دیجی فکت: با 17 دانستنی درباره‌ی مصر باستان آشنا شوید

وقتی به مصرباستان فکر می‌کنید اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد چیست؟ اهرام. نه؟  شاید هم فرعون‌ها؛ اما موضوع این است که مصر باستان خیلی گسترده‌تر از این چیزهاست و در واقع یکی از موفق‌ترین، پیشرفته‌ترین و بلندمدت‌ترین تمدن‌های تاریخ بوده است. در ادامه با دانستنی‌ها و افسانه‌هایی درباره‌ی مصرباستان با دیجی‌رو همراه باشید.

1_ مصرباستان شاهد اختلالات پزشکی و ژنتیکی بسیاری بوده است. مثلاً کوتولگی یا کوتاه قدی پدیده‌ای خیلی رایج در آن زمان بود و این افراد خیلی هم محترم بوده‌اند. یک فرعون مصری به نام Amenemope آورده که مراقبت از سالخوردگان، بیماران و کسانی که نقص عضو دارند یک وظیفه‌ی اخلاقی است.

2_ فرعون‌ها، ریش‌های فلزی ساختگی استفاده می‌کردند تا شبیه خدای اوزیریس شوند که وظیفه‌اش در گذشته قضاوت پس از مرگ بوده است.

3_ زنان در مصرباستان از مدفوع کروکودیل برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کردند!

4_ شواهد زیادی نشان می‌دهد که مصریان واقعا نوابغ ریاضی و ستاره‌شناسی بوده‌اند.

5_بعضی از فرعون‎ها، خدمتکاران‌شان را با عسل می‌پوشاندند تا مگس‌ها به آن‌ها بچسبند و مزاحم فرعون نشوند.

6_ مصریان باستان خیلی به بازی‌های تخته‎‌ای علاقه داشتند.

7_ مصریان باستان خیلی به بهداشت و زیبایی اهمیت می‌دادند. برای مثال مردان کل بدن‌شان را اصلاح کرده و برای خوشبو شدن از رایحه‌ی گل‌ها استفاده می‌کردند.

8_ رود نیل از آن جهت که منبع اصلی آب بود خیلی برای مصریان اهمیت داشت، آن‌ها براین باور بودند که رود از سرزمین مرده‌ها و بهشت و آسمان عبور کرده و درنهایت به مصر می‌ریزد.

9_  Cleopatra needle یک سوزن هرمی شکل مصری است که در سال 1881 از اسکندریه‌ی مصر به نیویورک منتقل شد. این اثر باستانی در مدت کوتاهی که در آمریکا حضور داشته، به نسبت 3 هزار سالی که در مصر بوده آسیب بیشتری دیده و علت اصلی این موضوع هم آلودگی و باران‌های اسیدی است.

10_ زنان در مصرباستان تقریباً در تمام زمینه‌ها، بجز اشتغال با مردان مساوی بودند. آن‌ها میتوانستند با هرکه می‌خواهند ازدواج کنند، طلاق بگیرند، با یک‌سری محدودیت شغل‌هایی که می‌خواستند را داشته باشند، مالک دارایی‌شان باشند، هرچه می‌خواستند را خرید و فروش کنند، آزادانه سفر کنند و … .

11_ یکی از معروف‌ترین سازه‌های ساخته شده به دست انسان هرم بزرگ جیزه است که از حدود 205 میلیون بلوک سنگی ساخته شده و وزن کلی آن بیش از 603 میلیون تن است.

12_ کلمه‌ی فرعون به معنی سرای عظیم است و این عبارت اولین بار برای اشاره به کاخ شاه و بزرگی‌اش استفاده شد و نه فقط برای اشاره به خود شاه.

13_ یکی از رایج‌ترین افسانه‌های مصری این است که وقتی یک فرعون می‌مرد، خانواده‌اش، خدمتکارانش و مقامات زنده، زنده با او دفن می‌شدند. این نوع فداکاری‌ها چندباری در تاریخ مصرباستان اتفاق افتاد، اما یک عمل رایج نبود.

14_ در مصرباستان، زنان و مردان هردو آرایش می‌کردند، اما خیلی برای زیبایی و تزئینات نبود بلکه بیشتر برای محافظت در برابر افتاب سوختگی و بادهای شنی بود.

15- وقتی بدن یک انسان مومیایی می‌شد، تمام اعضای داخلی‌اش بجز قلب از آن خارج می‌شدند. مصریان بر این باور بودند که قلب منبع خرد انسان، احساسات، حافظه، روح و شخصیت است.

16_ مصریان باستان اولین کسانی بودند که تقویم 365 روزه را که تقریباً مصادف با سال خورشیدی است استفاده کردند. آن‌ها این کار را برای تعیین زمان سیل نیل انجام دادند. اولین نسخه از تقویم به حدود 3000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد.

17_ گربه‌ها، مقدس‌ترین حیوانات مصری بودند. وقتی گربه‌ای می‌مرد، آن خانواده برای عزاداری، ابروهایش را می‌تراشید. گربه‌ها اغلب مومیایی شده و در قبرستان مخصوص گربه‌ها دفن می‌شدند.   

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع /list25
مطالب مرتبط
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
فاطمه
2 سال قبل

مصر واقعا کشور پر رمز و رازیه… من سه سال پیش با تور لحظه آخری یه سفره سه روزه رفتم مصر ولی واقعا وقت کم آوردم انقد که جاذبه تاریخی دیدنی داشت مث اهرام مومیایی رود نیل و ..