آیا استفاده از لپ‌تاپ در حین شارژ کار درستی است؟

قبل از اینکه به پاسخ سؤال مطرح شده در تیتر این مطلب بپردازیم، ابتدا اجازه دهید مروری بر ویژگی‌های باتری لپ‌تاپ‌های امروزی داشته باشیم. عمر یک باتری لیتیم-یون که امروزه در در اکثر دستگاه‌های هوشمند،‌ از جمله لپ‌تاپ‌ها به کار گرفته می‌شود در حالت کلی با دو فاکتور مهم سنجیده می‌شود: یکی تعداد دفعات شارژ و دیگری میزان شارژ شدن. در واقع، هر باتری‌ای که تولید می‌شود برای تعداد دفعات شارژ محدود و مشخصی کارایی خواهد داشت. البته اینکه در طول عمر یک باتری چند بار می‌توان آن را شارژ کرد، به نوع شارژ کردن آن بستگی دارد. در مورد لپ‌تاپ‌ها، تعداد دفعات شارژ ریز یا جزئی برابر 800 تا 2000 یا حتی بیشتر است که این مسئله نیز به نوبه خود به کیفیت باتری، ظرفیت آن و عوامل متعدد دیگر بستگی دارد. اما اگر بخواهید باتری را به طور کامل تخلیه و دوباره تا صد در صد شارژ کنید، دفعات شارژ بین 300 تا 600 خواهد بود. البته نکته اینجاست که شارژ کامل باتری مسلماً زمان بیشتری دوام خواهد آورد.

استفاده کردن از لپ‌تاپ در حین شارژ

شاید بسیاری از شما فکر کنید که اگر باتری به طور کامل تخلیه شود و سپس به طور کامل شارژ شود، طول عمر آن نیز بیشتر خواهد بود، اما باید بدانید چنین چیزی صحت ندارد و ساختار باتری‌ها برای این کار مناسب نیست. در واقع، بسیاری از تولید کنندگان باتری‌های لیتیم-یون توصیه می‌کنند که بهترین زمان اتصال شارژر وقتی است که میزان شارژ باقی مانده باتری بین 25 تا 50 درصد باشد. حتی در بعضی از لپ‌تاپ‌های جدید قابلیتی وجود دارد که مانع شارژ کردن زود به زود باتری می‌شود. به این معنی که حتی اگر شارژر را به لپ‌تاپ وصل کنید، تا وقتی که میزان شارژ باتری به محدوده تعیین شده نرسیده، عملیات شارژ کردن شروع نمی‌شود و زمانی هم که شارژ شروع شد و ظرفیت باتری به طور کامل پر شد، عملیات شارژ دوباره متوقف شده و تا رسیدن مجدد به محدوده تعیین شده، آغاز نخواهد شد.

شارژ لپ‌تاپ

خوب، با این مقدمه دوباره به سؤال مطرح شده در عنوان می‌پردازیم. آیا استفاده از لپ‌تاپ در حین اتصال شارژر کار درستی است؟‌ جواب این است که بله این کار ایرادی ندارد و حتی در برخی موارد توصیه هم می‌شود. حتماً می‌پرسید چرا؟ باید بدانید که بیشتر لپ‌تاپ‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی باتری، تنظیماتی از پیش تعیین شده دارند که سرعت پردازنده را کاهش می‌دهد، نور صفحه را کم می‌کند و مواردی از این دست. هدف از همه این تنظیمات این است که با یکبار شارژ بتوانید تا جای ممکن زمان بیشتری از لپ‌تاپ استفاده کنید. بنابراین، اگر بخواهید از تمام توان پردازشی لپ‌تاپ خود بهره بگیرید، یا باید این تنظیمات را هر بار به صورت دستی تغییر دهید و یا اینکه شارژر را به لپ‌تاپ متصل کنید. مخصوصاً در هنگام اجرای برنامه‌های سنگین و بازی‌ها، اتصال شارژر می‌تواند باعث روان‌تر اجرا شدن آن‌ها شود.

لپ‌تاپ در حین شارژ

البته اتصال تمام وقت شارژر به لپ‌تاپ برای مدتی طولانی هم ممکن است ایده چندان خوبی نباشد. به همین دلیل، برخی از تولید کنندگان توصیه می‌کنند که هر از گاهی، مثلا یک بار در هر ماه، اجازه دهید تا میزان شارژ باتری به همان محدوده‌ای که ذکر کردیم برسد و سپس دوباره آن را به شارژر وصل کنید. با این کار کیفیت باتری بهتر حفظ می‌شود و طول عمر آن افزایش خواهد یافت.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی‌رو دنبال کنید
منبع quora
مطالب پیشنهادی
1 نظر
  1. امیرعلی کاربر می‌گوید

    سلام یه باتری نو به طور متوسط چند ساعت باتری نگه میداره؟من لپ تاپم رو تازه خریدم و بیش از ۶ ساعت اونم با حالت صرفه جویی نیرو جواب نمیده و کار سنگینی هم باهاش نمیکنم فقط کلاس های آنلاین .?

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.