تویوتا پریویا؛ آخرین بازمانده سامورایی‌ها

برند ژاپنی اصل تویوتا از آن دست خودروهایی است که آدم را یاد سامورایی‌های ژاپن فئودال می‌اندازد. این مقایسه تا حدی آشکار است که برخی از خودروسازان در معامله با این برند با آن‌ها به شکل سامورایی‌ها رفتار می‌کنند و شاید بتوان گفت تویوتا پرافتخارترین برند خودروسازی دنیاست. حال برای چنین برندی عرضه خودرو بسیار سخت‌تر خواهد بود و خریدوفروش پریویا نیز از این قاعده مستثنا نیست. خودرویی که به هنگام عرضه با برخورد مناسبی مواجه نشد اما به‌مرورزمان ثابت کرد که روح ژاپنی اجدادش را در خود دارد. این شما و این هم سامورایی تویوتا!

قبل از هر چیزی باید بدانید که با خرید تویوتا پریویا فضا کابینی برای 8 نفر دریافت خواهید کرد. پس به نسبت یک خودرو شبه ون فضای مناسبی خریداری کرده‌اید. این میزان کابین با تحمل این میزان وزن بر روی موتور 4 سیلندره سوار شده که با 16 سوپاپ همراه است.  برخلاف اکثر ون‌ها موتور پریویا در جلو خودرو قرارگرفته است و از همین رو کمترین میزان صدا را به داخل کابین منتقل می‌کند. این موتور کم‌صدا با حجمی برابر با 2362 سی‌سی 150 اسب بخار نیرو خالص تولید می‌کند که ترجمه آن به نسبت سیستم احتراق می‌شود 170 کیلومتر بر ساعت. شتاب این بیشینه سرعت هم 11.5 ثانیه برای رسیدن از صفر تا صد است و برای یک ون بسیار قابل‌توجه است. البته توجه داشته باشید که این ون در هر صد کیلومتر داخل شهری 9 لیتر مصرف می‌کند که برای یک ون قابل‌قبول است. در ضمن پریویا در اکثر ملاحظات مربوط به نکات ایمنی موفق شده است تا گواهی یورو 5 را به دست آورد که نشان از مصرف پایین این خودرو دارد.

تویوتا پریویاپریویا همانند اکثر ون‌های برند تویوتا از ست ترمزی: « دیسک و کالیبر ترمز جلو، دیسکی خنک شونده و سیستم ضد قفل ترمز ABS » بهره می‌برد که  خودش با سیستم تعلیق مک فرسون تکمیل شده است. به‌اضافه تمامی این موارد سیستم فرمان هیدرولیک را هم اضافه کنید تا لیست امکانات ایمنی این خودرو تکمیل شود. البته بر عکس اکثر ون‌ها، پریویا کیسه هوای ایمنی برای راننده و سرنشین جلو در نظر گرفته است و همین موضوع یکی از بخشی‌هایی است که باعث برتری پریویا بر رقیبانش می‌شود.

قیمت تویوتا پریویا به امکانات رفاهی‌اش هم می‌ارزد.  امکاناتی نظیر: « سيستم ضد سرقت به همراه ايموبلايزر / ريموت کنترل / کروز کنترل / سیستم تهویه مطبوع کنترل اتوماتیک / راديو دو موج پخش CD MP3 مجهز به 6 بلندگو / صفحه نمايش دماي بيرون / صندلي راننده برقي به همراه (تنظيم ارتفاع)/تنظيم کننده عمودي صندلي راننده / صندلي عقب تاشو با جاي دست / آیینه‌های بغل برقي / شيشه برقي با محافظ / گرمکن شيشه عقب تايمردار / چراغ مه شکن جلو و سنسور عقب» است که به تنهایی از اکثر ون‌های موجود در بازار یک قدم جلوتر است.

خریدوروش تویوتا پریویا در مدل و سال‌های تولید مختلفی انجام می‌شود و از همین رو باید در خرید خود دقیقت کنید. برای مثال اگر بخواهید بیشتر پول پرداخت کنید همیشه می‌تواند به سراغ مدل‌های 2016 آن بروید که برایتان گران تمام خواهند شد. اکثر این مدل‌ها در بازار داخل کشورمان وجود ندارند و اگر هم باشند به تعداد بسیار محدود هستند. همین تعداد محدود هم از چرخه خریدوفروش خارج است. قیمت این مدل از پریویا به صورت تقریبی و در حدود 43 هزار دلار  گزارش شده است و برای مدل‌های قدیمی‌تر باید بر روی 300 تا 370 میلیون تومان حساب کنید.

تویوتا پریویا یکی از خاص‌ترین ون‌هایی است که در بازار داخلی می‌توان به سراغش رفت و همین خاص بودن به صورت بالقوه برایش دردسر ساز می‌شود. نایاب بودن مدل‌های جدید و همچنین کمیاب بودن مدل‌های قدیمی‌اش سبب می‌شود تا اکثر طرفداران خودروهای ون به سراغ برند و مدل‌های دیگری بروند که از نظر قیمتی چندان با پریویا تفاوت ندارند اما ازنظر رفاهی واقعاً ضعیف عمل می‌کنند. از‎همین‎رو اگر به صورت قطعی قصد خرید تویوتا پریویا دارید تا مدتی صبر کرده و حتماً یکی از مدل‌های 2013 و یا 2014 آن را خریداری کنید. در غیر این صورت همیشه می‌توانید به سراغ پرداخت مبلغی بیشتر برای سری 2016 و یا مدل‌های دیگر بروید، که البته این گزینه را اصلاً به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. به هر حال تصمیم نهایی با شماست.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع ویرلن
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.