دیجی فکت: با 11 دانستنی درمورد شطرنج آشنا شوید

خیلی‌ها با شطرنج آشنایی داشته و کم و بیش بازی کردن با آن را بلدند. شطرنج از جمله بازی‌های فکری است که به تمرکز احتیاج داشته و قدمت آن به قرن 6 میلادی در شرق هند باز می‌گردد. نوع اولیه‌ی شطرنج در زمان حکومت خسرو انوشیروان به ایران معرفی شد و در اواخر قرن نوزدهم بود که رقابت‌های شطرنج به طور رسمی در دنیا انجام شد. در ادامه با دانستنی‌هایی در مورد شطرنج با دیجی‌رو همراه باشید.

۱.  اوسیپ برنشتاین یک استاد بزرگ شطرنج بود که در سال ۱۹۱۸ توسط بلشویک‌ها محکوم به اعدام شد. وقتی‌که پیش روی جوخه‌ی اعدام بود، یک افسر روسی که اسمش را شنیده بود به او پیشنهاد داد که خودش را در بازی شطرنج ثابت کند. او افسر را شکست داد و آزاد شد.

۲.  کمپانی‌ای وجود دارد که تخصصش ایجاد اتاق‌های مخفی در خانه است.برای باز شدن یکی از این اتاق مخفی‌ها باید مهره‌های خاص را بر صفحه‌ی شطرنج حرکت دهید.

۳.  گامبیت در اصل یک اصطلاح در شطرنج است (شروع بازی شطرنج)، اما بعدها معنای فداکاری برای منفعت هم پیدا کرد (البته در انگلیسی)

۴.  در سال ۱۷۷۰ مردی ماشینی اختراع کرد که می‌توانست با حریف انسانی شطرنج بازی کند. اسم این ماشین به مانند خواستگاهش، ترک نام داشت. اما تا سال ۱۸۵۷ متوجه نشده بودند که این یک حقه است و یک استاد شطرنج در ماشین پنهان شده.

۵.  قوانین شطرنج در قرن ۱۵ تغییر یافت تا منعکس‌کننده‌ی دستاوردها ملکه ایزابلا باشد.

۶.  شطرنج در مدارس ارمنستان یک درس اجباری است.

۷.  قبل از سده‌ی ۱۶۰۰ بازی شطرنج به این صورت بود که باید تمام مهره‌های حریف را به‌جز شاه می‌زدید تا می‌بردید. این سبک از بازی “نابودی” نام داشت.

۸.  مات کردن حریف در شطرنج تنها با ۲ حرکت هم امکان پذیر است.

۹. Magnus Carlson در حالی که پشتش به صفحات شطرنج بود ۱۰ بازی را به طور همزمان بازی کرد و تا ۷ تای آن‌ها را برد.

۱۰.  اگر گوشی موبایل‌تان حین بازی شطرنج حرفه‌ای زنگ بخورد، ممکن است به قیمت باختن بازی برای‌تان تمام شود.

۱۱. در مسابقات استاندارد شطرنج، شانس بردن مهره‌های سفید بیشتر از سیاه است.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع kickassfacts
مطالب مرتبط
1 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
رضا
2 سال قبل

مورد ۸ امکان پذیر نیست. هست؟