چطور بزرگترین شکست استیو جابز به ما درس موفقیت می‌دهد؟

در سال 1985، تقریباً 10 سال پس از تأسیس شرکت اپل، استیو جابز از این شرکت اخراج شد! اما این اتفاق در نهایت زمینه‌ساز موفقیت‌های بزرگ این شخصیت مشهور شد و می‌تواند برای ما هم آموزنده باشد.

استیو در سن 30 سالگی با بن‌بست بزرگی در زندگی‌اش مواجه شد. وی مجبور بود از تنها شغلی که تاکنون به آن علاقه داشته و در آن مهارت پیدا کرده بود، دست بکشد. در آن زمان مدیر عامل شرکت اپل، جان اسکالی، احساس کرد که شرکت اپل نیازمند سازماندهی و برنامه‌ریزی مجدد است. در همین زمان استیو جابز از شرکت اخراج و مجبور به تغییر شغل شد.

تقریباً 12 سال طول کشید تا جابز به شرکتی که خودش در گذشته تأسیس کرده بود، برگردد. اندکی پس از بازگشت به شرکت اپل، در سال 1997، استیو انقلاب بزرگی در کامپیوترهای شخصی و نحوه ذخیره‌سازی اطلاعات به وجود آورد. هم‌اکنون اکثر مردم جهان استیو جابز را به عنوان مهم‌ترین فرد در عرصه تکنولوژی و تجارت می‌شناسند.

استیو جابز و جان اسکالی
استیو جابز (سمت چپ) در کنار جان اسکالی

با این حال بزرگترین درسی که می‌توانیم از زندگی استیو جابز بگیریم، تجربیاتی است که وی در مدت 12 سال وقفه و جدایی از شرکت اپل کسب کرد. مردی که هم‌اکنون همگان او را به عنوان موفق‌ترین مدیر عامل و رهبر حوزه تکنولوژی می‌شناسند، بیشتر از آنکه از موفقیت‌هایش استفاده کند، از شکست بزرگش در زندگی سود برد! این شکست بر نحوه تفکر استیو و چگونگی استفاده از فناوری به عنوان ابزاری برای تغییر شیوه زندگی میلیاردها نفر از مردم جهان، تأثیر عمیقی گذاشت.

1. دوباره شروع کنید

استیو جابز: “اخراج از اپل بهترین اتفاقی بود که برای من رقم خورد.

در زمان جدایی جابز از شرکت اپل، وی شرکت NeXT را تأسیس کرد، شرکتی که ایستگاه‌های کاری رایانه را توسعه می‌داد. از همین طریق جابز توانست بودجه مالی شرکت پیکسار را تأمین کرده و به رشد تصاعدی انیمیشن‌های این استودیو کمک کند. وی پس از مدتی ریاست شرکت پیکسار را بر عهده گرفت و تهیه کننده انیمیشن “داستان اسباب بازی‌ها” شد.

پیکسار

جابز به جای ناامید شدن و ناسزاگویی به شکست‌هایش، فرصتی برای اختراعات جدیدش به وجود آورد و از استعدادهای خود برای رشد دو شرکت دیگر استفاده کرد. جابز واقعاً عاشق کارهایی بود که انجام می‌داد. او هر روز بر روی موضوعی که به آن علاقه‌مند بود، کار می‌کرد و از این طریق توانایی‌ها و استعدادهایش را شکوفا می‌ساخت. استیو جابز از این طریق به یک نابغه بازاریابی و فروش تبدیل گشت. وی در زمان مناسب به شرکت اپل بازگشت زیرا می‌دانست چیزی که می‌خواهد برای جهان خلق کند، محصولی فوق‌العاده خواهد بود که مردم آن را دوست خواهند داشت.

2. به جستجو ادامه دهید

 استیو جابز: “کار شما بخش بزرگی از زندگی شما را تشکیل می‌دهد. تنها راه برای رضایت واقعی و قلبی از شغل‌تان این است که فکر کنید در حال انجام کار بزرگی هستید و تنها راه انجام کارهای بزرگ، دوست داشتن کاری است که انجام می‌دهید. اگر هنوز چنین کاری را پیدا نکرده‌اید، همچنان به جستجو ادامه دهید. خسته نشوید. شما می‌توانید آن را پیدا کنید.

جابز به وسیله ناملایمت‌ها و چالش‌های زندگی‌اش، توانست نوآوری، نبوغ و تخصص به دست آورد و به قول معروف چالش‌ها را به فرصت تبدیل کند. وی در نهایت به یک مرد بسیار ثروتمند و موفق تبدیل شد، زیرا توانست به دنیای درونش نگاهی بیندازد و نحوه بهتر شدن خود را بیابد و رشد کند. پس از آن او برخی از روابط شخصی زندگی‌اش را اصلاح کرد. وی در این مدت دوباره ازدواج نمود و به رشد و تکامل خود ادامه داد و به مردی بهتر و موفق‌تر تبدیل شد. اخراج از شرکت اپل می‌توانست زندگی او را تا آخر عمر تحت تاثیر قرار بدهد ولی جابز از شکستش یک موفقیت بزرگ‌تر ساخت. این مهم‌ترین درس استیو جابز به جهان است.

سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استنفورد سال 2005

جابز در سخنرانی خود در دانشگاه استنفورد در سال 2005 گفت:

شما نمی‌توانید رابطه نقاط زندگی‌تان (تجربیات زندگی) را در زمان حال و با نگاه به آینده پیدا کنید؛ شما فقط با نگاه به گذشته می‌توانید این کار رو انجام بدهید. پس ایمان داشته باشید که نقاط در آینده به هم وصل می‌شوند. شما باید به یک چیز اعتقاد داشته باشید؛ جرأت، سرنوشت، زندگی، کار یا هر چیز دیگر. باور به اینکه روزی نقطه‌ها به هم متصل خواهند شد، اعتماد به نفسی در شما ایجاد می‌کند که بتوانید از قلبتان پیروی کنید و به دنبال علایق و کارهایی که دوست دارید، بروید. این باور باعث تفاوت شما با دیگران خواهد شد.”

3. افکار منفی را از خود دور کنید

یکی از بزرگ‌ترین درس‌های زندگی این است که همیشه نگاه مثبت داشته باشید. از شکست‌های خود درس بگیرید، بدون شک روزهای بهتری برای شما فرا خواهد رسید. سختی‌ها، شما را از نظر روحی و روانی سخت و مقاوم می‌کنند و این همان چیزی است که منجر به رشد فکری و رسیدن به اهدافتان در زندگی می‌شود.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع theladders
مطالب پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.