سرمایه‌گذاری 2 میلیون دلاری ناسا برای ساخت بادبان خورشیدی جدید

ناسا برای رسیدن به هدف خود در مطالعه بیشتر خورشید و سایر اجرام آسمانی بزرگ، گام جدیدی برداشته است. این سازمان فضایی مستقر در ایالات متحده حدود 2 میلیون دلار برای توسعه یک طرح بادبان خورشیدی جدید موسوم به «Diffractive Lightsailing» (سفر نوری پراشیدنی) سرمایه‌گذاری کرده که می‌تواند راه را برای توسعه فضاپیمایی که قادر به حرکت در مدار اطراف قطب‌های خورشید باشد، هموار کند. در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا نگاهی به جزئیات این طرح جدید ناسا بیندازیم.

سرمایه‌گذاری ناسا در فناوری جدید بادبان خورشیدی

بودجه جدید و 2 میلیون دلاری ناسا بخشی از فاز سوم برنامه مفاهیم پیشرفته نوآورانه ناسا (NIAC) است. این پروژه توسط امبر دوبیل از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در لورل، مریلند رهبری می‌‌شود.

بادبان خورشیدی

بادبان‌های خورشیدی ابزارهایی ویژه با امکان تغذیه از انرژی خورشیدی هستند که ظاهری شبیه به بادبان‌های یک قایق دارند. با این حال، این ابزارها برخلاف قایق‌های بادبانی به جای استفاده از باد برای حرکت به سمت جلو، از فشار وارد شده توسط نور خورشید برای به حرکت درآوردن وسیله نقلیه در فضا استفاده می‌کنند. این بادبان‌های خورشیدی از مواد منعکس کننده نور مانند مایلار ساخته شده‌اند که به آن‌ها امکان می‌دهد تکانه فوتون‌های خورشید را بگیرند.

با این حال، ناسا خاطرنشان می‌کند که طرح‌های فعلی بادبان‌های خورشیدی بر بادبان‌هایی عظیم و بسیار نازک تکیه دارند که توانایی فضاپیما را برای مانور آزادانه در فضا محدود می‌کند. این در حالی است که بادبان جدید از توری‌های کوچکی که در لایه‌هایی نازک تعبیه شده‌اند، استفاده خواهد کرد. این نوع طراحی به بادبان خورشیدی اجازه می‌دهد تا نور خورشید را با پخش کردن و عبور دادن آن از یک دهانه باریک منعکس کنند. به عبارت ساده‌تر، طرح جدید ناشا به فضاپیماها اجازه خواهد داد تا در حین مانور آزادانه در فضا، از نور خورشید تیز به طور موثرتری استفاده کند.

بادبان خورشیدی

سفر نوری پراشیدنی برداشتی مدرن از تئوری اولیه بادبان‌های نوری است که چندین دهه از عمر آن می‌گذرد. در حالی که این فناوری می‌تواند شیوه انجام ماموریت‌های فضایی را به شکلی قابل توجه بهبود ببخشد، از سوی دیگر قادر خواهد بود تا بر نیاز جامعه هلیوفیزیک برای دسترسی به قابلیت‌های منحصر به فرد جدید در رصد خورشیدی نیز پاسخ دهد.

تیم توسعه این فناوری جدید، قبلاً بر روی انواع مختلفی از بادبان پراشیدنی طراحی و آزمایش کرده است. علاوه بر این، محققان طرح‌های ناوبری و رنگ جدیدی را برای فضاپیماهای مبتنی بر بادبان نوری طراحی کرده‌اند که به طور بالقوه می‌تواند ماموریت چرخش به دور قطب‌های خورشید را دست‌یافتنی‌تر از قبل کند.

با این بودجه 2 میلیون دلاری، دوبیل و تیمش روی بهینه‌سازی مواد بادبانی کار خواهند کرد. این تیم همچنین قرار است در ماه‌های آینده آزمایش‌های زمینی را برای یک مأموریت آزمایشی بالقوه انجام دهند که نتایح آن می‌تواند چیزهای زیادی را در مورد بادبان‌های خورشیدی جدید ناسا و قابلیت‌های آن آشکار کند.

منبع beebom
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها