آی پینز

7 نکته کاربردی و مهم برای غلبه بر چالش‌های زندگی

زندگی و موفقیت انسان‌ها منوط به تلاش مدوام و غلبه بر مشکلات و چالش‌های زندگی است. اگرچه هر روز موانع جدیدی در زندگی به وجود می‌آید، اما اگر می‌خواهید زندگی موفق و ایده‌آلی داشته باشید، همواره باید بر این چالش‌ها غلبه کرده و گرفتارشان نشوید.

داشتن انگیزه مداوم برای غلبه بر مشکلات زندگی حتی توسط موفق‌ترین افراد نیز به راحتی از دست می‌رود. اگر احساس تسلیم شدن می‌کنید و برای ادامه راه انگیزه کافی ندارید، در این مطلب با ما همراه باشید. امروز در دیجی رو 7 نکته را خواهید آموخت که انرژی لازم را برای ادامه راه و غلبه بر مشکلات در شما ایجاد می‌کنند.

1. دیدگاه خود را تغییر دهید

دیدگاه خود را تغییر دهید

هر موقعیت چالش برانگیز در زندگی ابتدا روی دیدگاه شما تاثیر می‌گذارد. به این مثال توجه کنید: صبح با پیامی از طرف رئیس‌تان بیدار می‌شوید که به شما گفته است باید آخر هفته را سر کار بروید. این در حالی است که شما برنامه‌ریزی کرده بودید که بعد از ماه‌ها با دوستانتان ملاقات کرده و به یک سفر تفریحی بروید. بسیاری از افراد در این شرایط فوراً عصبانی شده و احساس ناراحتی می‌کنند.

سپس در یخچال را باز می‌کنید و می‌بینید یخچال خالی است و هیچ چیزی برای صبحانه ندارید و لذا مجبور به خرید مواد غذایی هستید. هنگامی که برای پوشیدن لباس به اتاق می‌روید، می‌بینید که لباس کار شما کثیف است. اگرچه این ناراحتی‌ها و مشکلات جزئی هستند ولی ممکن است آخرین تیر برای لبریز شدن صبر و تغییر دیدگاهتان باشد.

ظاهراً کل روز شما در حال طی کردن مسیر نادرستی هستید. با این حال مسئله واقعی این نیست که شما نمی‌توانید با چالش‌های زندگی مواجه شوید بلکه این چالش‌ها باعث شدند دیدگاه و ذهنیتتان تغییر یابد. همچنین این ذهنیت منفی باعث ایجاد واکنش بیش از حد در شما شده است.

شما از لحظه خواندن پیام رئیس تا آخر روز، همه کارها را پیچیده و منفی کرده‌اید. از آن زمان همه چیز را به عنوان یک مشکل بزرگ‌تر در نظر گرفته‌اید و این چالش‌های جزئی توانسته‌اند دیدگاه شما را نسبت به زندگی‌تان تغییر داده و منفی کنند.

هرگز نگذارید که دیدگاه شما نسبت به همه جزئیات زندگی منفی شود. البته در نظر داشته باشید که نباید خود را مجبور به مثبت اندیشی کنید بلکه باید انرژی و ذهنیت منفی خود را روی چالش‌ها و مشکلات واقعی متمرکز کنید. ناراحتی و چالش‌های جزئی می‌تواند یک روز خوب را از شما بگیرند.

اگر اجازه دهید که چنین موارد کوچکی انرژی شما را بگیرند، قبل از اینکه بفهمید چگونه باید بر چالش‌ها غلبه کنید، انرژی خود را از دست خواهید داد!

2. از تجربه دیگران استفاده کنید

اگر با مشکلی مواجه شدید، باید بدانید که تنها فردی نیستید که این مشکلات را پشت سر گذاشته است. بسیاری از افراد شرایطی مشابه یا حتی بدتر از شما را تجربه کرده‌اند و با این چالش‌ها رو‌به‌رو شده و توانسته‌اند آن‌ها را از بین ببرند.

فقط کافی است حداقل یکی از این افراد را بشناسید و در مورد چگونگی پشت سر گذاشتن مشکلات و تجربیاتشان سوال بپرسید. این فرد ممکن است یک انسان مشهور، شخصی در همسایگی شما، عضوی از خانواده یا هرکس دیگری باشد. مهم این است، تجربه این افراد منبع انگیزه و راهنمایی برای برطرف کردن چالش زندگی‌تان گردد.

در هر صورت سعی کنید که قدم‌های وی را دنبال کنید و متناسب با شرایط خود، گزینه‌های دیگری را نیز امتحان نمایید. تا زمانی که نمونه‌ای برای دیدن دارید، اراده قوی برای ادامه در همان جهت خواهید داشت. یک مثال در زندگی واقعی بهترین انگیزه برای ادامه مبارزه با موانع زندگی است.

3. از کمک گرفتن خجالت نکشید

از کمک گرفتن خجالت نکشید

هر انسانی برای بقای خود در زندگی به دیگران نیاز دارد. حتی قوی‌ترین اقتصاد‌های جهان نیز به هم وابسته‌اند. پس این موضوع کاملا طبیعی است که از اشخاص دیگر درخواست حمایت عاطفی یا فیزیکی داشته و از آن‌ها کمک بخواهید.

اگر قادر نیستید خودتان به تنهایی از شرایط سخت خارج شوید، به دنبال پشتیبان یا کمک باشید. اشخاص دیگر حتماً می‌توانند ایده‌ها و دیدگاه‌های جدیدی که خودتان تاکنون به آن توجه نکرده بودید را به شما ارائه دهند.

داشتن کسی برای پشتیبانی در زمان‌های سخت، بسیار عالی است. بهترین گزینه زمانی است که این افراد تخصص لازم را برای حل مشکل داشته باشند. در هر حال حتی اگر این‌گونه نیز نباشند، حمایت عاطفی آنان باعث ادامه دادن و تقویت انگیزه شما می‌گردد.

4. به دنبال راه‌حل باشید

پیدا کردن راه حل

تقریباً برای هر مشکلی که در زندگی با آن روبه‌رو هستید، یک راه حل وجود دارد. مهم نیست که کوهی که پیش روی شما است، چقدر بزرگ است. مهم این است که شما می‌توانید با برداشتن قدم‌های کوچک در هر روز به قله آن دست پیدا کنید.

اگر به راه‌های غلبه بر چالش فکر می‌کنید، در حال حاضر در مسیر صحیحی قرار دارید. به تمام راه‌حل‌های ممکن و غیرممکن برای حل مشکلتان فکر کنید.

به عنوان مثال، اگر مشکل مالی دارید، برخی از راه‌حل‌ها مانند انتخاب یک شغل دیگر، داشتن چند شغل هم زمان، گرفتن وام، برنده شدن قرعه کشی و … را در لیست راه‌حل‌های خود قرار دهید. به راحتی می‌توانید بفهمید که راه‌کارهای زیادی برای رفع مشکل شما وجود دارد، این موضوع نیمی از نگرانی شما را از بین خواهد برد.

البته دقت داشته باشید که قدم بعدی‌تان باید تمرکز روی یک راه‌حل واقع‌بینانه باشد. سپس هنگامی که مسیرتان را پیدا کردید، به همان جهت قدم بردارید.

روی یک هدف متمرکز شوید، در این صورت با وجود همه موانع، انگیزه و امید خود را ازدست نخواهید داد.

5. تقسیم بندی و جداسازی کنید

آیا می‌دانید چه چیزی باعث سقوط افراد در زندگی‌شان می‌شود؟ این یک موضوع مهم است که چالش‌ها، همه زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند. زمانی که یک چالش در کارتان به وجود می‌آید و به مشکل بر می‌خورید این چالش، زندگی مشترکتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، شما را از معاشرت با دوستانتان باز می‌دارد، انگیزه‌تان را در همه قسمت‌های زندگی کاهش داده و در نتیجه به تمام جنبه‌های زندگی شما آسیب می‌زند. همه این‌ها به این دلیل است که این چالش در ذهن شماست و مغزتان نمی‌تواند به چیز دیگری به جز آن فکر کند.

این رفتار نه تنها برای شما بلکه برای اطرافیانتان نیز مضر است. چالش‌های زندگی خود را محدود کنید. اگر نتوانید افسار مشکلات را به دست بگیرید، نمی‌توانید به آن‌ها غلبه کنبد. برای حل یک مشکل، شما باید به زندگی عادی خود ادامه دهید و تغییری در سایر قسمت‌های زندگی ایجاد نکنید تا در نهایت قدرت خود را حفظ کرده و انگیزه‌تان را از دست ندهید.

یاد بگیرید که زندگی‌تان را به بخش‌های مختلف تقسیم و قسمت‌های خوب را از بد در ذهنتان جداسازی کنید. با یک ذهن سازمان یافته، می‌توانید به هر چالشی که برایتان پیش می‌آید غلبه کنید.

6. روی هدف بزرگ‌تر متمرکز شوید

روی هدف بزرگتر متمرکز شوید

ایده‌ها و راه حل‌های زیادی برای غلبه بر چالش‌ها وجود دارد اما همیشه به این جمله به طور ویژه نگاه کنید: “یک در بسته، درهای دیگر را باز می‌کند”

این جمله بدین معناست که شاید موانع زیادی در راه برای شما وجود داشته باشد ولی ممکن است همین موانع دقیقاً چیزی باشد که شما برای رسیدن به هدف نهایی خود نیاز دارید.

بزرگ‌ترین هدفتان را تصور کنید، اگر می‌دانید که مقصد نهایی ارزش آن را دارد که از مسیر باریک و پر پیچ و خم مشکلات رد شوید، حتما این کار را انجام دهید.

اگر بتوانید تمرکزتان را روی هدف بزرگ‌تر بگذارید، به مشکلات جزئی توجه نخواهید کرد. در عوض می‌توانید از چالش‌های کوچک، تجربه‌های زیادی کسب نمایید. با داشتن یک دیدگاه درست، متوجه خواهید شد که عبور از یک زمان و مسیر سخت برای شما مزایای زیادی به همراه خواهد داشت.

7. به دیگران کمک کنید

به دیگران کمک کنید

شما باید علیرغم درگیری با چالش‌های زندگی خود، به دیگران نیز کمک کنید و همیشه برای یاری رساندن آماده باشید. با این روش شما به چرخه کمک رسانی به دیگران و کسب موفقیت وارد می‌شوید و در عین حال تجربه‌های بیشتری از موقعیت‌ها می‌آموزید. علاوه بر این، ارائه کمک به دیگران به شما تضمین می‌کند که در شرایط سخت می‌توانید به آنها اعتماد کرده و از آنان کمک بخواهید.

در پایان توجه داشته باشید که برای غلبه بر چالش‌ها و مشکلات زندگی‌تان نیاز به یک روش متعادل دارید، بدون اینکه این چالش‌ها روی سایر قسمت‌های زندگی شما تاثیر بگذارد. این کار نه تنها یک تلاش جسمی مضاعف می‌خواهد بلکه نیاز به قدرت ذهنی زیادی هم دارد.

با 7 نکته‌ای که امروز یاد گرفتید می‌توانید خود را از نظر ذهنی، قدرتمند نگه دارید و انگیزه‌تان را برای ادامه مسیر حفظ کنید. در مجموع با رعایت این 7 نکته در مقابل سخت‌ترین چالش‌ها، مبارز نیرومندتری خواهید بود.

منبع lifehack
مطالب پیشنهادی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها