با 20 اختراعی که باعث شکل‌دهی جامعه‌ی مدرن شدند، آشنا شوید

چیزهای مختلفی هرروزکشف و اختراع می‌شوند، اما یک سری چیزها هستند که اختراع آن‌ها نحوه فعالیت وعملکرد بشر را به سطح دیگری برده، چیزهایی که اگر اختراع نمی‌شدند شاید زندگی کمی سخت‌تربود و انجام یک سری کارها یا غیرممکن بود و یا انرژی زیادی از افراد می‌گرفت. درادامه با دیجی رو همراه باشید تا یک سری از این اختراعات را به شما معرفی کنیم.

1ـ آیپاد:اولین آی‌پاد در 10نوامبر سال 2001، یعنی حدود 17سال پیش عرضه شد و از همان روز اول تابحال فروش بی‌شماری داشته است.

2- جی‌پی‌اس: جی‌پی‌اس یا سیستم موقعیت‌یابی جهانی درسال 1978 توسعه یافت و هدف آن تعیین دقیق موقعیت به یاری 32 ماهواره بود.

3- کارت اعتباری: کارت‌های اعتباری اولین بار در دهه‌ی 1920 درآمریکا آن هم برای فروش سوخت به شمار روزافزون ماشین‌ها مورداستفاده قرار گرفتند. امروزه شما با استفاده از کارت‌های اعتباری تقریبا می‌توانید به خرید و فروش همه‌چیز بپردازید.

4- ماکروویو: Perry Spencer  کسی بود که با استفاده از تکنولوژی رادار که درجنگ جهانی دوم توسعه داده شده بود، موفق به اختراع ماکروویو شد. ماکروویو اولین بار در سال 1946 بفروش رفت.

5- بارکد: بارکدها خیلی موفقیت بزرگی تلقی نمی‌شدند تازمانی‌که در سیستم پرداخت سوپرمارکت‌ها مورد استفاده قرار گرفتند. اولین محصولی که با بارکد فروخته شد متعلق به 26 ژوئن سال 1974 می‌باشد.

6- ماشین حساب: چرتکه اولین نوع از ماشین حساب بود که در قرن 19 درچین ابداع شد. یک ریاضی‌دان جوان فرانسوی درسال 1642 یک نوع ماشین حساب پیشرفته‌تر ابداع کرد که می‌توانست عملیات جمع و تفریق را انجام دهد.

7- دستگاه خودپرداز: این دستگاه توسط John Shephed Barran ابداع شده و درسال 1967 درانگلستان معرفی شدند.

8- تلفن: الکساندر گراهام بل تلفن را در دهه‌ی 1870 اختراع کرد. امروزه حدود 1.3 میلیارد خط تلفن درسراسر دنیا وجود دارد. فقط ارتباطات را بدون آن تصورکنید!

9- رادیو: Gug Lielmo Marcori  که اصالتی روسی-ایتالیایی و ایرلندی دارد را مخترع رادیو می‌دانند. مارکونی اولین پیام رادیویی را درسال 1901 ارسال کرد.

10- یخچال فریزر: اولین یخچال فریزرها تحت نام جنرال الکتریک درسال 1927 عرضه شدند. اگربه خاطر آن‌ها نبود ما همچنان غذاها را در یخ نگهداری کرده و آنها را نمک سود می‌کردیم.

11- دوربین دیجیتالی: Steven Sasson  که مهندسی در Kodak بود در سال 1975 اولین دوربین دیجیتالی را اختراع کرد. اولین دوربین دیجیتالی فقط یکصدم مگاپیکسل بود!

12- کنسول‌های بازی: دنیای کنسول‌های بازی راه درازی را از زمان انتشار Pong  درسال 1972 طی کرده‌اند.

13- تلویزیون: تلویزیون یک رسانه‌ی مخابراتی برای انتقال تصاویر متحرک 2 یا 3بعدی است. واقعا بدون آن چه می‌کردیم؟

14ـ گوشی‌های موبایل: یک لحظه فکرکنید موبایل‌ها اختراع نشده بودند! همه چیز از وقتیکه Eric Tigerstedt  فنلاندی در سال1917 دست به کار شد، شروع شد!

15- هواپیما: به لطف برادران رایت که درسال 1902 دست به عملی کردن رویای پرواز انسان‌ها زدند، ماهم اکنون می‌توانیم به جاهای مختلف مسافرت هوایی کنیم.

16- ماشین: Karl Benz آلمانی در سال1885 اولین اتومبیل را اختراع کرد.

17- موتوربخار/قطار: انقلاب صنعتی که احتمالا بزرگ‌ترین تغییر در کوتاه‌ترین مدت زمانی تاریخ تمدن تلقی می‌شود، توسط موتوربخار پیش رفت.

18- اینترنت: درسال1989 مردی به نام Time berner lee ،شبکه‌ی جهانی وب یاهمان www  را اختراع کرد و برای همیشه انتقال اطلاعات را دچار تغییر کرد.

19- لامپ: ازبین رفتن تاریکی به شیوه‌ای مدرن همه‌اش مدیون تلاش‌های توماس ادیسون با همکاری جوزف سوان است.

20- برق: اگر نیروی برق تابحال کشف نشده بود، ماخیلی از امکاناتی که امروزه داریم و اصلا حواسمان بهشان نیست را نداشتیم.

مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عرفانــ
عرفانــ
2 سال قبل

مفید بود ولی خب یکم دقیقا تر توضیع میداید میتونست مفید ترم بشع