یک شهر کوچک در فرانسه میزبان نخستین جاده‌ی خورشیدی دنیا خواهد بود

شهر کوچک تورورو پرش (Tourouvre-au-Perche) در ناحیه‌ی نورماندی (Normandy) کشور فرانسه، دیگر نیازی نیست تا نگران تأمین نیروی لازم برای قدرت بخشیدن به چراغ‌های موجود در خیابان‌هایش باشد. از این پس، نور خورشید ترتیب این کار را خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

وزیر محیط زیست، توسعه پایدار، ترابری و مسکن کشور فرانسه، خانم ماری-سگولن روایال (Marie-Ségolène Royal) -تصویر پایین-، رسماً در روز چهارشنبه‌ی هفته‌ی جاری (مصادف با 21 ماه دسامبر سال 2016 میلادی و 1 دی‌ماه سال 1395 شمسی)، جاده‌ی خورشیدی هزار کیلومتری را افتتاح کرد. ساخت این جاده برای مدت 5 سال به طول انجامید و نصب پنل‌های خورشیدی 30 هزار فوت مربعی، هزینه‌ی 5.2 میلیون دلاری را برای کشور فرانسه در پی داشت. این پنل‌های خورشیدی، توسط یک پوشش از جنس رزین‌های سیلیکونی شفاف محافظت شده‌اند، تا توانایی مقاومت در برابر فشار عبور و مرور وسایل نقلیه را داشته باشند.

این نوع از پنل‌های خورشیدی مورد استفاده قرار گرفته در «جاده‌ی خورشیدی» شهر تورورو پرش کشور فرانسه، هنوز برای ساخت انبوه بسیار هزینه‌بر می‌باشد. به علاوه، این پنل‌های خورشیدی، نسبت به پنل‌های خورشیدی معمول، کارایی کم‌تری نیز دارند، زیرا در حالت صاف بر روی زمین قرار می‌گیرند، نه به صورت زاویه‌دار. اما این امیدواری وجود دارد که گروه فرانسوی کولاس (Colas Group – شرکت بزرگ مهندسی عمران با تخصص در ساخت و ساز جاده‌ها و مسیرهای راه آهن) سازنده‌ی جاده‌ی خورشیدی مذکور، به منظور کاهش هزینه‌ها و بالا بردن کارایی این پنل‌های خورشیدی، راه حلی را پیدا کند. در این صورت، ممکن است کشور فرانسه، میزبان هزار کیلومتر دیگر از این جاده‌های خورشیدی باشد.

یک شهر کوچک در فرانسه میزبان نخستین جاده‌ی خورشیدی دنیا خواهد بود

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع Engadget
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها