بلیط هواپیما

با 10 عکس تاریخی جذاب و دلیل خاص بودنشان آشنا شوید

عکس‌ها، ثبت کننده خاطرات تلخ و شیرین در طول زندگی هستند. اگر چه امروزه عکس‌های زیادی از کوچک‌ترین وقایع در جهان گرفته می‌شود و عکس گرفتن، امری عادی و طبیعی در زندگی است، ولی در زمان‌های گذشته انجام دادن این کار, غیر معمول و نادر بود. از زمان اختراع دوربین، عکس‌های جذابی از برخی وقایع تاریخی گرفته شده است که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست. با دیجی رو همراه باشید تا با چند نمونه از این عکس‌های تاریخی جذاب و علت خاص بودنشان آشنا شوید.

1.اولین عکس از مجسمه بزرگ ابوالهول

مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهول بیش از 4500 سال پیش ساخته شده‌ است؛ یعنی هزاران سال قبل از اختراع عکس. پس از اختراع عکس در سال 1826 تعداد زیادی عکس توسط گردشگران از این مجسمه گرفته شد. اولین عکس از مجسمه ابوالهول توسط ماکسیم دو‌کمپ در سال 1849 گرفته شده‌ است. در آن زمان قسمت قفسه سینه این مجسمه به تازگی کشف شده بود. عکس دیگری که در سال 1860 گرفته شد، شامل قسمت‌های کشف شده بیشتری از این مجسمه است. امروزه باستان‌شناسان تمام مجسمه بزرگ ابوالهول، از جمله دم آن را نیز کشف نموده‌اند، تنها بینی این مجسمه که گمان می‌رود یک متر عرض داشته، مفقود یا تخریب شده است.

2. آرامگاه تاج محل

تاج محل

تاج محل توسط شاه جهان، امپراتور مغول، در سال 1632 به عنوان مقبره‌ای برای همسرش ساخته شد اما بعدها جنازه شاه جهان نیز در همین محل به خاک سپرده شد. افسانه‌های زیادی در مورد ساخت تاج محل وجود دارد، طبق یک افسانه قدیمی شاه جهان دست‌های تمام کارگرانی که در ساخت این مکان مشارکت داشته‌اند را قطع کرد و چشم‌هایشان را در آورد! گفته می‌شود که شاه جهان با این کار می‌خواست که آن‌ها نتوانند آنچه که دیده و ساخته‌اند را در جای دیگری از جهان بازگو کنند یا دوباره مانند آن را بسازند. اولین عکس از این بنای تاریخی توسط دکتر جان‌موری، بین سال‌‌های 1858 تا 1862 گرفته شده است. این عکس نمای جانبی ساختمان را نشان می‌دهد که در کنار آن رودخانه جمنا جریان دارد.

3. قایقرانی در دریاچه یلواستون

قایقرانی در رودخانه

در دوران پیش از تاریخ، بومیان آمریکا در جنگل‌ها و دره‌های اطراف دریاچه یلواستون زندگی می‌کردند. اولین نفری که این دریاچه را کشف کرد، یک فرد اروپایی به نام جان کلتر در قرن نوزدهم بود. اولین پل ماهیگیری در سال 1902 بر روی این دریاچه ساخته شد ولی در سال 1973 به دنبال کاهش چشمگیر ماهی قزل‌آلا در دریاچه، این پل مسدود شد. در سال 1871 برای اولین بار از قایقی که در آب‌های دریاچه یلواستون حرکت کرد، یک عکس تهیه شد. این قایق کوچک که 12 فوت طول داشت، مسافرانی به نام جیمز استیو نسون و هنری الیوت را حمل می‌کرد.

4. عکس ونگوگ

عکس ون گوگ

ونسان ونگوگ به همان اندازه که برای بریدن گوشش مشهور است، به خاطر نقاشی‌های هنرمندانه و محبوبش نیز در جهان شهرت پیدا کرده است. از این هنرمند و نقاش قرن معاصر تنها دو عکس موجود است. یکی از این عکس‌ها در سال 1957 در یک نمایشگاه رونمایی شد. در طی این واقعه محققی بلژیکی به نام مارک ادعا کرد که این عکس، احتمالاً عکس جوانی ونسان در سن 13 سالگی است. در سال 2014 در یک برنامه تلویزیونی در هلند مجری برنامه با استفاده از یک نرم‌افزار این عکس را پیرتر کرد، سپس با عکسی که در 19 سالگی از ون‌گوگ گرفته شده بود، مقایسه نمود و مشخص شد که عکس‌ها شباهتی با هم ندارند. بعد از این برنامه، موزه ونگوگ این موضوع را بررسی کرد و به نتایج جالبی دست یافت. آنان نتیجه گرفتند که عکس مرد 19 ساله، بدون شک عکس ونگوگ است اما نمی‌توان اثبات نمود که عکس جوان 13 ساله متعلق به وی باشد. اکنون بسیاری از کارشناسان بر این باورند که عکس 13 سالگی ونگوگ، متعلق به برادر او تئو ونگوگ است.

5. استخوان‌های دایناسور

استخوان دایناسور

اکتشاف و دیدن فسیل دایناسورها مدت‌ها است که مردم جهان را مجذوب خود می‌کند. درباره این موجودات غول‌پیکر، فیلم‌ها و کتاب‌های زیادی ساخته و نوشته شده است. در سال 1898 و طی یک کاوش زمین‌شناسی در اروپا چندین استخوان متعلق به یک استگوسور کشف شد. امیل ساوان، دیرینه‌شناس و باستان‌شناس، عکسی از روند حفاری و استخوان‌های کشف شده در این کاوش گرفت. این عکس‌ها جزء قدیمی‌ترین عکس‌های موجود از کاوش یک دایناسور در اروپا هستند. امیل سنگی حاوی استخوان فسیل شده را در ساحل کشف نمود سپس وی این موضوع را به موزه لوهاور اطلاع داد و آن‌ها تعلق داشتن استخوان‌ها به یک دایناسور را تایید نمودند. ساوال در سال 1902 از دنیا رفت. تا آن زمان هنوز مشخص نشده بود که این استخوان‌ها متعلق به اسکلت کدام گونه دایناسور هستند. در سال 1911 طبق تحقیقات باستان شناسانی مشخص شد که این استخوان‌ها دقیقاً به دایناسور استگوسور تعلق دارد.

6. اسب آبی خندان

اسب آبی خندان

اوبایش نام یک اسب آبی است که در جزیره‌ای در سودان اسیر و در سال 1850 به انگلیس فرستاده شد. اوبایش با استقبال زیادی از سوی لندنی‌ها مواجه گردید و ورود این اسب بازی به باغ وحش باعث دو برابر شدن بازدیدکنندگان شد. اوبایش اولین اسب آبی وارد شده به لندن بود که به نظر می‌رسید در هنگام استراحت در حال لبخند زدن است. جالب است بدانید که اوبایش یک بار از باغ وحش فرار کرد اما یکی از نگهبانان توانست با طعمه او را فریفته و دوباره به قفسش بازگرداند. اسب آبی دیگری در سال 1854 به نام آدله به این باغ وحش وارد شد. اوبایش و آدله 16 سال بعد دو فرزند به دنیا آوردند که البته بلافاصله بعد از تولد مردند. فرزند سومشان به نام گای‌فارکس در سال 1872 متولد شد و توانست زنده بماند.

7. تله‌کابین تیبل مانتین

تله کابین کوهستان

تیبل مانتین در کیپ تاون، صدها سال است که بازدید کنندگان زیادی را به خود جذب کرده است. در سال 1912 طرح‌ تاسیساتی جهت ساخت یک تله‌کابین در این کوه اغاز شد. در 4 اکتبر 1929 تله کابین به طور رسمی افتتاح شد و از آن زمان تاکنون این تله کابین بیش از 20 میلیون نفر از جمله آرنولد شوارتزنگر، ادموند هیلاری، اپرا وینفری و غیره را به بالای کوه برده است. اولین عکس‌های گرفته شده از این تله کابین، یک جعبه چوبی کوچک برای جابجایی مردم را نشان می‌دهد. البته در نظر داشته باشید که در طول تاریخ این تله کابین ایمنی مسافران را 100 درصد تأمین نموده و هیچ تصادفی تاکنون رخ نداده است.

8. ورود به دروازه مرگ

دروازه مرگ

در طول تاریخ تعداد زیادی عکس از جنگ و فجایع آن گرفته شد. برخی از این عکس‌ها پیامد جنگ و تاثیرات روانی آن را بر سربازان و خانواده‌های آنان به تصویر کشیده‌اند. بسیاری از عکس‌ها در حین عملیات و شرایط وحشتناک زندگی سربازان و اقداماتی که چاره‌ای جز انجامشان در آن زمان نداشتند، گرفته شده است. در 6 ژوئن 1944 رابرت سارگنت، عکسی از سربازان آمریکایی در طول جنگ جهانی دوم در حین پیاده شدن از یک ناو جنگی در ساحل اوماها گرفت. این عکس به نام “تاکسی به سوی جهنم” و “ورود به دروازه مرگ” مشهور است. سربازان از یک ناو جنگی گیر کرده در گل‌و‌لای پیاده می‌شوند و تجهیزات نظامی را در زیر آتش سنگین دشمن حمل می‌کنند. در طول این روز بیش از 10 هزار سرباز کشته شد. آن‌ها در گورستانی نزدیک به ساحل اوماها به خاک سپرده شدند. جنازه بیش از 1500 سرباز دیگر نیز هرگز پیدا نشد.

9. حرکت تعادلی در بالاترین نقطه جهان

حرکت تعادلی در ابلاترین نقطه جهان

اگر از ارتفاع ترس دارید احتمالاً از دیدن این عکس لذت نمی‌برید. چارلی اسمیت، جول ودک و جیمی کریگان در تاریخ 21 اوت 1934، در تراس طبقه 85 ساختمان امپایر استیت، یک حرکت تعادلی خطرناک را اجرا کردند. آنان حرکت تعادلی پیچیده‌ای را در این نقطه به نمایش گذاشتند که از پایین شبیه مجسمه‌ای از انسان بود.

10. کانگوروها در کنار اهرام مصر!

کانگورو مصری

این عکس واقعاً بی‌نظیر است؛ نه تنها اهرام مصر در پس‌زمینه عکس قابل مشاهده است، بلکه سربازی در آن دیده می‌شوذ که مقابل کانگورو زانو زده و درحال بازی کردن با آن است! در طول جنگ جهانی اول و دوم حیوانات زیادی از جمله کانگورو توسط سربازان استرالیایی در بین کشورها قاچاق می‌شدند. برخی از سربازها حتی کوالا و پوسوم را نیز قاچاق می‌کردند. بسیاری از مصری‌ها از دیدن کانگورو در کشورشان می‌ترسیدند، تا اینکه متوجه شدند کانگوروها موجودات خطرناکی نیستند و مادامی که آن‌ها را تحریک نکنند، برایشان خطری نخواهند داشت.

منبع listverse
مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها