فلای تودی

هک شدن اطلاعات هویتی 30 میلیون کاربر بانک ملت!

از چند روز پیش خبرهایی در خصوص هک شدن شرکت «به پرداخت ملت» و درز اطلاعات هویتی 30 میلیون مشتری بانک ملت به گوش می‌رسید اما هیچ سازمان یا نهادی رسماً موضوع را تأیید یا تکذیب نمی‌کرد. تا اینکه بالاخره معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران در مراسم رونمایی از سامانه‌ احراز هویت معتبر در فضای مجازی (سماوا) این مسئله را به صورت ضمنی تأیید کرد.

آقای بهنام ولی‌زاده در جریان رونمایی از سماوا گفت:

اتفاقی که روز گذشته در افشای اطلاعات 30 میلیون کاربر یکی از بانک‌ها رخ داد، به دلیل تجمیع اطلاعات هویتی افراد در سامانه‌های دستگاهی بوده که نشتی اطلاعات را به همراه دارد؛ اما در صورت استفاده دستگاه‌ها از سامانه سماوا، اطلاعات هویتی افراد در یک سازمان تجمیع نخواهد شد و این‌گونه اتفاقات کاهش می‌یابد.

با اینکه هنوز به ابعاد دقیق این هک و اطلاعات لو رفته از مشتریان بانک ملت اشاره نشده اما خبرگزاری‌ها از فاش شدن اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، نام پدر، آدرس و بخشی از شماره تلفن همراه و ثابت خبر داده‌اند. روابط عمومی بانک ملت نیز بالاخره به این خبر جنجالی واکنش نشان داده و اعلام کرده ابعاد ماجرا توسط تیم‌های تخصصی و فنی بانک در حال بررسی است و به محض کسب اطلاعات بیشتر، در این خصوص اطلاع‌رسانی خواهد شد. با اینکه بانک ملت تأکید دارد اطلاعات فاش شده از کاربران، دسترسی به حساب آن‌ها را ممکن نمی‌کند، اما با این حال توصیه می‌شود تا مشتریان این بانک، رمز کارت خود را تغییر دهند.

بد نیست بدانید که هک شدن و افشای اطلاعات کاربران «به پرداخت ملت» پیش از این هم سابقه داشته و در اواخر سال 1397 اتفاق مشابهی رخ داده بود. در آن زمان نیز بانک ملت اعلام کرد، هیچ اطلاعات محرمانه‌ای از مشتریانش فاش نشده و خطری متوجه حساب‌های بانکی افراد نیست.

مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ـــــــــــ
ـــــــــــ
1 سال قبل

باز هم در این هم alikakakm دست داشته