آی پینز

7 مزیت عکاسی که می‌تواند زندگی شما را بهبود ببخشد

جدا از همه‌ی چیزهایی که برای آن‌ها وقت و انرژی می‌گذارید، به نظر می رسد شما باید برای عکاسی نیز باید وقت بگذارید. چرا که عکاسی می‌تواند کیفیت زندگی شما را بالا ببرد و آن را بهبود ببخشد. این مقاله می‌تواند برای هر کسی مفید واقع شود، اما سه دسته را بیشتر هدف قرار می دهد:

  • کسانی که عکاس نیستند اما همواره به عکاسی فکر می‌کنند؛ از همین رو برای آن ارزش قائل نمی‌شوند و از مزایای یادگیری آن بی‌خبرند.
  • عکاسانی که از این کار احساس خستگی می‌کنند و می‌خوانند بار دیگر این کار را آغاز کنند.
  • عکاسان فعالی که از ادامه فعالیت خود مطمئن نیستند و به دنبال دلایلی خوب برای ادامه عکاسی در مسیر سرگرمی و حرفه‌ای هستند.

اگر از هر یک از این سه دسته هستید، توصیه ما به شما خواندن کامل این مقاله است. در این مقاله به مزایای عکاسی و تأثیر آن در بهبود روند زندگی شما خواهیم پرداخت. پس از مطالعه این مقاله، از همین امروز عکاسی را آغاز خواهید کرد.

 

1 – عکاسی می‌تواند شما را خوشحال‌تر کند

من می‌دانم که تعداد بسیار زیادی از مردم با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و ممکن است دچار افسردگی شده باشند؛ اما عکاسی می‌تواند از آن‌ها فردی خوشحال‌تر و سرحال‌تر بسازد. ما امیدواریم این اتفاق نه تنها برای آن سه دسته از افراد، بلکه برای تمامی افراد رخ دهد. این یک نظر علمی است که در واقع ثابت شده است.

photography-reasons-happier

عکس‌ها قدرت بیشتری نسبت به خوردن شکلات، گوش دادن به موسیقی و تماشای تلویزیون برای عوض کردن روحیه ما دارند. در واقع تمامی موارد ذکر شده تنها 1 درصد به بهبود خلق و خوی شما  منجر می‌شوند و این در حالی است که عکس‌ها می‌توانند تا 11 درصد این امر را انجام دهند. نه تنها این بلکه خود عکاسی نیز منجر به کاهش استرس و خشنودی شما خواهند شد. بنابراین برای این سه دسته از افراد (و البته تمامی افراد) عکاسی می‌تواند راهی برای کنترل استرس باشد.

این یک امر خلاقانه نظیر نقاشی و یا نگارشی منحصر به فرد است و می‌تواند قدرت فراوانی را برای متفاوت کردن شما داشته باشد.

 

2 – چشم و ذهن شما را باز می‌کند

این واقعیت وجود دارد که نیروی عکاسی زاویه، دیدگاه و نگاهی جدید را به شما می‌بخشد. این یکی از نخستین مزایای عکاسی است که می‌تواند یک عکاس را متفاوت از بقیه کند. هیچ کس نمی‌تواند چیزها را همانند یک عکاس (حتی هر هنرمند دیگری) ببیند.

برای به دست آوردن این مهم چه باید کرد؟ اساساً ما میگوییم که عکاسی موجب می‌شود تا شما چیزهایی را ببینید که همیشه وجود دارند اما هر کسی قادر به دیدن آن‌ها نیست. عکاسی با باز کردن مغز شما بعد جدیدی را به آن می‌بخشد که می‌تواند موجب تماشای بهتر همه چیز شود.

photography-reasons-perspective

عکاسی مستلزم آن است که شما اشیاء و سوژه‌هایتان را از زوایا و پرسپکتیوهای متفاوت در یک مفهوم فیزیکی و غیر معمول نگاه کنید. این در حالی است که شاید اگر شما قصد عکاسی نداشته باشید آن تمرکز را بر روی سوژه خود نخواهید داشت. همین قضیه موجب می‌شود تا دیدگاه شما به همه چیز متفاوت‌تر از بقیه باشد و به مرور زمان حتی در مواردی به جز سوژه عکاسی‌تان نیز به سوژه‌ها با دیدگاهی متفاوت بنگرید.

 

3 – عکاسی ارتباط شما با افراد بیشتری را ممکن می‌سازد

یکی از بخش‌های مهم عکاسی، ملاقات شما با افراد جدید است. اگر شما عکاسی پرتره، عکاسی از محصولات و یا حتی عکاسی از رویداد‌های کاری را انجام دهید، شما همیشه با افراد جدیدی ملاقات خواهید کرد که حتی ممکن است ارتباط دوستانه‌ای نیز بین شما و آن‌ها شکل گیرد.

Best_Wedding_Photography_Picture_about_Professional_Photographers

اما شاید مزیت مهم‌تری که عکاسی می‌تواند برای شما داشته باشد آن است که روابط عمومی شما نیز پیشرفت خواهد کرد تا شما بتوانید در زندگی موفق‌تر از هر زمان دیگری باشید. بیشتر از آن عکاسی می‌تواند زندگی شما را متحول کند. به عنوان مثال برای گرفتن یک پرتره زیبا به دشت و صحرا می‌روید و با طبیعت بکر آشنا می‌شوید. بدون شک این می‌تواند به زندگی شما کمک شایانی کند.

 

4 – لحظات خاص شما را حفظ می‌کند

در اینجا به یکی دیگر از مزایای عکاسی خواهیم پرداخت. شاید بتوانید با یک دوربین دیجیتال عکس بگیرید و خاطراتتان را ثبت کنید؛ اما اگر شما یک عکاس ماهر باشید، می‌توانید بهتر و تأثیرگذارتر این کار را انجام دهید. این دقیقاً همان کاری است که موجب جذاب شدن مستند‌ها می‌شود. حال فرض کنید که شما با داشته‌های حرفه‌ای خود از این حرفه، از مراسمی نظیر فارغ‌التحصیلی و یا عروسی عکس بگیرید. بدون شک این موجب می‌شود که عکس‌های شما ماندگارتر شده و بیش از پیش از تماشای آن‌ها لذت ببرید.

photography-reasons-moments

شما هیچ‌گاه نخواهید فهمید که چقدر می‌توانند عکاسی ارزشمند باشد. به همین دلیل است که ما فکر می‌کنیم باید از همین امروز عکاسی را یاد بگیرید. حتی اگر شما قصدی جز یک سرگرمی برای عکاسی ندارید، سزاوار شما و دوستان شماست که بهترین لحظاتتان را به بهترین شکل ممکن ثبت کنید.

 

5 – عکاسی از شما فردی فعال خواهد ساخت

یکی از بزرگ‌ترین چیزهایی که عکاسی برای شما آن را به ارمغان می‌آورد فعالیت است که می‌تواند با بسیاری از فعالیت‌های مختلف روزمره شما ادغام شود. پخت و پز، پیاده روی، پیک‌نیک، سفرهای کوتاه، بازدید از باغ وحش، عروسی، جمع دوستان و غیره چیزهایی هستند که می‌تواند عکاسی در آن‌ها به طور مستقیم دخیل باشد.

بر خلاف باور عموم، عکاسی می‌تواند لذت چنین فعالیت‌هایی را دو چندان کند و این فعالیت‌های مکمل شخصیت شما را فردی فعال بار می‌آورند. در یک مجله شخصیت و روانشناسی آمده است:

با آزمایشاتی که انجام داده‌ایم دریافتیم هنگامی که فرد در طول یک ماه در کنار فعالیت‌های خود، عکاسی نیز انجام می‌دهد عملاً از وی فردی فعال در طول ماه می‌سازد و وقتی که در رویداد‌های مختلف خود عکاسی نمی‌کند، در مجموع فعالیت‌های ماهانه وی کاسته می‌شود.

 

6 – عکاسی به شما اعتماد به نفس می‌دهد

تبدیل شدن به فردی ماهر در هر کاری، یک راه عالی برای افزایش اعتماد به نفس شماست اما بهترین گزینه در این زمینه می‌تواند «عکاسی» باشد.

photography-reasons-confidence

وقتی شما عکاسی را بیاموزید و شروع به خلق تصاویری هنری از تمام زیبایی‌های اطرافتان کنید و آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و فیس‌بوک با دوستان خود به اشتراک بگذارید، بدون شک اعتماد به نفس شما افزایش پیدا خواهد کرد. عکاسی چیزی است که هرکسی می‌تواند آن را درک کند و شما خیالتان بابت آثاری که خلق کردید همواره راحت است. البته انتظار نداشته باشید که از همان ابتدا شما آثار بی‌نظیری را خلق کنید. بلکه این کار با تمرین زیاد انجام می‌شود پس کمی هم صبر پیشه کنید.

 

7 – عکاسی می‌تواند درآمد جانبی برای داشته باشد.

تا به اینجا هیچ صحبتی در خصوص کسب درآمد از عکاسی نکرده بودیم. اما باید بدانید که از این هنر می‌توانید علاوه بر لذت بردن، درآمد بسیار مناسبی را نیز کسب کنید. در حال حاضر راه‌های مختلفی برای کسب درآمد از عکاسی وجود دارد که از نمونه آن‌ها، فروش تصاویر خام و استوک گرفته شده توسط شما در وب‌سایت‌های آنلاین را می‌توانیم نام ببریم.

photography-reasons-money

آیا می‌توان از عکاسی درآمدی هزاران دلاری در ماه به دست آورد؟ پاسخ ما منفی است اما شما می‌توانید با کسب مهارت‌های بیشتر در این زمینه، به درآمد ماهیانه شغل اصلی خود بی‌افزایید. در حال حاضر با توجه به پیشرفت چشمگیر دوربین تلفن‌های هوشمند حتی دیگر بعضاً نیازی به دوربین‌های گران قیمت هم نبوده و شما می‌توانید از طریق تلفن همراه خود نیز به کسب درآمد بپردازید.

منبع makeuseof
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سما
سما
7 سال قبل

با تشکر

بی‌نشان
بی‌نشان
11 ماه قبل

خوبه