دیجی فکت: 10 حقیقت شگفت انگیز در مورد اپل که کمتر کسی می‌داند

به جرات می‌توان گفت که هیچ شرکت تولیدکننده لوازم الکترونیکی‌ای نتوانسته همانند اپل اشتیاق مردم را برانگیزد و بسیاری از کاربران مجذوب دستاوردهای اپل به عنوان یک شرکت حوزه تکنولوژی هستند. این شرکت به همان اندازه که برای پنهان کاری و راز داری خود معروف است، به همان اندازه نیز محصولات واقعی را روانه بازار کرده. در این مقاله به چند حقیقت جالب در رابطه با اپل اشاره خواهیم کرد که برای طرفداران این برند آمریکایی جالب خواهد بود.

همچنین به اطلاعاتی درباره ریشه نام محصولات اپل و لوگو این شرکت اشاره می‌کنیم و به شما خواهیم گفت که چرا وزنیاک سهام خود را در اپل فروخت و آن را ترک کرد! با دیجی رو همراه باشید.

1 – نخستین لوگو اپل اسحاق نیوتون بود

اگر چه لوگو رنگین کمانی شرکت اپل شناخته شده‌ترین لوگو قدیمی این شرکت است، ولی نخستین لوگویی مربوط به این کمپانی کوپرتیونیی، تصویری از اسحاق نیوتون بود که زیر یک درخت نشسته و یک سیب بر روی سر آن افتاده بود! در واقع این لوگو زمانی را نشان می‌دهد که برای نخستین بار نیوتون رمز و راز گرانش زمین را کشف کرد.

10-fascinating-facts-about-apple-10آرم نیوتونی این شرکت توسط یکی از بنیانگذاران کمتر شناخته شده اپل به نام رونالد وین طراحی شده است. وی کسی بود که سهام خود را در همان ابتدای کار با قیمت تنها 800 دلار به استیو جابز و استیو وزنیاک فروخت. سهام وی حالا دارای ارزشی بالغ بر 22 میلیارد دلار دارد. پس از آن، لوگوی سیب رنگین معروف توسط «راب جانوف» طراحی شد تا بالاخره اپل لوگو خود را به خوبی بشناسد. این لوگو برای سال‌ها طرح اصلی این برند بود و در سال 1998 یک لوگو تک رنگ جای آن را گرفت.

2 – وزنیاک ماشین حساب علمی خود را برای افزایش سرمایه فروخت

به منظور جمع آوری پول مورد نیاز برای خرید قطعات و همچنین ساخت نخستین سفارش‌های شرکت اپل، استیو جابز خودروی ون فولکس واگن خود و پس از آن وزنیاک نیز یک ماشین حساب علمی 500 دلاری ساخت شرکت HP به نام Hewlett-Packard 65 را به فروش رساند.

10-fascinating-facts-about-apple-9شاید کسانی که پس از دهه 90 میلادی به دنیا آمده‌اند از اینکه یک ماشین حساب اینقدر ارزش داشت، متعجب شوند، اما اگر به سال 1976 بازگردیم، یک ماشین حساب علمی ارزش یک لپ تاپ امروزی را داشت و ماشین حساب HP 65 نیز کوچکترین کامپیوتر قابل برنامه ریزی بود که تا آن زمان به بازار عرضه شده بود. در آن زمان وزنیاک آن را با قیمت 795 دلار به فروش رساند، هرچند که ما بر این باوریم اگر او ماشین حساب خود را نمی‌فروخت می‌توانست به خوبی از آن در پیشبرد کارهایش استفاده کند!

3 – نخستین کامپیوتر اپل به قیمت 666.66 دلار

قیمت بالای کامپیوترهای اپل در حال حاضر بزرگ‌ترین شکایتی است که همواره منتقدان از این کمپانی دارند. اما از لحاظ تاریخی باید گفت که همواره محصولات این شرکت کوپرتینویی از قیمتی بالایی برخوردار بوده‌اند. در واقع زمانی که نرخ تورم را حساب کنیم، نخستین کامپیوتر اپل قیمت بیشتری از مک بوک ایر و یا حتی مک بوک پرو 17 اینچی خواهد داشت.

10-fascinating-facts-about-apple-8شاید قیمت گذاری 666.66 دلاری کمی عجیب به نظر می‌رسید، به همین خاطر وزنیاک طی یک مصاحبه در ارتباط آن توضیحاتی را ارائه کرد:

من ارقام را تکرار کردم. هزینه عمده فروشی که برای فروشگاه‌ها آب می‌خورد 500 دلار بوده که یک سوم کل قیمت به آن جهت خرده فروشی اضافه می‌شود و آن هم 667 دلار خواهد بود. من این مبلغ را رندتر کردم و قیمت 666.66 دلار را  درآوردم. چرا که نوشتن و خواندن این مبلغ آسان‌تر است.

4 – اپل Dogcow یا همان سگ گاو را اختراع کرد

آیا تا کنون عبارت Dogcow یا همان سگ گاو را شنیده‌اید؟ کاربران نخستین محصولات اپل احتمالاً این اسم را شنیده باشند، چرا که این آیکون در فونت Cairo مکینتاش اصلی قرار داشت. پس از آن که فونت Cairo بازنشسته شد، زندگی خود را با LaserWriter Driver 4.0 ادامه داد تا به عنوان یک نوع طلسم برای کاربران شرکت فناوری اپل شناخته شود.

10-fascinating-facts-about-apple-7این آیکون توسط «سوزان کلاروس» طراحی شد و تا زمان عرضه نسخه OS X در تمامی نسخه‌های سیستم عامل مک قرار داشت. در اواخر سال 1980 میلادی این آیکون به محبوبیت بالایی رسید که حتی سایر توسعه دهندگان (حتی مایکروسافت) نیز از آن در تبلیغات خود استفاده می‌کردند.

همانطور که احتمالاً حدس می‌زنید، اپل از این اتفاق راضی نبود و همان زمان به وسیله یک یادداشت سایر شرکت‌ها را در مورد استفاده از سگ گاو منع کرد!

5 – الهام گرفتن نام مکینتاش از یک سیب

همانطور که مشخص است در نام لپ تاپ «اپل لیسا» از نام دختر استیو جابز کمک گرفته شده، اما نام مکینتاش از کجا آمده است؟ یکی از کارمندان اپل به نام «جف راسکیم» نام یکی از نژادهای سیب مورد علاقه خود را به مدیران این شرکت پیشنهاد داد و از آنجایی که این نام با نام خود اپل و تم میوه گونه آن‌ها همخوانی داشت، آن را انتخاب کردند.

10-fascinating-facts-about-apple-6مکینتاش فقط یک کدنام بود و استیو جابز گفته بود که قصد دارد نام پروژه نهایی را به «دوچرخه» تغییر دهد. اما راسکین به روشنی می دانست که مکینتاش می‌تواند برای سالیان سال به عنوان نامی جذاب مطرح شود به همین خاطر بر پیشنهاد خود پا فشاری کرد.

6 – اپل نخستین دوربین دیجیتالی رنگی را به تولید انبوه رساند

وقتی به سال 1994 بازگردیم، درواقع اپل نخستین دوربین دیجیتالی رنگی را در ایالات متحده به تولید انبوه رساند. Apple QuickTake 100 می‌توانست 8 عکس بگیرد و با یک کابل سریالی به مک متصل شود.

10-fascinating-facts-about-apple-5این دوربین دارای قیمت 749 دلار بود که اگر امروز می‌خواستید آن را بخرید باید 1000 دلار پرداخت می‌کردید. این دوربین در دو مدل عرضه شد تا اینکه استیو جابز به تولید آن خاتمه داد.

7 – نام «آیپاد» در سال 2001 از یک ادیسه فضایی الهام گرفته شده است

داستان از آنجایی شروع شد که جابز قصد داشت برای پخش کننده موسیقی این شرکت نام «1000 آهنگ در جیب شما» را انتخاب کند. با این حال آن‌ها تصمیم گرفتند که نام دیگری را برای محصولات خود انتخاب کنند!

10-fascinating-facts-about-apple-4این تصمیم زمانی تغییر کرد که آن‌ها نام پاد را برای محصول خود برگزیدند و یک پیشوند i نیز همانند آی مک در کنار آن قرار دادند.

8 – نخستین آیپاد حاوی کی Easter Egg مخفی بود

نخستین آیپاد شرکت اپل همراه یک راز کوچک (یک Easter Egg) بود. بازی ای که توسط آن می‌توانستید با زدن چند کلید ترکیبی آن را اجرا کنید. برای اجرای این بازی شما می‌بایست به منو About می‌رفتید و سپس دکمه وسط را به مدت 3 ثانیه فشار می‌دادید تا در هنگام گوش دادن به موسیقی بازی معروف پنگ (Pong) را نیز اجرا کنید.

10-fascinating-facts-about-apple-39 – جان اپلسید (John Appleseed) کیست؟

نام جان یا جانی اپلسید بارها و بارها با تصاویر تبلیغاتی شرکت اپل آورده شده، اما این نخستین باری است که می‌توانید توضیحات رسمی در این خصوص را مشاهده کنید.

همانطور که شاید بدانید، جانی اپلسید یک پیشگام، مبلغ و باغبان آمریکایی در قرن 18 بود. او همواره دارای قلبی رئوف بود و یک قهرمان محلی شناخته می‌شد که میل شدیدی به سیب داشت. این دقیقاً نکته‌ای است که موجب شده تا آن را به شرکت اپل چند قرن بعد مرتبط سازد.

10-fascinating-facts-about-apple-2اپل از نام وی در دهه 90 برای تبلیغ محصولاتش استفاده می‌کرد و مهم‌تر از آن ما این نام را بارها و بارها با تبلیغات آیفون و مک دیده‌ایم.

10 – پوشیدن تیشرتی مشابه توسط جاناتان آیو در ویدیوهای رونمایی

همانطور که احتمالا می‌دانید، استیو جابز در مراسم های مختلف یک لباس مشکی یقه اسکی همراه با یک شلوار جین مدل لوی 501 می‌پوشید و تا زمان مرگ خود نیز این عادت را ادامه داد. اما با این حال به نظر می‌رسد دیگر اعضای این کمپانی نیز چنین عادتی را از وی به ارث برده‌اند.

10-fascinating-facts-about-apple-1به عنوان مثال باید به «جاناتان آیو» نائب رئیس ارشد بخش طراحی صنعتی شرکت اپل اشاره کرد. وی از سال 1997 تا 2010 در تمامی ویدیوهای رونمایی از محصولات اپل، تیشرت یکسان ساده‌ای را می‌پوشید که از این حیث نیز او به چهره‌ای خاص تبدیل شده است.

مطالب پیشنهادی
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Morteza
Morteza
4 سال قبل

عالی بود عزیز??

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
4 سال قبل

ممنونم واقعاً زحمت کشیده اید ????