آی پینز

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی: رفتن برندهای کره‌ای به نفع ما شد!

موضوعی که در چند روز گذشته در حوزه لوازم خانگی کشورمان بسیار خبرساز شده، ترک بازار ایران توسط برندهای کره‌ای سامسونگ و ال جی است. با اینکه این دو شرکت به صورت رسمی در این باره اظهارنظری نداشته‌اند، اما موضع‌گیری مسئولان و تمام شواهد دیگر حاکی از این است که چنین اتفاقی رخ داده و حتی به گفته سید مرتضی میری، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، خروج برندهای کره‌ای موضوع تازه‌ای نیست و از 6 یا 7 ماه قبل این اتفاق افتاده است!

آقای میری در مصاحبه‌ای که روز گذشته با شبکه سوم سیما داشته، ضمن تأیید خروج برندهای کره‌ای از بازار کشورمان، مدعی شده که این اتفاق در نهایت به نفع ماه خواهد بود. به گفته وی، دو برند کره‌ای سامسونگ و ال جی با سرمایه‌گذاری مستقیم ایرانی‌ها، کارخانجاتی را عمدتاً در مناطق محروم کشور تأسیس کرده بودند و محصولاتشان را در کشورمان تولید می‌کردند. بنابراین بحث واردات لوازم خانگی این دو برند مطرح نیست و حدود دو سال است که تنها مواد اولیه وارد کشور می‌شده و تمام مراحل تولید در داخل انجام می‌شده است.

سید مرتضی میری
سید مرتضی میری، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در توضیح اینکه چرا خروج برندهای کره‌ای به نفع ما شده است، عنوان کرد که دو شرکت سامسونگ و ال جی مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات داخل کشور را از چین وارد کرده و به ما تحویل می‌دادند که با حذف واسطه‌گری کره‌ای‌ها عملاً مواد اولیه ارزان‌تر به دست ما خواهد رسید. همچنین، به واسطه استفاده از نام و نشان تجاری این دو برند کره‌ای، کارخانجات ما اجازه صادرات محصول نداشتند که این مسئله نیز با خروج برندهای کره‌ای و تولید محصولات با نام و برند ایرانی حل خواهد شد و از سال آینده با اشباع شدن بازار داخلی، امکان صادرات لوازم خانگی نیز برای ما مهیا خواهد بود.

آقای میری در خصوص پایین کشیدن تابلوی شرکت‌های کره‌ای سامسونگ و ال جی هم گفت، این دو شرکت نه قطعه‌ای به ما می‌دادند و نه مواد اولیه‌ای، ولی با این حال همکاری ما با آن‌ها ادامه داشت. اما زمانی که کره جنوبی در حمایت از سیاست‌های آمریکا، ناو خود را به خلیج فارس ارسال کرد،‌ اتحادیه پیشنهاد کرد تا به عنوان یک پاسخ کوچک به این حرکت، تابلوی این دو شرکت که به وفور در سراسر کشور پخش شده بودند، پایین کشیده شوند.

به گفته این مقام مسئول، شرکت‌های داخلی سام الکتریک و جی پلاس به عنوان جایگزین‌های سامسونگ و ال جی، ظرف دو سه ماه آینده که تولید خود را به حد کافی برسانند، بخش بزرگی از نیاز بازار لوازم خانگی کشور را تأمین خواهند کرد و کمبودی از این لحاظ نخواهیم داشت.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کسبه امین حضور
کسبه امین حضور
3 سال قبل

مرتیکه دروغگو. بدبخت مگه چقدر بهت میدن کلا در حال مالیدنشونی؟ همه کف بازا میدونن نون خور سامی. دیگه هم این برندا برات نون و اب نمیشن.‌ تمام بازار رو گذاشتی کنار افتادی دنبال اینا تهش میشی طهان پور