5 اشتباه رایجی که می‌توانند لپ تاپ شما را نابود کنند!

مطمئناً شما هم مانند همه کاربران دیگر اصلاً دوست ندارید لپ تاپ خود را با دست‌های خود از بین ببرید! اما واقعیت این است که این اتفاق برخی اوقات رخ می‌دهد و ما ندانسته کارهایی می‌کنیم که در طولانی مدت باعث کاهش عمر لپ تاپ و آسیب دیدن آن می‌شوند. بنابراین، بد نیست متداول‌ترین علت‌های آسیب دیدن لپ تاپ را بشناسید تا بتوانید از این وسیله به درستی استفاده کرده و تا حد ممکن طول عمر آن را افزایش دهید.

از آنجایی که ما لپ تاپ‌ها را بیشتر با خود حمل می‌کنیم، در مقایسه با رایانه‌های رومیزی که ثابت می‌مانند، بیشتر در معرض تصادف و خرابی سخت‌افزاری هستند. البته، شانس هم همواره بخشی از این معادله است! اما بیایید ببینیم چگونه می‌توان با جلوگیری از چند اشتباه رایج، عمر لپ تاپ را افزایش داد. در واقع، اگر این عادت‌های بد را در استفاده از لپ تاپ خود داشته باشید، ممکن است خیلی زودتر از آنچه فکرش را می‌کنید، نیاز به تعمیر یا حتی تعویض لپ تاپ پیدا کنید!

در ادامه با ما در دیجی رو همراه باشید تا 5 عادت نامناسب و اشتباه رایج در استفاده از لپ تاپ را با هم مرور کنیم.

1. گرمای بیش از حد اولین دشمن لپ تاپ است

گرمای بیش از حد لپ تاپ

پردازنده‌های امروزی در زمینه مصرف انرژی نسبت به قبل بسیار کارآمدتر شده‌اند و میانگین دمای رایانه‌های شخصی نیز به مرور زمان کاهش یافته است. با این حال، لپ تاپ‌ها هنوز هم گرمای زیادی تولید می‌کنند و چون بدنه کوچکی دارند، وقتی تحت فشار قرار می‌گیرند به سرعت داغ می‌شوند.

یک فن (یا منبع خنک کننده دیگر) می‌تواند این گرمای داخلی را دفع کند و این وظیفه شماست که دریچه فن را همواره تمیز و باز نگه دارید. اگر مانعی بر سر راه تهویه هوای لپ تاپ وجود داشته باشد، هوای گرم داخل لپ تاپ دیگر جایی برای رفتن نخواهد شد و تمام در اطراف قطعات حیاتی لپ تاپ شما گیر می‌کند. در نهایت، دمای دستگاه شما به حد خطرناکی رسیده و بیش از حد گرم می‌شود. برخی از لپ تاپ‌ها به این مسئله واکنش نشان داده و به طور خودکار خاموش می‌شوند. اما اغلب مدل‌ها از گرمای بیش از حد آسیب دیده و به مرور زمان به سمت از بین رفتن پیش می‌روند!

سطوح نرمی مانند مبل، فرش و پتو جاهایی هستند که می‌توانند مانع گردش هوا شده و لپ تاپ را خراب کنند. پس وقتی لپ تاپ خود را در جایی قرار می‌دهید، حتماً مطمئن شوید که مسیر دریچه تهویه هوا کاملاً باز بوده و کار خود را به خوبی انجام می‌دهد. حتی اگر انبوهی از کتاب‌ها را نیز در فاصله خیلی نزدیک به لپ تاپ خود قرار دهید، می‌تواند خروجی هوا را مسدود کرده و باعث باعث ایجاد مشکل شود.

البته، مسدود شدن مسیر خروجی هوا تنها علت افزایش دمای لپ تاپ نیست. با گذشت زمان، جمع شدن گرد و غبار در داخل دستگاه نیز می‌تواند عملکرد فن را تحت تأثیر قرار داده و راه‌های هوایی داخلی را مسدود کند. اگر سال‌ها است که از لپ تاپ خود استفاده می‌کنید،  ارزش آن را دارد که آن را تمیز کرده و این آلودگی‌های داخلی را پاک کنید.

همواره هوشیار باشید و به صدای فن لپ تاپ خود دقت کنید. اگر زمانی متوجه شدید که فن لپ تاپ در حین انجام یک کار سنگین پردازشی (مانند بازی کردن یا ویرایش ویدیو)، صدایی شبیه موتور جت می‌دهد، حتماً این صدا را به عنوان یک فریاد کمک خواهی در نظر بگیرید و برای رفع مشکل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ خود اقدامات لازم را انجام دهید.

2. مراقب دیسک درایو لپ تاپ خود باشید

دیسک درایو لپ تاپ

اکثر لپ تاپ‌های امروزی دارای درایو حالت جامد یا همان SSD و یا انواع دیگر حافظه‌های فلش هستند. از آنجایی که SSD‌ها قطعات متحرک داخلی ندارند، در برابر تکان‌های شدید و ضربه مقاوم‌تر هستند. با این حال، بسیاری از لپ تاپ‌های قدیمی‌تر و ارزان‌تر از هارد دیسک مکانیکی (HDD) استفاده می‌کنند که اگر بیش از حد تکان بخورند، می‌توانند آسیب فیزیکی ببینند.

این آسیب‌پذیری هارد دیسک‌های سنتی به دلیل استفاده وجود قطعات متحرک و مکانیکی در داخل آن‌ها است. هارد دیسک‌ها دارای یک هد برای خواندن و نوشتن اطلاعات هستند که به طور مداوم بر روی دیسک حرکت می‌کند. این قطعات اینرسی حرکتی خاص خود را دارند، بنابراین اگر لپ تاپ خود را در حالی که روشن است حرکت دهید، قطعات هارد سعی خواهند کرد در جهت اصلی خود حرکت کنند که این می‌تواند باعث ایجاد تماس بین اجزای داخلی هارد دیسک شده و به نوبه خود خرابی و هزینه‌های اضافی را در پی داشته باشد.

برای جلوگیری از آسیب دیدن هارد دیسک، باید همواره در جابجا کردن لپ تاپ با ملایمت رفتار کرده و در هنگامی که مشغول اجرای یک برنامه بوده و هارد دیسک در حال فعالیت است، آن را اصلاً حرکت ندهید. در کل، باید با لپ تاپ خود به آرامی برخورد کرده و از تکان دادن شدید و پرشتاب آن پرهیز کنید.

3. چگونه با جابجا کردن نادرست به لپ تاپ خود آسیب می‌رسانیم؟

جابجا کردن نادرست لپ تاپ

اگر به این فکر می‌کنید که چگونه می‌توان یک لپ تاپ خوب را به سرعت شکست و خراب کرد، کافیست تا سعی کنید لپ تاپ خود را با گرفتن صفحه نمایش آن بلند کنید! گرفتن لپ تاپ از گوشه‌های آن، به خصوص تنها با یک دست، هم ایده بسیار بدی است و می‌تواند باعث آسیب دیدن آن شود. حتی لپ تاپ‌های رده بالا نیز گاهی به واسطه همین جابجا کردن‌ها نادرست و غیراصولی خراب می‌شوند و کاربران خود را متعجب می‌کنند!

وقتی لپ تاپ بسته است، بهترین راه برای برداشتن آن، گرفتن جلو یا عقب دستگاه است. برای امنیت بیشتر پیشنهاد می‌شود حتماً از دو دست‌تان برای بلند کردن لپ تاپ استفاده کنید. وقتی هم که لپ تاپ باز است، حتماً باید آن را با هر دو دست (هر دست در یک طرف) بردارید.

هیچگاه لپ تاپ را با گرفتن نمایشگر آن بلند نکنید. اگر لپ تاپ شما مجهز به درایو نوری است، هیچ وقت با یک دست و از سمتی که درایو نوری قرار دارد بلند نکنید. چرا که معمولاً بدنه در این قسمت ضعیف‌تر است و احتمال خم شدن و یا شکستن بالا می‌رود. همچنین، تا جایی ممکن باید لپ تاپ را روی یک سطح صاف و سخت قرار دهید.

برخی از لپ تاپ‌ها تاحدودی مقاوم‌تر هستند و ممکن است که این کارهایی که گفتیم به سرعت تأثیر خود را نشان ندهند، اما برخی دیگر خیلی زود با مشکل مواجه می‌شوند. به ویژه، برداشتن لپ تاپ با گرفتن نمایشگر آن فشار زیادی به لولا وارد می‌کند و سریع‌تر باعث خرابی می‌شود. انجام این کار می‌تواند به لولاها یا قطعات اطراف آن آسیب برساند و باعث شکستن لولا یا حتی از کار افتادن صفحه نمایش شود.

4. درهم ریختگی سیم‌ها هم یک خطر بالقوه برای لپ تاپ است

کابل شارژ لپ تاپ

متأسفانه بسیاری از کاربران به سیم‌ها و کابل‌های رایانه و لپ تاپ اصلاً اهمیت نمی‌دهند و به عنوان مواد زائد و آشغال با آن‌ها رفتار می‌کنند! در هم پیچیدن کابل‌ها، چرخاندن آن‌ها را در زوایای عجیب و غریب و کارهایی از این دست کافی هستند تا دیر یا زود با مشکل یا خرابی کامپیوتر خود مواجه شوید.

ممکن است فکر کنید سیم‌های برق می‌توانند پیچ ​​و تاب و خم شدن‌های زیادی را تحمل کنند، اما در اغلب مواقع اینگونه نیست! مخصوصاً لپ تاپ‌ها که دستگاه‌هایی قابل حمل هستند، معمولاً از سیم‌هایی نازک و سبک استفاده می‌کنند تا به راحتی بتوان آن‌ها را جابه‌جا کرد. بنابراین، نباید انتظار دوام و مقاومت بالایی را از سیم‌های لپ تاپ داشته باشید.

یک عادت رایج بین کاربران لپ تاپ این است که معمولاً سیم‌ها را دور اشیاء مختلف می‌پیچند تا به گمان خود همه چیز را مرتب کنند! مثلاً سیم ماوس را دور خود آن می‌پیچاننند یا کابل شارژ لپ تاپ را دور تا دور آداپتور شارژ گره می‌زنند. نکته حائز اهمیت این است که با وجود پلاستیکی بودن این اشیاء، لبه‌های تیز آن‌ها می‌تواند به کابل آسیب رسانده و باعث قطعی شود. حتی اگر آسیب ظاهری هم وارد نشود، پیچ و تاب خوردن‌های متوالی سیم به مرور زمان می‌تواند باعث قطعی داخلی شده و آن را از کار بیندازد.

به جای اینکه سیم را دور یک شیء یا وسیله جانبی بپیچانید، می‌توانید آن را جمع کرده و با یک نوار پارچه‌ای یا پلاستیک نرم ببندید. برخی از شرکت‌های تولید کننده یک نوار چسب‌دار نیز بر روی کابل تعبیه می‌کنند که دقیقاً به همین منظور طراحی شده و می‌توان با آن سیم را جمع کرده و مرتب کرد. اگر کابل شارژ یا سایر سیم‌های لپ تاپ شما چنین چیزی ندارد، می‌توانید با هزینه‌ای بسیار ناچیز آن را تهیه کرده و یا همان‌طور که گفتیم از یک نوار پارچه‌ای استفاده کنید. مهم این است که با لطافت و نرمی با سیم‌ها رفتار کرده و از هرگونه پیچ و تاب دادن نامناسب پرهیز کنید.

همچنین باید مطمئن شوید که کابل‌ها هیچگاه تحت فشار قرار نگیرند. به عنوان مثال از آویزان کردن آداپتور برق در هوا خودداری کنید و برای شارژ کردن لپ تاپ نیز آن را در نزدیکی پریز برق قرار دهید تا کابل تحت فشار نبوده و به پورت شارژ نیز فشار وارد نکند. اینکه سیم کمی حالت شل داشته و جا برای حرکت کردن داشته باشد بسیار مهم است و از ضعیف شدن سیم و آسیب رسیدن به سوکت شارژ جلوگیری خواهد کرد.

مطمئن باشید صرف یک زمان کم برای سر و سامان دادن به سیم‌ها و کابل‌ها کاملاً ارزشش را دارد و باعث افزایش طول عمر لپ تاپ خواهد شد.

5. خطر حمل و نقل نادرست لپ تاپ را جدی بگیرید

کیف لپ تاپ

همان‌طور که گفتیم، لپ تاپ‌ها به تکان‌های شدید، ضربه و لرزش زیاد حساس هستند. بنابراین، علیرغم آنچه که ممکن است در فیلم‌ها دیده باشید، نمی‌توان از این وسیله در پشت یک موتور سیکلت، یا در حین فرار از دست گانگسترها استفاده کرد!

بسیاری از مردم یک کیف مخصوص لپ تاپ می‌خرند تا از ضربه‌های شدید جلوگیری کرده و در استفاده‌های روزمره بتوانند از آن استفاده کنند. این کار به عنوان اولین قدم بسیار هم عالی است، اما باید مطمئن شوید کیفی که تهیه می‌کنید واقعاً مؤثر بوده و از لپ تاپ محافظت می‌کند. کیف‌های لپ تاپ ارزان قیمت ممکن است دارای محفظه‌ای ویژه به اندازه لپ تاپ باشند، اما معمولاً این محفظه جنبه تزئینی داشته و خوب عمل نمی‌کند.

برخی دیگر از کیف‌ها دارای بالشتک‌هایی در کناره‌ها هستند، اما از سمت بالا یا پایین کاملاً غافل شده و محافظت خوبی به عمل نمی‌آورند. بنابراین، اگر حین زمین گذاشتن کیف دقت کافی نداشته باشید، ممکن است لپ تاپ آسیب ببیند.

یک روش مناسب این است که لپ تاپ خود را در داخل یک قاب محافظ گذاشته و سپس در کیف قرار دهید. این کار می‌تواند از لپ تاپ شما در برابر تکان‌ها محافظت کند و در عین حال مانع از خراشیده شدن قسمت بیرونی آن توسط اشیاء داخل کیف شود. فقط باید از کیفیت این قاب محافظ اطمینان داشته و به مدل‌های ارزان قیمت اعتماد نکنید، چرا که به احتمال زیاد آن‌قدر نازک هستند که نمی‌تواند محافظت واقعی را ارائه دهند.

آیا تا به حال لپ تاپی را از دست داده‌اید؟

به طور خلاصه، در استفاده از لپ تاپ بسیار مهم است که به جزئیات کوچک توجه داشته باشید. در غیر این صورت، لپ تاپ شما ممکن است در اثر آسیب وارده به لولاها، هارد دیسک، قسمت بیرونی یا سایر اجزاء به سرعت از بین برود. حتی کارهای به ظاهر جزئی، مانند ریختن خرده‌های غذا در زیر صفحه کلید، می‌تواند در طول زمان مشکلات جدی ایجاد کند.

حتماً شما هم داستان افرادی را شنیده‌اید که لپ تاپ خود را در استخر انداخته‌اند، نوشیدنی روی ریخته‌اند یا آن را از بالکن طبقه چهارم به پایین انداخته‌اند! چنین تراژدی‌هایی برای همه ممکن است اتفاق بیفتد، اما با ترک برخی عادت‌های نامناسب و دقت در نکاتی که به آن‌ها اشاره کردیم، می‌تواند از بسیاری از تصادفات دراماتیک جلوگیری کند. همچنین، فراموش نکنید که مراقبت از باتری لپ تاپ نیز در طول زمان بسیار مهم است.

مطالب پیشنهادی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها