آی پینز

زیباترین و شگفت انگیزترین دره‌ های دنیا

ژرف دره‌ها (کنیون‌ها) یا گلوگاه‌ها، دره‌هایی کشیده و عمیق و نسبتاً باریکی هستند با دیواره‌های پرشیب که اغلب رودی در کف آنها جریان دارد. این جریانات آبی معمولا به دلیل طبیعت خود بخش‌های زیادی از محیط کف دره‌ها را به مرور زمان می‌شویند و به لایه‌های زیرین سنگ‌ها می‌رسند. در اصل دو نوع ژرف‌ دره در دنیا وجود دارد، دره‌هایی که در محیط باز قرار دارند و دره‌هایی که دور آنها بسته است‌. در ادامه و در این دیجی10 نگاهی می‌اندازیم به ده مورد از زیباترین ژرف‌ دره‌ های دنیا. با دیجی رو همراه باشید.

10. دره فیش ریور، نامیبیا

زیباترین و شگفت انگیزترین دره‌ های دنیا

دره ماهی رودخانه‌ای یا Fish River Canyon در نامیبیای آفریقا قرار دارد. این مکان بزرگترین دره در قاره آفریقا بوده و توریست‌های زیادی همه ساله به دلیل ابهت و عظمت این دره، از آن بازدید می‌کنند. این دره 160 کیلومتر طول، 27 کیلومتر عرض و عمقی برابر با 550 متر دارد و در قسمت‌های پایین آن چشمه‌های آب گرم وجود دارد. برخی از قسمت‌های این جاذبه توریستی متعلق به بخش خصوصی است. همچنین تنها قسمت‌های کمی از این مکان زیبا دارای آب است.

9. گرند کنیون، آریزونا آمریکا

زیباترین و شگفت انگیزترین دره‌ های دنیا

گرند کنیون دره بزرگیست که در شمال ایالت آریزونای آمریکا واقع شده و یکی از شگفت انگیزترین دره‌ های دنیا است. این محل زیبا که مشهورترین دره دنیا نیز هست از فرسایش چند میلیون ساله سنگ‌ها به دلیل جریان رودخانه آریزونا بوجود آمده و 1.6 کیلومتر عمق و 446 کیلومتر طول دارد. یکی از مهمترین عواملی که توریست‌های فراوانی را به این منطقه جذب می‌کند منظره زیبا و رنگارنگی است که در کمتر نقطه‌ای از دنیا مشابه آن به چشم می‌خورد.

8. دره Fjaðrárgljúfur ، ایسلند

زیباترین و شگفت انگیزترین دره‌ های دنیا

این دره که در قسمت‌های جنوب شرقی ایسلند قرار دارد بدون شک یکی از زیباترین ژرف دره‌های دنیا محسوب می‌شود. عمق این دره 100 متر و طول آن حدود 2 کیلومتر است و رودخانه Fjaðrá از میان آن می‌گذرد. این محل طبیعی زیبا بر اثر فرسایش چند میلیون ساله سنگ‌ها و به دلیل ذوب شدن یخچال‌های طبیعی طی چندین میلیون سال به وجود آمده است. همه ساله افراد زیادی که از ایسلند بازدید می‌کنند به این دره زیبا هم سری می‌زنند.

7. دره رودخانه بلید، آفریقای جنوبی

زیباترین و شگفت انگیزترین دره‌ های دنیا

دره رودخانه بلید یا Blyde River Canyon که در امپومالانگای آفریقای جنوبی واقع شده یکی از خوش عکس ترین مناظر طبیعی دنیا است و به عنوان یکی از زیباترین مناظر طبیعی دنیا شناخته می‌شود. این دره دارای 25 کیلومتر طول و میانگین عمق 750 متر است و احتمالا بزرگترین دره سبز دنیا است. بیشتر مناطق این دره از ماسه سنگ پوشیده شده و دارای گیاهان و حیوانات متعدد است. این دره جزو مناطق حفاظت شده آفریقای جنوبی است.

6. دره وردون، فرانسه

زیباترین و شگفت انگیزترین دره‌ های دنیا

دره وردون که در جنوب شرقی فرانسه در استان آلپ د اوت قرار دارد یکی از زیباترین دره‌های دنیاست و در اکثر لیست‌ها به عنوان زیباترین دره آبی دنیا شناخته می‌شود. این دره دارای عمق 700 متری و طول 25 کیلومتری است. جریان رودخانه وردون که دارای آب تمیز و سبز رنگیست این دره را به وجود آورده است. دره و رودخانه وردون در کنار یکدیگر یکی از زیباترین مناظر طبیعی دنیا را به وجود آورده‌اند.

5. دره تایگر لیپینگ جرج، چین

زیباترین و شگفت انگیزترین دره‌ های دنیا

دره تایگرلیپینگ که یکی از عمیق ترین و خوش منظره ترین دره‌ های دنیاست، رود جینشا در نزدیکی شهر لیجیان در استان یونان چین را در بر گرفته است. عمیق ترین نقطه این دره از کف رودخانه تا بلندترین نقطه آن 3790 متر است. برخی از مردم ناکسی در روستاهای کوچکی در این دره زندگی می‌کنند و به شغل کشاورزی مشغول هستند. همه ساله توریست‌های زیادی از این دره طبیعی زیبا بازدید می‌کنند.

4. دره برایس، آمریکا

زیباترین و شگفت انگیزترین دره‌ های دنیا

دره برایس که در ایالت یوتای آمریکا قرار دارد با ستونهای بلند خود که هودو نام دارند شباهت‌های زیادی به یک صحنه آمفی‌تئاتر حقیقی دارد. پس از اینکه در اوایل قرن 20 میلادی تصاویر خیره کننده زیادی از این دره در رسانه‌های آمریکا منتشر شد، دره برایس به یکی از مشهورترین دره‌های دنیا تبدیل شد. اندازه دیواره‌های این دره از 2400 تا 2700 متر است و با اینکه دسترسی به آن مشکل است، اما یکی از بهترین مناطق برای رصد ستاره‌ها محسوب می‌شود. حدود 7400 ستاره از این دره قابل مشاهده هستند.

3. دره کالی گانداکی، نپال

زیباترین و شگفت انگیزترین دره‌ های دنیا

دره کالی گانداکی در کشور نپال یکی از شگفت انگیرترین دره‌های دنیاست که توسط رودخانه گانداکی در کوه‌های هیمالیا به وجود آمده است. کالی گانداکی 5571 متر پایین‌تر از سطح آناپورنا 1 قرار دارد و به این ترتیب عمیق ترین دره دنیا محسوب می‌شود. این منطقه که به خاطر فسیل‌های شالیگرام (نوعی فسیل که در کشورهای جنوبی آسیا نمادی از خدای ویشنو تلقی می‌شود) شهرت دارد به عنوان یکی از گذرگاه‌های میان هند و نپال نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2. دره ایندوس، پاکستان

زیباترین و شگفت انگیزترین دره‌ های دنیا

دره ایندوس در پاکستان یکی از عمیق ترین و شگفت انگیز ترین دره‌های دنیاست. رودخانه ایندوس که مهمترین رود پاکستان محسوب می‌شود از پایین این دره عبور کرده و عمقی برابر با 4500 تا 5200 متر را بوجود آورده است. این دره از رشته کوهای نانگا پاربات و بلندترین قله آن با ارتفاع بیش از 8000 متر عبور کرده و زیبایی واقعا خیره کننده‌ای دارد.

1. دره آنتلوپ، آمریکا

زیباترین و شگفت انگیزترین دره‌ های دنیا

دره آنتلوپ احتمالا پربازدیدترین دره دنیاست و تعداد عکس‌های گرفته شده در این دره، در جهان بیش‌ترین است. این دره که در ایالت آریزونا قرار دارد بخاطر سنگ‌های زیبا و خطوط رنگارنگی که بر روی این سنگ‌ها نقش بسته شهرت فراوانی دارد. این دره به دلیل فرسایش ماسه سنگ‌های ناواجو بر اثر بروز سیلاب‌های فراوان و شرایط آب و هوایی به وجود آمده است.

دره‌های زیبایی در سراسر دنیا وجود دارد که توریست‌های فراوانی از آنها بازدید می‌کنند، همچنین هنوز هم در گوشه و کنار زمین دره‌هایی وجود دارند که ناشناخته باقی مانده‌اند و افراد کمی از وجود آنها باخبر هستند. در نهایت اما این ده دره‌ای که در بالا معرفی کردیم به عنوان مشهورترین و زیباترین دره‌های دنیا شناخته می‌شوند.

منبع Wonderslist
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مملی استون
مملی استون
1 سال قبل

یک قشنگ بود خیلی