آی پینز

خرید ملک با بیت کوین؟ دروغ یا واقعیت؟

یکی از انواع پول دیجیتال، بیت کوین است که نهاد خاصی روی آن کنترل ندارد. با بیت کوین امکان خرید، فروش و سفارش آنلاین وجود دارد و از آن برای خرید کالا استفاده می شود. اما آنچه می بایست بررسی شود این است که آیا با بیت کوین امکان خرید خانه وجود دارد یا خیر. پیش از بررسی ابعاد مختلف آن، باید اشاره کنیم که طبق بررسی و بیان مجلس، بانک مرکزی و مراکز پژوهشی و فقهی امکان استفاده از بیت کوین مشابه پول های سنتی وجود دارد. در کشوری مانند آمریکا خرید ملک با بیت کوین انجام می شود. در ایران نیز آگهی های خرید ماشین یا ملک با بیت کوین دیده می شود.

خرید ملک با ارز دیجیتال چه تاثیری بر ارزش ریال دارد؟

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین هنوز رسمیت ندارند و حتی ممکن است معاوضه ملک با بیت کوین سبب سقوط ارزش ریال شود. در نتیجه انجام معاملاتی مانند خرید زمین یا ملک با ارز دیجیتال سبب افزایش رمز ارزها نیز شود.

از آنجایی که ارزش ارز دیجیتالی همچون ارز استیبل کوین تتر بر اساس دلار ثابت است، مردم می توانند در عوض خرید ارز فیزیکی، تتر بخرند که هر تتر معادل یک دلار است. تتر، دزدیده نمی شود و مثل پول کاغذی از بین نمی رود. این خود یکی از مزایای معامله با ارزهای دیجیتال است.

آیا معاملات خرید و فروش ملک با بیت کوین قانونی است؟

از آنجایی که ورود ارزهای دیجیتال به معاملات خرید و فروش ملک سابقه طولانی ندارد بنابراین تا کنون قانون و یا مصوبه ای درمورد نوع انجام معامله یا عدم آن در خرید ملک منتشر نشده است. اما با مراجعه به کتاب عقود و نظر دکتر کاتوزیان خلاصه ای از نکات گفته شده نشان می دهد که خرید و فروش ملک با بیت کوین یا ارزهای دیجیتال بر اساس قوانین مدنی و فقهی، صحیح می‌باشد. با در نظر رفتن جدید بودن شرایط استفاده از رمز ارزها و شناخت کم از ارزهای دیجیتال، تا به حال راه حل خوبی برای اثبات موضوع در زمان تعارض در دادگاه ها وجود ندارد.

بنابراین با توجه به اهمیت موضوع در صورتی که شخصی قصد خرید ملک با بیت کوین یا ارزهای دیجیتال را داشته باشد. بطور حتم در مورد نقل و انتقال و پیگیری ارسال بیت کوین یا ارزهای دیجیتال، تسلط و تخصص لازم را باید داشته باشد. باید اطلاعات کامل در کنار اطلاع از نوسان و تغییرات قیمت ارز دیجیتال داشته باشید. این اطلاعات شامل مباحث حقوقی و طریقه تنظیم مبایعه نامه با ارزهای دیجیتال و نیز، نحوه پرداخت هزینه می شود.

در این صورت حتما توجه به پسورد کیف پول و آدرس دریافت بیت کوین دقت کنید، چرا که با فراموش کردن احتمالی آدرس و رمز عبور کیف پول، هزینه زیادی را از دست خواهید داد. از طرفی پیگیری اشتباهات انجام شده و انتقالات مشکل دار، کاری دشوار است و حتی ممکن است تراکنش اشتباه قابل پیگیری و برگرداندن نباشد.

برای پیشگیری از اشتباهات خرید ملک با بیت کوین چه کنیم؟

از افراد ماهر که تجربه زیادی در زمینه حقوق و ارزهای دیجیتال دارند و در حوزه معاملات فروش یا خرید ارز دیجیتال افراد بی طرفی هستند، کمک بگیرید. در این صورت معاملات کم ریسک تری را انجام دهید. شاید برای برخی هنوز جای سوال باشد که نقل انتقالات ارزی چطور انجام می شود. برخی صرافی ها برای اینکار در بازارهای مالی وجود دارند که در این کار به معامله گران کمک می کنند. به عنوان مثال تاچ چنج یکی از آن صرافی ها است که نقل و انتقالات ارزی از طریق آن انجام می شود. برای انجام اینکار می توانید از دانلود اپلیکیشن تاپ چنج شروع کنید که امکان استفاده از این نرم افزار را در گوشی همراه نیز فراهم می آورد.

پرداخت در خرید ملک با بیت کوین

طبق قوانینی که برای مجازات های عمومی در نظر گرفته شده، در صورتی که کاری طبق قانون برای آن اقدامات تنبیهی، تربیتی، یا مجازات در نظر گرفته نشده باشد، جرم نمی باشد. در این صورت تعویض ملک با بیت کوین یا خرید ملک با بیت کوین یا خرید ماشین با بیت کوین جرم تلقی نمی شوند.

اما قانون و نیروی انتظامی اختیاراتی در قبال کلاهبرداری های ارز دیجیتال دارد و چنانچه در این مورد گزارشی رد شده باشد، آن را پیگیری می نمایند. اگر در این فضا، کلاهبرداری صورت گیرد، می توان رسما از آن شکایت کرد و در دادگاه پیگیری نمود.

آیا ارزهای دیجیتال با اصول اسلامی مغایرت دارند؟

ارزهای دیجیتال با قوانین شرعی و اصول اسلامی مغایرتی ندارند. اما باید برای چالش ها و مشکلاتی که بیت کوین با آن مواجه است، قوانین مناسبی وضع کرد که معاملات ملکی با آن دچار مشکلات عدیده نشود.

نظر بانک مرکزی ایران در مورد استفاده از ارزهای دیجیتال چیست؟

بانک مرکزی ایران در مورد معاملاتی که با بیت کوین و ارزهای دیجیتال انجام می شود می گوید: استخراج بیت کوین و استفاده از آن در ایران قانونی است. اما برای آن نیاز به دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت دارید. در نتیجه استفاده از آن بدون مجوز ممنوع می باشد.

نحوه پرداخت بیت کوین در معاملات خرید و فروش خانه

پرداخت ارزهای دیجیتال توسط برنامه های کاربردی در کیف پول انجام می شود. تنها باید آدرس گیرنده و مقدار وجه پرداختی را وارد کنید، این کار با واردکردن کد QR یا تکنولوژی NFC هم انجام می شود.

نتایج برخی معاملات خرید ملک با ارز دیجیتال

امکان پیش آمد رخدادهای مربوط به پول شویی در انجام معاملات رمز ارزها وجود دارد چرا که قوانین مرتبطی در این مورد وجود ندارد. برای انجام معاملات در مورد جفت ارزها و ارزهای دیجیتال و جلوگیری از به دام افتادن در کلاهبرداری ها می توانید از بروکرهای آنلاینی مانند پاکت آپشن استفاده کنید. به این ترتیب با کمک معاملات اکسپرس پاکت آپشن چندین نماد معاملاتی با سود بیش از 100درصد را کسب کنید.

خرید زمین با ارز دیجیتال

محدودیت هایی که بانک ها برای نقل و انتقال پول ایجاد کرده اند و افزایش قیمت زمین و ویلا در جایی مثل شمال کشور سبب شده که یکی از بهترین راه های خرید زمین با ارز دیجیتال باشد. در نتیجه تغییر بزرگی در خرید و فروش زمین های کشاورزی با ارز دیجیتال مثل بیت کوین بوجود آمده است. امروزه ارزهای دیجیتال یکی از معاملات ارزی مطمئن در سطح جهان است  کشورهای بزرگ در دنیا، بیت کوین و ارزهای دیجیتال را در تبادلات بانکی خود پذیرفته اند. اما در ایران به صورت رسمی و قانونی انجام نگرفته است. در صورتیکه همانطور که پیش از آن نیز اشاره شد، جرم نیز به حساب نمی آید. پیشنهاد می شود، به جای ارز فیزیکی از ارز دیجیتال در خردی ملک استفاده کنید تا نگران دزدی طلا و پول خود نیز نباشید.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغاتی ندارد.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها