دیجی فکت: ۲۷ دانستنی درباره‌ی سقط جنین، از تلخی تا حقیقت!

سقط جنین سابقه‌ای طولانی در تاریخ داشته و کشورها و مردم مختلف نظرات متفاوتی راجع به آن دارند. همچنین نرخ آن در بسیاری از کشورها بیشتر و بعضی کشورها کم‌تر است و این موضوع عمدتاً به دلیل بارداری‌های ناخواسته یا جنسیت جنین است که اتفاق می افتد. در ادامه با ۲۷ دانستنی درباره‌ی سقط جنین با دیجی رو همراه باشید.

۱. شرق اروپا دارای بالاترین نرخ سقط جنین در جهان است.(از هر ۱۰۰۰ زن ۴۳ نفر سقط انجام می‌دهند)

۲. حدود ۹۰٪ از جنین‌هایی که مبتلا به سندروم داون تشخیص داده می‌شوند در دوران جنینی سقط می‌شوند.

۳. در آمریکا، زنان سیاه پوست ۵ برابر بیشتر از دیگر زنان سقط انجام می‌دهند. حدود ۱۸۷۶ کودک سیاه پوست هر روزه سقط می‌شوند.

۴. تقریباً ۵۱٪ از بزرگسالان آمریکا بر این باورند که سقط جنین در همه یا بیشتر موارد باید قانونی باشد. ۴۳٪ بر این باورند که در همه یا اکثر موارد باید غیرقانونی باشد. این آمار برای حدود ۲۰ سال اخیر به همین شکل بوده است.

۵. در سال ۲۰۰۰، به ۱۵۴ زن در آمریکا به اشتباه گفته شد که جنینی که باردار هستند مبتلا به سندروم داون است. از این بین ۲ جنین سقط شدند.

۶. پزشکانی مانند piling در سال‌های ۷۹۲۳ پس از میلاد، روش‌های خرافاتی‌ای را برای سقط جنین پیشنهاد می‌دادند. مثلاً رد شدن از روی تخم کلاغ یا رد شدن از روی خون قاعدگی زنی دیگر.

۷. یک پاپیروس متعلق به مصرباستان، مدفوع تمساح را به عنوان عاملی برای سقط جنین معرفی کرده است. دیگر پزشکان باستانی هم آغشته کردن رحم به چربی غاز، تره فرنگی و کرفس له شده، عسل پخته شده و حتی مدفوع موش را به عنوان راهی برای سقط جنین پیشنهاد می‌دادند.

۸. در دوران رکود در آمریکا نرخ سقط جنین افزایش پیدا کرد، زیرا زنانی که باردار می‌شدند احتمال داشت شغلشان را از دست بدهند.

۹. آلمان نازی اجازه‌ی سقط جنین را فقط به زنانی که بیماری ارثی داشتند می‌داد.

۱۰. هر ساله حدود ۴۷ هزار زن به دلیل سقط جنین غیربهداشتی و غیر اصولی از دنیا می‌روند و ۵ میلیون نفر هم به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند.

۱۱. هرساله ۲۰۸ میلیون زن در جهان باردار می‌شوند و از این بین ۳۱ میلیون جنین به دلیل سقط جنین غیر عمدی یا دلایل طبیعی دیگر از بین می‌روند و حدود ۴۱ میلیون (۲۱٪) سقط عمدی می‌شوند و نیمی از این سقط‌های عمدی هم غیر قانونی هستند.

۱۲. در آمریکا هر ساله ۱.۲ میلیون یا هر روزه  حدود ۳۳۲۲ سقط جنین صورت می‌گیرد. نرخ سقط جنین از سال ۱۹۸۰ به‌طور پیوسته کاهش یافته است.

۱۳. در آمریکا ۳۰٪ زنان تا سن ۴۵ سالگی حداقل یک سقط جنین دارند.

۱۴. بالاترین نرخ سقط جنین مربوط به کشورهای آمریکای لاتین یا دیگر کشورهایی است که قوانین سختگیرانه ای برای سقط جنین وجود داشته و مردم دسترسی درستی به روش‌ها و وسایل پیشگیری از بارداری ندارند.

۱۵. کم‌ترین نرخ سقط جنین مربوط به کشورهای غرب اروپا می‌شود که به راحتی و با شرایط مدرن می‌توانند از بارداری پیشگیری کنند و سقط‌های جنین به صورت قانونی و آسان امکان پذیر است.

۱۶. تخمین زده می‌شود که ۲۲۵ میلیون زن در مناطق در حال توسعه‌ی جهان دسترسی کافی به وسایل و داروهای ضدبارداری ندارند.

۱۷. تا اواخر سال ۱۸۷۰ برای سقط شدن جنین دندان زن باردار را می‌کشیدند و بر این معتقد بودند که درد و شوک وارده به زن بر اثر کشیدن دندانش بدون بی حسی باعث سقط جنین می‌شود.

۱۸. اسلام اجازه‌ی سقط جنین را قبل از ۴ ماهگی و اگر جان مادر در خطر باشد می‌دهد. سقط جنین بعد از ۴ ماهگی قتل و کودک کشی به حساب می‌آید.

۱۹. در سال ۲۰۱۶، دوست پسر یک دختر باردار او را به قتل رساند فقط به خاطر اینکه زیر بار سقط جنین نمی‌رفت.

۲۰. فمنیست های اولیه بر این باور بودند که سقط جنین یک ابزار مردانه برای استفاده از زنان و اجتناب از پذیرش مسئولیت‌های داشتن خانواده است.

۲۱. در کل ۲ نوع سقط جنین داریم: ۱) سقط جنین پزشکی، که زن باردار برای سقط جنین دارو مصرف می‌کند.۲) جراحی برای سقط جنین، که دکترها به‌طور مستقیم جنین را از بدن خارج می‌کنند؛ نوع روشی که زنان باید برای این کار در پیش بگیرند بر اساس مدت زمان بارداری و ترجیح خود فرد باردار انتخاب می‌شود.

۲۲. سقط کردن یک جنین به دلیل جنسیت در سوئد قانونی است.

۲۳. سالانه بین ۱۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار سقط جنین در هند صورت می‌گیرد و آن هم فقط به این دلیل است که جنین دختر است!

۲۴. اکثریت زنانی که به دنبال سقط جنین هستند نوجوانان نیستن، بلکه ۵۰٪ آنها بین ۲۰۳۰ ساله و ۶ نفر از هر ۱۰ نفر آنها یک بچه دارد.

۲۵. ۱ زن از هر ۳ زن در بریتانیا در طول زندگی‌اش یک سقط انجام می‌دهد.

۲۶. سقط جنین از سال ۱۹۷۳ در تونس قانونی است.

۲۷. شهر واتیکان یکی از ۶ کشوری است که کلاً سقط جنین را ممنوع کرده،حتی اگر زندگی مادر در خطر باشد.

 

حتماً نظرات خود را درباره‌ی این موضوع با دیجی رو به اشتراک بگذارید

دیجی فکت هر شب ساعت ۲۱: ۳۰ در دیجی رو

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع factretriever
مطالب مرتبط
2 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
عرفان
3 سال قبل

آمار های بسیار ترسناک از سقط جنین واقعا آدم رو ناراحت میکن.ه ممنون بابت مقاله خوبتون