باگ Gooligan تاکنون 1.3 میلیون دستگاه اندرویدی را آلوده کرده است؛ آیا شما هم در خطرید؟

تعدادی برنامه‌ی مخرب دانلود و نصب شده توسط کاربران اندرویدی به نرم افزارهای مخرب موجود در آن‌ها اجازه داده است تا به 1.3 میلیون حساب گوگل نفوذ کنند. این نرم افزارهای مخرب اطلاعات را از روی گوشی هوشمند آلوده شده جمع آوری می‌کنند و یک روت کیت (Rootkit) * بر روی آن نصب می‌نمایند. به محض این که اسمارت فون‌های مذکور روت شدند، حساب‌های ایمیل کاربران به سرقت برده می‌شود و کدی بر روی برنامه‌های دستگاه اندرویدی قرار می‌گیرد که باعث می‌شود اپلیکشن‌های مخرب بیشتری نصب شوند.

بیشتر بخوانید:

پس از این هکرها می‌توانند به حساب‌های گوگل فوتوز (Google Photos)، گوگل پلی (Google Play)، گوگل داکس (Google Docs) و جیمیل کاربران دسترسی پیدا کنند. دارندگان گوشی‌های هوشمند با نسخه‌ی اندروید 6 مارشمالو و 7 نوقا خوش شانس بوده و از این خطر در امان می‌باشند. اما اسمارت فون‌های با نسخه‌ی اندروید 4.1 آب نبات ژله‌ای، 4.4 کیت کت و 5 آب نبات چوبی در معرض خطر می‌باشند. از 1.3 میلیون حساب کاربری گوگل آلوده شده، پراکندگی 57 درصدی در آسیا، 19 درصدی در امریکا، 15 درصدی در آفریقا و 9 درصدی در اروپا تخمین زده شده است.

با مراجعه به لینکی که در پایین برای شما قرار خواهیم داد و وارد نمودن آدرس جیمیل خود، می‌توانید ببینید که آیا دستگاه شما نیز به برنامه‌ها و بدافزارهای مخرب مذکور، آلوده شده است یا خیر. شرکت گوگل البته در حال حذف کردن این برنامه‌های مخرب از فروشگاه برنامه‌ی خود، گوگل پلی استور، می‌باشد. گفته می‌شود که روزانه 13 هزار حساب کاربری گوگل در حال آلوده شدن به این بدافزارهای مخرب هستند. اگر گوشی هوشمند اندرویدی شما نیز آلوده شده است، مجبور خواهید بود تا اسمارت فون خود را فلش کنید و مجدداً به نصب سیستم عامل اندروید بر روی آن بپردازید. علاوه بر این، تمام رمزهای عبورتان نیز باید عوض شود.

به لینک زیر بروید و با وارد کردن آدرس جیمیل خود امنیت دستگاهتان را مورد بررسی قرار دهید:

کلیک کنید

* مجموعه‌ای از نرم افزارها که کنترل یک سیستم عامل را به دست می‌گیرد. در این نوع حمله، کاربر سیستم عامل متوجه حضور روت کیت نخواهد شد و هکر توانایی تغییر تمامی تنظیمات دستگاه را دارد.

0 0 رای
امتیاز دهید
منبع Phone Arena
مطالب پیشنهادی
guest
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها