آی پینز

ازدواج در ترکیه

ازدواج در ترکیه، موضوع و بحثی که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه بوده است. چه از جانب ایرانی ها و چه از جانب شهروندان کشورهای دیگر. اما دلیل این موضوع چیست؟ مزایا و ویژگی های  ازدواج در ترکیه چیست که باعث شده مورد توجه قرار بگیرد؟

ازدواج در ترکیه را ازدواج بین المللی گویند

ازدواج و عقد در ترکیه را به دلیل اعتبار و نوع مدرک و سند ازدواج ، به ازدواج بین المللی معروف است. و اکثرا آن را به این نام می شناسند. کشور ترکیه یکی از کشورهای عضو کنوانسیون بین المللی احوال شخصیه می باشد. این کنوانسیون ، یک سازمان بین دولتی در کشورهای اروپایی بوده. مدارک سجلی (برگه تولد، سند ازدواج ، طلاقنامه ، فوتنامه و …) صادر شده در کشورهای عضو این کنوانسیون، در سایر کشورهای عضو نیز مورد قبول و تایید است. و می توان از آن ها استفاده کرد. سند ازدواج صادر شده در ترکیه به دوازده زبان زنده دنیا است. و نیازی به ترجمه رسمی این سند نمی باشد.

ازدواج اتباع مختلف در ترکیه

کشور ترکیه این امکان را برای شهروندان سایر کشورها فراهم کرده که بتوانند در ترکیه ازدواج کنند. در واقع افراد خارجی غیر ترک با ارائه مدارک لازم و مورد قبول دولت ترکیه ، می توانند در ترکیه ازدواج کنند. حتی نیاز به داشتن اقامت ترکیه نمی باشد. حتی افراد می توانند تبعه دو کشور مختلف باشند.ازدواج در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای ازدواج در ترکیه

همانطور که گفته شد، برای ازدواج در ترکیه باید مدارک کامل باشد تا دو فرد بتوانند با یکدیگر ازدواج کنند. قانون ترکیه مطابق با قانون اروپا تنظیم شده است. قانون ترکیه در مورد ازدواج، قانون تک همسری می باشد. و آقا یا خانمی که قبلا ازدواج کرده است و طلاق نگرفته یا همسرش در قید حیات است، نمی تواند در ترکیه ازدواج کند. برای اثبات این قضیه شخص باید از کشور خود و یا از سفارت کشور خود در ترکیه برگه ای به نام برگه تجرد تهیه کند و به اداره ازدواج در ترکیه ارائه دهد. پاسپورت شهورندی از دیگر مدارک مورد نیاز برای ازدواج بین المللی در ترکیه می باشد.

تعیین مدارک ازدواج در ترکیه به شهروندی ، نوع پاسپورت ، کشور محل تولد و محل زندگی ، آقا یا خانم بودن و … بستگی دارد. که باید ابتدا شرایط افراد بررسی شود و سپس تعیین مدارک انجام شود. پیشنهاد می شود در این مورد حتما از وکیل و کارشناس با تجربه مشورت بگیرید.

مدارک ازدواج ایرانیان در ترکیه

ایرانیان نیز مدارکی نیاز دارند که باید طبق قانون ترکیه تهیه شود. دختر خانم ایرانی در هر سنی که باشد، برای اخذ برگه تجرد نیاز به اجازه نامه پدر دارد. اگر پدرش فوت کرده باشد، فوتنامه ارائه می دهد. خانم های ایرانی که ازدواج اولشان نیست و سابقه ازدواج قبلی دارند ، برای گرفتن برگه تجرد ، فوتنامه همسر قبلی یا طلاقنامه باید ارائه بدهند. و از زمان طلاق آن ها حداقل 100 روز گذشته باشد.ازدواج در ترکیه

انجام مراحل و پروسه ازدواج  در ترکیه

بعد از تهیه مدارک گفته شده ، مدارکی هم باید از داخل ترکیه تهیه شود. به عنوان مثال ترجمه و تایید پاسپورت ها ، انجام آزمایشات پزشکی (فقط آزمایش خون نیاز است) در بیمارستان ها و مراکز دولتی ترکیه ، گواهی سلامت عقل (برای افراد بالای شصت سال) و … .

ازدواج در اداره شهرداری ترکیه انجام می شود. که بعد از تکمیل مدارک و تحویل به اداره ازدواج ، کارمند مربوطه وقت تنظیم میکند. و چون ازدواج دو شخص خارجی است و عقد به زبان ترکی خوانده می شود، وجود مترجم رسمی در زمان عقد نیاز می باشد. همچنین دو شاهد نیز در زمان خواندن عقد باید حاضر باشند.

در صورت ازدواج با تابعه خارجی، می توانید شهروندی آن کشور را بگیرید. این قانون برای کشورهای مختلف، تفاوت دارد. به عنوان مثال برای ترکیه با گذشت 3 سال می توانید درخواست شهروندی ترکیه بدهید.

ازدواج در گرجستان

حال که بحث ازدواج بین المللی و ازدواج در ترکیه و به طور کلی ازدواج در کشور ثالث به میان آمد، لازم است ازدواج در گرجستان را نیز توضیحی کوتاه دهیم. گرجستان نیز به دلایلی مانند عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان ، هزینه پایین و کم برای سفر و اقامت در شهر تفلیس و از همه مهم تر مورد قبول بودن سند ازدواج گرجستان برای سایر کشورها ، به عنوان کشور و مقصدی برای ازدواج اتباع خارجی انتخاب می شود.

سند ازدواج گرجستان یک زبانه و به زبان گرجی بوده اما برای ارائه به سایر کشورها باید آن را به زبان مورد نظر ترجمه رسمی کرد. و بعد از ترجمه و نوترایز کردن ، آن را آپوستیل کرد تا بتوان به کشور مورد نظر ارائه داد.ازدواج در ترکیه

پیش از برنامه ریزی و سفر به ترکیه از مشاوره های کارشناس باتجربه استفاده کنید

موسسه بین المللی گلوبال کادرو به عنوان موسسه ثبت ازدواج در ترکیه ، دارای سابقه درخشانی در این زمینه می باشد. که علاوه بر ازدواج ایرانیان در ترکیه ، ازدواج شهروندان سایر کشورها در سراسر دنیا را نیز با موفقیت انجام داده است. تجربه و توصیه کارشناسان و وکلا در این موسسه به کسانی که قصد انجام ازدواج بین المللی دارند ، این است که قبل از سفر به ترکیه با کارشناسان برای تعیین مدارک مشورت کنند. همچنین این موسسه ثبت ازدواج در گرجستان برای ایرانیان و شهروندان سایر کشورها نیز انجام می دهد. وجود دفتر معتبر در تهران این امکان را برای ایرانیان فراهم کرده تا به صورت حضوری با کارشناسان مشورت کنند و مدارک مورد نیاز را تهیه کنند.

یکی از ویژگی های این موسسه ، دارا بودن دارالترجمه رسمی در ترکیه در داخل موسسه می باشد. و مدارک زوجین در ترکیه توسط کادر مترجمین گلوبال کادرو که صاحب امضا در ترکیه هستند، انجام می شود.

#این مطلب یک رپورتاژ تبلیغاتی بوده و دیجی رو مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها