9 دلیل ارزشمند که چرا بازی با کامپیوتر بهتر از کنسول است؟

بازی کردن در کامپیوتر شخصی از هر وقت دیگری کم‌هزینه‌تر است، و برای خیلی‌ها به دلایل مختلفی ارزش بیشتری دارد. خبر انتشار «پلی‌استیشن 4 پرو» نیز این نکته را تایید می‌کند. بگذارید به دلایل این اتفاق بپردازیم.

اولین دلیل: قیمت

اول از همه بگذارید در مورد نکات واضح صحبت کنیم: قیمت خام اولیه. این همان‌جایی است که در گذشته کامپیوترهای شخصی در مقایسه با کنسول‌ها در آن عقب بودند. «باید هزاران دلار روی کامپیوتر شخصی خود سرمایه‌گذاری می‌کردید در حالی که می‌توانستید با 300 یا 400 دلار یک کنسول بخرید.»

بازی کردن در کامپیوتر شخصی هنوز نیز گران است. حداقل، هزینه‌ی اولیه‌ی بالایی دارد. از این نظر با گذشته تفاوتی ایجاد نشده است. اگر بتوانید با 400 دلار یک کامپیوتر شخصی برای خود دست و پا کنید یا جادوگر هستید یا استعداد بالایی در خرید قطعات با تخفیف بالا دارید که باید به خاطر آن مورد تشویق قرار بگیرید.

اما در حال حاضر سرهم‌بندی کردن یک کامپیوتر شخصی آن‌قدرها هم گران‌تر از کنسول تمام نمی‌شود. به فروم‌های سرهم‌بندی کامپیوتر شخصی بروید و خواهید دید که سیستم‌های زیادی در محدوده‌ی قیمت 550 دلار وجود دارند و همچنین کامپیوترهای شخصی رده‌بالایی نیز در محدوده‌ی قیمت 900 دلار سرهم‌بندی شده‌اند.

بازی کردن در کامپیوتر شخصی نسبت به کنسولقیمت‌ها بسیار پایین آمده‌اند، مخصوصاً قیمت کارت گرافیک. کارت گرافیک‌های AMD Polaris برای کسانی که می‌خواهند روی سیستمی ارزان به بازی کردن بپردازند انتخاب بسیار خوبی هستند. یک کارت گرافیک Radeon RX 480 فقط 200 دلار تمام خواهد شد که قیمتی خارق‌العاده است. با این کارت گرافیک می‌توانید تنظیمات گرافیک را به بالاترین سطح ممکن، رزولوشن 1080، ببرید و با این حال در بیشتر بازی‌های مدرن 60 فریم بر ثانیه سرعت داشته باشید. و همه‌ی این‌ها فقط با 200 دلار.

گذشته از این که پیدا کردن RX 480 در این قیمت پیشنهادی ممکن است کمی کار سختی باشد اما نکته‌ی این بحث این است که کمپانی‌ها می‌خواهند بازی روی کامپیوترهای شخصی را در دسترس‌تر کنند. می‌خواهند که افراد مشتاق کارت گرافیک بخرند. این رقابت، سرهم‌بندی کردن کامپیوتر شخصی را از هر زمان دیگری ارزان‌تر کرده است.

و این نکته نیز قابل توجه است که کارت گرافیک 200 دلاری نام برده شده از هر قطعه‌ای که درون پلی‌استیشن 4 پروی جدید است بهتر عمل می‌کند. به این مقایسه‌ی قدرت این پردازنده‌ها نگاهی بیندازید:

AMD graphics TFLOPS

PS4: 1.84

RX 460: 2.2

PS4 Pro: 4.2

RX 470: 4.9

RX 480: 5.8

Xbox Scorpio (unknown AMD GPU, Vega?): 6

 

شاید این مقایسه به دلیل استفاده‌ی بهتر کامپیوترهای شخصی از دیگر قطعات‌شان کمی گمراه‌کننده باشد اما برای یک بررسی خام کافی است. با 200 دلار می‌توانید کارت گرافیکی داشته باشید که (حداقل روی کاغذ) بهتر از قطعات درون PS4 عمل می‌کند. بقیه‌ی قطعات‌تان را نیز تهیه کنید و سیستم‌تان را ببندید، مخصوصاً اگر مثل خیلی‌ها یک کیبورد، ماوس و مانیتور اضافی دارید.

شاید باورتان نشود اما اگر می‌خواهید در کامپیوتر شخصی‌تان از سطح توانایی‌های PS4 و Xbox One فراتر نروید می‌توانید حتی به دنبال کارت گرافیک ارزان‌تری بروید. یک کارت گرافیک 110 دلاری مثل GeForce GTX 950 یا Radeon RX 460 در ترکیب با FX-6350 از AMD می‌تواند چنین قدرتی را در اختیار شما قرار دهد.

اما صبر کنید، کل ماجرا همین نیست

«خب، تا اینجا واضح بود: بازی در کامپیوترهای شخصی از هر وقت دیگری ارزان‌تر است. اما هنوز در مقایسه با کنسول‌ها گران تمام می‌شود. نمی‌فهمم که چطور می‌گویید برای بیشتر بازی‌خورها چنین کاری می‌تواند ارزش بیشتری داشته باشد.» عجول نباشید به این سوالات نیز می‌رسیم.

2- امکان آپگرید بهتر

یکی از انگیزه‌های نوشتن این مقاله همین است.

خیلی از کاربران در ماه نوامبر مضطرب خواهند بود. چند سال پیش یک دستگاه پلی‌استیشن 4 خریده بودند، که در زمان خود قوی‌ترین کنسول موجود بود. و انتظار داشتند که برایشان سال‌ها دوام داشته باشد. سال‌ها…!

بازی کردن در کامپیوتر شخصی نسبت به کنسولمی‌توانیم ساعت‌ها در مورد این انتظارات کاربران صحبت کنیم. این که چرا حاضرند هر دو سال 600 دلار برای یک گوشی جدید بپردازند اما انتظار دارند که یک کنسول 400 دلاری سال‌ها برایشان کار کند. اما نمی‌خواهیم در مورد چنین موضوعی صحبت کنیم.

این بار تفاوت در این است که کنسول‌ها، استراتژی آپگرید کامپیوترهای شخصی را در پیش گرفته‌اند. حالا می‌توانیم از کنسول‌ها انتظار داشته باشیم که پلتفرم‌های سخت‌افزاری قابل آپگریدی باشند که هر 3 یا 4 سال آپگرید جدید برایشان منتشر شود. و فقط سونی نیست که در حال انجام چنین کاری است بلکه مایکروسافت نیز در حال اجرای پروژه‌ی مخصوص خود در این زمینه است.

با این حال کنسول‌ها هنگام آپگرید خوب عمل نمی‌کنند. در واقع نمی‌توانید آن‌ها را آپگرید کنید. نمی‌توانید یک پلی‌استیشن 4 را باز کنید، یک کارت گرافیکی جدید درون آن بگذارید و روشنش کنید. باید پلی‌استیشن خود را دور بیندازید و یک جدیدش را بخرید.

بازی کردن در کامپیوتر شخصی نسبت به کنسولکامپیوتر شخصی گران‌تر است اما مسیر آپگرید دستگاه‌تان در آینده آسان‌تر است. اگر یکی از طرفداران صرفه‌جو در بازی‌های کامپیوتری هستید احتمالاً بتوانید تا 6 سال با پردازنده‌ی خود کار کنید، و کارت گرافیک‌تان نیز 4 تا 5 سال برایتان کار خواهد کرد. کیس؟ رم؟ منبع تغذیه؟ فن؟ هارد درایو؟ همه‌ی این‌ها قطعاتی ارزان هستند که می‌توانید مابین آپگرید‌های اصلی و هر وقت واقعاً به آن‌ها نیاز دارید تعویض‌شان کنید.

مخصوصاً اگر هدف‌تان فقط کمی قوی‌تر ماندن از کنسول‌ها است، می‌توانید به سادگی با یک سیستم اقتصادی برای مدت‌های زیادی به بازی کردن بپردازید. اگر تمام هزینه‌های آپگرید کامپیوتر شخصی‌تان طی سالیان را حساب کنید احتمالاً به میزانی کمتر از هزینه‌ی خرید یک کنسول جدید طی مدت هر 4 سال خواهید رسید.

با این حال دوباره می‌گوییم که مطمئن نیستیم که نسخه‌ای دیگر از PS4 یا Xbox One را در سال‌های آینده خواهیم دید یا نه. شاید این اتفاق فقط برای یک بار بوده است. با این حال شک بر انگیز است. به نظر می‌رسد که این روش جدید آپگرید برای کنسول‌ها، برنامه‌ی جدید کمپانی‌ها باشد.

3- پایان انتشار بازی‌های انحصاری کنسول

همین امشب می‌توانم استیم را باز کرده و Street Fighter V را بازی کنیم. همچنین می‌توانیم بازی‌های Dead Rising 3, Rise of the Tomb Raider, Axiom Verge, Talos Principle, Killing Floor 2, Darkest Dungeon, No Man’s Sky, Downwell, SOMA, Everybody’s Gone to the Rapture, Transistor, Grow Home, Hotline Miami 2, N++, Volume و خیلی بازی‌های دیگر را نیز به سادگی اجرا کنیم.

تمام این بازی‌ها به صورت انحصاری برای Xbox One یا PS4 انتشار یافته‌اند. یا شاید بهتر باشد بگوییم که این بازی‌ها به عنوان بازی‌های انحصاری کنسول «تبلیغ» شده‌ بودند، چون برای کامپیوترهای شخصی نیز ارائه شده‌اند. هر دو شرکت مایکروسافت و سونی بازار کامپیوترهای شخصی را به عنوان منطقه‌ای بی‌طرف می‌شناسند.

سونی کمی محتاط‌تر است و بازی‌های اکشن اول شخص تولید خود را برای خود نگاه می‌دارد. هنوز نمی‌توانید Uncharted 4 را روی کامپیوتر شخصی خود بازی کنید. اما به نظر نشانه‌هایی وجود دارد که چنین رویکردی در حال تغییر است. یکی از این نشانه‌ها از طرف سونی انتشار PlayStation Now، سرویس استریمینگ جدید بازی، برای کامپیوترهای شخصی است.

مایکروسافت کمی جلوتر رفته است و فروش عمده و خوب Xbox و Windows 10 باعث شده است تا این کمپانی برنامه‌ی Xbox Play Anywhere را به وجود آورد. تقریباً تمام بازی‌های انحصاری Xbox در حال انتشار برای کامپیوترهای شخصی هستند. بازی‌هایی از جمله Gears of War 4, ReCore, Quantum Break, Forza Horizon 3 و خیلی‌های دیگر شامل این دسته می‌شوند. تنها سری بازی که هنوز خبری از انتشار آن برای کامپیوترهای شخصی نیست سری بازی‌های Halo است.

نکته این است که خرید کنسول در حال حاضر به ندرت باعث از دست دادن بازی خاصی می‌شود. البته که قادر نخواهید بود دسته‌ای از بازی‌های تولید شده توسط خود سونی را بازی کنید، اما در دیگر موارد برنده خواهید بود چون معمولاً نسخه‌ی کامپیوترهای شخصی برای بازی‌های کنسول، بهتر از نسخه‌های کنسولی آن‌ها هستند.

4- بازی‌های انحصاری کامپیوترهای شخصی

شاید شما هم دوستی داشته باشید که بگوید «اما کامپیوترهای شخصی هیچ بازی انحصاری‌ای ندارند.» همه‌ی ما در زندگی‌مان با چنین افرادی برخورد می‌کنیم. چه در واقعیت و چه در فضای مجازی.

چنین بحثی، بحث عجیبی است، و به دلیل دیدی اشتباه نسبت به کامپیوتر شخصی به عنوان یک پلتفرم است. شاید چنین جمله‌ای، نسخه‌ای کوتاه از جمله‌ای اصلی با چنین مضمونی باشد «اما کامپیوترهای شخصی هیچ بازی انحصاری‌ای ندارند که من مایل به بازی کردنشان باشم.» اما مسلماً این روزها بازی‌های به مراتب بیشتری به صورت انحصاری برای کامپیوترهای شخصی وجود دارد تا کنسول‌های بازی.

بازی کردن در کامپیوتر شخصی نسبت به کنسولبرای مثال می‌توان از کل بازی‌های ژانر استراتژی نام برد. با صرف نظر کردن از استثناهایی همچون Halo Wars و دسته‌ای دیگر از بازی‌های استراتژیک کمتر موفق، هر دو ژانر استراتژی نوبتی و استراتژی بی‌درنگ اکثراً روی کامپیوترهای شخصی وجود دارند، و تعدادشان نیز کم نیست.

اما این فقط بازی‌های استراتژی و کم هیجان نیستند که به صورت انحصاری برای کامپیوترهای شخصی عرضه می‌شوند. هر سال صدها بازی برای کامپیوترهای شخصی روانه‌ی بازار می‌شوند، بازی‌هایی که در کامپیوترهای شخصی سر و صدای زیادی می‌کنند اما هیچ وقت راه خود را به کنسول‌ها نمی‌یابند. چنین بازی‌های از ژانرهایی همچون تیراندازی (Unreal Tournament, Quake Champions) تا نقش‌آفرینی (Tyranny, Mount & Blade II) و ژانرهای دیگر (Duskers, Factorio) را در بر می‌گیرند.

5- سازگاری عقب‌گرد

بله، و وقتی که روی کامپیوتر شخصی خود به یک بازی دست پیدا کنید دیگر برای همیشه صاحب آن هستید. (مگر اینکه شما نیز از آن افراد پارانوئیدی باشید که فکر می‌کنند بالاخره روزی استیم دلیلی پیدا می‌کند و بازی محبوب شما را از سرورهایش پاک می‌کند. که حتی در این مورد نیز می‌توانید از GOG استفاده کنید.)

در حال حاضر عمر حضور بازی‌های کامپیوترهای شخصی به چیزی حدود 40 سال می‌رسد. با تشکر از شور و ذوق جامعه‌ی گیمرهای کامپیوترهای شخصی بیشتر بازی‌های این چهل سال به راحتی می‌توانند در اختیار شما قرار گیرند. بازی‌های ماجراجویی متنی می‌خواهید؟ می‌توانید از Interactive Fiction Database استفاده کنید. بازی DOS می‌خواهید؟ از DOSBox استفاده کنید. بازی‌های کمی پیچیده‌تری را می‌خواهید که بیست سال پیش بازی می‌شده‌اند؟ می‌توانید از GOG استفاده کنید، همچنین اگر بازی‌ای که به دنبال آن هستید محبوب باشد احتمالاً mod های زیادی برای بهبود تجربه‌تان در بازی پیدا خواهید کرد.

بازی کردن در کامپیوتر شخصی نسبت به کنسولو حتی نمی‌خواهیم از شبیه‌سازهای نیمه‌قانونی کنسول‌ها در این مقاله صحبتی به میان بیاوریم.

با خرید یک کامپیوتر شخصی تمام این تاریخ بازی‌های کامپیوتری در اختیارتان خواهد بود. چند وقت پیش استیم تعدادی از بازی‌های کلاسیک Sierra را به لیست خود اضافه کرد، بازی‌هایی از Gabriel Knight گرفته تا Phantasmagoria و Caesar III.

بهترین بازی‌های دهه‌ی 90 هنوز برای گیمرهای کامپیوترهای شخصی قابل دسترس‌اند.

البته که نصب این بازی‌ها ممکن است نیاز به توجه و دقت زیادی داشته باشد تا درست کار کنند. نصب کردن mod ها می‌تواند خسته‌کننده، و حتی در شرایطی که از هیچ چیز سر در نمی‌آورید عذاب‌آور باشند. اما اگر بازی‌ای را دوست دارید ارزشش را دارد. برای مثال خیلی از طرفداران Planescape حاضرند هر زحمتی را به جان بخرند تا بتوانند این بازی را روی سیستم خود داشته باشند. و البته که کمی سختی کشیدن روی یک کامپیوتر امروزی خیلی بهتر از راه‌اندازی دوباره‌ی کامپیوتری قدیمی متعلق به سال 1999 است و به مراتب بهتر از منتظر یک ناشر ماندن برای بودجه دادن به بازسازی یک بازی قدیمی است. دارندگان PS4 می‌توانند فقط در صورتی که 20 دلار در ماه برای سرویس PlayStation Now پرداخت کنند به بازی‌های PS3 دسترسی داشته باشند.

6- فروش و بازی‌های رایگان

«قبول است، اما من بازی‌های کلاسیک را دوست ندارم و/یا همه‌شان را قبلاً بازی کرده‌ام.» اگر چنین چیزی بگویید خبر خوبی است. بازی کردن بازی‌های جدید حتی برایتان اقتصادی‌تر تمام خواهد شد. قیمت‌ها به سرعت بیشتری سقوط می‌کنند، پایین می‌روند و همانجا می‌مانند.

برای خرید بازی‌های اقتصادی ممکن است در اولین لحظه، فروش‌های فوق‌العاده‌ی استیم به ذهن برسد اما این تنها پیشنهاد ویژه‌ی موجود نیست.

سایت‌ها و شرکت‌هایی همچون GOG.com, Amazon, Green Man Gaming, Gamersgate, Humble، همه‌ی این‌ها به کرات فروش‌های فوق‌العاده‌ای را برگزار می‌کنند. می‌توانید به راحتی کتابخانه‌ای از بازی‌های اقتصادی را برای خود جمع‌آوری کنید، که می‌توانید به عنوان بازگشت پول سرمایه‌گذاریتان روی سخت‌افزار کامپیوتر شخصی روی این پول حساب کنید.

بازی کردن در کامپیوتر شخصی نسبت به کنسولدیدن تخفیف‌های 10 تا 20 درصدی برای پیش‌خرید بازی‌ها در استیم، اتفاق غیر معمولی نیست. و اگر شش ماه به انتشار بازی مانده باشد خیلی از بازی‌ها با قیمتی حدود 15 الی 20 دلار به فروش می‌روند. یا حتی ارزان‌تر. اگر صبور باشید بازی‌های مستقل خوب زیادی در قیمت‌هایی زیر 10 یا حتی 5 دلار به فروش می‌رسند. در مقایسه با کنسول‌ها؟ خیلی از بازی‌های AAA حتی در زمان فروش ویژه برای سال‌ها با حداقل قیمت 30 دلار باقی می‌مانند.

و بعد از این وارد بحث جذاب بازی‌های رایگان می‌شویم. گرچه شاید این کلمه تصویر مناسبی در ذهن خیلی از کاربران نداشته باشد، اما بعضی از بزرگ‌ترین و دوست‌داشته‌شده‌ترین بازی‌های جهان از این دسته‌اند. شاید اسم بازی‌هایی همچون Dota 2, League of Legends, Team Fortress 2, Path of Exile, Evolve را شنیده باشید. می‌توانید صدها و هزاران ساعت از زمان بازی خود را صرف بازی‌های رایگان کنید و هرگز یک سنت دیگر برای خرید بازی‌ها پرداخت نکنید.

7- تنظیمات

به دلیل حرکات بازی دچار حالت تهوع یا سردرد شده‌اید؟ بازی کردن در کامپیوتر شخصی به شما این امکان را می‌دهد که محدوده‌ی دید خود (FOV) را در بازی تغییر دهید تا به چنین مشکلی دچار نشوید. بعضی از کاربران برای دچار نشدن به چنین حالتی این محدوده را روی 100 درجه تنظیم می‌کنند. کنسول‌ها به این دلیل که روی نمایشگرهایی با فاصله‌ی بیشتر نسبت به شخص بازی می‌شوند محدوده‌ی دیدی حدود 60 درجه دارند. این اتفاق به خودی خود، مشکلی به حساب نمی‌آید اما قسمت بد قضیه این است که خیلی از بازی‌های کنسول هیچ قابلیتی برای تنظیم محدوده‌ی دید ندارند، به این معنی که اگر با محدوده‌ی دید ارائه شده در بازی مشکل دارید نمی‌توانید آن را عوض کنید. (همچنین غیرفعال کردن قابلیت‌هایی مانند motion blur در کامپیوتر شخصی و کنسول نیز مشابه همین حالت است.)

بازی‌ای را امتحان کرده‌اید و از آن متنفر بوده‌اید؟ Steam, Origin, GOG.com و خیلی‌های دیگر در حال حاضر با رعایت کردن شرایط خاصی از جانب شما این امکان را به شما می‌دهند که بازی خود را پس دهید و پول‌تان را دریافت کنید. نه تنها این قابلیت باعث می‌شود که برای یک بازی بد پول خود را دور نیندازید، بلکه می‌توانید ابتدا بازی را تست کنید و ببینید که با سیستم شما درست اجرا می‌شود یا نه، و به این ترتیب خیلی از محاسباتی که گیمرهای کامپیوترهای شخصی درگیر آن هستند را فراموش کنید.

و نگذارید در مورد پرداخت پول در ازای فعال شدن قابلیت بازی کردن آنلاین با دیگران صحبت کنیم. فقط به همین جمله کفایت می‌کنیم که چنین چیزی در بازی‌های کامپیوترهای شخصی نداریم.

8– انعطاف‌پذیری کنترل

می‌توانیم ساعت‌ها در مورد ماوس و کیبورد صبحت کنیم اما چنین کاری نمی‌کنیم. فقط همین را می‌گوییم که این دو ابزار، دقیق‌تر، آسان‌تر (برای گیمرهای تازه‌کار)، و تعاملی‌تر از کنترلرهای کنسول هستند.

بازی کردن در کامپیوتر شخصی نسبت به کنسولاما در حال حاضر که بازی‌های زیادی از کنسول برای کامپیوترهای شخصی نیز منتشر شده‌اند طبیعی است که بخواهید بعضی از آن‌ها را با کنترلر اصلی‌شان بازی کنید. بازی‌های Dark Souls و Assassin’s Creed دو نمونه از بازی‌هایی هستند که در چنین مواقعی به ذهن می‌آیند. این دو بازی و بازی‌های دیگری مانند آن‌ها کنترل خیلی بهتری با دسته‌ی بازی دارند. و خوشبختانه امروزه اتصال Xbox One controller یا DualShock 4 به کامپیوتر شخصی، چه با سیم و چه با استفاده از بلوتوث، از هر وقت دیگری آسان‌تر است. بیشتر بازی‌ها نیز از کنترلرها پیشتیبانی می‌کنند، مخصوصاً بازی‌های بزرگی که برای چند پلتفرم منتشر می‌شوند.

9– احتمالاً در هر صورت به یک کامپیوتر شخصی نیاز داشته باشید

همینجا بحث‌مان را به پایان می‌بریم. آخرین دلیل‌مان.

بدون در نظر گرفتن موارد استفاده‌ی دیگر، شاید آسان باشد که قیمت یک کامپیوتر شخصی مخصوص بازی در نظرمان بیش از اندازه زیاد باشد. شاید ترجیح می‌دهید که کارهای خود را روی لپ‌تاپ‌تان انجام دهید یا شاید از تبلت‌تان برای انجام کارهایتان استفاده می‌کنید.

اما برای خیلی از کاربران، یک کامپیوتر شخصی رومیزی هنوز هم یک دستگاه مورد نیاز (یا حداقل مورد ترجیح) برای انجام کارها است. کاربرانی که روی عکس‌ها، ویدیو‌ها و صدا کار می‌کنند، افرادی که روی ساخت بازی کار می‌کنند یا برای ساعت‌های متوالی به تایپ می‌پردازند از این دسته از کاربران هستند. خیلی از افراد نیز فقط دوست دارند که پشت یک میز بنشینند و یک مانیتور بزرگ و کیبوردی پهن روبه‌رویشان قرار گرفته باشد.

بازی کردن در کامپیوتر شخصی نسبت به کنسولاگر بخواهیم همه‌ی این‌ها را طور دیگری بگوییم، روش‌هایی وجود دارد که بتوانید از هزینه‌ای که برای کامپیوتر شخصی مخصوص بازی خود می‌پردازید برای کارهای دیگری نیز استفاده کنید. به این صورت که «خب من که به یک کامپیوتر شخصی برای انجام کارهای Word و Premiere خود نیاز دارم پس چرا 200 دلار بیشتر خرج یک Radeon RX 480 نکنم و یک سیستم مخصوص بازی هم نداشته باشم؟»

در نسل Chromecast های 35 دلاری می‌توانیم مدعی شویم که کنسول دستگاهی تک‌کاره است. از راه‌های زیادی می‌توانید Netflix, HBO Go و شبیه به این‌ها را در تلویزیون خود داشته باشید، و دیگر برای این کارها نیازی به کنسول ندارید.

سخن آخر

بازی کردن در کامپیوتر هنوز مشکلات مخصوص خودش را دارد که نیاز به راه‌حل‌هایی دارد. ممکن است استریم کردن به Twitch برای شخصی غیرحرفه‌ای کمی پیچیده باشد. و خودتان را آماده کنید که در صورت اجرا نشد درست بازی‌ها، مقداری از زمان خود را در اینترنت به دنبال راه حل مشکل اجرا نشدن بازی بگردید. آپدیت درایور کارت گرافیک؟ البته که کمی دردسر دارد. حتی خود سرهم‌بندی کردن یک کامپیوتر شخصی هم می‌تواند به خودی خود استرس آور باشد.

هنوز این کار برای همه توصیه نمی‌شود.

اما بازی کردن در کامپیوترهای شخصی خیلی آسان‌تر از گذشته شده است. برای پیدا کردن جواب سوال‌هایی که ممکن است با آن‌ها درگیر شوید، و ارورهایی که دریافت می‌کنید، بی‌نهایت منبع در اینترنت وجود دارد. امروزه آپدیت درایورها با زدن یک دکمه انجام می‌شود و خیلی کمتر از آپدیت firmware در کنسول طول می‌کشد.

کامپیوترهای شخصی در موقعیت خوبی در تاریخ خود قرار دارند، و موقعیتشان هر روز بهتر می‌شود. اگر خبر انتشار PlayStation 4 Pro را با ناامیدی یا سردرگمی مطالعه کرده‌اید شاید زمان آن رسیده باشد که به پلتفرمی آزادتر فکر کنید.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع pcworld
مطالب مرتبط
7 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
یک ابرمرد
3 سال قبل

خیلی عالی بود مرد
فقط ی سوال رم و سی پی یو مناسب این کارت که گفتین Radeon RX 480 “کار روبرای مدتی راه می ندازه واسه بهترین اورکلاک چی مدنظر داری؟

مهران
3 سال قبل

CPU i3 7100 یا cpu i5 7500 I5. تو بازی ها. نهاینتبین ۲۰تا ۳۰ درصد قویتر سریعتر ولی خب قابلیت های بیشتری از نظر برنامه نویسی ادیت اینجور چیزام داره هر دو cpu باسه گیم عالیه و خوش قیمتن ،مادربوردم از سری b250. یا h270 چون پردازنده اچرکلاک نیست برای ram هم ی ۸گیگ کافیه میتونی دوتاماژول تک یخری همسان دویل کنی یا ی پک دوکاناله بخری خوش قیمت ،ssd هم بخری عالیتر میشه تو لودینگ بازی ها در کل PC به صرفس من خودک تمام بازی هارو با PC. میکنم تازشم شبیه ساز rpcs3 تا دو سه سال دیگه… بیشتر بخوانید »

مهران
3 سال قبل

کارت گرافیکم میتونی یا gtx1060 6gb یا rx580 8gb بگیری گفتشون تو ی سطحه برتری با nvidia بخاطر مصرف برق کمتر و البته یکمکیم سریعتر ازrx580

امیر حسین
2 سال قبل

هنوزم کامپیوتر جایگاه خودش را دارد ولی با امدن کنسول های دیگر کسی به کامپیوتر اهمیت نمیدهد . من هم مثل بیشتر ادم ها کامپیوتر یا همان pc دارم سیستم عامل کامپیوتر من ..گرافیک 4 سیپیو i3_6098p هست و رم کامپیوتر هم 8GB هست با اینکه من سیپو کامپیترمو چند سال هست که عوض نکردم و رم هم دوسال پیش عوض کردم و گرافیک را امسال همه ی بازی ها به سیستمم خورده بدون هیچ مشکلی در نهایت می خواستم این را بگم که اگر یه کم به مغز خودمان فشار بیاریم کامپیوتر به صرفه تر هست اگر بخواهیم بحث… بیشتر بخوانید »

امیرحسین
1 سال قبل

هزاران دروود بر شما.عااااالی بود.از هر نظری نگاه کنیم PC بهتر از PS4 هست.چه از نظر مطالبی که شما فرمودید.چه از نظر گرافیک بازی ها[در سایت ها ویدیو مقایسه گرافیک بازی ها که اجرای بازی در PS4 وPC رو کنار هم در یک صفحه مقایسه میکنند ببینیم]که یکی از مهمترین عوامل هست و چه از نظر قیمت باز هم PC خیلی برتر هست.ولی متاسفانه طرفداران PS4 برای قانع کردن خودشون[با اینگه میدونن PC خیلی خیلییی برتره]باز هم شعار میدن و میگن بازی با دسته یه چیز دیگست و یا به یکی دوتا بازی انحصاریشون مینازن که خیلی هم جذاب نیستن… بیشتر بخوانید »

یک بنده خدا
1 سال قبل

دوست عزیز با گزینه 3 تون موافق نیستم تمام اون بازی ها برای pc عرضه شدند درست اما بازی های انحصاری سونی برای pc عرضه نشدند مثل the last of us یا uncharted 4 و god of war
انحصاری های مایکروسافت معمولا برای ویندوز هم عرضه میشه یا دو نسخه Red dead redemption 1 و 2 اینها برای pc عرضه نمی شوند.

ارشیا اصانلو
1 سال قبل

سلام اقای شایان تقی نژاد درود بر مطلب شما که این همه در مورد مطلب کامپیوتر خانگی یا همون کامپیوتر اداری و محل کاری یا همون کیس کامپیوتر مطلب نوشتید افرین برشما استفاده از کیس کامپیوتر یا همان PC مزایای بیشتری نسبت به کنسول بازی مثل PS4 و XBOX ONE داره چون کامپیوتر میشه باهاش بازی های کامپیوتری با هولوگرام و لوگوی اسرا و رده بندی سنی دار خرید کرد البته باید اینارو از فروشگاه های محصولات فرهنگی مجاز مثل فروشگاه موسسه رسانه های تصویری و دیگر فروشگاه های بزرگ با کمک کارشناسانی در فروشگاه باید کمک گرفت که بازی… بیشتر بخوانید »