های موجود در آن از طریق شبکه، این سرورها می‌توانند تلفن شما را به یک نقطه ورودی ابتدایی برای نفوذ به دیگر دستگاه‌های متصل به شبکه‌ی خانگی شما نیز تبدیل کنند. خوشبختانه گوگل با تأیید این خبر افزود که این اپلیکیشن به صورت کامل از پلی استور حذف شده است.

اوایل سال جاری شرکت‌های متعدد امنیتی گزارش‌هایی را مبنی بر شناسایی 350 برنامه آلوده در پلی استور منتشر کرده بودند. هرچند که این تنها مختص به فروشگاه گوگل نیست و به گفته‌ی کارشناسان شرکت TrendLabs در حال حاضر بیش از 3 هزار برنامه مخرب به صورت آنلاین در حال فعالیت هستند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید