فلای تودی

چگونه از بازار میلگرد با کیفیت بخرید؟

تنوع کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در کشور ما کم نیست و به همین دلیل، نمی‌توان با چشم بسته اقدام به خرید میلگرد نمود. چرا که هر کارخانه میلگرد خود را در گریدها و سایزهای مختلفی تولید می‌کند و امکان دارد شرایط خرید میلگردهای مختلف از درب کارخانه، با یکدیگر متفاوت باشد. اگر تجربه زیادی در خرید میلگرد ندارید، این مقاله مثل یک راهنمای خرید در اختیار شما است و با خواندن آن می‌توانید مهم‌ترین نکات مؤثر در خرید میلگرد با کیفیت را بیاموزید:

1. برند میلگرد: شهرت بیش از همه‌چیز طرفدار دارد!

شهرت برند تولیدکننده، نکته‌ای است که در خرید هر کالایی، در صدر توجه مصرف‌کننده قرار می‌گیرد. چرا که از نظر روانی برای اکثریت خریداران این طور جا افتاده که هر چه برندی مشهورتر و شناخته شده‌تر باشد، حتماً کیفیت کالای تولیدشده توسط آن نیز تضمین شده است. چرا که این برند ب احتمال خیلی زیاد شهرت خود را از رضایت مشتریان و توصیه شدن توسط آن‌ها به سایر افراد، به دست آورده است. همچنین کمیاب بودن یا در دسترس بودن محصولات یک برند، وجه دیگری از شهرت آن است که فراوانی طرفداران و فروش تضمین شده یک کالا را نشان می‌دهد. علت آن هم مشخص است، کمتر فروشنده‌ای دوست دارد کالایی را بیاورد که روی دستش باد کند.

اگر بار اولتان است که میلگرد می‌خرید، با پرس و جو از افراد با تجربه و فروشندگان بازار و جستجو در اینترنت، بیشتر به نام کارخانه ذوب‌آهن اصفهان بر می‌خورید، چرا که این کارخانه قدیمی‌ترین و مشهورترین تولیدکننده میلگرد در ایران است. البته تعداد کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در ایران کم نیست و در هر استان، می‌توان چندتایی از آن‌ها را پیدا کرد. کارخانه‌های فولاد میانه و ظفر بناب، از جمله تولیدکنندگان میلگرد با کیفیت و استاندارد هستند که شاید شهرت آن‌ها در حد ذوب‌آهن اصفهان نباشد، اما در با کیفیت بودن میلگرد آن‌ها، جای هیچ شکی وجود ندارد. هر دوی این کارخانه‌ها در استان آذربایجان شرقی قرار دارند و خرید میلگرد از درب این کارخانه‌ها برای پروژه‌هایی که در شمال غرب کشور قرار دارند، مقرون به‌صرفه است. ظرفیت تولید فولاد میانه 550.000 تن در سال و ظرفیت تولید ظفر بناب، 400.000 تن در سال است. البته این داده‌ها تأثیری در گران‌تر یا ارزان‌تر بودن قیمت میلگرد بناب یا میانه ندارد، چرا که عواملی مثل وزن میلگرد، در این زمینه تأثیر بیشتری دارند.

چگونه از بازار میلگرد با کیفیت بخرید؟

2. تشخیص اصالت میلگرد: تقلبی نخرید!

اگر می‌خواهید خودتان اصالت میلگرد یک کارخانه را تشخیص دهید و تنها به گفته‌های فروشنده اکتفا نکنید، به علائم اختصاری حک‌شده روی بدنه میلگرد دقت کنید. این علامت اختصاری ترکیبی از نام کارخانه سازنده و روش تولید میلگرد است که به‌عنوان مثال، برای تشخیص اصالت میلگرد میانه باید به دو حرف F رو به روی هم و برای تشخیص اصالت میلگرد بناب، باید به علامت اختصاری ZN.CT توجه کنید.

3. سایز میلگرد: تنوع چقدر برایتان اهمیت دارد؟

انتخاب سایز میلگرد معمولاً به‌صورت دلخواه نیست و شما برای انتخاب سایز و گرید میلگرد، باید به نقشه‌های اجرایی و درخواست‌های مهندس طراح سازه توجه کنید. گریدهای میلگرد موجود در بازار هم معمولاً بر اساس استاندارد روسی GOST دسته‌بندی می‌شوند. بر همین اساس، میلگردها در 4 گرید A1، A2، A3 و A4 تولید می‌شوند که A1 به معنای میلگرد ساده و بقیه گریدها، به معنای انواع میلگرد آجدار با نوع آج و مشخصات شیمیایی و فیزیکی متفاوت است.

اگر بخواهیم باز در مورد کارخانه‌های میانه و بناب مثال بزنیم، باید بگوییم که میلگرد بناب در گریدهای A2 و A3 و سایزهای 8 تا 28 میلی‌متر و میلگرد میانه در گریدهای A1 تا A3 و گریدهای 8 تا 32 میلی‌متری تولید می‌شود. پس اگر به دنبال میلگرد ساده یا گریدها و سایزهای متنوع هستید، باید قید کارخانه‌هایی مثل ظفر بناب را بزنید.

4. وزن میلگرد: عامل اصلی در تعیین قیمت!

بسیاری تصور می‌کنند که وزن میلگرد مهم‌ترین عامل در تخمین میزان کیفیت آن است که این فرضیه، می‌تواند هم درست و هم نادرست باشد. چرا که امکان دارد وزن میلگرد کارخانه‌ای در بخش پایینی بازه وزنی جدول اشتال قرار بگیرد، اما کیفیت و ترکیب شیمیایی آن بهتر از میلگردهای سنگین‌وزن باشد.

موضوعی که مسلم است و جای بحث ندارد، تأثیر وزن در تعیین قیمت تمام‌شده هر شاخه و بندیل میلگرد است. برای محاسبه قیمت هر شاخه، وزن همان شاخه را در قیمت هر کیلو از میلگرد ضرب می‌کنند. محاسبه وزن بندیل هم از طریق ضرب کردن وزن آن در قیمت هر کیلو میلگرد امکان‌پذیر است که البته وزن بندیل میلگرد کارخانه‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد و از 2.2 تا 5.5 تن متغیر است. اگر محدودیت بودجه دارید و وزن میلگرد هم چندان برایتان مهم نیست، می‌توانید با مقایسه وزن میلگرد کارخانه‌های مختلف، به این نتیجه برسید که کدام‌یک سبک‌تر بوده و برای شرایط پروژه شما، مناسب است. به‌عنوان مثال، در جدول زیر وزن میلگرد میانه و بناب با یکدیگر مقایسه شده است:

مقایسه وزن میلگرد A3 کارخانه‌های ظفر بناب و فولاد میانه

سایز میلگرد (mm)

وزن یک شاخه میلگرد (Kg)

میلگرد میانه

میلگرد بناب

12

11 9.4

14

14.5 13.8

16

19

17.8

18

24

22.6

20

29.5

27.7

22

36

33

25

46.5

44

28

58

56

 

اختلاف وزن میلگرد میانه و میلگرد بناب در جدول بالا، نشان‌دهنده این موضوع است که احتمالاً قیمت میلگرد میانه بالاتر از قیمت میلگرد بناب است.

5. استاندارد ساخت میلگرد: کیفیت چقدر برایتان اهمیت دارد؟

تمامی تولیدکنندگان میلگرد در داخل کشور، ملزم به انطباق محصولات خود با موازین استاندارد ملی ISIRI 3132 هستند، اما برخی از کارخانه‌ها پا را فراتر گذاشته و مدعی هستند که میلگردهای تولیدی خود را مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید می‌کنند.

برخی از کارخانه‌ها مثل راد همدان، برگه آنالیز فنی میلگرد را به درخواست مشتری صادر می‌کنند که این برگه، انطباق میلگرد همدان با استانداردهای DIN 488 آلمان و BS EN4449 را نشان می‌دهد.

چگونه از بازار میلگرد با کیفیت بخرید؟

6. مشخصات ظاهری میلگرد: چگونه باید میلگرد را بازرسی کنید؟

هنگام خرید میلگرد از بازار آهن و تحویل گرفتن بار، حتماً به ظاهر میلگرد توجه کنید. علامت اختصاری میلگرد باید روی بدنه هر شاخه دیده شود و پلاک مشخصات فنی میلگرد نیز باید به ابتدا و انتهای آن متصل باشد. این پلاک مشخصات زیر را نشان می‌دهد:

  • نوع یا گرید میلگرد
  • سایز میلگرد یا قطر اسمی آن
  • وزن بسته (برحسب کیلوگرم)
  • شماره ذوب یا بهر
  • تأییدیه کنترل کیفیت از سوی کارخانه سازنده
  • نام یا لوگوی تجاری کارخانه سازنده
  • علامت استاندارد ملی ایران

با استفاده از این پلاک، می‌توانید مشخصات میلگرد تحویلی را با فاکتور خریدتان تطبیق بدهید. همچنین میلگردها باید فاقد هرگونه زنگ‌زدگی، تاب خوردگی و عیوب ظاهری باشند. برای اطمینان از استاندارد بودن وزن میلگرد نیز می‌توانید یک بخش از یک میلگرد را ببرید، آن را وزن کنید و با تقسیم وزن نمونه به گرم بر طول آن به میلی‌متر، به وزن هر متر از آن میلگرد برسید.

اگر قصد خرید میلگرد کارخانه‌های معتبر در سریع‌ترین زمان ممکن را دارید، می‌توانید به سایت آسرون اعتماد کنید. قیمت میلگرد در این سایت، به‌روز و منصفانه است و تنوع بالای میلگرد کارخانه‌های مختلف، دست شما را در انتخاب باز می‌گذارد. کیفیت میلگردهای ارسالی توسط واحد تضمین کیفیت آسرون تائید می‌شود و بسته به محل قرارگیری پروژه، بار شما بین 1 تا 7 روز کاری پس از ثبت نهایی سفارش، به دستتان می‌رسد.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغاتی ندارد.

مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها