با Airbnb آشنا شوید؛ استارت آپی برای اقامتی ارزان که صاحب‌اش را میلیاردر کرد!

 خیلی‌ها در سفر به نقاط مختلف دنیا، علاقه‌ای به اقامت در هتل‌های لوکس یا حتی هاستل ندارند. دوست دارند در محیط خانواده و فضایی که حس و حال خانه خود را داشته باشد، اقامت کرده و هزینه زیادی هم متقبل نشوند. اکنون سایت‌های بسیاری برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری آسان و کم هزینه (budget travel) راه اندازی شده است که در سلسله گفتارهایی در دیجی رو، به اطلاع مخاطبان گرامی می‌رسانیم.

در این مطلب، نگاهی داریم به یکی از ۵ سایت برتر خانه یابی در اینترنت که به شما امکان می‌دهد تا در بیش از ۳۰ هزار شهر دنیا، از میلیون‌ها فرصت اقامتی ارزان و هیجانی استفاده کنید. با ما در گزارش خانه یابی اینترنتی امروز همراه باشید.

گردشگری خودمانی: فرصتی جدید

ما امروز قصد داریم درباره گردشگری مجازی (e tourism) صحبت کنیم. ظرفیتی که امروزه به مدد فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در اختیار صدها میلیون کاربر دهکده جهانی قرار گرفته و به آنان کمک کرده تا قبل از سفر، همه کارها را برنامه ریزی کرده و نسبت به خرید بلیط هواپیما و قطار و اتوبوس و رزرو محل اقامت و ثبت نام در تورهای گردشگری هیجانی در شهر مقصد اقدام کنند.

حتی با درگاه‌هایی مانند تریپ ادوایزر و لونلی پلنت، میلیون‌ها پیشنهاد جذاب برای گردشگری اثربخش و ارزان و خوب در مدت اقامت در شهر مقصد در اختیار گردشگران است. این همه بسترهایی برای گردشگری مجازی بوده که مخاطبان بسیاری دارد و فرصت‌های برای کسب و کار اینترنتی خواهد بود.

(مقوله گردشگری ارزان (budget travel) فرصت های بسیاری برای استارت آپ‌ها دارد)

یعنی اگر شما به دنبال ایده‌های جذابی برای راه اندازی استارت آپ هستید، گردشگری مجازی به خصوص با جادوی اپ‌ها را به شما توصیه می‌کنیم که در ایران نیز، روز به روز اهمیت آن بیش‌تر احساس می‌شود.

Airbnb

گردشگری مجازی، تسهیل کننده گردشگری  خودمانی (MUTUAL TOURISM) است. به این معنا که اگر شما دوست داشته باشید قبل از سفر، دوستانی در شهر مقصد پیدا کنید و یا در رویدادهای مختلف فرهنگی و هنری و اجتماعی شهر مقصد ثبت نام کنید، این ظرفیت اکنون برای شما فراهم است.

حتی اگر بخواهید در شهر مقصد، با دوستانی مقیم، گردشگری انجام دهید، درگاه‌های بسیاری در این زمینه در دسترس شما هستند. یکی از این فرصت­ها، امکان اقامت در مکان­هایی است که متعلق به شهروندان در شهر مقصد بوده و آن­ها، بخشی از خانه یا کل یک واحد مسکونی را برای مدت معین با قیمتی مشخص، به شما کرایه می دهند.

البته بعضی از این فرصت‌ها، مانند امکاناتی که کاربران کوچ سرفینگ در اختیار گردشگران خودمانی قرار می‌دهند، کاملا رایگان است. یعنی شما می‌توانید یک یا چند شب را در مکان شهروندان مقیم در کشور مقصد سپری کرده بدون آن‌که هزینه‌ای پرداخت کنید. اما با airbnb.com شما می‌بایست هزینه خدمات اقامتی را پرداخت نمایید.

(گردشگری خودمانی یعنی گردشگری ارزان و سفر به جاهایی که حس زندگی در خانه خود را داشته باشید)

Airbnbبا هر دو رویکرد اقامتی، هم شما در شهر مقصد احساس غریبی نمی‌کنید و هم به محض ورود به کشور مقصد (غیر ایران)، یک راهنمای ارزان و آشنا به شهر و مقصدهای گردشگری و خرید و تفریح (صاحب‌خانه) در دسترش شما خواهد بود که ارزش بسیاری دارد.

این‌که بتوانید هم چون خانه خود، آشپزی کرده و در فضایی بزرگ‌تر از یک اتاق ۱۰ متری در هتلی ارزان یا گران اقامت کنید، بخشی از هیجان سفر خاطره انگیز را به دنبال دارد.

بنابراین، برای ارزان سفر کردن و گردشگری خودمانی که فرصت‌های بیش‌تری از تفریح و گردش را به نسبت لوکس گردی در اختیار گردشگران قرار می دهد، آشنایی با درگاه‌های فعال در این عرصه اهمیت دارد. البته باید توجه داشت که مصداق‌هایی برای گردشگری خودمانی در اینترنت بسیار است و درگاه‌هایی مانند تریپ ادوایزر، اکسپدیا، بوکینگ و هاستل، به شما برای گردشگری خودمانی و ارزان بسیار کمک می‌کند.

ناگفته پیداست که دنیای گردشگری، تا حد زیادی به دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) گره خورده است و این گره، بستر فرصت آفرینی هایی مولد را در حوزه کارآفرینی دیجیتالی (Digital Entrepreneurship) فراهم کرد.

همه ظرفیت‌های گردشگری خودمانی بر روی صفحات وب نیست و برخی نیز از طریق جادوی اپ‌ها قابل بررسی خواهد بود که در گفتاری به این موضوع اشاره کردیم. با دنیای اپ‌ها، به خصوص اپ‌های گردشگری، در هیج جای دنیا احساس تنهایی نخواهید کرد و جذاب‌ترین و هیجانی‌ترین مقصدهای گردشگری و تفریح توسط کاربران محلی و گردشگران با تجربه در اختیارتان قرار می‌گیرد.

 

داستان ایر بی ان بی «Airbnb»: روایت اقامت خودمانی ارزان

همان‌طور که گفتیم، برای گردشگری خودمانی که گردشگری ارزان و هیجانی را به ارمغان می‌آورد، اکنون درگاه‌های بسیاری فعال است که یکی از آن‌ها airbnb به نظر می‌رسد. درگاهی که اکنون در فهرست پربیننده ترین درگاه‌ها برای پیدا کردن فرصت‌های اقامتی کوتاه مدت و ارزان در هزاران شهر دنیا که توسط میلیون‌ها صاحب‌خانه تبلیغ شده ، قرار دارد و مخاطبان بسیاری در سراسر جهان را جذب کرده است.

Airbnb ، مصداقی برای کسب و کار اینترنتی و کارآفرینی دیجیتالی است. چرا که برای میلیون‌ها خانه خالی و میلیون‌ها گردشگری که به دنبال موقعیت‌های اقامتی ارزان قیمت و خودمانی در شهرهای مختلف جهان هستند، فرصت آشنایی و تعامل را فراهم کرده است.

این استارت‌آپ موفق قرن بیست و یکمی که همچون اینستاگرام و واتس‌آپ، در مدت کوتاهی فراگیر شد، محصولی دیجیتالی و هیجانی از سانفرانسیکو آمریکا است. جایی که یکی از پایتخت‌های استارت‌آپ در آمریکای شمالی بوده و محصولات فناورانه جذابی از آن به دنیای صفر و یک‌ها ارائه شد.

این ویدویو را تماشا کنید:

Airbnb اکنون بعد از گذشت سال ها، به شما این امکان را می‌دهد تا در ده‌ها هزار شهر که در ۱۹۰ کشور دنیا قرار دارند، با میلیون‌ها صاحب خانه تعامل کرده و محل‌های اقامتی گوناگون از لوکس تا معمولی را مشاهده و انتخاب کنید. امکان گفتگو با صاحب خانه قبل از عزیمت و رزرو خانه، از جمله فرصت‌هایی است که این درگاه در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد.

دو تن از موسسان Airbnb یعنی آقایان برایان و جو، همواره علاقمند بودند تا فرصت هایی را برای معرفی و عرضه خانه های خالی در آمریکا به مخاطبان فراهم کنند که این طرح نو، زمینه راه اندازی یک کسب و کار الکترونیکی موفق را فراهم کرد.

شرکت AirBed & Breakfast را ثبت کردند اما از سال ۲۰۰۸ میلادی، AIRBNBBREAKFAST را با مختصر کردن نام کسب و کار خود به ایر بی ان بی دات کام، فعالیت جدی را از روزهای آخر نخستین دهه قرن بیست و یکم آغاز نمودند که امروزه بیش از ۵۰ میلیارد دلار قیمت دارد.

این  درگاه در سال ۲۰۰۸ میلادی توسط چند جوان عاشق کارآفرین اینترنتی در عرصه خانه‌یابی راه اندازی شد و تا کنون به بیش از ۶۳ میلیون گردشگر در سراسر دنیا، خدمات پیدا کردن خانه‌های ارزان را در ۵ قاره جهان ارائه کرده است.

Airbnb

خدمات این درگاه در جریان رقابت‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو دوژانیرو و همچنین جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶ که پاریس و ریو با مشکلاتی برای ارائه مکان اقامت ارزان برای مسافران فوتبال دوست مواجه شده بود، با استقبال گسترده همراه شد.

درگاهی مانند homeaway نیز تا حدودی رفتار کسب و کار ایر بی ان بی را دارد. اما فرصت‌های اقامتی هیجانی ارزان قیمتی که معرفی کرده است، کم‌تر از airbnb به نظر می‌رسد اما انتخاب جایگزین خوبی خواهد بود. البته تفاوت‌ها را می‌توان با توصیه‌های حرفه‌ای tripping متوجه شد.

همچون سایت خرده فروشی آمازون که قبل از خرید کتاب، دنیایی از review های خوانندگان را درباره کتاب یا محصول خاص معرفی می‌کند، این درگاه نیز به شما امکان می‌دهد تا همچون سایت hotel، نظرات مشتریانی که قبلا از این واحد مسکونی استفاده کرده‌اند را مشاهده کنید.

مثلا ببینید که آیا رفتار صاحب خانه با گردشگران خوب است یا بد! بفهمید که اینترنت سرعت خوبی دارد یا نه! مطللع شوید که صاحب‌خانه رفتار خوبی داشته است و راهنمای خوبی برای مسافران در مدت اقامتشان بوده یا خیر. . .

باید توجه کنید که airbnb بر خلاف couchsurfing که فرصت اقامت رایگان در خانه‌های میزبان‌های مهمان نواز در سراسر دنیا را می‌دهد، فرصت اقامت رایگان ندارد، اما اگر بخواهید در مقصدهای گران گردشگری دنیا مانند پاریس، اسلو، نیویورک یا استکهلم و سنگاپور، به جای هتل‌های گران، جایی را برای گذران چند شب انتخاب کنید، قطعا پیشنهادات هیجانی جذاب در انتظار شما خواهد بود. هیجانی مثل آشپزی با صاحب‌خانه و گردش مشترک در شهری که اکثر مردم زبان انگلیسی بلد نیستند و شما یک راهنما و مترجم ارزان دارید.

البته همیشه صاحب‌خانه‌های ایر بی ان بی همراه مسافران نیستند، اما به هر حال، این فرصت در ایر بی ان بی به نسبت هتل، بیش‌تر فراهم است.

Airbnb

از سال ۲۰۰۸ میلادی که این پرتال راه اندازی شد تا کنون، بیش از ۶۰ میلیون گردشگر توانسته اند از خدمات اقامت خودمانی ارزان قیمت در کنار میلیون ها خانواده در سراسر دنیا استفاده کنند.

همراه با Airbnb 

اگر خواهان گردش در یکی از مقصدهای گردشگری دنیا چه در نوروز امسال یا هر زمان دیگری بوده و عاشق گردشگری ارزان و خودمانی هستید، فرصت‌های اقامتی در این درگاه را از طریق باکس جستجو بررسی نمایید و اطلاعات لازم را با چت از صاحب‌خانه جویا شوید.

برای آگاهی از اخبار و رویدادهای جدید حال و آینده، می‌توان از وبلاگ مدیران درگاه ایر بی ان نیز استفاده کرد. حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات و امکانات این درگاه، موضوعی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید. این‌که چطور می‌توان به اطلاعات ارائه شده توسط صاحب‌خانه‌ها اعتماد کرد و اگر خانه باب میل شما نبود، مبلغ پرداختی را عودت کرد، مساله‌ای بوده که در این بخش درباره آن توضیح داده شده است. البته، مقولاتی در عرصه ایمنی خانه‌ها در ایر بی ان بی و مسایل حقوقی آن را در این لینک بررسی فرمایید.

Airbnbایر بی ان بی در اینستاگرام بیش از ۱.۵ میلیون فالوور در اختیار دارد و قریب به ۱۰۵۰ پست را در چند سال اخیر به اشتراک گذاشته است. بعضا در صفحه اینستاگرامی این سایت، تصاویری از ایران که توسط گردشگران خارجی گرفته شده نیز به اشتراک گذاشته می‌شود. ایر بی ان بی را می توانید از طریق موبایل نیز داشته باشید  و از خدمات آن استفاده کنید.

(تصویری از پست اینستاگرام Airbnb برای معرفی فرصت‌های اقامت خودمانی در لندن)

Airbnbایر بی ان بی را روی موبایل نیز می توان در اختیار داشت که به ۲۸ زبان دنیا، اطلاعات را در اختیار مخاطبان خانه‌یابی خودمانی و ارزان قرار می‌دهد. نرم افزارش را در از اینجا دانلود کنید که ۲۲۵ مگابایت حجم داشته و آخرین به روز رسانی آن مربوط به سال ۲۰۱۷ میلادی است.

موسسان ایر بی ان بی «Airbnb »

 

برایان چسکی یکی از موسسان این استارت آپ جذاب، اکنون با بیش از ۴ میلیارد دلار ثروت، در فهرست میلیاردهای جوان کارآفرینی دیجیتالی آمریکا در کنار لری پیج (گوگل)، دیویو فیلو(یاهو)، مارک زوکربرگ(فیس بوک) و بسیاری دیگر قرار دارد. او فرصتی را فراهم کرده تا میلیون‌ها گردشگر بتوانند فرصت‌های اقامتی ارزان را که اکثرا در خارج از آمریکا هستند را پیدا کرده تا هزینه سفر آن‌ها از این طریق کاهش یابد.

بررسی ها نشان می دهد که صدها میلیون صفحه در گوگل درباره این سایت ایندکس شده و از اعتبار بالایی میان کاربران اینترنت به خصوص گردشگران مجازی برخوردار است.  استارت آپی که پرتالی آن در سال ۲۰۰۸ میلادی در شهر سانفرانسیسکو آمریکا تاسیس شد، اکنون یکی از بزرگان گردشگری مجازی دنیا به شمار می رود و بخش قابل ملاحظه ای از خدمات اقامتی منتشر شده در اینترنت را از طریق امکانات خود معرفی و عرضه می کند تا گردشگران،‌ تجربه سفر ارزان و خودمانی را داشته باشند.

Airbnb

هر کاربری گه عضو فیس بوک باشد یا نباشد، به راحتی قادر خواهد بود تا از طریق یک حساب پست الکترونیک  و شماره موبایل تایید شده (خارج از ایران) نسبت به عضویت در سایت اقدام و از خدمات آن استفاده کند. به نظر می رسد که از تابستان سال ۲۰۱۳ میلادی نیز به واسطه افزایش میزان اطلاعات و امنیت خدمات سایت، اسکن کارت هویت افرادنیز به عنوان بخش مهمی از هویت سنجی کاربران مورد نیاز هست.

(از طریق نقشه هوشمند airbnb می توان به بررسی فرصت‌های اقامتی خودمانی در مناطق مختلف جهان پرداخت)

Airbnbاین سایت کمک کرده است تا مسافران و گردشگران، به دلیل اقامت در محل های اقامتی دوست داشتنی، راحت و جذاب که معمولا با حضور صاحب محل نیز همراه می شود، موقعیت های دوستانه و زمان خوبی را به صورت خصوصی و با هزینه کم تر نسبت به هتل ها در مکان های شلوغ، در اختیار داشته باشند و مدت اقامت بیش تری را در محل اقامت انتخاب شده در شهر مورد نظر، تجربه کنند.

(استفاده از اپ این سایت، شما را با ظرفیت‌های اقامت خودمانی در سراسر جهان آشنا می‌کند)

Airbnbبررسی های عمومی روی پرتال نشان می دهد که یکی از امتیاز های موفق و خوبی که این سایت دارد، همانند روشی که آمازون و تریپ ادوایزر دنبال می کنند، امکان ارائه review بر روی پست ها و آگهی هایی هست که در سایت رد و بدل می شود. مثلا اگر شما قصد اجازه خانه ای را دارید و این خانه قبلا ده ها بار اجاره داده شده، کاربرانی که خانه را اجاره کردند به عنوان مهمان، روی پروفایل آگهی این خانه،‌ نظرات خود را منتشر می کنند. نظراتی که بعضا مثبت و بعضی منفی هست. همه تلاش سایت این هست که کسی بخاطر هزینه های سنگین اقامت در شهر های مختلف دنیا، از سفر باز نماند.

(آگهی در ایر بی ان برای اجاره اتاق هایی در داخل کابین هواپیما در هلند)

Airbnb

چگونه از ایر بی ان بی استفاده کنیم؟

برای استفاده از خدمات سایت، ابتدا باید به عضویت این سایت در بیایید که رایگان هست و هزینه‌ای در پی نخواهد داشت. برای عضویت، کافی است در ایندکس سایت، بر روی گزینه sign up کلیک‌کرده تا صفحه زیر باز شود.

Airbnbاز طریق اکانت خود در گوگل و فیس بوک نیز می توانید به طور اتوماتیک به عضویت سایت در امده و بعدا پروفایل خود را تکمیل کنید. اگر در این دو سایت اکانت ندارید، از طریق email به عضویت سایت در خواهید آمد. توجه کنید که عضویت شما در سایت،‌ به معنای موافقت شما با شرایط استفاده از خدمات سایت هست که قبلا لینک ان ارائه شده است. هم چنین اگر خواستید خانه‌ای در این سایت به اگهی بگذارید، باید بخش تضمین میزبان ها را که در قسمت Host Guarantee Terms ارائه شده است ملاجظه کنید. پس از ثبت نام و دریافت کد کاربر و انجام امور verification، شما می‌توانید log in کرده و از خدمات سایت استفاده کنید.

در نوار ابزار ایندکس سایت، همانند سایت booking.com، نواری قرار دارد که می‌توانید فرصت‌های اقامتی در شهرهای مختلف دنیا را در زمان ورود (check in) و خروج (check out) بررسی کنید. مثلا اگر در شهر استکهلم سوئد،‌ به دنبال خانه‌ای باشید، بیش از ۳۰۰ نتیجه جست و جو معرفی می‌شود.

Airbnb۶ درس مهم از AIRBNB

ایر بی ان بی برای علاقمندان به گردشگری مجازی و گردشگری خودمانی و ارزان، و هم برای علاقمندان به کارآفرینی دیجیتالی، درس‌های بسیاری دارد.

  • اهمیت صبوری در استارت آپ

ایر بی ان بی چند سال پس از راه اندازی، سود ده نبود و با استقبال گسترده همراه نشد. فراگیری آن، زمان بسیاری برد و این مقوله، اهمیت صبوری و نگاه بلندمدت را در فعالیت عاشقان تجاری سازی ایده‌های خلاقانه نشان می‌دهد.

  • گردشگری خودمانی

ایر بی ان بی، مصداقی از گردشگری خودمانی و ترویج آن محسوب می‌شود. صدها میلیون نفر در سراسر دنیا، لوکس سوار و گردشگر لاکچری نیستند و به دنبال مقصدهای گردشگری و اقامتی ارزان هستند. اکنون Airbnb در صنعت گردشگری مجازی، فرصت‌هایی برای گردشگری خودمانی فراهم کرده است که ایده خوبی برای فعالان استارت آپ در کشورمان است. ما هنوز سایت خوبی برای گردشگری ارزان در اختیار نداریم و دنیای لحظه آخری‌ها هم هنوز نتوانسته انتظارات اکثریت را برآورده کند.

  • اهمیت کارآفرینی اجتماعی

کارآفرینی دیجیتالی یعنی ایر بی ان بی. این درگاه اکنون برای هزاران نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم اشتغال فراهم کرده و سبب شده تا افرادی که خانه یا اطاق خالی دارند، از این ظرفیت درآمدزایی دیجیتالی داشته باشند. کارآفرینی برای اجتماع که از جمله مقولات مهم در عرصه کسب و کار دیجیتالی به شمار می‌آید.

  • اهمیت بازار بکر گردشگری

صنعت گردشگری، صنعت قرن بیست و یکم است و به نظر می‌رسد با جادوی اپ ها و واقعت مجازی(VIRTUAL RELIATY) و واقعیت افزوده  (AUGMENTED RELAITY)، نقش گردشگری مجازی در توسعه صنعت گردشگری بیش از پیش باشد. فعالان کارآفرینی سنتی گردشگری، باید خود را مجهز به دنیای جذاب گردشگری مجازی کنند.

  • اهمیت فرصت آفرینی دیجیتالی

ایر بی ان بی، مصداقی برای فرصت آفرینی اینترنتی به شمار می‌رود. یعنی هم برای گردشگر، هم برای کسانی که خانه خالی دارند و هم برای موسسات گردشگری و فعالان در زمینه‌های مرتبط، فرصت‌های هیجانی و جذاب کسب و کار فراهم کرد. اکو سیستم Airbnb، مثال خوبی برای اهمیت و درک فرصت آفرینی دیجیتالی در دنیای دهکده جهانی امروز است. دانشجویان و علاقمندان به کارآفرینی مجازی، با شناسایی خوب بازار، فرصت آفرینی متنوعی را با استفاده از ابزار فاوا می‌توانند در دستور کار قرار دهند.

  • جادوی اپ‌ها

هنوز بخش قابل ملاحظه‌ای از مخاطبان این درگاه از طریق اپ، نسبت به مشاهده فرصت‌های اقامتی ارزان در سراسر جهان اقدام کرده و موارد مورد نظر را انتخاب و رزرو می‌کنند. روز به روز استفاده از اپ‌های گردشگری در حال افزایش است و این فرصت خوبی برای طراحان اپ به خصوص در این عرصه است که با شناسایی بازارهای مختلف و فرصت آفرینی دیجیتالی، به جرگه فریلنسرهای این عرصه ملحق شوند.

در روزهای آینده، بیش‌تر درباره فرصت‌های گردشگری مجازی و کارآفرینی در این حوزه آشنا خواهیم شد.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
مطالب مرتبط
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها محبوب‌ترین‌ها
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
افسانه اشرف از کرج
2 سال قبل

سلام اولین بار در ماهواره ایشون رو شناختم سرج کردم خواستم بدونم کارشون چیه؟و ی جرقه در ذهنم زده شده.نه بخاطر پول.بلکه من
عاشق خدمت کردن به آدما هستم که لذت ببرن از زندگیشون.ی کار فوق العاده اس.اگر قانون ایران دست و پامون رو نبنده.