دیجی فکت: ۲۷ دانستنی درباره‌ی سقط جنین، از تلخی تا حقیقت!

سقطجنینسابقه‌ای طولانی در تاریخ داشته و کشورها و مردم مختلف نظرات متفاوتی راجع به آن دارند. همچنین نرخ آن در بسیاری از کشورها بیشتر و بعضی کشورها کم‌تر است و این موضوع عمدتاً به دلیل بارداری‌های ناخواسته یا جنسیت جنین است که اتفاق میافتد. در ادامه با ۲۷دانستنیدرباره‌یسقطجنین با دیجی رو همراه باشید.

۱. شرق اروپا دارای بالاترین نرخ سقطجنین در جهان است.(از هر ۱۰۰۰ زن ۴۳ نفر سقط انجام می‌دهند)

۲. حدود ۹۰٪ از جنین‌هایی که مبتلابهسندرومداون تشخیص داده می‌شوند در دوران جنینی سقط می‌شوند.

۳. در آمریکا، زنان سیاهپوست۵ برابر بیشتر از دیگر زنان سقط انجام می‌دهند. حدود ۱۸۷۶ کودک سیاهپوستهرروزه سقط می‌شوند.

۴.تقریباً۵۱٪ از بزرگسالان آمریکا بر این باورند که سقطجنین در همه یا بیشتر موارد باید قانونی باشد. ۴۳٪ بر این باورند که در همه یا اکثر موارد باید غیرقانونی باشد. این آمار برای حدود ۲۰ سال اخیر به همین شکل بوده است.

۵. در سال ۲۰۰۰، به ۱۵۴ زن در آمریکا بهاشتباه گفته شد که جنینی که باردار هستند مبتلابهسندرومداون است. ازاینبین۲ جنین سقط شدند.

۶. پزشکانی مانند piling در سال‌های۷۹۲۳ پس از میلاد، روش‌هایخرافاتی‌ای را برای سقطجنین پیشنهاد می‌دادند. مثلاً رد شدن از روی تخم کلاغ یا رد شدن از روی خون قاعدگی زنی دیگر.

۷.یک پاپیروس متعلق به مصرباستان، مدفوع تمساح را بهعنوان عاملی برای سقطجنین معرفی کرده است. دیگر پزشکان باستانی هم آغشته کردن رحم به چربی غاز، ترهفرنگی و کرفس لهشده، عسل پختهشده و حتی مدفوع موش را بهعنوان راهی برای سقطجنین پیشنهاد می‌دادند.

۸. در دوران رکود در آمریکا نرخ سقطجنین افزایش پیدا کرد، زیرا زنانی که باردار می‌شدند احتمال داشت شغلشان را از دست بدهند.

۹. آلمان نازی اجازه‌یسقطجنین را فقط به زنانی که بیماری ارثی داشتند می‌داد.

۱۰.هرساله حدود ۴۷هزار زن به دلیل سقطجنین غیربهداشتی و غیراصولی از دنیا می‌روند و ۵میلیون نفر هم به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند.

۱۱. هرساله ۲۰۸میلیون زن در جهان باردار می‌شوند و ازاینبین۳۱میلیون جنین به دلیل سقطجنینغیرعمدی یا دلایل طبیعی دیگر از بین می‌روند و حدود ۴۱میلیون (۲۱٪) سقط عمدی می‌شوند و نیمی از این سقط‌های عمدی هم غیرقانونی هستند.

۱۲. در آمریکا هرساله۱.۲میلیون یا هرروزه حدود ۳۳۲۲سقطجنین صورت می‌گیرد. نرخ سقطجنین از سال ۱۹۸۰به‌طور پیوسته کاهشیافته است.

۱۳. در آمریکا ۳۰٪ زنان تا سن ۴۵ سالگی حداقل یکسقطجنین دارند.

۱۴. بالاترین نرخ سقطجنین مربوط به کشورهای آمریکای لاتین یا دیگر کشورهایی است که قوانین سختگیرانه ای برای سقطجنین وجود داشته و مردم دسترسی درستی بهروش‌ها و وسایل پیشگیری از بارداری ندارند.

۱۵.کم‌ترین نرخ سقطجنین مربوط به کشورهای غرب اروپا می‌شود که بهراحتی و با شرایط مدرن می‌توانند از بارداری پیشگیری کنند و سقط‌های جنین بهصورت قانونی و آسان امکانپذیر است.

۱۶. تخمین زده می‌شود که ۲۲۵میلیون زن در مناطق درحالتوسعه‌ی جهان دسترسی کافی به وسایل و داروهای ضدبارداری ندارند.

۱۷. تا اواخر سال ۱۸۷۰ برای سقط شدن جنین دندان زن باردار را می‌کشیدند و بر این معتقد بودند که درد و شوک وارده به زن براثر کشیدن دندانش بدون بیحسی باعث سقطجنینمی‌شود.

۱۸. اسلام اجازه‌یسقطجنین را قبل از ۴ ماهگی و اگر جان مادر درخطر باشد می‌دهد. سقطجنین بعد از ۴ ماهگی قتل و کودک کشی بهحسابمی‌آید.

۱۹. در سال ۲۰۱۶، دوستپسریک دختر باردار او را به قتل رساند فقط به خاطر اینکه زیر بار سقطجنیننمی‌رفت.

۲۰.فمنیست های اولیه بر این باور بودند که سقطجنینیک ابزار مردانه برای استفاده از زنان و اجتناب از پذیرش مسئولیت‌های داشتن خانواده است.

۲۱. در کل ۲ نوع سقطجنین داریم: ۱) سقطجنین پزشکی، که زن باردار برای سقطجنین دارو مصرف می‌کند.۲) جراحی برای سقطجنین، که دکترها به‌طور مستقیم جنین را از بدن خارج می‌کنند؛ نوع روشی که زنان باید برای این کار در پیش بگیرند بر اساس مدتزمان بارداری و ترجیح خود فرد باردار انتخاب می‌شود.

۲۲. سقط کردن یک جنین به دلیل جنسیت در سوئد قانونی است.

۲۳. سالانه بین ۱۰۰هزارتا۵۰۰هزارسقطجنین در هند صورت می‌گیرد و آنهم فقط به این دلیل است که جنین دختر است!

۲۴. اکثریت زنانی که به دنبال سقطجنین هستند نوجوانان نیستن، بلکه ۵۰٪ آنها بین ۲۰۳۰ ساله و ۶ نفر از هر ۱۰ نفر آنها یک بچه دارد.

۲۵.۱ زن از هر ۳ زن در بریتانیا در طول زندگی‌اشیک سقط انجام می‌دهد.

۲۶.سقطجنین از سال ۱۹۷۳ در تونس قانونی است.

۲۷. شهر واتیکان یکی از ۶ کشوری است که کلاًسقطجنین را ممنوع کرده،حتی اگر زندگی مادر درخطر باشد.

 

حتماً نظرات خود را درباره‌ی این موضوع با دیجی رو به اشتراک بگذارید

دیجی فکت هر شب ساعت ۲۱: ۳۰ در دیجی رو

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع factretriever
مطالب مرتبط
2 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
عرفان
3 سال قبل

آمار های بسیار ترسناک از سقط جنین واقعا آدم رو ناراحت میکن.ه ممنون بابت مقاله خوبتون