مقایسه دوربین‌ گوشی‌های پیکسل ایکس ال گوگل، آیفون 7 و گلکسی اس 7 اج

همان طور که حتماً مطلع هستید گوگل به تازگی گوشی‌های نسل جدید خود با نام‌های پیکسل و پیکسل ایکس ال را رونمایی کرده است و یکی از مهمترین فاکتورهایی که در معرفی این محصولات، تأکید ویژه‌ای بر روی آن داشته، کیفیت دوربین آنها است.

گوشی‌های پیکسل و پیکسل ایکس ال اخیراً عرضه خود را آغاز کرده‌اند و ما هم به همین مناسبت قصد داریم تا در مطلب پشی رو نگاهی داشته باشیم به کیفیت دوربین این محصولات و عکس‌های ثبت شده توسط آن را با دیگر پرچمدارهای مطرح موجود در بازار یعنی آیفون 7، آیفون 7 پلاس، گلکسی اس 7 و گلکسی اس 7 اج مقایسه کنیم.

گوگل پیکسل ایکس الدر روی کاغذ پرچمدارهای گوگل، اپل و سامسونگ از مشخصات یکسانی برخوردار هستند: همگی آن‌ها دارای یک دوربین 12 مگاپیکسلی در پشت بدنه خود هستند. اما دوربین جلویی این محصولات شمار پیکسل‌های کمتری داشته به طوری که در گوشی‌های پیکسل، 8 مگاپیکسلی بوده و در گلکسی اس 7 اج و آیفون 7 نیز به ترتیب برابر 5 و 7 مگاپیکسل است.

البته همانطور که پیش از این هم بارها اشاره کرده‌ایم، شمار مگاپیکسل‌ها معیار کاملی برای ارزیابی کیفیت یک دوربین نیست و مگاپیسکل‌های بیشتر لزوماً به معنای کیفیت بهتر نخواهد بود. اما شاید در اینجا این سوال برای شما مطرح شود که با چه فاکتورهایی می‌توان در مورد کیفیت یک دوربین اظهار نظر کرد. در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:

فاکتورهایی که در ارزیابی کیفیت یک دوربین مؤثر هستند:

  • سرعت فوکوس خودکار و ثبت عکس
  • ثبت رنگ های واقعی‌ با طیف پویای گسترده
  • وضوح بالای جزئیات و نویز کمتر در تصویر
  • عملکرد مناسب در نور کم

آیفون 7 تقریباً تمامی این ویژگی‌ها را در یک سطح متعادل دارا می‌باشد. آیفون 7 پلاس نیز در پشت بدنه خود از لنز دوربین دوگانه استفاده کرده و از قابلیت زوم اپتیکال 2x و ویژگی جالب توجه Portrait mode برخوردار است. گلکسی اس 7 و اس 7 اج سامسونگ هم در نور کم عملکرد قابل توجهی داشته و سرعت آماده به کار شدن دوربین و فوکوس آن نیز بالا است، اما با این حال رنگ‌ها را اشباع‌تر از حالت عادی ثبت می‌کند.

دوربین گوشی‌های پیکسل و پیکسل ایکس ال نیز در واقع بین دو گوشی آیفون 7 و گلکسی اس 7 قرار می‌گیرد. دوربین این محصولات بسیار سریع است. کیفیت ظاهری عکس‌ها بسیار بالا بوده و از طیف پویای گسترده‌تری برخوردار است. عملکرد آن‌ها در نور کم هم بسیار خوب و مناسب می‌باشد.

اما مطمئناً تست عملی دوربین این گوشی‌ها بسیار بهتر می‌تواند تفاوت کیفیت آن‌ها را مشخص کند. بنابراین در ادامه، عکس‌های ثبت شده توسط آن‌ها را مقایسه خواهیم کرد و به بررسی تفاوت‌های موجود خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که تمامی تنظیمات دوربین گوشی‌ها در حالت پیش فرض خود قرار داده شده‌اند و قابلیت HDR نیز بر روی حالت خودکار بوده است.

در زیر مثال دیگری را مشاهده می‌کنید که نشان می‌دهد رنگ‌های آبی و زرد در عکس گرفته شده توسط پیکسل ایکس ال پررنگ‌تر به نظر می‌رسند:

در ادامه عکس‌های ثبت شده بوسیله پیکسل ایکس ال را با آیفون 7 اپل مقایسه می‌کنیم:

همان طور که در تصاویر مشخص است تعادل رنگ سفید در پیکسل ایکس ال بسیار بیشتر اعمال شده و عکس گرفته شده توسط آیفون 7 به نظر می‌رسد با لایه‌ای از رنگ زرد احاطه شده است:

مقایسه عکس‌های پیکسل ایکس ال و آیفون 7
تعادل رنگ سفید در پیکسل ایکس ال (راست) بسیار بیشتر از آیفون 7 (چپ) اعمال شده است.

در مقایسه با آیفون 7، دوربین پیکسل ایکس ال از میدان دید وسیع‌تری برخوردار است و همین مورد باعث شده تا این گوشی برای عکس‌برداری از مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی مناسب‌تر باشد:

 اما دوربین گلکسی اس 7 اج تقریباً از میدان دید مشابه با پیکسل ایکس ال بهره‌مند است:

وضوح عکس‌های گرفته شده توسط پیکسل ایکس ال و گلکسی اس 7 اج تقریباً در یک سطح بوده و در هر دو مورد جزئیات به خوبی ثبت شده‌اند. اما با این حال اگر نگاهی دقیق‌تر داشته باشیم، گلکسی اس 7 اج وضوح بهتری را ارائه می‌‌کند.

مقایسه عکس‌های پیکسل ایکس ال و گلکسی اس 7 اج
وضوح عکس‌های ثبت شده توسط گلکسی اس 7 اج (چپ) نسبتاً بهتر از پیکسل ایکس ال (راست) است.

به مقایسه دیگری بین عکس‌های آیفون 7 و پیکسل ایکس ال توجه کنید:

عکاسی در نور کم

دوربین پیکسل ایکس ال عملکرد بسیار خوبی در زمینه عکاسی در نور کم دارد و همان طور که انتظار داشتیم، عکس‌های آن از زردی بیشتری نسبت به آیفون 7 برخوردار است.

 و در زیر می‌توانید عکس‌های هر سه گوشی پیکسل ایکس ال، آیفون 7 و گلکسی اس 7 اج را در کنار هم مشاهده و مقایسه کنید:

مقایسه عکس‌های پیکسل ایکس ال و گلکسی اس 7 اج و آیفون 7
به ترتیب از چپ به راست: آیفون 7، پیکسل ایکس ال، گلکسی اس 7 اج

بهترین دوربین گوشی‌های هوشمند؟

با مقایسه‌ای که انجام دادیم چندان هم با اطمینان نمی‌توان در خصوص بهترین بودن دوربین پیکسل ایکس ال در بین گوشی‌های هوشمند اظهار نظر کرد، زیرا هر سه پرچمدار عملکردی تقریباً مشابه دارند و تنها اختلافاتی جزئی در بین عکس‌های آن‌ها قابل مشاهده است. در کل رنگ‌های تصاویر ثبت شده توسط پیکسل چندان واقعی نیست و اگر از رنگ‌های تقویت شده در عکس‌ها خوشتان می‌آید، گوشی جدید گوگل می‌تواند شما را راضی کند.

به نظر می‌رسد گوشی‌های اندروید به خوبی در زمینه عکس‌برداری و کیفیت دوربین، پیشرفت کرده‌اند و از این لحاظ رقیبی کاملاً جدی برای آیفون‌های اپل به شمار می‌آیند. عرضه پیکسل و پیکسل ایکس ال توسط گوگل نیز گام دیگری در این راستا بوده و یک دوربین باکیفیت دیگر را به دنیای اندروید معرفی کرده است.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع mashable
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها