آی پینز

19 روش ساده و کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس

آیا راهی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد؟ نداشتن اعتماد به نفس به معنای شکست از پیش تعیین شده است. هر چه احساس بدتری نسبت به خودتان و کارهایی که انجام می‌دهید داشته باشید انگیزه شما نیز برای پیشرفت و موفقیت کمتر خواهد شد. به این ترتیب شما در دور باطلی از افکار منفی گرفتار می‌شوید که شما را از موفقیت دور نگه می‌دارد.

اما چطور می‌توان از این دور باطل رهایی پیدا کرد و در مسیری مثبت حرکت کرد؟ افزایش اعتماد به نفس فرآیندی است که یک شبه رخ نمی‌دهد اما شما می‌توانید با انجام برخی کارها و رعایت برخی نکات، این فرآیند را آغاز کنید و در مسیر صحیح قرار بگیرید. در این مقاله از دیجی رو 19 روش ساده و کاربردی را که به افزایش اعتماد به نفس کمک می‌کنند بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1. یک مهارت جدید یاد بگیرید

وقتی شما از علاقه‌ها و استعدادهای خود کمک می‌گیرید و یک مهارت جدید کسب می‌کنید حس رقابت‌جویی در شما تقویت می‌شود و همین حس به افزایش اعتماد به نفس شما منجر خواهد شد.

2. موفقیت‌های خود را لیست کنید

به همه موفقیت‌هایی که تاکنون در زندگی کسب کرده‌اید فکر کنید و آن‌ها را روی کاغذ بنوسید. لیستی از همه کارهایی که به خوبی انجام داده‌اید و باعث سربلندی و غرور شما شده است تهیه کنید، هر زمان که به یک یادآوری نیاز داشتید این لیست را مرور کنید تا متوجه شوید که توانایی‌های زیادی دارید و می‌توانید خیلی از کارها را به خوبی انجام دهید.

3. یک کار خلاقانه انجام دهید

انجام کارهای خلاقانه یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش اعتماد به نفس و رسیدن به قله‌های موفقیت است. خلاقیت باعث تقویت عملکرد مغز می‌شود و شما هرچه بیشتر از مغز خود کار بکشید نتایج بهتری را مشاهده خواهید کرد. برای انجام کارهای خلاقانه راه‌های مختلفی وجود دارد مثلا می‌توانید سراغ گیتار قدیمی خود بروید و دوباره آهنگ بزنید، یک شعر یا داستان کوتاه بنوسید، به کلاس تئاتر بروید و یا نقاشی تمرین کنید. بهتر است بدانید که به چالش کشیدن خودتان با انجام کارهایی که پیش از این تجربه‌اش را نداشته‌اید تاثیر بسیار بیشتری در افزایش اعتماد به نفس شما خواهد داشت.

19 روش ساده و کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس

4. ارزش‌های خود را بشناسید

در این قدم سعی کنید ارزش‌ها و اعتقاداتی را که در زندگی دارید بشناسید و زندگی خود را بر این اساس بررسی و تحلیل کنید. اگر بخشی از زندگی شما با این ارزش‌ها و اعتقادات درونی همخوانی ندارد آن را تغییر دهید. واقعیت این است که هرچه بیشتر عقاید و ارزش‌های خود را بشناسید و بر اساس آن‌ها زندگی کنید اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتری خواهید داشت.

5. عقاید محدود کننده را به چالش بکشید

هر زمان که متوجه شدید در مورد خودتان منفی فکر می‌کنید این افکار را متوقف کنید و آن‌ها را به چالش بکشید. مهم نیست این افکار درست باشند یا غلط، شما نباید اجازه دهید این افکار منفی شما را محدود کنند و از حرکت کردن بازدارند.

6. از محدوده امن خود فاصله بگیرید!

هر کسی محدوده راحتی خاصی برای خود دارد و خروج از آن می‌تواند باعث نگرانی و ناآرامی وی شود. انجام کارهای جدید، ملاقات افراد جدید و قرار گرفتن در موقعیت‌های جدید به معنای فاصله گرفتن از محدوده راحتی است اما این کارها در نهایت می‌توانند باعث افزایش اعتماد به نفس شما شوند. واقعیت این است که موفقیت در لبه محدوده راحتی، سراغ شما خواهد آمد.

7. به یک نفر کمک کنید

اگر می‌خواهید احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید به دیگران کمک کنید. از مهارت‌ها، استعدادها و توانایی‌های خود برای این کار استفاده کنید، به عنوان دستیار مشغول به کار شوید، چیزهایی را که می‌دانید به دیگران آموزش دهید و منابعی را که در اختیار دارید با دیگران به اشتراک بگذارید. در واقع کارهایی را که به خوبی می‌توانید انجام دهید مثل هدیه به دیگران پیشکش کنید.

اعتماد به نفس

8. با گذشته کنار بیایید

مشکلات و معضلات حل نشده در گذشته می‌توانند شما را در دور باطل کمبود اعتماد به نفس گرفتار کنند. برای کنار آمدن با گذشته و التیام زخم‌های روحی مربوط به آن از یک مشاور خبره کمک بگیرید. پس از آن است که می‌توانید با اعتماد به نفس و اطمینان به سوی آینده‌ای درخشان و پر از موفقیت حرکت کنید.

9. به حرف مردم اهمیت ندهید

اگر درگیر حرف مردم و نظرات آن‌ها در مورد خودتان باشید هرگز احساس آزادی نخواهید کرد و نخواهید توانست خود واقعی‌تان را نشان دهید. با خودتان عهد ببندید که هرگز به نظرات دیگران اهمیتی نخواهید داد و تنها بر اساس چیزی که خودتان دوست دارید تصمیم خواهید گرفت نه چیزهایی که مردم از شما انتظار دارند.

10. مطالب انگیزشی بخوانید

یک راه عالی برای افزایش اعتماد به نفس، خواندن مطالب انگیزشی است. چنین مطالبی باعث می‌شوند که حس مثبتی در شما به وجود آید و انگیزه شما برای تلاش و فعالیت بالاتر رود.

11. اهداف خود را بشناسید

کمال و خوشبختی و هدف‌های زندگی را برای خودتان معنا کنید و اطمینان حاصل کنید که در راستای این اهداف و معنا حرکت می‌کنید. اگر زندگی شما با شخصیت و اهداف شخصی شما همسو نباشد احساس بدی نسبت به خودتان خواهید داشت و عزت نفس خود را از دست خواهید داد.

19 روش ساده و کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس

12. افراد منفی را از زندگی خود حذف کنید

در زندگی همه ما افرادی وجود دارند که همیشه با حس منفی همراه هستند، افرادی که هرگز سخن مثبتی به زبان نمی‌آورند و یا همیشه برای ناامید کردن شما و سوء استفاده کردن از شما تلاش می‌کنند. تنها راه هوشمندانه برای مقابله با این افراد، قطع ارتباط است. سعی کنید همیشه خودتان را با افرادی احاطه کنید که حمایتگر و مثبت هستند و برای شما ارزش و احترام قائل هستند.

13. مرزهای شخصی خود را معین کنید

بهترین راه برای افزایش اعتماد به نفس، تعیین کردن مرزهای شخصی است. شما باید مرزهای شخصی خود را بشناسید و بدانید که وقتی کسی از آن‌ها عبور می‌کند چطور باید واکنش نشان دهید. اجازه ندهید دیگران شما را کنترل کنند یا از شما سوء استفاده نمایند، پس لازم است برای داشتن اعتماد به نفس کافی، مرزهای درست و محکمی برای خودتان تعیین کنید.

14. به ظاهر خود اهمیت دهید

وقتی ظاهر شما در بهترین شرایط است اعتماد به نفس شما نیز در بالاترین حد خواهد بود. مانند کسانی لباس بپوشید که اعتماد به نفس زیادی دارند، خواهید دید که با این کار اعتماد به نفس، خود به خود به سراغ شما خواهد آمد.

15. شکست را به عنوان بخشی از مسیر پیشرفت بپذیرید

این که پس از شکست خوردن احساس بدی داشته باشید کاملا طبیعی است اما نباید به مدت طولانی در این حس بد باقی بمانید. آینده‌نگر باشید و درک کنید که شکست هم فرصتی برای یادگیری است و نقش مهمی در حرکت شما به سوی پیشرفت و موفقیت بازی می‌کند. به خاطر داشته باشید که شکست خوردن به معنای این است که شما تلاش کرده‌اید و این خیلی بهتر از تلاش نکردن است.

16. همیشه در حال یادگیری باشید

خودتان را به عنوان یک آموزنده تمام وقت در نظر بگیرید و به خاطر داشته باشید که همیشه چیزهای زیادی برای آموختن وجود دارد. با همه چیز با ذهن باز یک دانش آموز و دانشجو روبرو شوید و سعی کنید برای یادگیری مشتاق باشید. به این حالت در ذن-بودیسم “شوشین” یا “ذهن نوپا” گفته می‌شود.

17. با ترس‌های خود روبرو شوید

همه ما ترس‌هایی داریم اما نباید اجازه دهیم که این ترس‌ها ما را از حرکت کردن باز دارند. اعتماد به نفس معمولا جایی بین بزرگ‌ترین آرزوها و عمیق‌ترین ترس‌ها به سراغ ما می‌آید، پس باید هر زمان که لازم است با این ترس‌ها روبرو شویم و موانع را از سر راه برداریم.

18. یک مربی باشید

وقتی کسی به راهنمایی، رهبری و حمایت نیاز دارد از این کار دریغ نکنید. احترام و ارزشی که با این کار به دست می‌آورید (و البته تماشا کردن پیشرفت کسانی که به آن‌ها کمک کرده‌اید) به افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس شما کمک شایانی خواهد کرد.

19. موفقیت را برای خود تعریف کنید

مشخص کنید که موفقیت چه تعریفی برای شما دارد و از نظر شما اعتماد به نفس و عزت نفس چه معنایی پیدا می‌کند. اگر قصد دارید کاری را انجام دهید که انجام آن باعث تقویت اعتماد به نفس در شما می‌شود بدون تردید آن را انجام دهید.

منبع Inc
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
4 سال قبل

عاای بود