دیجی فکت: ۲۹ دانستنی هولناک درباره‌ی قاتلین زنجیره‌ای؛ از ترس تا واقعیت!

قتل‌های سریالی یا زنجیره‌ای یکی از بهترین سوژه‌ها برای داستان نویسی یا ساختن فیلم هستند. همه‌ی ما هم چنین داستان‌هایی را شنیده‌ایم. اما درادامه ۲۹ دانستنی واقعی درباره‌ی قاتلین سریالی واقعی وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم از دست ندهید و با دیجی رو همراه باشید!

۱. قاتل زنجیره‌ای کسی است که ۳ نفر یا بیشتر را در دوره‌ای یک ماه و یا بیشتر با فاصله می‌کشد. انگیزه از این قتل‌ها عمدتاً روانی (اغلب جنسی) است و ممکن است بر اساس خشم، پول و یا جلب توجه باشد.

۲. بر طبق اعلام اف بی آی، بیش از ۷۰٪ قاتلان زنجیره‌ای مشکلاتی مربوط به سوء مصرف مواد را تجربه کرده‌اند. درحالیکه فقط تعدادی از قاتلین سریالی در حین ارتکاب قتل‌ها به الکل و مواد معتاد بوده‌اند، بیشتر آنها با این مشکلات در دوران جوانی دست و پنجه نرم کرده‌اند.

۳. بسیاری از قاتلان سریالی رویدادهای استرس زای جنسی‌ای را در دوران کودکی تجربه کرده‌اند.

۴. دکتر هارولد شیپمن (۲۰۰۴۱۹۴۶) به عنوان قاتل سریالی عصر مدرن و با ۲۵۰ قتل (بیشترین)  شناخته شده است. او یک دکتر انگلیسی بود که بیماران خود را به قتل می‌رساند، پیرترین آنها یک زن ۹۳ ساله و جوان‌ترین آنها یک مرد ۴۱ ساله بوده است. او خودش را پیش از تولد ۵۸ سالگی‌اش در سال ۲۰۰۴ در زندان دار زد.

۵. اولین قاتل سریالی آمریکا دکتر اچ اچ هولمز است که به ۲۷ قتل در اواخر دهه‌ی ۱۸۹۰ اعتراف کرده. او ادعا کرد که نمی‌توانست با این حقیقت که او قاتل است مبارزه کند .

۶. تقریباً تمام قاتلان سریالی اعتراف کرده‌اند که اول فانتزی‌هایشان را روی حیوانات کوچک امتحان کرده‌اند و بعد به سراغ انسان‌ها رفته‌اند و شکنجه کردن حیوانات لذت عظیمی را برای آنها به ارمغان می‌آورده است. بیشتر این قاتلان خانواده‌ی درستی نداشته‌اند و چنین رفتارهای غیر طبیعی‌ای در آنها نادیده گرفته می‌شده است. به عنوان مثال پدر جفری داهمر هیچ احساس ناخوشایند و اعتراضی  نسبت به اینکه پسرش حیوانات را تشریح و سلاخی می‌کرده نداشته است.

۷. Steven Egger در کتاب خود اشاره می‌کند که قاتلان سریالی اغلب رابطه‌ای غیر عادی یا غیرطبیعی با مادرانشان داشته‌اند.

۸. در حالیکه بسیاری از قاتلین زنجیره‌ای در کودکی مورد سوء استفاده یا ضرب و شتم قرار گرفته‌اند، استثنائاتی هم وجود دارد. مثلاً همین جفری داهمر به ظاهر تربیتی طبیعی داشته اما با این حال  به عنوان یکی از وحشتناک‌ترین قاتلان جنسی در نظر گرفته می‌شود. پدرش کتابی به نام «داستان یک پدر» نوشته و در آن در جست و جوی دلایل انحراف پسرش است.

۹. بسیاری از قاتلان سریالی اعلام کرده‌اند که میل جنسی قوی و غیر طبیعی‌ای داشته‌اند و در مورد زنان مرده بیشر از زنان زنده رؤیا پردازی می‌کرده اند.

۱۰. بسیاری از قاتلان زنجیره‌ای یادگاری‌هایی را از قربانی‌های خود نگه می‌دارند. به عنوان مثال از تد باندی پرسیدند که چرا فلان چیز را از قربانی‌اش نگه داشته، او گفت: وقتی برای کاری سخت تلاش می‌کنید دوست ندارید فراموشش کنید.

۱۱. تعداد بسیار کمی از قاتلین زنجیره‌ای خودشان را تحویل قانون می‌دهند. Ed kemper  برای اعتراف کردن به پلیس زنگ زد و در کیوسک تلفن منتظر آمدن آنها شد.

۱۲. بیشتر روانپزشکان بر این باورند که بسیاری از بیماران روانی رانمی توان به طور کامل درمان کرد.

۱۳. جرم شناسان تخمین می‌زنند که حداقل ۸۶٪ از قاتلان سریالی دگر جنس گرا هستند. قاتلان سریالی همجنسگرا درصد کمتری را به خود اختصاص می‌دهند ولی هیولاهای وحشتناکی هستند.

۱۴. John E Robinson به عنوان  اولین قاتل زنجیره‌ای اینترنتی شناخته می‌شود. بعد از اینکه در سال ۱۹۹۳ از زندان به جرم گرداندن یک باند فحشا آزاد شد، از اسم مستعار «برده دار» استفاده کرده، زنان بسیاری را در چت روم‌ها فریب داده،انها را به خانه‌اش کشانده و به قتل رسانده است.

۱۵. اف بی آی قاتلان سریالی را در ۳ دسته طبقه بندی می‌کند.۱) سازمان یافته ۲) سازمان نیافته و آشفته ۳) مخلوط (کسانی که دو ویژگی سازمان یافته و نیافته را با هم دارند). قاتلان سازمان یافته از لحاظ اجتماعی درموقعیت خوب و عادی‌ای هستند و ممکن است زن و فرزند هم داشته باشند و قتل‌هایشان را با برنامه ریزی انجام می‌دهند. قاتلین سازمان نیافته به مراتب بیشتر بدون فکر و تصادفی عمل می‌کنند و دوستان کم‌تری دارند.

۱۶. نزدیک به ۷۰٪ از قاتلان سریالی در دوران کودکی یا نوجوانی ضربات شدیدی به سرشان خورده که بر اساس تحقیقات زیادی که انجام شده ارتباطی بین چنین ضربات و جراحات و قتل‌های سریالی وجود دارد. بعضی محققین بر این باورند که لوب پیشانی مغز که مرکز برنامه ریزی و قضاوت است در بیماران روانی به درستی کار نمی‌کند.

۱۷. اگرچه غیرممکن است که تعیین کرد کودکی در آینده قاتل سریالی می‌شود یا نه، اما در این باره سه علامت هشدار دهنده‌ی روانی خاص وجود دارد که باید به آنها توجه کرد: ۱) شکنجه‌ی حیوانات ۲) شب ادراری طولانی مدت ۳) جنون ایجاد حریق در جوانی. جرم شناسان به این علامت‌ها سه گانه می گویند.

۱۸. با اینکه بسیاری از کودکان رخت خواب خود را خیس می‌کنند اما این رفتار اگر پس از ۱۲ سالگی هم ادامه پیدا کند می‌تواند نشانه‌ی آسیب شناسی عمیق‌تری باشد. بیش از ۶۰٪ قاتلین سریالی هنوز هم در جوانی و نوجوانی شب ادراری داشتند.

۱۹. در بین تمام ایالت‌های آمریکا،کالیفرنیا بیشترین آمار قتل‌های زنجیره‌ای در قرن بیستم را دارد.

۲۰. آمریکا بیشترین تعداد قاتلین سریالی ( حدود ۷۶٪) را در بر دارد و اروپا با ۱۷٪ در رتبه‌ی دوم قرار دارد.

۲۱. ۲۸٪ قاتلین سریالی اروپا متعلق به انگلستان، ۲۷٪ آلمان و ۱۳٪ متعلق به فرانسه هستند.

۲۲. با اینکه زنان درصد کمی از قاتلان زنجیره‌ای را تشکیل می‌دهند اما اکثریت قربانی‌ها را تشکیل می‌دهند (۶۵٪).

۲۳. اولین قاتل سریالی جنسی عصر مدرن Jack the ripper نام داشت که ۵ زن را در لندن به قتل رساند.

۲۴. انگیزه‌ی قاتلان زنجیره‌ای به ۴ دسته بندی تقسیم می‌شود؛ ۱) رؤیایی (فکر می‌کنند توسط خدا یا شیطان برگزیده و مجبور هستند که قتل انجام بدهند)، ۲) مأموریت گرا (مأموریت دارند که جهان را از هم جنس گرایی و روسپی گری نجات دهند یا یک مشکل اجتماعی را برطرف کنند)، ۳) لذت بردن (از کشتن لذت می‌برند۴) قدرت یا کنترل ولع. این دسته بندی‌ها با هم اشتراک و تداخل نیز دارند.

۲۵. اکثر قاتلین زنجیره‌ای توسط مأمورین گشت که وظایف روزمره‌ی خود را انجام می‌دادند دستگیر شده‌اند، نه توسط تحقیقات مربوط به پرونده‌ی خودشان.

۲۶. اکثر قاتلین سریالی جوان هستند. ۴۴٪ از سن ۲۰ تا ۳۰ سالگی شروع کرده‌اند،‌۲۶٪ از نوجوانی و ۲۴٪ از سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی.

۲۷. در حدود ۱۵٪ از قتل‌های سریالی، قربانیان کاملاً تصادفی انتخاب شده‌اند.

۲۸. بر طبق مطالعات، قاتلین سریالی معمولاً آی کیوی متوسط یا پایین‌تر از حد متوسط دارند، اما همه فکر می‌کنند که آی کیو آنها بالاتر از حد متوسط است! فقط قاتلان سریالی‌ای که از بمب استفاده کرده‌اند آی کیویی بالاتر از حد متوسط داشته‌اند.

۲۹. مورخین بر این باورند که افسانه‌هایی مثل خون آشام ها یا گرگینه ها از قاتلان سریالی قرون وسطی الهام گرفته شده‌اند.

دیجی فکت هرشب ساعت ۲۱:۳۰ در دیجی رو

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع factretriever
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها