از فیلترینگ موقت bitly تا تحریم pingdom؛ فیلترینگ از داخل، تحریم از خارج!

سال هاست مردم ایران در دنیای مجازی با مشکلات زیادی همراه هستند؛ وب سایت‌های زیادی ناگهان توسط سامانه فیلترینگ داخلی فیلتر شده و از خارج کشور نیز، دسترسی به بعضی از وب سایت ها و سرویس ها به بهانه تحریم های ایالات متحده از کاربران ایرانی گرفته می‌شود.

روز گذشته سرویس محبوب کوتاه کننده لینک بیتلی در ایران فیلتر شد، در حالی که هیچ دلیل قانع کننده ای برای فیلتر چنین سرویسی وجود ندارد و به نظر نمی‌آید محتوای این سایت خلاف قوانین کشور باشد. اما با این حال، گزارشات کاربران نشان می دهد که این فیلترینگ برداشته شده و کاربران می توانند به وب سایت bitly.com مراجعه کنند.

از سوی دیگر، چند روزی است وب سایت ها و سرویس های خارجی تحریم کاربران ایرانی را به صورت جدی آغاز کرده‌اند. از حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور و گوگل پلی گرفته تا تحریم وب سایتی مانند pingdom که در صورت مراجعه با آن با پیام عدم دسترسی مواجه خواهید شد.

جالب است بدانید که در تحریم های امریکا هیچ قسمتی وجود ندارد که به وب سایت‌ها اجازه دهد جلوی استفاده کاربران ایرانی از خدمات خود را بگیرند و به نظر می‌رسد این سیاست خود شرکت‌های خارجی است که ارائه خدمات خود را به ایرانی ها کاهش دهند یا آنها را دچار مشکل کنند.

سال هاست دسترسی به سرویس های گوگل دولوپر، گوگل آنالیتیکس و … از کاربران ایرانی گرفته شده و فروشگاه های خارجی نیز هیچ‌‌گونه سرویسی به ایرانی ها نمی‌دهند. اما در سال های اخیر به خصوص این چند ماه، حتی وب سایت ها و شرکت‌های کوچک نیز شروع به تحریم ایرانی‌ها کرده‌ و باعث بروز مشکلات زیادی برای کاربران ایرانی شده‎‌اند!

باید دید که تا کی ایرانی‌ها در فضای مجازی باید از داخل تحت فشار فیتلرینگ قرار گیرند و از خارج مورد تحریم؛ به هر حال فشار چه از داخل کشور باشد و چه از خارج، بیشتر از همه کاربران و مردم را متضرر خواهد کرد!

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها