کافه بازار و انتشار اپلیکیشن‌های حاوی بدافزار و تروجان

چند سال قبل، فروشگاه رسمی اندروید، یعنی گوگل پلی از دسترس مردم ایران خارج شد و به همین دلیل، کاربران دیوایس های اندرویدی به اجبار رو به دانلود اپلیکیشن‌ها از وب‌سایت‌ها و به صورت فایل APK آوردند. این موضوع باعث شد که توسعه دهندگان ایرانی به فکر راه اندازی سرویس‌های داخلی عرضه‌ی اپلیکیشن و بازی های اندرویدی بیفتند و کافه بازار یکی از مهمترین برنامه هایی بود که توانست جای خود را در بین کاربران باز کند. حال با اینکه گوگل پلی در دسترس قرار گرفته است، اما کافه بازار همچنان در بین مردم محبوبیت زیادی داشته و حتی بعضی از کاربران نمی‌دانند که گوگل پلی‌ای هم وجود دارد و به نوعی دانلود و نصب برنامه ها را با بازار می شناسند!

به لطف کافه بازار و همچنین دسترسی سخت به گوگل پلی، توسعه دهندگان زیادی نیز توانستند اپلیکشن ها و بازی ها خود را تولید کنند و از طریق این سرویس، آنها را به دست مردم برسانند. اما همانطور که می دانید و احتمالا مشاهده کرده‌اید، بسیاری از این اپلیکشن ها و بازی ها کیفیت لازم را ندارند و بعضی از آنها نیز یک کپی کامل از برنامه های دیگر توسعه دهندگان هستند! از این گذشته، موضوع مهم و عجیب دیگری که وجود دارد این است که تعدادی از اپ هایی که در کافه بازار قرار گرفته‌اند، حاوی تروجان (نوعی ویروس) و بد افزار هستند!

به تازگی ما در دیجی‌رو چند اپلیکیشن اندرویدی که در کافه بازار منتشر شده را بررسی کردیم و با کمال تعجب متوجه شدیم که تعدادی از این اپلیکیشن ها که هزاران کاربر فعال دارند، حاوی بد افزار و تروجان تبلیغاتی هستند.

شاید شما هم این تجربه را داشته باشید که بعد از نصب یک اپلیکشن و یا بازی اندرویدی، ناگهان برایتان تبلیغاتی نمایش داده شده، یا اینکه به شکل اجباری در کانال های تلگرام عضو می‌شوید. همه این ها از همین اپلیکیشن هایی که حاوی بدافزار تبلیغاتی هستند، نشات می گیرد که از طریق کافه بازار منتشر شده‌اند.

کافه بازار و انتشار اپلیکیشن‌های حاوی بدافزار و تروجانبه تصویر ذیل دقت کنید؛ این دو اپلیکیشن حاوی بد افزاری هستند که در هر زمان، حتی زمانی که اپلیکشن به کلی بسته است، به شما تبلیغ نمایش می دهند. تصور کنید در حال تماشای یک فیلم هستید یا در حال مکالمه با شخصی، ناگهان یک تبلیغ تمام صفحه گوشی شما را در برمی‌گیرد. این نوع تبلیغات نوعی تروجان و بد افزار قلمداد شده که توسط همین اپلیکیشن‌ها نمایش داده می‌شوند. بعضی از اپلیکیشن ها و بازی ها نیز به صورت اجباری شما را عضو کانال هایی می‌کنند که روحتان هم از وجودشان خبر ندارد. برای مثال ناگهان اپلیکیشن تلگرام خود را باز می‌کنید و می‌بینید که چندین کانال جدید به لیست تان اضافه شده و نمی‌دانید که چطور و توسط چه برنامه ای این اتفاق افتاده است.

تمام این مشکلات به کافه بازار و نظارت آن برمی‌گردد. در حالی که یک اپلیکیشن ساده امنیتی می تواند این نوع بد افزار را در گوشی اندرویدی تشخیص دهد، اما چطور بازار با امکانات وسیع خود نمی تواند؟! این موضوع باعث شده که توسعه دهندگان اپلیکیشن های اندرویدی، حق شما را ضایع کنند.

موضوع جالب دیگر این است که بعضی از همین اپلیکیشن هایی که در بازار منتشر شده اند نیز دسترسی های اضافه می خواهند. برای مثال یک بازی ساده دسترسی به مخاطبین شما را می خواهد و یا یک اپ به صورت غیر مجاز، دسترسی به لوکیشن شما را درخواست می‌کند. متاسفانه بسیاری از کاربران نیز از این دسترسی ها مطلع نیستند و زمان نمایش دادن درخواست دسترسی به قابلیت های گوشی، همه را قبول می کنند!

اگر از کافه بازار استفاده می‌کنید و به اپ ها و بازی های فارسی که فقط در بازار منتشر شده‌اند، نیاز دارید، آن ها را توسط برنامه های امنیتی مورد بررسی قرار دهید، تا از وجود فایل مخرب درون آنها مطلع شوید!

0 0 رای
امتیاز دهید
مطالب پیشنهادی
guest
12 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها