ابزار اندازه گیری در سیستم تهویه مطبوع HVAC

HVAC چیست؟ برای افراد غیر متخصص این اولین سوالی است که به ذهن میرسد. HVAC در واقع مخفف حروف ابتدایی ‘Heating, Ventilating and Air Conditioning میباشد. اچ واک به مجموعه فناوری های مربوط به سیستم گرمایش و تهویه مطبوع گفته میشود. این فناوری ها برای کنترل، مانیتورینگ و تعمیر نیاز به ابزار اندازه گیری دقیق دارند که در ادامه مطلب به آنها میپردازیم.

طراحی سیستم های HVAC بر پایه علومی همچون مکانیک ، ترمودینامیک و انتقال گرما شکل گرفته است. این مباحث علاوه بر سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع ، سیستم های سرمایشی و خنک سازی را هم شامل میشود که به آن HVACR نیز گفته میشود. این سیستم ها نقش بسیار اساسی در ساخت انواع ساختمان ها ، مراکز تجاری صنعتی و… دارد و میتواند در آرامش و راحتی افراد و همچنین مباحث بهداشتی محیط تاثیر گذار باشد. بنابراین سلامت کارکرد این سیستم یکی از بنیادی ترین مطالب در هر مکان است. برای درک صحت عملکرد و همچنین مانیتورینگ و یا عیب یابی از یک سری ابزار مخصوص استفاده میشود که بدون این تجهیزات عملا استفاده از سیستم های HVAC غیر ممکن خواهد بود.

پارامترهای قابل اندازه گیری در سیستم های تهویه مطبوع HVAC

مهمترین پارامترهایی که در بررسی، پایش و عیب یابی سیستم های HVACR اندازه گیری میشوند عبارتند از دما، فشار، دبی، ولتاژ، جریان و… برای هر کدام از این پارامترها ابزار اندازه گیری گوناگونی وجود دارد که هرکدام به شیوه ای منحصر به فرد امر اندازه گیری را انجام میدهند. امروزه برای ساده سازی و جلوگیری از حمل ابزار های گوناگون، شرکت های سازنده تجهیزات و ابزار اندازه گیری سعی در ارائه ابزار های مولتی پارامتر دارند که هم از نظر دقت اندازه گیری و هم تعدد دستگاه های مختلف، بهینه شده اند. به عنوان مثال در اندازه گیری های مربوط به پارامترهای الکتریکی با خرید مولتی متر دیجیتال و یا کلمپی میتوانید اندازه گیری این بخش را پوشش دهید.

ابزار اندازه گیری در سیستم تهویه مطبوع HVAC

گیج های منیفولد مهم ترین ابزار اندازه گیری در HVAC

اولین و مهمترین ابزار اندازه گیری در حوزه HVAC گیج های منیفولد هستند. این گیج ها در مدل های مختلف آنالوگ و دیجیتال در بازار موجود هستند که مهمترین کار آن اندازه گیری فشار است. اندازه گیری فشار نقش اساسی در سیستم های تهویه مطبوع HVAC را دارد. در موتورخانه ها انواع گیج های فشار به صورت آنالوگ کار اندازه گیری را انجام میدهند. این ساده ترین نوع اندازه گیری فشار است. گیج های منیفولد دوقلو به صورت دقیق تر اندازه گیری فشاررا برای مواردی چون پر کردن گاز کولر و هواگیری آن انجام میدهند. در مدل های آنالوگ صرفا پارامتر فشار اندازه گیری میشود اما در مدل های دیجیتال علاوه بر اندازه گیری فشار، دما، سوپر هیت و سابکولد هم اندازه گیری شده و اطلاعات میتواند به صورت بلوتوث به موبایل انتقال یابد.

دبی و سرعت باد در سیستم های تهویه مطبوع HVAC

از دیگر پارامتر های مهم در اندازه گیری های مربوط به سیستم های HVAC دبی، سرعت و دمای هوای در گردش است. در سیستم های برودتی اهمیت این اندازه گیری میتواند دو چندان باشد. ابزار اندازه گیری مورد استفاده در HVAC برای سرعت، دما و دبی باد، بادسنج ها هستند. سرعت سنج های باد بنا بر نوع سنسور اندازه گیری به صورت های فنجانی، پره ای و هات وایر در بازار وجود دارند که هر یک به منظور خاصی مورد استفاده قرار میگیرند . بادسنج های فنجانی بیشتر مناسب اندازه گیری در محیط های باز در هنگام بررسی شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار میگیرد. انمومتر های پره ای نیز برای اندازه گیری دبی و سرعت هوا مورد استفاده قرارمیگرد. در این مدل پره ای بدون اصطکاک در محفظه ای قرار گرفته که متواند سرعت های بالا را اندازه گیری کند. در مدل های هات وایر به کم یک مقاومت گرمایی ، دما و سرعت هوای عبوری اندازه گیری میشود. هات وایر بیشتر مناسب کانال ها و همچنین سرعت های کم است. نوع دیگری از باد سنج ها وجود دارد که به کمک یک فشار سنج تفاضلی و یک لوله پیتوت میتوانند دبی هوا را اندازه گیری کنند.

اندازه گیری دما به عنوان اصلی ترین پارامتر در HVAC

هدف اصلی در سیستم های تهویه مطبوع HVACR کنترل دمایی و ایجاد یک دمای مناسب در محیط است. از این رو دماسنجی میتواند اهمیت دو چندانی در این سیستم ها داشته باشد. برای اندازه گیری دما در قسمت های مختلف HVAC، دستگاه های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. ترموگراف ها دما و رطوبت، ترمومتر های لیزری و دماسنج های میله ای و نفوذی از جمله انواع دماسنج هایی هستند که در سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد. ترموگراف ها دستگاهایی جهت اندازه گیری دمای محیط و ثبت آن در حافظه خود هستند. این نوع دماسنج ها میتوانند دمای محیط را با دقت بالا اندازه گیری کنند و بر پایه نرخ اندازه گیری از پیش تعیین شده ، آنها را ثبت کنند. در نهایت با اتصال به کامپیوتر میتوان داده های اندازه گیری شده به همراه نمودار تغییرات را مشاهده کرد. دماسنج لیزری در جهت اندازه گیری دمای سطوح به صورت غیر تماسی کاربرد دارد. با اندازه گیری دمای دریچه های خروج باد میتوان مقدار خنکی ایجاد شده را اندازه گیری کرد. این نوع دماسنج ها قابلیت اتصال پراب های مختلف را نیز دارا هستند. دماسنج های میله ای و نفوذی نیز از دیگر مدل های دماسنج مورد استفاده در سیستم های تهویه مطبوع HVAC است. به کمک پراب میله ای این نوع دماسنج ها میتوان دمای هوای عبوری درون کانال ها را تنها به کمک یک روزنه اندازه گیری کرد. این بهترین روش برای اندازه گیری دمای هوا عبوری درون کانال هاست.

ابزار اندازه گیری در سیستم تهویه مطبوع HVAC

ابزار اندازه گیری تهویه مطبوع HVAC تست ابزار

در پایان به این نکته باید اشاره کرد که ابزار های اندازه گیری در حوزه HVACR بسیار متنوع بوده و جهت اندازه گیری های مختلف میتواند مورد استفاده قرار گیرد. فروشگاه آنلاین ابزار اندازه گیری تست ابزار می کوشد تا با ارائه متنوع ترین تجهیزات اندازه گیری در این حوزه به تمامی نیازهای شما پاسخ دهد و با ارائه مشاوره تخصصی رایگان بهترین ابزار اندازه گیری را خدمت شما معرفی کند. گارانتی معتبر ارائه شده در تست ابزار این اطمینان را به شما میدهد که دستگاهی سالم با تضمین بهترین کیفیت و قیمت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغاتی ندارد.

0 0 رای
امتیاز دهید
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها