محققان دانشگاهی موفق به ساخت بانداژهای هوشمند 5G شدند

محققان دانشگاهی موفق به ساخت بانداژهای هوشمند 5G شدند

اگر دست خود را با چاقو یا کاغذ و … ببرید، در وهله اول احتیاج به بانداژ یا چسب زخم برای پوشاندن مکان بریده شده دارید تا از ورود میکروب‌ها و آلودگی‌ها به محل زخمی جلوگیری کنید. بعد از بستن مکان زخم شده با باند، دیگر دیدی نسبت محل زخم شده ندارید تا آن را باز کنید و به محل مجروح شده نگاهی بیندازید تا متوجه درجه بهبودی آن شوید.

به تازگی محققان بانداژهای هوشمندی ساخته‌اند که به شبکه وایرلس 5G متصل می‌شود و می‌تواند اطلاعات درباره مراحل بهبودی محل مجروح شده را بدون باز کردن باند پایش کند و اطلاعات لازم را بدون سیم از طریق شبکه 5G برای پزشکان بفرستد. دکترها می‌تواند با استفاده از اطلاعات گرفته شده متوجه بشوند که آیا زمان تعویض باند یا برداشتن آن فرا رسیده یا باید از روش دیگری برای درمان محل زخم شده به کار گیرند.

خبر خوب اینجاست که این بانداژهای هوشمند برای مرحله اولیه آزمایشی ساخته و تولید شده‌اند و محققان دانشگاه سوانسیا به مدت یکسال (12 ماه) از این باندهای هوشمند استفاده خواهند کرد. بنا به گفته استاد دانشگاه مرتبط با این پروژه «مارک کلمنت» امکان تلفیق علوم پزشکی با فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی وجود دارد و این بانداژها می‌توانند به یاری پزشکان و پرستان در ارزیابی روند بهبود زخم‌های عمل جراحی و دیگر زخم‌های بدن بیایند و در آخر می‌توان اطلاعات عظیمی از بیماران در دوران حضورشان در بیمارستان‌ها را بدست آورد.وی در ادامه صحبت‌هایش خاطر نشان کرد که در طب سنتی، بیمار با مراجعه به پزشک و گرفتن نسخه پزشکی به درمان ادامه می‌داد بدون اینکه در طی مدت درمان پزشک پایشی از این درمان داشته باشد و تنها در جلسات حضوری پزشک می‌توانست از حال بیمار باخبر بشود ولی با این محصول پزشکان می‌توانند از حال بیمار در طول دوره درمان باخبر باشند بدون اینکه حضور فیزیکی در کنار آن‌ها داشته باشند. این محصول هوشمند می‌تواند الگو و روند زندگی بسیاری از مردم را تغییر بدهد. نظر شما درباره بانداژهای هوشمند چیست؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید