بلیط هواپیما

8 مورد از عجیب‌ترین و مرموزترین افسانه‌های دریایی تاریخ

دریا همیشه پر از رمز و راز بوده و داستان‌های تخیلی و واقعی زیادی در مورد آن شایع است. اما آنچه دریای پر رمز و راز را عجیب و جالب می‌کند، گمشده‌هایی هستند که زمانی در دریا مفقود شده‌اند و دیگر اثری از آن‌ها نیست. انسان‌ها و کشتی‌های ناپدید شده در دل دریا، وحشت را به جان بسیاری از افراد انداخته‌اند و کار به جایی رسیده که حتی عده‌ای برخی از مناطق دریایی را ممنوعه می‌دانند!

از بین مشهورترین افسانه‌های دریایی تاریخ که انسان‌های بسیاری آن‌ها را باور کرده‌اند و از سال‌ها قبل تاکنون آن‌ها را زبان به زبان برای یکدیگر تعریف کرده‌اند، 8 مورد را انتخاب کرده‌ایم که در ادامه معرفی می‌کنیم. با دیجی رو همراه باشید.

1. کشتی غرق شده قرن 19

کشتی غرق شده قرن 19

در سال 2019 محققان اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده امریکا (NOAA)، یک کشتی شکسته و غرق شده را در خلیج مکزیک کشف کردند. با بررسی‌های دقیق‌تر مشخص شد که این کشتی حدود 200 سال پیش با طولی حدود 124 فوت در این مکان غرق شده است. جنس این کشتی از چوب بوده که روکشی از مس آن را می‌پوشاند. محققان هنوز نمی‌دانند که این کشتی از کجا آمده و به چه دلیل در این مکان غرق شده و یا چه اتفاقی برای خدمه و مسافران آن افتاده است. تنها سرنخی که تاکنون کشف شده، عدد 2109 می‌باشد که بر روی سکان نوشته شده و همچنین تکه‌هایی از آهن و مس در اطراف کشتی پیدا شده است.

تکه‌های سوخته شده چوب در اطراف کشتی نشان می‌دهد که قبل از غرق شدن، آتش‌سوزی مهیبی در آن اتفاق افتاده است. پس از انتشار این کشف، فرانک کانتلاس عضو سازمان NOAA برای بررسی‌های مجدد و پرده برداشتن از رازهای این کشتی ابراز امیدواری کرده است.

2. اسرار دریای سیاه

اسرار دریای سیاه

دریای سیاه همواره گنجینه‌ای از رمز و رازهای غیرقابل باور و موجودات عجیب و غریب بوده است. در سال 2000 رابرت بالارد از کشف شواهدی خبر داد که نشان می‌داد، بسیاری از مردم بر اثر سیل عظیمی در دریای سیاه جان خود را از دست داده‌اند. این کشف مشابه داستانی در کتاب مقدس است که در مورد پیدایش طبیعت آمده و به همین دلیل بحث و جدال‌های زیادی را در آن برهه زمانی برانگیخت.

از دیگر عجایب دریای سیاه می‌توان به گرداب‌های آن اشاره کرد. در قرون وسطی، ترک‌ها و روس‌ها از وجود گرداب‌هایی در دریای سیاه خبر دادند که جزایر و کشتی‌ها را می‌بلعید و آن‌ها به طور ناگهانی ناپدید می‌شدند. گفته می‌شد که این گرداب‌ها بدون هیچ‌گونه علامتی ظاهر می‌شوند و همین مسئله باعث شده بود که صیادان از رفتن به این منطقه اجتناب کنند.

همچنین در دسامبر سال 1945، پنج بمب افکن اتحاد جماهیر شوروی که در حال پرواز بر فراز دریای سیاه بودند، ناپدید و دیگر هرگز دیده نشدند. در سال 1990 نیز یک هواپیمای یونانی در این دریا ناپدید گردید. این اتفاقات باعث ایجاد نظریه وجود ناهنجاری مغناطیسی در این منطقه شده است. گفته می‌شود که در سال 1991، یک سکوی نفتی روسیه از محل استقرارش جدا و به سمت دریای سیاه حرکت کرده و تقریبا 80 نفر از خدمه و کارمندان آن مفقود شدند.

3. کشتی نفتکش نیمز بنگزد (Namse Bangdzod)

کشتی نفتکش نیمز بنگزد ( Namse Bangdzod)

در تاریخ 27 دسامبر 2018، یک نفتکش همراه با 11 خدمه و کاپیتان از مرکز کالیمانتان به سمت بندری در جاکارتا روانه شدند. در حالی که تمام گزارشات عادی بود اما در 28 دسامبر تمام تماس‌ها با این نفتکش به طور ناگهانی قطع گردید. بعد از بررسی‌های زیاد آخرین تماس از این نفتکش در 3 ژانویه سال 2019 ردیابی شد.

آژانس ملی جستجو و نجات دریایی معتقد است که این تانکر توسط دزدان دریایی ربوده شده است. اما نیروی دریایی با این ادعا مخالفت نموده و اظهار کرده که محل عبور کشتی کاملا ایمن و تقاضای باج‌گیری از طرف دزدان دریایی نیز وجود نداشته است.

اولان ساوت گورینگ (کارشناس دریانوردی) می‌گوید: تصادف این نفتکش با صخره امری بعید بوده زیرا هیچ سیگنالی در این زمینه ارسال نشده است. با وجود اینکه نیروی دریایی و پلیس در این منطقه جستجوهای زیادی انجام دادند ولی تا به امروز اثری از این نفتکش پیدا نشده است.

4. جزیره مرگ

جزیره مرگ

کوه تائو جزیره‌ای است که در غرب خلیج تایلند واقع شده و به جزیره لاک‌پشت‌ها معروف است زیرا صخره‌های مرجانی آن، زیستگاه طبیعی موجودات دریایی زیبایی از جمله لاک‌پشت‌ها می‌باشد. این مکان مقصد توریست‌ها و بازدیدکنندگان زیادی است و گزینه‌های گردشگری جذاب و متنوعی برای آنها پیش‌بینی شده است.

البته این جزیره در کنار طبیعت شگفت انگیزش، شاهد حوادث ناگوار زیادی هم بوده است. پس از پیداشدن اجساد معلق در آب و اتفاق افتادن مرگ‌های زنجیره‌ای در این مکان، به جزیره مرگ معروف گردید. در سال 2012 جسد بن هارینگتون در جزیره پیدا شد که پلیس محلی مرگ وی را اتفاقی و در اثر برخورد دوچرخه با تیر برق گزارش کرد. با این وجود مادر وی معتقد است که پسرش توسط جنایت‌کاران به قتل رسیده زیرا کیف پول و ساعتش را نیز ربوده بودند.

در سپتامبر سال 2014، دو کوله پشتی همراه با اجساد هانا وریجید و دیوید میلر در همان محل قتل بن هارینگتون پیدا شدند. پس از بازرسی‌های پلیس مشخص گردید که هانا قبل از قتل مورد تجاوز قرار گرفته است. پلیس محلی بعد از مدتی دو مهاجر را به عنوان مجرم شناسایی و حکم اعدامشان را نیز صادر کرد. دو هفته بعد جسد لوک میلر، جوان 24 ساله، در کنار استخر کشف گردید. همچنین والنتینا نووژینوا از اقامتگاه کوه تائو ناپدید و دیگر هرگز دیده نشد. شش هفته بعد هم یک توریست بلژیکی به نام الیز دالماگن و در سال 2015 نیز افراد دیگری نیز به قتل رسیدند. تمام این مرگ‌و‌میرها و قتل‌های سریالی باعث به وجود آمدن شایعاتی در مورد وجود قاتلان سریالی و مافیا در این جزیره شده است.

5. کشتی نفرین شده

کشتی نفرین شده

واسپ در سال 1880 به همراه خواهرش سفرهای دریایی زیادی داشتند و به تجارت می‌پرداختند. در 21 سپتامبر سال 1884، واسپ برای استخدام کارمندان و کارهای اداری با کشتی به شهر مویلا رفت. مسیر کشتی، یک مسیر پر رفت و آمد و امن برای سفر بود. با این حال کشتی واسپ در ساعت 3 صبح به صخره‌ای اصابت کرد و ظرف 30 دقیقه کشتی کاملا غرق شد. 50 مسافر کشتی و خدمه جان خود را در این سانحه از دست دادند و تنها 6 نفر جان سالم به در بردند.

یکی از بازماندگان اظهار می‌کند که واسپ در نزدیکی جزیره توری، مسیر دیگری را برای رسیدن به جزیره انتخاب می‌کند. این در حالی است که همه افسران ارشد در حال استراحت بودند و خدمه کم تجربه را جایگزین خود کرده بودند. با این حال از نظر همگان این سانحه بسیار عجیب بوده زیرا کشتی دقیقا به صخره‌های زیر فانوس دریایی برخورد کرده است.

برخی ادعا می‌کنند که نور فانوس دریایی به طور عمدی در آن زمان خاموش و درحالی که دریا آرام و هوا خوب بوده، این اتفاق پیش آمده است. هر چند که در تحقیقات هیچ سرنخی در مورد شایعات پیدا نشد و علت این رخداد تاکنون معلوم نگشته است.

6. غواص مرموز

غواص مرموز

غواصان در هنگام کاوش در اقیانوس‌ها، پدیده‌های ماوراء طبیعی زیادی را دیده‌اند. آن‌ها زمانی که در اعماق اقیانوس در حال کاوش و بررسی بودند، صدایی بلند از یک کشتی یا قایق شناور در روی آب را می‌شنوند. بعد از بازگشت به سطح آب، هیچ قایقی در نزدیکی آن‌ها مشاهده نشد. هم‌چنین صدای بلندی از موتور کشتی ژاپنی هوکی مارو می‌شنوند در حالی که این کشتی در سال 1944 غرق شده و در اعماق اقیانوس فرو رفته بود.

در سال 2007، گروهی از غواصان درحال کاوش در اقیانوس گرنادا بودند. پس از بازگشت اعضای گروه به کشتی، یکی از اعضای گروه در مورد غواص سفیدپوشی که همراه گروه در زیر آب در حال کاوش بوده سوال می‌کند. هیچ یک از اعضای گروه این فرد را ندیده بودند. با این وجود سرپرست غواصان برای اطمینان سرشماری مجددی را انجام می‌دهد و اعضای گروه را برای بررسی به زیر آب می‌فرستد. ولی هیچ اثری از غواص سفید پوش پیدا نکرده و حتی هیچ کشتی یا قایقی را نیز در اطرافشان مشاهده نمی‌کنند.

در سال2012 نیز گروهی از غواصان در سانتا روزا ( کالیفرنیا) در حالی که غواصی می‌کردند، یک غواص ناشناخته با مخزن صورتی را دیدند. آن‌ها برای بررسی دقیقتر به او نزدیک شدند ولی ناگهان وی ناپدید می‌شود. غواصان بلافاصله به پلیس اطلاع می‌دهند ولی پلیس به آن‌ها می‌گوید که این مورد قبلا هم توسط سایر غواصان مشاهده شده است.

7. افسانه آتسورا – بون

افسانه

در 22 فوریه سال 1803 در ساحل ژاپن، قایقی عجیب مشاهده شد. این قایق گنبدی شکل همراه با نوارهای فلزی در آن زمان غیرعادی به نظر می‌رسید. مسافر این قایق، زنی تنها با موهای قرمز بود که جعبه‌ای را با دستانش نگه داشته بود. زن با ماهی‌گیران ارتباط برقرار نکرده و زبان آن‌ها را متوجه نمی‌شد. در آن زمان شایعه گردید که این زن شاهزاده خانمی است که سر معشوقه خود را در جعبه گذاشته و راهی یک سفر طولانی شده است!

برخی معتقدند که این زن یک جاسوس روسی است که برای ارسال اطلاعات به ژاپن آمده بود.

با این حال کسی تاکنون توضیح یا نظریه‌ای در مورد آمدن این زن و جعبه درون دستش پیدا نکرده و همچنان این موضوع مانند افسانه بین مردم بازگو می‌شود.

8. هیولای دریایی

هیولای دریایی

هیولا و موجوات دریایی بیشتر در افسانه‌ها و داستان‌های قدیمی وجود دارند و انسان‌ها چندان به وجود آن‌ها باور ندارند. یکی از معروف‌ترین داستان‌های هیولای دریایی، داستان جی اچ هایت و همراهش است که در سال 1889 به ماداگاسکار سفر کرد. پس از مدتی تعدادی از روستاییان به هایت گفتند که یک هیولای سبز و بزرگ به 4 نفر از صیادان حمله کرده و یک نفر از آن‌ها را بلعیده است! این هیولا تا ساحل صیادان نجات یافته را تعقیب کرده و ناپدید شده است.

هایت به اتفاق همراهانش بلافاصله شروع به جستجو برای یافتن هیولای سبز کرد و پس از دیدن آن در دریا اقدام به تیراندازی نمود. ولی حمله آن‌ها هیچ اثری نداشت و هیولا از دستشان فرار کرد.

در گزارشی دیگر در سال 1965 داستانی در مورد یک موجود عجیب دریایی چاپ شد. در این گزارش نوشته شده، یک پسر 16 ساله به نام مک کلاری همراه با 4 نفر از دوستانش در سال 1962 به ساحل خلیج مکزیک رفته بودند. مک درحالی که هراسان و تنها به خانه بازگشته بود به پلیس محلی گفت که یک هیولای سبز رنگ با 12 پا به آن‌ها حمله کرده و دوستانش را بلعیده است! ولی داستان مک و دوستانش هیچ‌گاه رسانه‌ای نشد و در روزنامه‌ها ثبت نگردید و آنچه که در آن روز اتفاق افتاد مانند یک راز باقی مانده است.

منبع http://listverse.com
guest
7 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مبیناکرمی
مبیناکرمی
2 سال قبل

وایی چقدر ترس ناک

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
1 سال قبل

داستان هاش خیلی جالب بود امل ترسناک من خودم 12 سالمه و پیش نهاد می کنم بالای 13 سال این متن رو بخونن چون کمی ممکن هست برای افراد زیر این سن وحشت کنند ( خودم تجربه ی خوندن این متن ها و ترسشو تو 10 سالگی داشتم) . ولی در کل عالی بود.(:

R.Q
R.Q
1 سال قبل

داستان هاش خیلی جالب بود امل ترسناک من خودم 12 سالمه و پیش نهاد می کنم بالای 13 سال این متن رو بخونن چون کمی ممکن هست برای افراد زیر این سن وحشت کنند ( خودم تجربه ی خوندن این متن ها و ترسشو تو 10 سالگی داشتم) . ولی در کل عالی بود.(:

شاهرخ
شاهرخ
1 سال قبل

فقط یه چیز ! اینکه قواصان صدای کشتی ژاپنی را شنیده اند درست ! اما از کجا فهمیده اند ک این صدا به کدام کشتی تعلق دارد؟

دانیال
دانیال
پاسخ به  شاهرخ
3 ماه قبل

کاملا موافقم

هیلا
هیلا
7 ماه قبل

هیولا

دانیال
دانیال
پاسخ به  هیلا
3 ماه قبل

سلام من ۱۰ سالمه و اسلا ترسناک نبود
بد نبود می شه تو وقت بیکاری وقت گذروند ، ولی در کل خوب بود